dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie rozpoczęcie sąsiedniej budowy - co na to prawo?

    oprócz sąsiada podwyższającego sobie działkę z jednej strony mam też drugiego,który rozpoczął budowę z drugiej strony.
    Zdziwiłem się trochę bo zawsze wydawało mi się, że sąsiedzi dostają jakieś powiadomienie o tym, że ktoś chce obok coś budować.
    A ja się dowiedziałem dopiero naocznie, jak pojechałem przypadkowo na swoją działkę !
    Czy był taki przepis i go znieśli, czy to nie ta bajka ???
    BOHO
    Warszawa

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Jesli sasiad buduje zachowujac przepisowe odleglosci, urzad nie musi powiadamiac sasiadow o rozpoczeciu budowy.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Też się tym zdziwiłam szczególnie że z sąsiadem bardzo dobre układy i można powiedzieć, że kibicował mi, trzmał kciuki itp. za pomyślne skończenie papierologii. Gdy po odebraniu dziennika budowy spytałam sąsiada czy dostał ze starostwa papiery ten zbaraniał. Okazuje się że jeśli jest nowy plan zagospodarowania i wszystko w projekcie jest zgodnie z tym to już starostwo drugi raz się nie fatyguje

  4. #4

    Domyślnie

    sąsiad buduje z zachowaniem odległości,więc chyba dlatego nic nie dostałem...... dzięki za info !
    BOHO
    Warszawa

  5. #5

    Domyślnie

    A co w przypadku, gdy sąsiad buduje bez zachowania wymaganych przepisami odległości, czyli np 1,5 m od granicy lub w ostrej granicy? Dostaje tylko pismo z urzędu z informacją, czy muszę wyrazić na to pisemną zgodę? Jak to teraz jest, bo kiedyś wiem, że trzeba było mieć pisemną zgodę sąsiada na taką budowę.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Sylwia chyba nie ma takiej możliwości żeby budował bliżej. Tego teraz bardzo przestrzegają.
    To nie powiadamianie dotyczy chyba tylko terenów z nowymi - robionymy już zgodnie z nowym prawem planami zagospodarowania. Tam gdzie trzeba uzyskać warunki zabudowy tj. brak nowych planów to oczywiście są wszyscy powiadamiani już na etapie wydawania warunków zabudowy.
    Choć może się mylę
    Najlepiej spytaj Roberta Skitka to architekt i dobry fachowiec.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    dzieki Wciorniastku
    Jest mozliwosc budowania blizej scian bez okien okreslona w rozporządzeniu.
    Nie istnieje juz zaden przepis o wymaganej zgodzie sąsiada.
    pozdrawiam
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  8. #8

    Domyślnie

    czyli z informowaniem sąsiadów mamy już chyba jasność!
    do Roberta Skitka:
    rzuciłem na forum też drugie pytanie,ale nikt mi nie odpowiedział -może więc kolega?
    mój drugi sąsiad podwyższył sobie działkę o jakieś 1do1,5 metra, wyrównując ją do drogi (lub ciut wyżej20-30cm), no ale teraz w granicy jest skarpa a ja jestem w dołku! czy miał prawo to zrobić ? gdzieś,kiedyś czytałem o zmianie odpływu wód, czy coś takiego,żę niemoże spływać nic na sąsiada - czy to jest z tym związane ? jakie tomogą być przepisy ?
    BOHO
    Warszawa

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    oj, nie pamietam co to byl za przepis i gdzie tego szukac. Ale fakt faktem, nie wolno zmienic terenu w taki sposob, zeby pogorszyc warunki wodne sąsiadowi - słowem woda nie powinna splywać po nasypaniu w kierunku dzialek sąsiadów - chbya ze zostanie to w jakis sposob rozwiazane.
    Radzę przejsc się do urzedu i spytac jakie wymogi musisz spelnic gdybys Ty takie cos chcial zrobic - w taki sposob dowiesz sie co jest wymagane i czy jest to mozliwe...
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  10. #10

    Domyślnie

    robert skitek:
    niezły pomysł ! dzięki !
    BOHO
    Warszawa

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Pozwolisz Robercie, że wtršcę coœ. Mianowicie podczas robienia u nas planu zagospodarowania powstał taki zapis że teren można podnieœć lub obniżyć max do 50 cm. Ten zapis został specjalnie umieszczony aby nie było problemu ze zmianš ukształtowania terenu szczególnie że to teren parku krajobrazowego i dotyczył ochrony krajobrazu.
    Myœlę że BOHO powinien też sprawdzić czy nie ma podobnego zapisu.[/code]

  12. #12

    Domyślnie Re: rozpoczęcie sąsiedniej budowy - co na to prawo?

    Cytat Napisał BOHO
    oprócz sąsiada podwyższającego sobie działkę z jednej strony mam też drugiego,który rozpoczął budowę z drugiej strony.
    Zdziwiłem się trochę bo zawsze wydawało mi się, że sąsiedzi dostają jakieś powiadomienie o tym, że ktoś chce obok coś budować.
    A ja się dowiedziałem dopiero naocznie, jak pojechałem przypadkowo na swoją działkę !
    Czy był taki przepis i go znieśli, czy to nie ta bajka ???
    Witam. Tylko mały komentarz prawny z autopsji do pytania pierwszego'
    Urzędnik wydający pozwolenie może stwierdzić, że budowany obiekt nie będzie oddziaływała na działki sąsiednie i nie uzna cię za strone postępowania. Jednak zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego (art. 148 kpa) masz 30-dni od momentu gdy dowiedziales sie o budowie lub nawet zamiarze budowy na sąsiedniej działce na złożenie wniosku o "bycie" stroną. Ale jeśli sąsiad zachowuje odległości to odpuść sobie, budowy mu nie wstrzymasz a pogorszysz tylko "dobrosąsiedzkie" stosunki.
    Zaprawiony w boju

  13. #13

    Domyślnie

    Witam wlasnie rozpoczelismy budowe i mimo ze wszystko jest ok. odleglosci sa zachowane,gmina rozeslala powiadomienia do wszystkich naszych sasiadow o budowie i polozeniu naszego domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony