dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ada & Rafał

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    50

    Domyślnie

    Może ktoś ma doświadczenia z negocjacji warunków kredytu budowlano - hipotecznego w BPH-PBK, ciekaw jestem jaka jest minimalna marżan banku możliwa do wynegocjowania. Mam na myśli marżę oprocentowania kredytu w CHF.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem finansistą ale kredyt w CHF to bardzo ryzykowna inwestycja .Ta waluta ma podstawową cechę ,a mianowicie gdy dolar i euro spada lub gdy coś się dzieje na świecie to wolne pieniądze zamieniane są na franki i one niestety drożeją .Proponuję poradzić się bankowców ale raczej kredytu w CHF bym nigdy nie wziął chyba ,że w nich zarabiacie .To niskie oprocentowanie i śmieszna możliwość negocjacji prowizji to raczej prostacki chwyt na laików gdyż wadą franka jest jego największa zaleta stabilność .Oszczędzajcie we frankach ,ale nie zadłużajcie się w nich nigdy.
    1

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    To bardzo interesujące, ale może dlatego że jest sobota rano potrzebuję wyjaśnienia dlaczego oszczędzać we frankach, a nigdy się nie zadłużać?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    winston

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    220
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja będę brał we frankach. Miałem już taki kredyt 6 letni na samochód.
    Równolegle mój tata brał kredyt o prawie tej samej wysokości (różnica 1000 zł.)Ja płaciłem jeszcze w lipcu po przeliczeniu na PLN 530 PLN a mój tato 693 PLN.
    Innej waluty bym nie wybrał.
    Ten sam kredyt w EURO lub USD to kwota 640 PLN.
    A przewalutować kredyt można zawsze. BPH PBK ma teraz promocję do końca lutego. Jeżeli zgłosisz chęć wzięcia kredytu to masz prowizję o.5 %

  5. #5

    Domyślnie

    Winston ja się wcale nie upieram bież w czym chcesz ,ale czym innym jest kredyt na auto a czym innym na dom .Wszystko zależy od np zastawu bankowego .Strata samochodu to nic w porównaniu ze stratą domu.Zazwyczaj różna jest też wielkość pożyczanej sumy.Jednak zauważ ,że był okres długotrwałego znacznego spadku Euro i kredyt w tej walucie to był dopiero interes.Przewalutować można zawsze ale w przypadku oferty BPH chyba tylko raz za darmo .W tym samym czsie gdy Euro taniało dolar był stabilny i to być może uchroniło Cię od kłopotów .Warto jednak się poważnie zastanowić znam takich co się przejechali na kredytach konsumpcyjnych właśnie takich długich jak Twój i gdy strasznie szukali taniego kredytu .Zwykle jest tak ,że kredyt bardzo tani na pierwszy rzut oka wcale taki nie jest.W twoim i ojca przypadku różnica w wysokości spłaty była bardzo mała, prawie żadna,ale gdyby nastąpiło osłabienie złotego np o 10,czy 15% to by jej nie było a TY na pewno już byś przewalutował kredyt. .Ponieważ zapłaciłbyś za to z zysków były by może nawet i straty.W ciąu długiego czasu kredytowania na pewno zdażą się okresy wachań kursowych i jak puszczą ci nerwy to za to zapłacisz a jeżeli będziesz twardy to też zapłacisz większe raty.Dlatego właśnie banki mają aż tak kuszące propozycje w przypadku kredytów w CHF, a już w innych walutach nie Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru.
    1

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Wszystko zależy również od okresu spłaty.
    Ja planuję kredyt we frankach. Wychodzę z założenia (spróbuję) spłacić ten kredyt w kilka lat. Przy takiej perspektywie istnieje w tej chwili duże prawdopodobieństwo, że złotówka będzie w miarę stabilna. Może się uda

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    ja zaciągnełam kredyt we frankach i to dokładnie w BPH, ale nie pamietam dokładnie z jakich sum składało się oprocentowanie - jak sprawdzę dam znać. to że frank jest stabilny miało byc atutem tego kredytu, tak mi doradzano (nie bank, tylko znajomi którzy sie w tym orientują). a teraz to juz głupia jestem po tych wypowiedziach

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    My mamy kredyt w tym banku we frankach. Kredyt dostaliśmy w tym roku (lipiec). Marża banku to 2,5% + 6-miesięczny libor (który w ostatnich miesiącach jest coraz mniejszy). Tak, że obecne oprocentowanie wynosi nas 3,4%. W lutym nastąpi zmiana (u nas co sześć miesięcy jest zmiana oporocentowania) być może na korzystniejsze (dzisiaj wychodzi w granicach 3,2%). Wydaje mi się, że negocjacje zależą od tego ile chcemy wziąć tego kredytu (im więcej to chyba łatwiej się z bankiem rozmaiwia).

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maluszek dnia 2002-12-09 14:57 ]</font>

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    sprawdziłam - i mam dokładnie takie same warunki jak Maluszek (do tego była prowizja bankowa 0.99%)
    Maluszku - możemy podać sobie ręce na jak długo zaciągnęliscie kredyt ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Na całe 20 lat ;o(( ale jak się uda to będziemy starać się spłacić trochę wcześniej.

  11. #11

    Domyślnie

    Cóż, ja staram się o kredyt w banku j.w. i w walucie j.w. Z tego co się orientuję to oprocentowanie banku jest na poziomie 3,99 plus libor - razem - ok. 5,25 %. Nikt jednak nie mówi o kursie kupna-sprzedaży, który jest też istotny. Kredyt bierzemy w CHF, które to trzeba bankowi sprzedać po kursie kupna- niższym. Na ratę franki trzeba kupić po kursie wyższym. Różnica wynosi jakieś 2-3 procent. Czyli fizycznie do 5,25 nominalnego oprocentowania należy dodać oprocentowanie z każdej transakcji (czyli spłaty) której praktycznie nie widać, bo nikt nie zwraca na to uwagi. Kiedy w banku o to spytałem zapadła wiele mówiąca cisza. Jeszcze pół roku temu liczony był kurs średni NBP w PKO SA, teraz wszędzie kupno-sprzedaż. Pilnujcie się !!

  12. #12

    Domyślnie

    Jezeli bank stosuje kursy kupna i sprzedazy,to trcimy znacznie więcej.
    dzisiejszy kurs kupna CHF - 2.6493
    sprzedazy - 2.7670
    a więc roznica pomiędzy kursami wynosi 4,44 % i to nalezy doliczyć do prowizji,marzy itp.

  13. #13

    Domyślnie

    Dokładnie!! W BPHPBK i PKO SA jest to stosowane na pewno. Warto mieć to na uwadze- zważywszy że 4,44% to jest sporo. Przy ustalaniu zdolności kredytowej jest dodawane 30 % do przyszłej raty, żeby uwzględnić ewentualne różnice w kursie walut

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Bardzo ciekawa informacja.
    Z tego co pamiętam jest możliwość wyboru spłaty we frankach i w równowartości franka w PLN. Z tego wynika, że lepiej spłacać we frankach a te kupować gdzie indziej.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    maluszku - ja też - całe 20 lat ale mieszkać gdzies trzeba, a może uda wprowadzic się na przyszłe Boże Narodzenie/

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    My też planujemy wprowadzić się na przyszłe święta. Mam nadzieję, że nam się uda

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Pytanie do doświadczonych.
    Chcę wynegocjować w banku obniżenie lub rezygnację z opłaty za wcześniejszą spłatę (w tej chwili 1%) - czy ktoś próbował, czy się udało? W jaki sposób.
    Z góry dziekuję

  18. #18

    Domyślnie

    My wzielismy kredyt na 14 lat w BPH, robilismy symulacje na rozne waluty (euro i zloty), zdecydowanie najlepiej wyszly franki, wiec z waszym liczeniem procentow cos nie tak. Oczywiscie, ze relacja kupno-sprzedaz jest niemila. Ale roznice w ratach byly znaczace. Jedyna przykra, dodatkowa rzecz, ktora wynikla, to fakt, ze bralismy kredyt w 2 transzach (szly do developera) i przy ktorejs frank stanial i musielismy do tej transzy doplacic developerowi 600 zl. Ale to i tak si eoplaca. A jesli chodzi o ryzyko kursowe... Ono zawsze jest i trzeba nie miec zludzen: wziecie duzego kredytu na wiele lat to zawsze loteria. I ryzyko w przypadku franka jest mniejsze, niz gdyby wziac kredyt w euro, czy zlotowkach. Wystarczy spojrzec na wykresy kursow!
    A czy mozna cos utargowac w banku... Szczerze watpie. Mysle, ze te negocjacje to pic na wode.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Nasz znajomy brał kredyt w PBK (przed połączeniem z BPH). Wynegocjował zmniejszoną marżę banku. Jak my braliśmy kredyt to w banku powiedzieli nam, że negocjacje łatwiej było prowadzić przed połączeniem się banków i że teraz wszystko załatwia się w centrali Krakowie. Wcześniej dyrektor oddziału mógł sam podjąć decyzję. Ale myślę, że zawsze warto próbować

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Maluszek dnia 2002-12-11 11:24 ]</font>

  20. #20

    Domyślnie

    Do am
    Mozna spłacać wyższe raty /bodajże do 5 tys/i wtedy unika się tej 1% kary.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony