dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 98 z 98
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Aha, jeszcze jedno. "Procenty" są liczone od różnych sum i w różnym czasie.
    Opłata adiacencka za wzrost wartości w związku podziałem jest pobierana od całości objętej tym podziałem i może być rozłożona na okres do 10 lat.
    Renta planistyczna jest pobierana od konkretnej działki, sprzedanej w ciągu 5 lat od uchwalenia planu (nie od całości).
    Wiem, że to i tak dużo, ale możesz mieć głownie pretensję do zachłanności władz gminy, które, jak wynika z twojego postu, nie zainwestowały nic w infrastrukturę techniczną, a ustaliły opłaty "w górnej granicy stanów średnich" (a nawet można powiedzieć wysokich).

  2. #82

    Domyślnie

    Witam, widze ze tutaj jest podobny problem do mojego, prosilbym o porade.
    Założyłem nowy oficjalny wątek:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...=982258#982258

  3. #83

    Domyślnie Sprzedaż części działki

    No to ja dopiszę tutaj swoje pytanie.
    Kupuję działkę 3000 m2. Mnie wystarczy 1000, więc przed lub w trakcie budowy (przed upływem 5 lat od zakupu działki) chciałabym ją podzielić na 3 i dwie pozostałe sprzedać (nie ukrywam, że chciałabym mieć tutaj jakiś zysk). Czy w takim przypadku mogę skorzystać ze zwolnienia podatku, bo przeznaczam pieniądze na cele mieszkaniowe np. budowę czy wykończenie domu. Jakie podatki zapłacę? Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałam. Pozdr.
    Berolina

  4. #84
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Zapłacisz 10 proc. zryczałtowanego podatku od osób fizycznych od wartości transakcji, czyli od zapisanych w aktach notarialnych wartości sprzedanych nieruchomości.
    Jeśli złożysz oświadczenie w US, że otrzymane sumy (albo ich część - określasz wtedy np. ile tysięcy złotych) przeznaczysz na cele mieszkaniowe i w ciągu 2 lat przedstawisz faktury to potwierdzające, to od tej sumy podatku nie zapłacisz. Jeśli pomyliłaś sie w szacunkach i wydałaś mniej niż zadeklarowałaś - od różnicy (nie wydanej na cele budowlane) zapłacisz podatek wraz z odsetkami.
    Oczywiście nieważne jest przy wymarze 10 proc. podatku, za ile działki kupiłaś - podstawą do opodatkowania jest cena sprzedaży nieruchomości.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  5. #85
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam
    Jedna uwaga Berolina Musisz ponieść wydatki po sprzedaży działek. Innymi słowy - nie można wydawać na konto przyszłego zwolnienia z podatku.
    pozdrawiam

  6. #86
    Guest

    Domyślnie

    oskar0259 napisal
    w ciągu 2 lat przedstawisz faktury to potwierdzające, to od tej sumy podatku nie zapłacisz. Jeśli pomyliłaś sie w szacunkach i wydałaś mniej niż zadeklarowałaś - od różnicy (nie wydanej na cele budowlane) zapłacisz podatek wraz z odsetkami.
    Jak to jest z tymi odsetkami?
    Jesli sprzedałam działki za 200 tys. zl, wydalam na cele budowlane 100 tys. zl - to po dwoch latach ile bede musiala zaplacic?
    Moze być więcej, niz te 10% od całości? Bo jak slyszę odsetki, to już mnie strach ogarnia!

  7. #87
    Guest

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie-wątpliwość:
    A może lepiej już było zapłacić od razu te 10% podatku od sprzedaży działki? Czy teraz nie dopłacam do tego? Bo teraz, żeby rozliczyć się z US muszę mieć faktury VAT. Czyli do każdego zakupu lub usługi muszę doliczyć vat 22%. Czyli mam 12% w plecy? I jeszcze latanie do skarbowego? I być może odsetki od niewykorzystanych pieniędzy?
    Czy coś pomyliłam?

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Przynajmniej część materiałów i usług kupisz jednak z VAT.
    Moim zdaniem warto by policzyć, ile musisz wydać na budowę z VAT, a na jakie towary i usługi nie będziesz brała rachunków. I wpłacić 10 proc. podatek od części przychodu (tej, której nie zamierzasz rozliczać) ze sprzedaży mieszkania, domu czy działki.
    Jeśli zgromadzisz więcej faktur niż planowałaś, to wystąpisz do US o zwrot nadpłaconego podatku.[/url]
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  9. #89
    Guest

    Domyślnie

    oskar0259 napisal
    Jeśli zgromadzisz więcej faktur niż planowałaś, to wystąpisz do US o zwrot nadpłaconego podatku
    Czy na pewno tylko faktury sa podstawa do rozliczenia z US? Czy mogą być inne dokumenty - jeśli tak, to jakie? Rachunek uproszczony, KP (kasa przyjęła)? Jeśli np. firma budowlana jest zarejestrowana ale nie jest płatnikiem VAT-u? Czy mogę korzystać z niej? i rozliczyć sie za ich robotę z US? Bo jak muszę wziąć firmę-płatnika VAT, to znowu mam 12% w plecy!
    To chyba nie tylko na podstawie faktur? Jak myślicie?

  10. #90

    Domyślnie

    Witam
    1,5 roku temu sprzedałam działkę, żeby nie płacic podatku powinnam teraz w US udowodnic ze kasa poszła na cele mieszkaniowe. No wlasnie co powinnam im zaniesc?
    akt notarialny zakupu nowej dziłki? faktury na zakupy materiałów budowlanych? faktury za prace budowlane?
    czy jest jakis druk ktory powinnam do tego załączyć?

    pozdrawiam

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    A może to była ziemia/działka rolna....? wtedy podatku nie ma
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  12. #92

    Domyślnie

    A teraz ja mam pytanie: działka leśna,którą sama uzbroiłam/woda,.energia elektryczna/,plan zagospodarowania nie zmieniany od czasu zakupu-4 lata,w 2006r stanął dom,ktory jeszcze nie został "oddany" a dziś następuje koniecznośc sprzedaży w/w.Proszę o odp.:jaki podatek będę musiała zaplacic do US,kwotę ze sprzedaży dzielimy na pół,czy i ilie każdy z nas zapłaci/będzie to sprzedaż z majątku wspólnego,ale po wcześniejszej rozdzielności przejdzie do majątku już osobistego każdego z nas.

  13. #93

  14. #94
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar GABRIELKA08
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    12
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jestem , nowym użytkownikiem...myślę coraz intensywniej o budowie domku...ale po kolei. moj ojciec chce nam przepisać część ziemi ...spora cześć działki rolnej...co zrobić po kolei żeby stracic jak najmniej. Dodam , ze czesc my chcemy sprzedac by rozpoczac budowe, a na wykonczenie zamierzamy sprzedac mieszkanie . Czy lepiej byłoby zeby to ojciec sprzedał, a nam wreczył gotówkę, czy lepiej zzeby nam zapisal, a my sprzedamy 2 mniejsze działki, slyszałam ze płaci się wtedy jakis podatek i to aż 30 % bo to darowizna ??? Przyznam, że jestem całkiem zielona w tym temacie.BARDZO PROSZĘ O RADĘ !!!

  15. #95

    Domyślnie

    Jestem na etapie sprzedawania działki budowlanej. Mamy ją z mezem dopiero 1,5 roku (od stycznia 2008 r.) - czy po sprzedazy trzeba zapłacić podatek urzedowi skarbowemu? Czy teraz jest tak, jak kiedys, że mozna tę kwote przeznaczyć np. na spłatę kredytu zaciągniętego na kupno mieszkania?

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie a

    tez mnie to interesuje, podciągam temat- jak to jest ..dotyczy ostatniego postu!
    dziekuje
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  17. #97
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nevis07

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    1

    Domyślnie optymalizacja podatkowa zbycia nieruchomości"

    Witam,

    Moja spółka sprzedaje działkę za 4,7 mln zł. Szukamy jakiejś możliwości obniżenia podatku dochodowego, bo kupiliśmy to kiedyś za grosze. Znalazłem info, że Kancelaria Skarbiec.Biz
    oferuje "optymalizację podatkową zbycia nieruchomości":

    http://www.raje-podatkowe.pl/optymal...podatkowa.html

    Rozmawiałem telefonicznie z ich przedstawicielem - oferują jakiś system składający się ze spółki w Polsce i spółki zagranicznej; sprzedaje się jednocześnie spółkę w Polsce razem z nieruchomością i spółkę zagraniczną. Podobno pomysł jest bezpieczny i całkowicie legalny.

    Czy ktoś słyszał coś więcej na ten temat?

  18. #98

    Domyślnie Pomozcie!!! kupno-darowizna-podzial-sprzedaz PODATKI,oplaty

    Witam!
    przejrzalem wszystkie watki na ten temat, ale dalej nie wiem, jak to jest w mojej stytuacji z tymi wszystkimi oplatami,podatkami itd.

    Rodzice kupili w maju 08 dzialke rolna (V klasa) 5000 m2 z warunkami zabudowy na 4 dzialki (wlasciwie z 1 decyzja WZ, a kolejna dotarla do nich juz po zakupie,wczesniej wnioskowal poprzedni wlasciciel jeszcze przed sprzedaza, wystawiona ja jednak takze na jego nazwisko) W/w wrunki sa juz przepisane na rodzicow.

    Do konca br.roku rodzice chca mi podarowac ta dzialke(darowizna) Czy poniosa z tego tytulu jakies koszta,oplaty,podatki, poza tymi, ktore ja zaplace u notariusza?

    W/w dzialke planuje podzielic na 4 mniejsze, zgodnie z wydanymi WZ. Na jednej z dzialek byc moze bede chial postawic w przyszlosci dom, a kolejne sprzedac po uplywie magicznych 5 lat (liczac od stycznia 2010), zeby nie placic 10% podatku zryczaltowanego. Czy ma znaczenie czas, kiedy je podziele geodezyjnie (uplyw lat itd)?

    Czy przy sprzedazy w/w dzialek po uplywie 5 lat, mając na uwadze,ze je otrzymalem na zasadzie darowizny, a nie kupilem, bede musial zaplacic od nich Vat lub inny podatek? Jak w takiej sytuacji bedzie wygladala sprawa oplaty adienckiej czy renty planistycznej?

    Czy musze sie liczyc z jeszcze innymi oplatami,podatkami po sprzedazy tych dzialek po uplywie 5 lat?

    Z gory dziekuje za cenne rady i fachowa pomoc.
    Pozdrowiam!

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony