dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Jakie ogrzewanie???

    Mam pytanko!!!Jakie polecilibyście mi ogrzewanie??
    Nie wchodzi w rachubę gaz z gazowni.Dom jest dobrze ocieplony,okna PCV, powierzchnia 104m2.
    Jakie Wy macie ogrzewanie ile płacicie,jakie konserwacje,naprawy robiliście..no i przedewszytskim ile płacicie miesięcznie.
    Chciałbym kupić takie ogrzewanie z którego będe zadowolony.
    Dzięki z góry...Marek

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Nnajtańszy po gazie jest olej opałowy.
    Nie wypowiadam się odnośnie pompy ciepła gdyż poniesione koszty mogą się wogóle nie zwrócić tzn. trwałość pompy bez większych napraw i remontów to ok 10...15 lat - czy w tym czasie zdążysz z oszczędności odłożyć na gruntowny remont lub nową pompę???

    Powodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    Marek, mam podobną sytuację, dom trochę większy. Decyduję się na kocioł olejowy. Jeśli brak gazu z sieci, a nie chcesz kotła na paliwa stałe (węgiel, drewno), co wymagałoby Twojego ciągłego dorzucania do pieca (choć na pewno jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji, to wybierz olej. Wprawdzie zainwestujesz na początek trochę więcej od kotła na gaz płynny (trochę droższe kotły + konieczność zakupu zbiornika), ale za to potem masz jakieś 20-30% niższe koszty użytkowania, większe bezpieczeństwo, nie stoi Ci brzydki balon na działce (no chyba że wkopiesz w ziemię). Decyzja jednak należy do Ciebie. Aha, porównanie kosztów różnych kotłowni było jakieś pół roku trmu w muratorze.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Obliczałem na początku roku koszty energi zawartej w różnych paliwach oto moje zestawienie:
    1) Gaz sieciowy GZ50 - 0,11 zł za 1KWh
    2) Olej opałowy 0,12...0,13 zł za 1KWh
    3) Gaz płynny propan 0,17 zł za 1KWh
    Powyższe ceny (brutto) zawierają koszty transportu lub opłaty przesyłowej w przypadku gazu GZ50. Powyższe ceny są ze stycznia 2002.
    UWAGA praktyczna w przypadku możliwości podłączenia do sieci gazowej decyzja jest oczywista pozycja nr 1.
    Wybór pomiędzy gazem płynnym a olejem opałowym nie jest już taki oczywisty pomimo niższej ceny oleju opałowego. Należy brać pod uwagę sprawność kotła w przypadku kotłów olejowych sprawność ich jest sporo niższa. Nie wspominam już o kosztach inestycji bo o tym chyba wszyscy wiedzą.

    Polecam program OZC (można zciągnąć go sobie se strony WWW np. OVENTROP)przy jego pomocy można dość dokładnie oszacować ilość energii do ogrzewania domu w skali sezonu grzewczego po czym podstawić stawki cenowe za energię zawartą w różnych paliwach podane wyżej i robić porównania i kalkulacje ile dusza zapragnie i we wszystkie strony.
    Pozdrawiam i z okazji nadchodzących świąt życzę wszystkim Forumowiczom owocnych obliczeń oraz bogatego Mikołaja

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jeszcze raz ja.
    Chciałbym uzupełnić informacje podane poprzednio.
    Ponieważ ceny paliw mogą się różnić w różnych rejonach kraju aby można było zweryfikować moje przeliczenia oraz je ewentualnie skorygować podaję ceny paliw które ja przyjmowałem do przeliczeń
    1) 1m3 gazu GZ50 1,11 zł (zawiera opł. przesyłową).
    2) 1kg oleju opałowego 1,42zł(zawiera transport).
    3) 1l gazu propan 1,22zł(zawiera transport).
    Wszystkie ceny z VAT
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Z wyliczen ktore ogladam w np. muratorach czy ladnych domach wynika ze roznice ekspoatacyjne pomiedzy olejem , gazem ze zbiornika a energia elektryczna w trybie akumulacyjnym sa na poziomie bledu statystycznego obliczen
    Ja wymyslilem sobie elektryczne ogrzewanie akumulacyjne podlogowe na parterze + kominek z rozprowadzeniem ciepla, a na pietrze grzejniki marmurkowe lub piece akumulacyjne.
    Rozwazam tez tez do cwu kolektory sloneczne.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja będę miał też elektryczne. Różne źródła podają, że elektryczne ogrzewanie na nocną taryfę jest w kosztach utrzymania podobne do gazu płynnego i oleju.

    Ogólnie w elektrycznym można powiedzieć, że są mniejsze inwestycje i pewnie jednak większe koszty utrzymania. W olejowym i gazowym inwestycje są znacznie większe (między innymi dlatego, że trzeba robić też instalację c.o.) ale potem koszty utrzymania niższe.

  8. #8

    Domyślnie

    Myślę, że jednak gaz.Jeśli na długi czas to butlę w ziemię no i oczywiście kominek.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne to najtańsze z tej kategorii są promienniki.Sąsiad ma i wychodzimy mniej więcej na równo z moim gazowym(i to NIE ze zbiornika).Czasami ma nawet mniejszy rachunek.Zdziwiło mnie to.
    Arturo

  10. #10

    Domyślnie

    A ja wybralem ogrzewanie na paliwo stale - drzewo.
    Wybierajac ten rodzaj ogrzewania, trzeba byc pewnym, ze bedzie sie mialo ochote kazdy dzien chodzic do kotlowni po dwa razy w dzien i raz w tygodniu czyscic piec.
    Czestotliwosc chodzenia do kotlowni mozna zmniejszyc instalujac wiecej automatyki ( dobry kociol, regulacja pogodowa, zbiorniki akumulacyjne).
    Najwieksza zaleta - najnizsze koszty ogrzewania.

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Ja również zastanawiam się nad drewnem. W związku z tym mam prośbę do kaKa o wszelkie informacje na ten temat. Jaki piec?, Czy musi być specjalne pomieszczenie (piwnica) do instalacji tego pieca, czy potrzebny specjalny wkład kominowy. Myślę, że innych formułowiczów też to zainteresuje.
    Pozdrawiam Krzysztof.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki za rady.Takie ogrzewanie jak wegiel i drewno odpada.Nie mam na to czasu.Albo bedzie to ogrzewanie olejowe,albo promienniki.Jeszcze popatrze poszperam i niedlugo napisze co kupilem i jak sie sprawuje.POzdrawiam
    MAREK

  13. #13

    Domyślnie

    Jak dysponujesz $ to pomysl o Pompie ciepla dla Twojego domu nie bylo by tak drogo mysle ze okolo 20000 tys bys sie zmiescil za pompe ciepla pozdrawiam ryszard

  14. #14

    Domyślnie

    Ja również zastanawiam się nad pompą ciepła z pionowym kolektorem gruntowym. Przeglądając oferty firm sprzedających i montujących pompy zastanawiam się skąd MURATOR bierze takie kosmiczne ceny na pompy i osprzęt. Myślę, że za rozsądną cenę można kupić dobrą pompę. Odpada dorzycanie do pieca, dym w domu, niebezpieczeństwo zaczadzenia, wybuch zbiornika z gazem i wiele winnych problemów, o których wiedzą tylko użytkownicy innych urządzeń.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mając dom o pow. 100 m2 nie ładuj się w pompę ciepła. Co innego gdybyś kupował zabytkowy pałacyk o pow np. 1000 m2. Dla takiego domu jeśli zależy ci na komforcie mieszkania nadaje sie tylko gaz ziemny lub zwykły prąd. A skoro gaz ziemny odpoada to najlepszy moim zdaniem jest prąd.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2003-01-10 18:37 ]</font>

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Czemu nie olej opałowy.
    Czemu taka alternatywa gaz ziemny lub prąd ???
    Tylko najtańsze i najdroższe nosniki energii ?
    Niby koszty inwestycyjne są w tych przypadkach najniższe, ale czy przy 100m2 nie warto pomysleć o oleju opałowym, koszty inwestycyjne trochę wieksze niz przy gazie ale jednak opal prawie 3 razy tańszy niż prąd ?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Może moje myslenie jest pokręcone, ale ja buduję dom dla siebie a nie dla kotłów i zbiorników na olej czy gaz. Dom będzie mnie kosztował około 2 tys za m2, kotłownia olejowa ze zbiornikiem potrzebuje sporo miejsca. Można też budować piwnice lub jakieś schrony podziemne na te zbiorniki ale przynajmniej z moich obliczeń wynika, że zamiast ładować w to pieniądze lepiej ocieplić trochę lepiej budynek, ogrzewać prądem i koszty eksploatacyjne wychodzą rozsądnie. Ogrzewanie elektryczne ma same zalety (poza kosztami ekspoatacyjnymi, które można ograniczyć do rozsądnych rozmiarów).

  18. #18

    Domyślnie

    To jeszcze raz ja. Zastanawiałem się nad kotłem na węgiel, teraz już prawie się zdecydowałem. Zdobyłem sporo wiadomości na ten temat, tanio, ekologicznie, chociaż dokładanie co jakiś czas do kotła jest koniecznością. Myślę też o ew. dogrzewaniu (w razie wyjazdu) prądem.
    Pozdrawiam.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Z tym ekologicznie to przesadzasz. Ciekawe co jest w takim razie nieekologiczne. Spalanie gazu ziemnego, pompa ciepła, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, baterie fotowoltaniczne?

  20. #20

    Domyślnie

    No, z tym ekologicznym węglem to przesadził. W miejscowościach sanatoryjnych zastąpili go gazem - chyba na złość astmatykom

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony