dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 43
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 855
  1. #1

    Domyślnie

    Ja za miesiąc kupuję aparacik 5 mln pikseli i zamierzam odejść od tradycyjnej fotografii.
    Starą lustrzankę Minolty zatrzymam sobie jako ciekawostkę.

  2. #2

    Domyślnie

    Jaką cyfrówkę chcesz kupić? Ja bawiłem się niedawno 5-megapikselowym Sony DSC-F717. Bardzo mi się podobał - robił doskonałe fotki (a nawet świetnej jakości filmy) a laserowe ustawianie ostrości sprawdza się nawet w ciemności. Przy tym naprawdę solidnie zrobiony, jak na Sony przystało.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Ja już miałem swoje doświadczenie z cyfrówką.
    Teraz z powrotem mam analoga i choruję na lustrzankę (np Canon d60) - niestety ceny z księżyca więc chyba jeszcze poczekam.

  4. #4

    Domyślnie

    AM to masz podobne odczucia co i ja .Mam cyfrówkę wprawdzie już nieco nieświerzą przetwornik 1,5 miliona pikseli i o słabej optyce .Napstrykałem się już nią kilka tysięcy zdjęć i coraz bardziej doskwierają mi jej wady.Jednocześnie coraz bardziej zaczynam zastanawiać się nad kupnem tradycyjnej lustrzanki i robienia slajdów na filmach o małej czułości.Jednak cyfrak pozostanie zapewne moim podstawowym aparatem.Wprawdzie te 1,5 miliona pikseli wymaga już od dłuższego czsu szybkiej wymiany.
    1

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Ja miałem super optykę (Nikon 990), przetwornik 3mpix też był OK. Zdjcia były naprawdę super.
    Głownym problemem dla mnie był czas reakcji i działanie autofocusa. Poza tym żona odmówiła współpracy (też jest zapalonym fotoamatorem) z mechanicznym zoomem. W końcu stwierdziliśmy, że nie ma to jak dobra lustrzanka z normalnym obiektywem i zoomem sterowanym ręką a nie silniczkiem.
    Dlatego teraz czekamy na lepsze (tańsze) czasy lustrzanek cyfrowych - wtedy wrócimy do tematu.

  6. #6

    Domyślnie

    W ciągu ostatnich kilku miesięcy cyfrówki naprawdę mocno potaniały. Najtańsze, 1-megapikselowe małpy kosztują już nawet i 300 zł, a za mniej niż 2 tys. zł można kupić 3-megapikselowego, czy nawet 4-megapikselowego kompakta (!). Żeby jednak mieć cyfrówkę z dobrą optyką trzeba nadal wydać powyżej 4,5 tys. zł a z wymiennym obiektywem - powyżej 10 tys.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja namierzyłem Minoltę DImage 7HI.
    Optyka (odpowiednik 28-200 mm) i prędkość procesora jest bardzo dobra. Kręci filmiki i strzela 7 klatek na sekundę.
    Do tego kupuję konwerter makro i kartę pamięci 1Gb.
    Mam po prostu okazję sciągnąć to z Honk Kongu przez znajomych.
    W sumie za 1000 dolców powinienem mieć to co u nas za 10000.
    Ceny u nas są wzięte z sufitu.
    Taka sama Minolta w FOTOJOKER to 7990 zł. A karta pamięci około 1200 zł.

    On 2002-12-09 21:43, ckwadrat wrote:
    Jaką cyfrówkę chcesz kupić? Ja bawiłem się niedawno 5-megapikselowym Sony DSC-F717. Bardzo mi się podobał - robił doskonałe fotki (a nawet świetnej jakości filmy) a laserowe ustawianie ostrości sprawdza się nawet w ciemności. Przy tym naprawdę solidnie zrobiony, jak na Sony przystało.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ja przymierzam się do cyfrówki, ale pazerny fiskus się nie wzbogaci, bo kupię tam gdzie niższe podatki (USA lub Kanary). Znajomy kupił Minoltę 7I za 1000$. Chyba już wliczył dodatki (3 filtry i 1GB mikrodrive.
    Mi znudziło się analogowe 38mm i zdecydowanie szukam czegoś poniżej 28mm (Minolta spełnie warunek, Sony co prawda nie, ale ponoć z adapterem i filterm schodzi do 22mm). Warunek dodatkowy min. 256MB (Sony na razie ma "patyczki" do 128MB).
    Nie ma co się oszukiwać i liczyć na coś dobrego poniżej 800$

  9. #9

    Domyślnie

    Frankai,
    Ja mam obiektywy 28, 50 i 70-210 mm. Nigdy nie narzekałem na to, że za mały szeroki kąt albo, że nie ściągam czegoś ze 100 metrów.
    Odpowiednik 28 mm powinien wystarczyć. Jak chcesz coś mniej to 21 lub 24 mm.
    Poniżej tej ogniskowej zaczynają się koszty.

    Ja jestem już zdecydowany i Honk Kong wydaje się bardziej atrakcyjny cenowo niż KODAK Express.
    Dzisiaj kupiłem 600 dolców, za tydzień dokupię jeszcze 400 i czekam na mój wymarzony sprzęt.
    Budowa budową, ale coś od życia się należy. W końcu duże chłopaki lubią fajne zabaweczki.

    P.S.
    A może ktoś z Was był i wie jak kształtują się ceny tych sprzętów w Dubaju, Honk Kongu, Singapurze czy w Japonii?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Też myślałem o Dimage - jednak ten elektroniczny wizjer - jakoś nie mogę się przyzwyczaić, dla mnie dalej problemem jest czas reakcji (w tym przypadku wizjera).
    Co do kupowania poza naszym fiskusem to popieram. Nasze podatki są od czapy. MOją cyfrówkę kupowalem w USa - jakieś 30% taniej niż u nas.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: am dnia 2002-12-10 23:23 ]</font>

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Rafer - 28mm mnie usatysfakcjonuje, ale jak 22mm będę miał w zasięgu, to nie pogardzę Co do max'a, to obecnie mam 145mm i szczerze mówiąc zrobiłem mało zdjęć z "pełną lufą" i wg mnie jest to żadne powiększenie. O wiele bardziej brakowało mi szerokiego kąta, a moją pasją są zdjęcia panoramiczne. Efekt niesamowity, tylko są 2 problemy - tak naprawdę robi się to przez wykadrowanie i powiększenie dwukrotne zdjęcia, co jak wiadomo wybija trochę ziarno, a po drugie - trudno w Polsce zrobić zdjęcie 30x10, bo albo drogo, albo nie trzyma idealnie wymiarów (gość robi ze skrawków, a nie z rolki).

    Polecam niezłą stronkę: http://www.dpreview.com

  12. #12

    Domyślnie

    Z Minoltą Dimage to uważajcie bo: pobór mocy ogromny (akumulatorki starczają na kilkanaście zdjęć - dyskwalifikacja), nie współpracuje ze wszystkimi kartami CF, wizjer elektroniczny działa z opóźnieniem i przechodzi w monochromat, najmniejsza przysłona 8 (można zapomnieć o współpracy ze studyjnym oświetleniem). Sprawdzone - znajomy fotograf kupił i oddał po 2 dniach...

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2002-12-11 14:19 ]</font>

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Apropos zdjęć cyfrowych i długości ogniskowej.
    Dochodzę do wniosku, że istotniejszy jest obiektyw szerokokątny niz tele. Dobre 28 (lub mniej) niczym nie da się zastapić. Natomiast jak jest wystarczająca ilośc "pixeli" , da się zrobić naprawdę dobre powiększenie - wybieramy więc interesujący nas kard na zdjęciu i mamy efekt tele bez optyki.


  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Wiem ... jest jeszcze temat głębi ostrości, relacji temat- główny -tlo. Tego się nie da (w prosty sposób) obrobić cyfrowo. Ale mimo wszystko wolę dobry szerokokątny niz tele do cyfrówki

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ckwadrat - znów mnie zaskakujesz. Jak będę bliski kupna, to się niechybnie odezwę.
    Am - myślę podobnie.

    Co się tyczy pamięci, to nie wiem czy wiecie, że są już CF o pojmności nawet 3MB (nie wszystkie aparaty to obsłużą), mikrodrive są ponoć wolne (1GB), a memory stick (Sony) na razie 128MB max.

  16. #16

    Domyślnie

    Flash
    A po co tak szalejecie z wielkościami pamięci. Po co aż tyle MB na jednej karcie. Zobaczcie ile to kosztuje. Cena modułów powyżej 128 MB rośnie już nieproporocjonalnie, wręcz horrendalnie nieproporcjonalnie w stosunku do ich pojemności. Zresztą wygodniej mieć kilka modułów - można je przecież wymieniać, opisać, a i niebezpieczeństwo utraty danych mniejsze. Jak dla mnie to optymalne są 128-ki. Trzeba też pamiętać o różnicach w cenie różnych standardów flashy. W tej samej cenie (ok. 500 zł) dostaniemy 256 MB CompactFlash (i to High Speed) ale tylko 128 MB MemoryStick, czy Secure Digital. Jeśli mamy ograniczone fundusze warto wybór aparatu zacząć od sprawdzenia, czy używa on kart CF.

    Szerokokątny obiektyw
    Jeśli chodzi o szeroki kąt (ekwiwalentna ogniskowa mniejsza niż 28 ) to ja bym radził o nim w podstawowym obiektywie do cyfrówek zapomnieć. Tak zresztą jest i w tradycyjnej fotografii. Obiektywy szerokokątne wymagają naprawdę dużej precyzji wykonania (żeby nie było zniekształceń), są stałe (bez zoomu), kosztują dużo, wymagają co oczywiste aparatu z możliwoscią wymiany szkieł, więc nie łudźmy się, że otrzymamy coś zadowalającego w cyfrówce ze standardowym obiektywem i kilkukrotnym zbliżeniem. A zoom jest niezbędny.

    Obiektyw tele, efekt rozmycia tła
    Można go w programie graficznym bardzo łatwo uzyskać. Wystarczy zamaskować główny obiekt (lub zaznaczyć go selekcją i selekcję odwrócić) a następnie włączyć jakikolwiek filtr rozmycia. O wiele lepiej jest jednak dysponować sporym zoomem, niż bawić się z każdym zdjęciem. Jeśli jednak nie mamy odpowiednio dużego zomma, w przypadku chęci osiągnięcia tego efektu trzeba wykorzystać funkcję preselekcji przysłony - przysłna musi być jak największa (dająca najmniejszą głębię ostrości).

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2002-12-12 15:28 ]</font>

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Dlatego mi sie marzy canon d60 z obiektywem 16-35mm f2.8L USM
    Po przeliczeniu (x1,6) daje to około 26-56.
    Niestety to cacko (obiektyw) też kosztuje (ok. US $1500 ) i raczej cena nie spadnie tak szybko jak cena body d60 .



  18. #18

    Domyślnie

    On 2002-12-11 11:55, Frankai wrote:
    Rafer - 28mm mnie usatysfakcjonuje, ale jak 22mm będę miał w zasięgu, to nie pogardzę Co do max'a, to obecnie mam 145mm i szczerze mówiąc zrobiłem mało zdjęć z "pełną lufą" i wg mnie jest to żadne powiększenie. O wiele bardziej brakowało mi szerokiego kąta, a moją pasją są zdjęcia panoramiczne. Efekt niesamowity, tylko są 2 problemy - tak naprawdę robi się to przez wykadrowanie i powiększenie dwukrotne zdjęcia, co jak wiadomo wybija trochę ziarno, a po drugie - trudno w Polsce zrobić zdjęcie 30x10, bo albo drogo, albo nie trzyma idealnie wymiarów (gość robi ze skrawków, a nie z rolki).

    Polecam niezłą stronkę: http://www.dpreview.com
    Frankai,
    Jesteś chyba skazany na Olympusa.
    Stawiasz takie cacko na statywie i pykasz fotki obracając aparat.
    Do 180 stopni na pewno skleja zdjęcia w jedno baaaardzo panoramiczne, a czy dalej nie jestem pewny.

  19. #19

    Domyślnie

    Frankai,
    Wejdź na http://www.e-foto.pl/efoto/strony/?r=cennik0800 i zorientuj się co do cen i rozmiarów odbitek.
    Drogo może jest ale to jest cena za odbitkę wysyłaną do Ciebie do domu za zaliczeniem pocztowym.
    Ty do nich wysyłasz pliki mailem.
    Co do kadrowania, musisz kontrolować rozmiar wyciętego obszaru zdjęcia i wszystko będzie OK.

  20. #20

    Domyślnie

    On 2002-12-11 14:18, ckwadrat wrote:
    Z Minoltą Dimage to uważajcie bo: pobór mocy ogromny (akumulatorki starczają na kilkanaście zdjęć - dyskwalifikacja), nie współpracuje ze wszystkimi kartami CF, wizjer elektroniczny działa z opóźnieniem i przechodzi w monochromat, najmniejsza przysłona 8 (można zapomnieć o współpracy ze studyjnym oświetleniem). Sprawdzone - znajomy fotograf kupił i oddał po 2 dniach...

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2002-12-11 14:19 ]</font>
    ckwadrat,
    Trochę mnie podłamałeś. Może ktoś ma jakieś inne typy?
    A może to była Dimage 7 a nie 7 HI? I jakie akumulatorki (czy 1850 mAH)?
    Jaki aparat warto kupić? NIKON Coolpix 5700?
    Proszę o opinie na temat 5 mln pixeli.
    W miarę szybko, póki nie przekazałem kasy wyjeżdzającym.

Strona 1 z 43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony