dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 98
  1. #21

    Domyślnie

    skoro już tak rozmawiamy o działkach i podatkach to mam pytanie, może ktoś się orientuje.
    W przypadku sprzedaży przed upływem 5 lat - płaci się 10% podatku, a co się dzieje w przypadku, gdy np współwłaściciel chce znieść współwłasność działki przed upływem 5 lat od zakupu - czy to darowizną czy np sprzedażą - też płaci te 10 % dodatkowo???
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja budowniczy
    skoro już tak rozmawiamy o działkach i podatkach to mam pytanie, może ktoś się orientuje.
    W przypadku sprzedaży przed upływem 5 lat - płaci się 10% podatku, a co się dzieje w przypadku, gdy np współwłaściciel chce znieść współwłasność działki przed upływem 5 lat od zakupu - czy to darowizną czy np sprzedażą - też płaci te 10 % dodatkowo???
    witam
    10% podatek płaci sie od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego. Dotyczy to również udziałów w nieruchomości. Zasada jest ta sama. Natomiast wolne od tego podatku są czynności polegające na bezpłatnym zbyciu nieruchomości (np. darowizna)
    Bardzo mi przykro, że kolejny raz mam same złe wiedomości
    pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    Dzięki za oddpowiedź.
    Do złych wiadomości powoli się przyzwyczajam. Tylko czasami sił brakuje by zrozumieć
    Pozdrawiam
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  4. #24

    Domyślnie

    No to ja jeszcze jedno pytanie tu zadam, może ktoś wie... US mnie nastraszył, że jak sprzedam kilka działek powstałych z podziału jednej większej (nie miałam wyjścia, gmina zabrała mi część na drogę, to, co zostało nie nadawało się do niczego, taka wstążka wąska na dodatek przecięta drogą, zatem zostało to podzielone, połączone z działkami sąsiadów) no i teraz zamiast sprzedać tą jedną dużą muszę sprzedać kilka małych), to zapłacę VAT Bo to już im podchodzi pod działalność gospodarczą, tak mi powiedział Pan Urzędnik A ja tylko chciałam się pozbyć tego kawałka ziemi Mam się bać? Kurcze już 10% zapłaciłam. Jak to jest? Bronić się będę nogami i rękami.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał *marta*
    No to ja jeszcze jedno pytanie tu zadam, może ktoś wie... US mnie nastraszył, że jak sprzedam kilka działek powstałych z podziału jednej większej (nie miałam wyjścia, gmina zabrała mi część na drogę, to, co zostało nie nadawało się do niczego, taka wstążka wąska na dodatek przecięta drogą, zatem zostało to podzielone, połączone z działkami sąsiadów) no i teraz zamiast sprzedać tą jedną dużą muszę sprzedać kilka małych), to zapłacę VAT Bo to już im podchodzi pod działalność gospodarczą, tak mi powiedział Pan Urzędnik A ja tylko chciałam się pozbyć tego kawałka ziemi Mam się bać? Kurcze już 10% zapłaciłam. Jak to jest? Bronić się będę nogami i rękami.
    witam
    Niestety sprzedaż kilku działek przeznaczonych na cele budowlane podpada pod ustawę o VAT. Najśmieszniejsze jest to, że nikt nie wie od ilu działek zaczyna sie sprzedaż ciągła umożliwiająca US pobieranie VATu.
    Przepisy nie sa precyzyjne a całe stosowanie ustawy w tym temacie ma często "charakter lokalny" czyli zależy od US. Pwenym rozwiązaniem może byc maksymalne rozciągnięcie sprzedaży tych działeczek w czasie tak aby rocznie sprzedawać 2-3. Może sie uda.
    Podatek 10% nie ma związku z Twoim problemem Vat to inna bajka
    pozdrawiam

  6. #26

    Domyślnie

    pjotrzu To żeś mnie pocieszył... Ja to chyba nie pojmę tego, co się dzieje. Bo niby jaka jest różnica pomiędzy sprzedażą jednej dużej działki, a kilku małych (skoro nikt mi nie chce kupić dużej, to dzielę i sprzedaję małe, ale chyba moja logika mija się z lugiką US, bo ja za cholerę pojąć tego nie mogę ). Ja wiem, że te 10% nie ma tu nic do rzeczy. Ja tylko się martwię, że będę musiała oddać im 32%, to strasznie dużo, plus podatek, który zapłacił kupujący... A ja tylko działkę chciałam sprzedać. Ale rozumiem, że mogę się bronić, odwoływać itp?

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Oczywiście odwoływac się możesz i mam nadzieję że coś dzięki temu zyskasz. Życze powodzenia.
    P.S. szukanie logiki w polskim prawie podatkowym to raczej karkołomne zadanie. Bezsens goni bezsens a pazerność państwa przekracza wszelkie granice przyzwoitości

  8. #28

    Domyślnie

    pjotrzu to może jeszcze wiesz, czy podlega opodatkowaniu odszkodowanie które wypłaca gmina za przejęty grunt? Tylko tym razem o dobrą wiadomość proszę Pan w US powiedział, że nie, ale nie był pewien

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Generalnie odszkodowanie nie jest dochodem a co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu moim zdaniem. Podobnie jak odszkodowania wypłacane przez różnej maści ubezpieczycieli. Wolałbym znać jednak więcej szczegółów, np. w jaki sposób doszło do przeniesienia własności nieruchomości - umowa sprzedaży lub jakaś inna jako skutek zawartego porozumienia, czy może decyzja administracyjna? Jesli decyzja to uważam, że nie powinno być mowy o podatku a jeśli sprzedaż to raczej tak.
    P.S. a o tym jak nie płacić podatków będzie w następnym odcinku

  10. #30

    Domyślnie

    przy dużej ilosci działek wchodzi się w działalność gospodarczą. Teoretycznie jak ktoś podzielił grunt na wiele działek to przy sprzedaży drugiej już mogą się upomnieć o VAT

    przy nabyciu działki w drodze darowizny/spadku nie płaci się ryczałtu 10%

    Przy odpłatnym zniesieniu współwłasności chyba jednak tak, ale niech się wypowie ktoś , kto jest na 100% pewien

    to przejęcie gruntu przez gminę - to chyba wywłszczenie na cele publiczne???

  11. #31

    Domyślnie nie do końca to dla mnie jasne

    nie do końca to wszystko jest dla mnie jasne:
    załóżmy, że kupiłem działkę za 100 tys, wkrótce ceny w okolicy wzrosły i sprzedałem np za 200 tys, jednocześnie składam oświadczenie w US, że kwotę ze sprzedaży wykorzystam na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat, w tym czasie kupuję działkę np za 100 tys i buduję stan surowy np za 100 tys i NIC nie zapłacę dochodowego??!!!
    bo jeśli tak to chyba zostanę developerem

    pozdrawiam,
    peez,

    już mieszkam w domku ale wciąż tyle do zrobienia

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    witam
    peez możesz zostać developerem bo idealnie przeznaczyłeś pieniążki ze sprzedaży działki i w związku z tym nie zapłacisz podatku dochodowego w wysokości 10%. Tylką że:
    a/ skąd wiesz, gdzie kupić działeczki, których wartość szybko wzrośnie o 100% ?
    b/ mówimy o podatku dochodowym od osób fizycznych a większość developerów ma osobowość prawną
    c/ nawet jeśli zrobisz to jako osoba fizyczna to i tak w końcu sprzedasz nieruchomość i ... zapłacisz 10% podatku
    pozdrawiam

  13. #33

    Domyślnie

    / skąd wiesz, gdzie kupić działeczki, których wartość szybko wzrośnie o 100% ?
    trzeba zatrudnić wróżkę!

    a tak serio to słyszałem, ze są ludki (nie "firmy"), którzy skupują byle jakie działki rolne, przekształcają je budują surowe zamknięte (lub wykończone zewnętrznie) i sprzedają z niezłym zyskiem;

    myślę że każdy tak może wystarczy TYLKO TROCHĘ kasy (najlepiej ze dwadzieścia kilo banknotów)
    - a więc muszę uzbierać jeszcze z 19,95 kilo
    peez,

    już mieszkam w domku ale wciąż tyle do zrobienia

  14. #34

    Domyślnie

    Są tacy, którzy wiedzą gdzie kupić. Jak bym ja wiedział to bym kupił na przetargu w magistracie prawie całą ulicę bo na większość działek nikt nawet nie wykupił wadium. Widziałem kiedyś taki przetarg, desperaci (mieli jednak trochę konkurencji) kupili całą ulicę a potem ją zamknęli.

    Póki wydatkuje się przychód w ciągu 2 lat na "cele mieszkaniowe" to nie ma podatku. Co ciekawe takim celem od pewnego czasu jest spłata kredytu zaciągniętego pod zakup sprzedawanej nieruchomości...

    Ale jak się przesadzi z tą dziką developerką można podpaść pod działalność gospodarczą. To tak jak ze sprowadzaniem używanych samochodów i sprzedażą po 6miesiącach. Po paru np. 5 takich transakcjach w jakimś określonym czasie mogą zacząć się czepiać.

  15. #35

    Domyślnie

    Szczegół dot. mojej działki (): gmina przejęła część działki na drogę. Nastąpiło podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (tak to się chyba nazywa), wypłaciła odszkodowanie i już. Czy od tego mam zatem zapłacić podatek?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu
    P.S. a o tym jak nie płacić podatków będzie w następnym odcinku
    pjotrzu dawaj czekam z niecierpliwością!

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał *marta*
    Szczegół dot. mojej działki (): gmina przejęła część działki na drogę. Nastąpiło podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (tak to się chyba nazywa), wypłaciła odszkodowanie i już. Czy od tego mam zatem zapłacić podatek?
    W takim wypadku nie powinno być podatku. Jak pisałem wyżej - odszkodowanie nie jest traktowane jako dochód.

    A propos nie płacenia podatków ... hmmm, może jednak w następnym odcinku?

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!
    pjotrzu

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    284

    Domyślnie

    peez jak znasz dobra wróżkę to podaj adres tej zacnej kobiety
    Jak znajdziesz jakiś patent na zdobycie 19,95 kilo wysokonominałowych banknotów to możesz sie zareklamować na forum Ja z chęcią skorzytam
    MAK - ci, którzy obecnie wiedzą gdzie "ładnie" kupić to później mają problemy przed różnymi komisjami sejmowymi albo należą do "bardziej decyzyjnych" niz szary człowiek. Osobiście uważam, że PRAWDZIWE okazje skończyły sie w połowie lat 90-tych, a już początek tych lat to był prawdziwy Dziki Zachód (mimo, że na wschodzie Europy) i wtedy były inne możliwości.
    Ale nie traćmy nadziei.
    Życze wszystkim genialnych interesów w nieruchomościach !

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotrzu

    A propos nie płacenia podatków ... hmmm, może jednak w następnym odcinku?
    pjotrzu, ja seriali nie oglądam, ale ten z przyjemnością prześledzę, tylko chciałabym już

  20. #40
    Guest

    Domyślnie

    czesc, mam pytanie dotyczace podatku 10% od sprzedazy dzialki przed uplywem 5 lat. Czy musze te pieniadze w calosci wydac w ciagu 2 lat, czy musze zaczac je wydawac w ciagu tych 2 lat? Czy moge rozpoczac budowe np. za rok od sprzedazy i w US przedluza mi czas rozliczenia?
    pozdrawiam

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony