dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 12
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 238
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał RolandB
    pompa z instalacja : 27 kPLN, podłogówka na 140m2 kosztowała mnie 3,5 kPLN ( sam materiał - resztę zrobiłem sam ), 1,2 kPLN zakopywanie kolektora, 1,5 kPLN instalacja pompy
    Cytat Napisał daguś
    Pompa IVT + podłogówka na pow.150m2 + wykopy pod kolektor (600m) to koszt ok. 60 tyś zł
    Rany, skad taka rozbieznosc w cenach???
    Czy rzeczywiscie ukladanie podlogowki to 30 tysiecy???

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewak39
    Cytat Napisał RolandB
    pompa z instalacja : 27 kPLN, podłogówka na 140m2 kosztowała mnie 3,5 kPLN ( sam materiał - resztę zrobiłem sam ), 1,2 kPLN zakopywanie kolektora, 1,5 kPLN instalacja pompy
    Cytat Napisał daguś
    Pompa IVT + podłogówka na pow.150m2 + wykopy pod kolektor (600m) to koszt ok. 60 tyś zł
    Rany, skad taka rozbieznosc w cenach???
    Czy rzeczywiscie ukladanie podlogowki to 30 tysiecy???
    jak by mnie to miało kosztować 60 tys. to bym tego nie zrobił ...
    /Roland

  3. #43

    Domyślnie

    No toc toc!

    Ja tez trzydziesci pare tysiecy to jeszcze rozumiem, ale dwa razy tyle... tez nawet nie podchodzilabym do tematu...

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    RolandB - mógłbyś rozwinąć temat tych 3,5k za materiały.
    Bo coś mi to wygląda na bardzo mocno naciągany wynik przy 150m2.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    Witam, my zastanawiamy się nad szwedzkimi pompami THERMIA z gdańskiej firmy BEGOM http://www.begom.pl/index2.html
    Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tymi urządzeniami lub z tą firmą?


  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Bo Markus ma "mercedesa" a Roland "volksvagena".
    A ja mam mętlik w głowie.
    KlimaComfort podliczyła nas na 67 tys. (brutto) w tym 38 tys. pompa ze wszystkim, 8 tys. podgrzewacz cwu, 17 tys. podłogówka (te ceny w przybliżeniu i netto). Kurde, dużo!
    A ta firma z Jasła (muszę wreszcie sobie przypomnieć, jak się nazywa) to tak z połowę tego (przynajmniej zdaniem Rolanda. I z tego, co pisze, to też działa.
    Myślimy nadal...........
    A, i jeszcze jedno: Roland, jalkie masz zagęszczenie rurek na m2 w tej podłogówce?

  7. #47

    Domyślnie

    RolanB ma pompe Zirius.

    Climacomfort jest drogi to fakt. Jagna tez dużo zapłaciła.

    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)

  8. #48

    Domyślnie

    RolanB ma pompe Zirius.

    Climacomfort jest drogi to fakt. Jagna tez dużo zapłaciła.

    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    No właśnie - drogi, ale czy o tyle lepszy, żeby się opłacało w to inwestować? Jeżeli nawet ma większą wydajność, to czy są to różnice, które uzasadniałyby wydanie aż tyle na starcie?
    Różnica polega na tym, że niektóre pompy mają tzw. "bezpośrednie odparowanie" m.in. te z propanem i chyba też te z tajemniczym czynnikiem R407 (i inne liczby też). Sprowadza się to w praktyce chyba do tego, że nie potrzebują one jednej z pomp, których wymagają te z glikolem i solanką.
    Ale bardzo proszę nie bić mnie mocno, jeżeli coś namieszałam. Zakręcona już jestem jak słoik na zimę.
    No bo jedni twierdzą, że pompa ciepła grzejąca też cwu to totalna pomyłka i w dodatku wcale nie wychodzi taniej, bo wymaga drogiego układu mieszającego, i jeszcze musi koniecznie mieć dwa zbiorniki (jeden na cwu, drugi buforowy), a my mamy w domu miejsce tylko na jeden, i ma małą sprawność. Inni znów mówią, że dokładnie odwrotnie (no, może tylko z tą sprawnością się zgadzają, ale, jeżeli jest to różnica paru złotych na rok, to nie ma o czym mówić).
    Chyba jednak odnowimy kontakty z Jasłem.
    Roland, Ty chyba tam nie pracujesz? Co?

  10. #50

    Domyślnie

    Jakie macie gwarancje na pompy . Przegladajac realizacje pomp to na ich stronach podane sa po 4 -6 realizacji czy montuje sie tak malo pomp ?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    36 mcy na system grzewczy
    30 lat na kolektor gruntowy i na rurę ogrzewania podłogowego
    24 mce podgrzewacz cwu (pompa powietrze - woda)
    Tyle zaproponował Clima Komfort.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    36 mcy na system grzewczy
    30 lat na kolektor gruntowy i na rurę ogrzewania podłogowego
    24 mce podgrzewacz cwu (pompa powietrze - woda)
    Tyle zaproponował Clima Komfort.
    Potwierdzam dokładnie takie same informację uzyskałem podczas rozmowy w climakomforcie

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
    Która lepsza? To już samemu należy sobie odpowiedzieć na pytanie. Ja skupię się na różnicach:

    1) propan w kolektorze jest na zawsze, inne czynniki robocze bez względu na ich nazwę mają to do siebie że z upływem czasu "zużywają się" i konieczna jest ich wymiana.
    2) sprawność i jeszcze raz sprawność; pompa propanowa ma sprawność dochodzącą do 6, a pozostałe do 3,5. Nawet jak w obu przypadkach odcedzimy szum reklamowy i obliczenia w warunkach laboratoryjnych to propan schodzi realnie do 5, a pozostałe do 2,5-3.

    I to przede wszystkim za punkt 2 trzeba zapłacić

    To jest mniej więcej ten sam dylemat co z kupnem samochodu. Kupić z silnikiem benzynowym czy diesla. Diesel mniej zużywa i olej napędowy jest tańszy, ale zwykle samochód z silnikiem diesla kosztuje więcej, sam silnik ma też większą pojemność, więc OC też jest odpowiednio droższe.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał bryta
    Jakie macie gwarancje na pompy . Przegladajac realizacje pomp to na ich stronach podane sa po 4 -6 realizacji czy montuje sie tak malo pomp ?
    Clima zaczynała od takich ilości. Teraz mają dwie ekipy montażowe i nie wyrabiają. Ilość idzie obecnie w kilkadziesiąt rocznie.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia

    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
    Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
    "Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    Cytat Napisał Aga - Żona Facia

    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
    Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
    "Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."

    czyli dołączając do tego głos markusa korzyści idą w stronę pompy ciepła wypełnionej propanem z jednym ale.... koszty

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał markus_gdynia
    RolandB - mógłbyś rozwinąć temat tych 3,5k za materiały.
    Bo coś mi to wygląda na bardzo mocno naciągany wynik przy 150m2.
    nie pamiętam dokładnie niestety poszczególnych składników ale wartość brutto na którą właśnie patrzę to 4223,32 zł. ( faktura usługowa dlatego nie ma składników ) Czyli 3950 ... trochę się pomyliłem sorry ...

    mam rurki kissan'a na które była wtedy jakaś promocja ... a mam 140 m2

    pozdrawiam
    /Roland

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    A, i jeszcze jedno: Roland, jalkie masz zagęszczenie rurek na m2 w tej podłogówce?
    to zależy w jakim pokoju ... miałem zrobiony dokładny projekt ... w każdym razie od nawet 5 cm w łazience ( z powodu dużej zajętości podłogi przez wanne, prysznic i wc ) do 25 cm w pom. gosp i jednym z pokoi ...

    pozdrawiam
    /Roland

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    No właśnie - drogi, ale czy o tyle lepszy, żeby się opłacało w to inwestować? Jeżeli nawet ma większą wydajność, to czy są to różnice, które uzasadniałyby wydanie aż tyle na starcie?
    Różnica polega na tym, że niektóre pompy mają tzw. "bezpośrednie odparowanie" m.in. te z propanem i chyba też te z tajemniczym czynnikiem R407 (i inne liczby też). Sprowadza się to w praktyce chyba do tego, że nie potrzebują one jednej z pomp, których wymagają te z glikolem i solanką.
    Ale bardzo proszę nie bić mnie mocno, jeżeli coś namieszałam. Zakręcona już jestem jak słoik na zimę.
    No bo jedni twierdzą, że pompa ciepła grzejąca też cwu to totalna pomyłka i w dodatku wcale nie wychodzi taniej, bo wymaga drogiego układu mieszającego, i jeszcze musi koniecznie mieć dwa zbiorniki (jeden na cwu, drugi buforowy), a my mamy w domu miejsce tylko na jeden, i ma małą sprawność. Inni znów mówią, że dokładnie odwrotnie (no, może tylko z tą sprawnością się zgadzają, ale, jeżeli jest to różnica paru złotych na rok, to nie ma o czym mówić).
    Chyba jednak odnowimy kontakty z Jasłem.
    Roland, Ty chyba tam nie pracujesz? Co?

    Pompa z glikolem wymaga dłuższego i niżej zakopanego kolektora i odnawiania czynnika co pewien czas... no i oczywiście występuje stopień pośredni w postaci wymiennika ciepła ...

    Mam jeden zbiornik akumulacyjny o poj. 300 l a na podłogówkę woda idzie poprzez zawór mieszający ( trójdrożny ).

    Nie pracuję tam i mieszkam troche daleko od nich. Ale przed zakupem ich pompy zafundowałem sobie 2 dniową wycieczkę aby sprawdzić jak to działa na miejscu ...

    pozdrawiam
    /Roland

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał facio
    Cytat Napisał Agduś
    Cytat Napisał Aga - Żona Facia

    Teraz pytanie która lepsza.
    Czym się różni pompa wypełniona propanem od pompy wypełnionej glikolem? (wypełnieniem to wiem,ale poza tym!)
    Znalazłam. Teraz będzie fachowo, ale i tak się nie pomyliłam:
    "Zaletą tego typu rozwiązań jest brak pomp obiegowych dolnego i górnego źródła oraz brak wymienników przekazującychenergię (wymienniki płytowe)."

    czyli dołączając do tego głos markusa korzyści idą w stronę pompy ciepła wypełnionej propanem z jednym ale.... koszty
    R407C to też gaz który nie wymaga pomp obiegowych i nie potrzebuje także wymienników ciepła - to jest także układ z parowaniem bezpośrednim ...
    Z tego co wiem to mieszanina 2 gazów tak aby na długości 60m ( jedna pętla kolektora ) w pierwszej jego części następowała reakcja jednego z czynników a w drugiej części tego dodatkowego ... ale do końca się nie znam

    pozdrawiam
    /Roland

Strona 3 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony