dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 103
  1. #1

    Domyślnie

    Czy ktoś z Was robił tego typu instalację? Jeżeli tak to gdzie kupić zbiornik w rozsądnej cenie?

  2. #2

    Domyślnie

    Właśnie jestem w trakcie. Zbiornik 1000 l za ok. 1000 zł (nowy!). Mogłem kupic za grodze zbiorniki plastkowe po jakichś chemikaliach, ale nie chcę ryzykować. Okolice Bielska-Białej.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    FranekF: dobra, zbiornik to dopiero początek, chętnie poczytałbym (a chyba nie tylko ja ) co więcej jest do zrobienia przy deszczówce.

  4. #4

    Domyślnie

    Pytanie było tylko o zbiornik
    Trzeba oczywiście zbiornik wkopać, przyłączyć rury spustowe (do wyboru z ilu połaci dachu). Trzeba również przeprowadzić rurę powrotną od zbiornika do domu. Ja ją prowadzę do kotłowni, a tam będzie stał hydrofor i stamdąd będę prowadził osobną instalację do kibelka i na zewnątrz (kran w ogrodzie). W kotłowni będzie również połączenie z siecią wodociągową, by w razie braku deszczówki spłukać kibel.

  5. #5

    Domyślnie

    frankuF : wszystko się zgadza. Jestem obecnie na etapie projektowania instalacji od podstaw i jest to dość proste. Wiele szczegułów opisujących jak to zrobić znalazłem w poradniku "Sami budujemy dom" autor: Ronald Meyer. Problem jest natomiast ze zdobyciem odpowiedniego zbiornika, który np. powinien być wyposażony w odprowadzenie nadmiaru wody oraz w automatyczny zawór napełniający w przypadku braku deszczu ( hudrofor nie może chodzić na sucho, bo mógłby się uszkodzić) ew wyłącznik hydroforu. Tak więc moje pytanie brzmi po prostu gdzie kupić taki zbiornik ?

  6. #6

    Domyślnie

    Powiedz gdzie budujesz, a być może podpowiem skąd wziąć niedrogie (chyba) zbiorniki 1m3 (bąbel polietylenu w aluminiowej klatce.

    Też coś takiego na wiosnę będę rył w ziemi.

  7. #7

    Domyślnie

    Mieszkam w Szczecinie

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A wszystkim zainteresowanym polecam także książkę "Woda deszczowa dla domu i ogrodu" autor: Heinz-Alfred Losch, w serii: Do it yourself; do kupienia w EMPKI-u. Są tam zdjęcia instruktażowe i przykładowe kalkulacje (niestety w DM, straaaasznie drogie, np. pozycja "zbiornik" z wykome i ustawieniem 3000 DM). Aha - amortyzacja 25 lat.
    Pozdrowienia,
    Gaga2
    PS. Chętnie poczytam wypowiedzi użytkowników.

  9. #9

    Domyślnie

    Co do czasu amortyzacji to wszystko zależy od wielkości ogrodu . Jeżeli uda mi się znaleźć jakiś zbiornik z odzysku to podstawowym kosztem będzie tu pompa i mam nadzieję zamknąć się w kwocie, którą tu wymieniłaś ale w PLN.
    Pozdrawiam:

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Mam drobne pytanko
    Czy nie będzie taniej i pewniej wykonać studnię ???
    Czy takie zbiorniki z deszczówką po jakimś czasie nie będą zbiornikami z glonami bakteriami albo jakąś inną zarazą ???

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Co do studni - to nie zawsze jest taka mozliwość.
    Wielkość zbiornika 1 m3 - to jest za mało. Ja wykorzystuję betonowy zbiornik po szambie o pojemności 10 m3 i czasami zdarza mi się, że przepełnia się. Wodę wykorzystuję do podlewania ogrodu i te 10 m3 naprawdę szybko znika. Woda jest odprowadzana z połowy dachu, powierzchnia 100 mkw, kąt nachylenia ok 40 stopni.

  12. #12

    Domyślnie

    Pomyliłem się , zbiornik mam na 2000 l. Zdecydowałem się na 2000 l na podstawie opinii użytkowników, którzy mają taką właśnie pojemność i używają tylko wody deszczowej. Do celów spożywczych kupują mineralkę.
    Twierdzą, że im wystarcza, chyba że zjedzie się cała rodzina i użytkuje bez ograniczeń.
    Buduję w górach (trochę więcej deszczu niz na nizinach), a deszczówke będę zbierał z całej połaci dachu (200 m2).
    Zbiornik powinien być także dość mocny, by wkopać go głęboko w ziemię i uchronic przed zamarzaniem.

  13. #13

    Domyślnie

    przepraszam że wtrącam się w ten watek ale kiedyś planowałem taką instalację, i do czego doszedłem to zwykła studnia kopana z 10 kręgami, wyszła najtaniej i woda do ogrodu jest całkiem niedrogo a problemy z oczyszczaniem wody z dachu z jej jakością zwłaszcza jeśli dłużej postoi z jej zapachem odpadły całkiem.

    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    mnie się nasunął jeszcze jeden problem - oczywiście musi być możliwoćs czyszczenia samego zbiornika - wiadomo że rynny nie są zawsze całkowicie czyste - więc chyba jakiś mały osadniczek zanieczyszczeń między rynnami a samym zbiornikiem

    zaciągnięcie pompą jakiegoś syfu z wody... no cóz ale może się myle

    instalacja miałaby sens oczywiście pod warunkiem zużycia tej wody w miarę na bieżąco - bo odstawanie takiej wody (zbyt długie) mogłoby się skończyć fetorkiem ( co jest niewskazane)
    poza tym - co z zakwitami wody w takim zbiorniku (glony abo inne cuda)???
    jak jest rozwiązany ten problem???

    proszę o wyjaśnienie
    pozdrowka
    snow


  15. #15

    Domyślnie

    Najlepiej zastosować fitr na wejściu deszczówki z możliwością czyszczenia. Zakwit glonów to sprawa wątpliwa, potrzebne są dwa czynniki. Po pierwsze substancje mineralne, a w deszczówce będzie tego mało (uwaga na liście), a po drugie światło. Jeśli zbiornik jest pod ziemią to nic takiego nie powinno mieć miejsca.
    Regularne użycie deszczówki jak najbardziej wskazane - dlatego podłączam do kibelka, nie tylko do podlewania ogrodu. Zbiornik trzeba odpowiednio dobrać, nie za duży (by woda w nim za dużo nie stała) i nie za mały (by nie zabrakło zbyt często).
    Nie należy mieszać ze sobą instalacji wodociągowej z deszczówką, to mają być dwa OSOBNE obiegi, właśnie po to, by nie dopuścic by ewentualnie coś się nie przedostało do instalacji. Natomiast warto zainstalować połaczenie w drugą stronę - w przypadku braku deszczówki woda wodociągowa zasila kibel, nigdy na odwrót!
    I jeszcze jedno. Zdecydowałem się na odzysk, bo: woda wodociągowa jest u mnie bardzo droga - 5,50 zł/m3, mam dobre warunki na działce do zamontowania tego ustrojstwa, a poza tym na podstawie pozytywnych doświadczeń użytkowników.

  16. #16

    Domyślnie

    Januszek ,popieram cię w 100%.po co ładować sięw koszty drogich zbiorników z pp lub z metalu ,skoro kręgi betonowe spełnią swoje zadanie.krąg o śred.100cm kupię za ok.70zł*10szt =700zł
    do tego pokrywa zasuwana za 75zł trochę rury pcv +pompa .jako osadnik zastosuję krąg wkopany obok kręgów które będą tworzyły syudnię.woda po oczyszczeniu się będzie przelewała górą do studni burzowej.mając na uwadze to że lata mamy gorące i opadów coraz mniej wywiercę studnię na wodę do celów gospodarczych o głęb.ok 10m.gdy zabraknie wody w studni burzowej uruchomi się pompa studni wierconej i uzupełni brak.podlewanie ogrodu planuję nocą jako system automatyczny uruchamiany zegarem.jak sądzicie zadziała?

  17. #17

    Domyślnie

    Z cenami zbiorników z tworzywa nie jest tak źle. Znalazłem w składzie budowlanym zbiorniki z czarnego PP 1000 l w klatce metalowej za 260 zł ( sztuka ).

  18. #18

    Domyślnie

    Ja kupowałem takowe tyle, że baiałe - po 250zł

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EDZIA

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    6.228

    Domyślnie

    Mam następujący problem z tym tematem związany. Mam wykopane rowy kanalizacyjne, w których zostaną położone rury odprowadzające deszczówkę ze studzienek przy rynnach do studzienki rewizyjnej.Rury są perforowane i należy je chyba położyć otulinie żwiru. czy są jakieś normy określające grubość tej warstwy żwiru.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam instalacje odzysku wody deszczowej, z tego prostego powodu, ze tutejsze prawo wymaga zbudowania i UZYWANIA takowej w kazdym nowopowstajacym budynku jednorodzinnym. Proste.
    Zbiornik betonowy prefabrykowany 3000 l, pompa, instalacja rozprowadzajaca wode do spluczek i do kranu w ogrodzie. Cena byla w pakiecie razem z innymi robotami, musialbym wykopac faktury, jesli interesuja kogos dokladne kwoty, ale w przyblizeniu wyszlo mi 1500 euro za cala instalacje (+21% VAT).
    Dla budujacych: nie zapomnijcie o przewodzie uzupelniajacym wode w zbiorniku woda wodociagowa w okresach bez opadow, zeby pompa nie krecila sie na sucho. Filtry sa we wszelkich kolorach i wzorach- rynek na ten sprzet jest tutaj duzy, bo wszyscy budujacy musza instalowac.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony