dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie

    Wiem, że temat ogrzewania był już wałkowany wiele razy. Ale chodzi mi nie o teoretyczne przeliczniki zużycia tylko o czystą praktykę. Ostatnio przeraziłam się rachunkiem teściów, którzy mają 1/2 bliźniaka zbudowanego co prawda 20 lat temu, trochę inną technologią (grubsze przekroje rur, żeliwne grzejniki, stary piec). Napiszcie proszę ile płacicie za ogrzewanie gazowe w Waszych domkach?
    Dajcie znać o metrażu i technologii budynku oraz o tym czy ogrzewacie również wodę i czy np. wspomagacie ogrzewanie kominkiem?
    Będę niezmiernie wdzięczna.
    Pozdrawiam.




  2. #2

    Domyślnie

    Może także powiesz co cię tak zaszokowało - jakieś dane by się przydały.
    Zwykle mówię o dziennym zużyciu, ale odszukałem ostatni rachunek.
    Okres 11/09/2002 - 18/11/2002, 68 dni, rachunek 594,73 zł, dziennie 8,75 zł. Dom 180 mkw, CO plus CWU (160l), lubię ciepło 21-22 stopni. Piec Junkers Eurostar z otwartą komorą spalania, rekuperator. Nie stosuję obniżeń temperatury zasilania w nocy, zwykle kończyło się to chorobą dziecka. Od miesiąca zainstalowałem natomiast programowalne termostaty, które pozwalają na automatyczne, jest zegar, obniżenie temperatury w nieużywanych pomieszczeniach o 3K. Tam gdzie śpią ludzie jest ciepło, a wszędzie indziej tylko trochę chłodniej.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: marek13 dnia 2002-11-29 12:26 ]</font>

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Średnie zużycie za pierwszy miesiąc to 9,2 m3. Dom świeżo zasiedlony (niecały miesiąc). Piec Buderus z zasobnikiem 120 L. Dom 150 m2. Temperatura w dzień: 21, w nocy: 19.

  4. #4

    Domyślnie

    Chyba zł/dzień a nie m3/miesiąc?? Coś jest nie tak.

  5. #5

    Domyślnie

    faktycznie, coś jest nie tak. Pewnie Martula ma rację to miało być 9 złotych / dzień.
    DJ

  6. #6

    Domyślnie


    Marek13!
    Już mówię co mnie zaszokowało. Dom (jak wyżej pisałam w trochę innej technologii, nieocieplony styropianem tylko pustak poduszka powietrzna i pół pustaka = 36 cm, okna pcv (nowe), instalacja stara)- rachunek za 30 dni przełom października i listopada, kiedy nie było jeszcze mrozów, powierzchnia 120m2 podpiwniczony ogrzewanie, dwa bojlery gazowe oraz kuchenka (tylko palniki) - rachunek 560 zł. Ratunku!!! W czasie mrozów 1 miesiąc - 700 - 800 zł (tak było poprzedniej zimy).
    Jeszcze jedno co myślicie o piecach Cichewicza (ostatni Murator) dwukomorowych na paliwa stałe (miał, koks, drewno) i olej. Żywo się nimi zainteresowałam.
    Z góry bardzo dziękuję za opinie i rady.


  7. #7

    Domyślnie

    No fakt szok. Chyba idziesz w dobrą stronę - zmiana paliwa na węgiel, bądź drzewo, z ostatnich zestawień to drzewo jest chyba najtańszym paliwem. Wiem, że wymaga to "etatu" palacza ale i tak przed zimą nie da rady zmodernizować domu. Proponuję przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże co się opłaca zmienić.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-11-29 11:53, Martula wrote:
    Chyba zł/dzień a nie m3/miesiąc?? Coś jest nie tak.
    Średnie zużycie - w domyśle: dzienne - za miesiąc to 9,2 m3. Gdyby zdanie nie zaczynało się od "średnie" podejrzenia o pomyłkę byłyby słuszne. A to ładna średnia by wyszła - przy 1 miesiącu .
    Tak czy owak, to kolejny dowód na to, że świat zginie nie w wyniku katastrofy atomowej czy ekologicznej ale wskutek problemów w komunikacji międzyludzkiej.
    Pozdrawiam.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pysiak

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mnie również bardzo interesuje porównanie ceny ogrzania domu gazem w stosunku do innych rodzjów paliwa.
    Jestem wprawdzie na początku inwestycji, liczę, że wprowawdzę się za jakieś 2 lata, niemniej jednak chciałbym już teraz przymierzyć się do tego problemu.
    Planowany budynek:
    - ok 160 m, poddasze użytkowe, nie podpiwniczony, ściany 1 max + 10 cm wełny mineralnej+ pół maxa (w sumie ponad 50 cm), w suficie nad drugą kondygnacją 16 cm wełny mineralnej, stolarka dreniana zgodna z obecnymi standardami.
    Jak sądzicie ile może kosztować ogrzanie tego budynku gazem? Dodam, że mam zamiar wspomagać ogrzewanie kominkiem, ale kocił c.o. ogrzewał będzie też ciepłą wodę.
    Co sądzicie o ogrzewaniu węglem - groszkiem? Piec prawie bezobsługowy - przy pełnym podajniku dokladać należy gra raz na cztery dni.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Za okres od 16.09 do 2.12 (78 dni) 838 PLN (CO i CWU - 160 litrów) - pierwszy sezon grzania. Dom 150 m2 (w tym grzana piwnica) nie jest ocieplony a większość okien nadaje się do wymiany. Piec kondensacyjny Junkers.
    Do Marek13: Jakie masz ocieplenie?
    pzdr

  11. #11

    Domyślnie

    Octavian: ściana trójwarstowa 24 BK 8 cm syropian 12 BK. W tym roku dociepliłem połowę domu styropianem 5 cm. Wiem, że w tej docieplonej ścianie może niestety dojść do wykraplania się pary wodnej, ale mam rekuperator i dwa dość wydajne wentylatory, także wilgotność jest pod kontrolą. Stropodach to wełna 15 cm. Okna PCV k=1,5. Ocieplenie trochę już z innej epoki (patrz temat: Dom Pasywny) dom 1998.

  12. #12

    Domyślnie

    Do Marek13: Czyli w sumie 13 cm styropianu (na połowie domu) i 36 cm ściany. Okna masz podobne jak moje (ja mam k=1,4 ale tylko część - pozostałe mają szpary na jakieś 5-10 mm). Niestety obecnie mam tylko ścianę około 40 cm cegły (na 70% powierzchni ściany to cegła pełna). Mam nadzieję że ją ocieplę w przyszłym roku.
    Dzięki za informację
    pzdr

  13. #13

    Domyślnie

    Ja ostatnio zapłaciłem prawie 600zł (z cwu). Piec Buderus 21kW, dom 380 m2 mieszkalnej - przy temt.22C wewnątrz. Mam takie wrażenie, że warto było ocieplić Maxa styropianem 10cm górę, i 20cm. dół (dom na stoku, z doliny ciągnie zimno).

  14. #14

    Domyślnie

    czesc,
    budynek 95 m kw. stara technologia. przed ociepleniem i wymiana okien 3 400 m szesc / rocznie, po dociepleniu i wymianie okien
    od kilku lat okolo 2 100 m szesc / rocznie = 18 tys. kW
    =2500 zl rocznie, przy zalozeniu c.o. i c.w.u. - stary piec termetu oraz czasem plonacym kominku ( raz, dwa razy w tygodniu ).
    Gaz=1,22 zl/m szesc = 0,14 zl/kW, prad - wszyscy wiedza
    =0,35 zl/kW, gaz plynny = 0,20 zl/kW, olej opalowy ( legalny )
    0,15 zl/kW. Wegiel jest najtanszy - ale ...
    Wszystko zalezy od kubatury i wspolczynnika k budynku, od preferencji mieszkancow i sterowalnosci systemu ogrzewania.

    pozdro.
    Karina

  15. #15

    Domyślnie

    KarinaZ ma racje, dajcie Panstwo spokoj z tym węglem jako alternatywnym rozwiązaniem. Czekamy na zalozenie gazu na naszym osiedlu i do tego czasu opalamy drewnem (wklad), wspomagamy sie przenosnym grzejnikiem elektrycznym, a w najwieksze mrozy schodze do kotlowni i pale koksem. Fakt, piec jest już leciwy (dom 20-letni), ale takze w przypadku nowego obsluga jest mocno fatygujaca. Koks trzeba wniesc, popiół wyniesc - nie polecam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony