dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie

    Deweloper P.I. Trust z Poznania wystawiał faktury VAT na poczet sprzedaży mieszkania jednak za działkę wystawił rachunek. Czy mógł tak zrobić??

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Obowiązek wystawiania faktur VAT wynika ze złożonej deklaracji przez podatnika na początku roku w Urzędzie Skarbowym (że będzie płatnikiem podatku VAT), lub po przekroczeniu określonej (w rozporządzeniu MF) kwoty przychodów.
    Wg ROZPORZĄDZENIA MINISTRA FINANSÓW
    z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 137, poz. 1542)
    § 1. Wartość sprzedaży towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług określa się w kwocie 38.500 zł.
    § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.


  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Z tego co mi wiadomo status w/w aktu prawnego jest obowiązujący.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-12-01 15:48 ]</font>

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    A jak w jego przypadku jest roznica pomiedzy faktura czy rachunkiem?. Skoro jest platnikiem VAT to powienien wystawiac fakture.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    On 2002-12-02 09:57, pitbull wrote:
    A jak w jego przypadku jest roznica pomiedzy faktura czy rachunkiem?. Skoro jest platnikiem VAT to powienien wystawiac fakture.
    Krótko mówiąc - aby sprawdzić czy ma obowiązek wystawienia faktury VAT sprawdźcie w US, czy jest VAT-owcem.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    [/quote]
    Krótko mówiąc - aby sprawdzić czy ma obowiązek wystawienia faktury VAT sprawdźcie w US, czy jest VAT-owcem.
    [/quote]

    Niekoniecznie, jeśli czynność za którą płacisz nie podlega podatkowi Vat (nawet stawce "0&quot to wystawca jest zobowiązany wystawić rachunek nie fakturę.
    Taki rachunek otrzymałem min. z gazowni za "dokonanie przyłącza". Wyjaśniono mi, że określenie "przyłączenie" nie jest ujęte w klasyfikacji Vat i w związku z tym nie podlega ustawie. Rachunek ten można odliczyć od podatku na normalnych zasadach. Mówi o tym wewnętrzne pismo ministra finansów. Cechy tego pisma mam gdzieś w domu zapisane.

    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  7. #7

    Domyślnie

    Sprzedaż gruntu także nie podlega ustawie o vat, nie można wystawić na nią faktury.

  8. #8

    Domyślnie

    Sprzedaż gruntu także nie podlega ustawie o vat, nie można wystawić na nią faktury.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Widzialem faktury, ktore takze nie mialy naliczanego Vat-u ale dlatego ze stawka VAT wynosila 0%. Pomimo to na fakturze bylo wyszczegolnione wszystko, lacznie ze stawka.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lola

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    wowka, coś mi sie tu niezgadza.Moja firma prowadzi działalnośc w której są trzy wersje tj. na częśc jest Vat, z części jest zwolniona a częśc wogóle nie podlega pod ustawę i konsultowaliśmy sie w tej sprawie z U.S. i musimy wystawiać f-ry Vat. dodam, ze zarabiamy więcej niż 10000 Euro (te 38.000 zł). I na f-rze pisze się wtedy czy zwoln., czy zero , czy niepodlega pod ustawę. Najlepiej sprawdzić zasady wystawiania FV w rozp. min. finansów z 22.III.2002 w sprawie wykonania przepisów VAT rozdział 10 & 34. A tak wogóle to VAT jest bardzo zagmatwany i najlepiej zapytać bezposrednio w firmie dlaczego rachunek, zawsze można wystawić korektę.

  11. #11

    Domyślnie

    Sprzedaż VAT może być albo opodatkowana albo zwolniona. Jeżeli coś jest opodatkowane 0% lub zwolnione to wystawia się faktury ale oczywiście nie występuje podatek VAT. Zupełnie inna sprawa to sprzedaż nie podlegająca ustawie o VAT. Sprzedaż gruntu nie podlega ustawie o vat i moim zdaniem nie powinna tu mieć miejsca ani faktura ani rachunek tylko umowa kupna sprzedaży.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Jeżeli kupujemy od osoby nie będącej płatnikiem podatku VAT (np. od rolnika), osoba ta może wystawić rachunek. Osoba będąca płatnikiem podatku VAT nie ma prawa wystawiać rachunków, musi wystawić fakturę, niezależnie od tego, czy podatek VAT = O,00, czy usługa lub towar jest zwolniony od podatku VAT. Kilka lat temu wystawiane były rachunki uproszczone. Wg aktualnych przepisów rachunków uproszczonych nie wystawia się. W przypadkach, w których kiedyś poprzednio wystawiano rachunek uproszczony obecnie wystawia się fakturę VAT.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    On 2002-12-02 13:43, pitbull wrote:
    Widzialem faktury, ktore takze nie mialy naliczanego Vat-u ale dlatego ze stawka VAT wynosila 0%. Pomimo to na fakturze bylo wyszczegolnione wszystko, lacznie ze stawka.
    Jeśli stawka wyniosła "0" tzn. usługa podlega opodatkowaniu ze stawką o% a nie 7% czy 22%. Inną kategorią jest zwolniony z podatku a jeszcze nie podlega.

    Lola. - Informację o tym dlaczego Gazownia wystawiła mi rachunek a nie fakturę (i o tym piśmie min. finansów) zdobyłem dzwoniąc do Górnośląskiego Zakładu Obsługi Gazownictwa Sp. z o.o. w Zabrzu

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lola

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    oj roma to zależy. Po pierwsze czy transakcja jest pomiedzy dwiema osobami fizycznymi, czy np. firma - kupujacy itd. Po drugie, jezeli wykonuje sie działalnosc o tym samym profilu i nie wystawia faktur vat , to rzeczywiscie mozna wystawic r-ek, ale jezeli masz działalnośc nie podlegajaca i podlegajaca, to niestety na wszystko musi być VAt. Moja firma zjmuje sie prawem autorskim, który nie podlega pod ustawe o Vacie, ale jak juz wczesniej wspomniałam inne gałęzie działalnosci podlegają. no i sami mielismy wątpliwości, ale urząd sk. kazał nam decyzja wystawiać f-ry gdzie w miejcu stawki pisze sie, nie podlegajace.... wg. ustawy o ......
    Nalezy tez zwrócic uwagę ze oprócz zwolnień podmiotowych i przedmiotowych zwolnione sa zakłady pracy chronionej. Moze ta firma jest takim zakładem (CHE CHE -

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Czy poszkodowani są zadowoleni z dyskusji, jaka rozwinęła się po zainicjowaniu?
    Podejrzewam, że chodziło o to czy poniesione koszty będzie można odliczyć od podatku.
    Isnieje jeszcze inna możliwośźć - Za poniesione koszty związane z opisaną tranzakcją mogą być wystawiane, zarówno rachunki i faktury VAT. Jak to możliwe?
    Sprawę może załatwiać kilka firm, z których nie wszystkie są płatnikami podatku od towatów i usług. Te, które nie są płatnikami, mogą wystawiać rachunki.

  16. #16

    Domyślnie

    A co, gdy sprzedający jest instytucją państwową ? Np. Urząd Gminy? Ja mam tylko akt notarialny - ani r-ku, ani f-ry...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Faktury VAT wystawiają płatnicy podatku od towarów i usług. Urząd, który nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług nie ma prawa wystawiać faktur VAT. Poza tym nie wszystkie tranzakcje muszą być finalizowane fakturą. Jeżeli dokonujemy darowizny nie ma obowiązku ani potrzeby wystawienia faktury, czy rachunku.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-12-13 23:49 ]</font>

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony