dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich użytkowników kominków!
    Ciekaw jestem jak Wasze wkłady radzą sobie przy temp.-10st.C
    Czy zdają egzamin jak ogrzewanie domu?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    ok

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    warunek podstawowy to palić przesuszonym drewnem, wtedy jest ok.

  4. #4

    Domyślnie

    A jak często trzeba podkładać do kominka?

  5. #5

    Domyślnie

    na wsi w bacowce mamy kominek, wpolczynnik przenikania jest okolo 2,5, a wiec wszystkie normy przekroczone , gdy sie pali drugi dzien i dom sie troche nagrzeje to podkladamy raz na 6-8 h, kominek produkcji francuskiej, jeden z najtanszych

  6. #6

    Domyślnie

    Zrobilem eksperyment w najwieksze mrozy i przez kilka dni palilem tylko kominkiem. Mamy najtanszy wklad francuski (castorama, cena ok. 1100 zl 2 lata temu). Dom nieduzy, lecz z poczatku lat osiemdziesiatych i nieocieplony, natomiast wiekszosc okien wymieniona (teraz sokolka). Dokladalem co 4-5 godzin, drewno niespelna dwuletnie, brzoza (na poczatku palilem trzyletnia brzoza, moc byla jeszcze wieksza - balem sie nawet, ze przegrzeję sobie wkład). Efekt: ponad 25 stopni w salonie, gdzie usytuowany jest kominek (kominek stoi na srodku), w sypialni na gorze natomiast tylko 20 stopni. Cieplo do sypialni dochodzi poprzez otwarte drzwi na antresoli.
    Niestety najgorzej bylo rankiem, gdyz temperatura zmniejszala sie wyraznie, do ok. 20 stopni na dole (niemniej w sypialni, na gorze, i na antresoli nad kominkiem nadal bylo znacznie cieplej).
    W dalszym ciagu kominek jest u nas podstawowym zrodlem ciepla, lecz obecnie co 2-3 dni schodze do piwnicy i pale w kotle węglowym. Potem przez 2 dni tylko "podtrzymuję ciepło" kominkiem lub konwektorem elektrycznym.
    Nie nalezy przy tym zapominac, ze palenie w kominku jest fatygujące. Bez stalego dokladania dom sie wyziębi. Obecnie zawsze ktores z nas jest w domu, lecz w zeszlym roku bywalismy po ok. 8 godzin poza domem i zdarzało się, że wracalismy do domu o temperaturze 16-17 stopni (po godzinie jednak bylo juz ponad 22 stopnie). Nie chcielismy zostawiac ognia pod naszą nieobecnosc. Szyba szybą, ale jednak "sicher ist sicher".

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    W święta mam zamiar pojechać do swojego domku na Mazurach. Okolice Giżycka. Ma być - 18 C Mam dwa kominki, jeden otwarty, drugi z wkładem Dovre zbudowany we wrześniu tego roku. Powierzchnia domku 80 m, 100 letni gliniak nie ocieplony (jeszcze) po powrocie opiszę co sie dało osiągnąć. Opał - brzoza z tegorocznych wiatrołomów.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Byłem na Mazurach, przeżyłem, wróciłem. Najgorszy był powrót - bardzo slisko i ani jednej piaskarki na całej trasie.Kominek spisał się na medal. Temperatura na dworze -20 po kilku godzinach intensywnego palenia było ciepławo +8. Rano było cieplej + 14, po dwóch dniach w całym domku było już ok. 20. I można było posiedzieć przy kominku. Pycha!

  9. #9

    Domyślnie

    Trzeci sezon uzytkowania kominka jako głównego źródła ciepła w domu o powierzchni 130 m2(uzytkowany tylko dół o pow.ok.70m2 ale ogrzewana całość)pierwszy sezon paliłem grabem, wysmienite drewno, obecnie brzozą z ubiegłorocznej ścinki kupioną i pociętą w marcu 2002. Pierwszy sezon dom jest docieplony . Rozprowadzenie ciepła do góry i do łazienki. Dwie sypialnie dogrzewane konwektorami. Prosty dwunastokilowatowy wkład. Temperatura w domu utrzymywana w granicach 23-21 st.C . Bez problemu

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    fajnie,że bez problemu,my musimy podkładać i czyścić kominek a to juz jest problem ale narazie nie mamy wyboru,czekamy na gaz,może wiosną ?

  11. #11

    Domyślnie

    "Bez problemu"oznacza utrzymywanie temperatury zdatnej do mieszkania nawet z małymi dziećmi. Nawt w największe dwudziestokilku stopniowe mrozy (a takich u nas w świętokrzyskim sporo było). Natomiast decydując się na ogrzewanie kominkowe zdawałem sobie sprawę z uciążliwości z przygotowaniem opału, z podkładaniem co 5 godzin opału, z utrzymaniem wkładu i komina ( komin czyszczę trzy razy w sezonie grzewczym) Też mam nadzieję na doprowadzenie gazu, ale potrwa to może jeszcze parę lat.
    Pozdrowienia.

  12. #12

    Domyślnie

    Hej, a ja będę miał gaz, ale zamierzam na maksa wykorzystwać kominek do ogrzania parteru + 2 sypialnie na piętrze. Moja wątpliwość to czy kominek jest w stanie ogrzać parter bez rozprowadzenia ciepła rurami jeśli parter to otwarta przestrzeń kuchnia+jadalnia+hall+kl.schodowa+salon (kominek umieszczony centralnie). Do tego korytarzyk i za nim pokój, łazienka, kotłownia. W sumie ok. 80 m.kw.
    Kominem zamierzam poprowadzić rurę na górę i ogrzać również przylegające doń sypialnie.
    Pzdr,

  13. #13

    Domyślnie

    AndrzejK. zastanów się i przemyśl cyrkulację powietrza w domu. U mnie też całe poddasze jest ogrzewane z rozprowadzenia ciepła z kominka. Cały dół tworzy jedną kubaturę poza dwoma sypialniami dogrzewanymi konwektorami jak pisałem (łazienka przylega z tyłu do ściany przy której jest kominek więc mam mała kratkę z wlotem powietrza bezpośrednio z kominka). Kominek umieszczony centralnie a to połaczone "pomieszczenie" kończy się z jednej strony kuchnią a z drugiej klatką schodową na górę czyli cyrkulacja jest od środka w dwóch kierunkach i bez wymuszania obiegu ogrzewana jest całość kubatury. Stosowanie przewodów i wentylatora to już uzaleznianiew się od zasilania, automatyki itp itd czyli problemy i komplikacje a kominek to ma być "cep". Ma działać gdy nic nie działa. No... , pozdr.

  14. #14

    Domyślnie

    Teee, Czarek C., dlaczego występujesz pod moim imieniem i inicjałem nazwiska? Protestuję!

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Hej paj^, PanRopuch, tomek1950, Czarek C.

    A na ile byście szacowali koszt ogrzania domu +-150 m2 przez cały sezon.
    Podajcie, proszę, ilość drewna, rodzaj, skąd je bierzecie, po ile i sumę total.

    Rafał

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Sroka, popatrz na moją www... W takim stanie, w jakim mam teraz dom to wydałbym chyba majątek na grzanie . Bazując na ostatnim Muratorze (1/03) i tak zupełnie z grubsza wychodzi ok. 1500-1700. Ale ja z lenistwa i tak nie nastawiam się na grzanie kominkiem. W końcu bezobsługowe grzanie olejem będzie mnie kosztowało powiedzmy ok. drugie tyle. A palić w kominku będę wtedy, gdy będę miał na to ochotę i zawsze też trochę zaoszczędzę.

    to ja ckwadrat

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: opal dnia 2003-01-11 22:51 ]</font>

  17. #17

    Domyślnie

    Hej Opal dziewczynko .
    Twoja strona Się nie otwiera . Zibi

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    hihihi
    bo to ckwadrat pisał
    a strona jest u niego
    już zaraz momencik
    pozdrawiam!!

  19. #19

    Domyślnie

    no to jestem razem ze stroną

  20. #20

    Domyślnie

    Dzięki byłem na stronie - super.
    Czyje to w końcu jest - C2 czy Opala , i ile to ma m2
    Ja będę miał tylko 100m2 Zibi

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony