dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie

    Zwracam sie z prosba do uzytkownikow vismanna. Posiadam kociol gazowy vitogaz z regulatorem vitotronic 150 (uzywajacy algorytmu fuzzy logic). Czy ktos z forumowiczow bylby w stanie przyblizyc nieco temat. Pozdrawiam Maro

  2. #2

    Domyślnie

    Fuzzy Logic to po polsku logika rozmyta. Polega to na tym, że przedziały nie są ściśle określone, ale właśnie rozmyte (nie mylić z histerezą). Inaczej nie ma jak w klasycznej logice, że jest tylko Prawda i Fałsz, ale jest tak:
    Jet ciepło
    Jest zimno
    a pomiędzy nimi jest trochę cieplo, trochę zimno, trochę jak w sam raz, i co dziwniejsze te przedziały mogą na siebie zachodzić.
    Miałem przyjemość programować taki sterownik MUller'a i opracowany na nim model suwnicy dźwigowej. Działało nieźle.

  3. #3

    Domyślnie

    Wlado,
    z instrukcji do regulatora zrozumialem ze system "dostraja sie niejako sam" do wymagan uzytkownika. I tak jesli np na chwile otworzymy okno a zawor termostatyczny pozostawimy w niezmienionej pozycji to regulator, mimo iz termostat (jesli jest czuly) otworzy sie niemal natychmiast. Natomiast regulator "zrozumie" ze jest to tylko chwilowe zapotrzebowanie na cieplo i uruchomi piec (palnik) na "nizszych obrotach" niz na przyslowiowego maxa. Ciekaw natomiast jestem czy mam jakis wplyw jako uzytkownik na prace regulatora, poza oczywiscie programowaniem tygodniowym i zadaniem temperatury na powrocie. NO i jakie jeszcze sa zalety tegoz algorytmu w regulatorze?
    Pozdrawiam Maro

  4. #4

    Domyślnie

    to co opisujesz to nie zalezy tylko od logiki Fuzzy. Zalezy tez od stalych czasowych na ktorych pracuje regulator. Jesli dom ma duza pojemnosc cieplna (kubatura, ceramiczne materialy scian, rodzaj grzejnikow) stale czasowe dzialania regulatora powinny byc wieksze. Jesli dom jest maly i masz np grzejniki aluminiowe dynamika ukladu jest znacznie wieksza i stale czasowe odpowiednio krotsze. Najnowoczesniejsze uklady sterowania kotlami maja oprocz funcji Fuzzy (czyli nie termostatycznej on/off lecz powiedzmy krokowej) takze funkcje "samouczenia". Nie musisz wtedy za bardzo znac dynamiki/pojemnosci swego domu lecz uklad sam po kilkunastu cyklach "wylowi" najlepsze stale czasowe i wten sposob bedzie regulowal ukladem. Zawsze jednak bedzie dochodzic do "pomylek" przy naglych ochlodzeniach i ociepleniach.
    Zastosowanie tych kilku algorytmow jednoczesnie sprawia jednak ze po pierwsze: nie trzeba "mierzyc" ukladu, po drugie: uklad raczej sterowany jest lepiej niz laik moglby go ustawic - cos w stylu plug&play .

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Użytkowink powinien mieć wpływ na określenie zakresu zbiorów (tak to się chyba nazywalo) i przynależności np. typowe zdanie w FL"if temp. = 22C then jest już ciepło". Łatwo to narysować a trudniej opisać. Ogólnie regulator FUZZY działa bardziej "adaptacyjnie" - na przykład szybciej osiągają wartość zadaną i nie powodują przeregulowań.

    Inaczej: wartość z przediału [0-1] może należeć w całości do zbioru nie należeć w całości lub należeć w części. (tak jak w życiu nic nie jest czarne i białe, a raczej szare )

  6. #6

    Domyślnie

    To byłem ja Wladek. Wylogowało mnie.
    P.S.
    Tam powinno być:
    "If temp=20C and temp.zew=-10C and ... then jest juz cieplo"
    Tak to miej więcej działa (w uproszczenu pomijając procesy fuzyfikacji i defuzyfikacji). Ale chyba za daleko odbiegłem od tematu.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Wladek dnia 2002-12-17 15:35 ]</font>

  7. #7

    Domyślnie

    Ponoc zastosowanie algorytmu fuzzy pozwala na wyeliminowanie czujnika temperatury zewnetrznej(oszczednosc na jednym czujniku). Niemniej jednak wspomniany regulator pozwala na przylaczenie tegoz. W moim przypadku mam zainstalowany czujnik temp zew., czyli dochdzi ingerencja w "krzywa grzewcza". Idac dalej tokiem rozumowania regulator moze reagowac i niejako uczyc sie jak brac dobowe i sezonowe zapotrzebowanie na cieplo. Jak wynika z postow algorytm ten pozwala na to by system dostrajal sie do zapotrzebowania na cieplo bez ingerencji uzytkownika. Moze dlatego instrukcja jest oszczedna w wyjasnieniu istoty dzialania regulatora. Nieco mi sie "rozswietlilo" gdyz chcialem wiedziec na czym polega sterownie praca pieca. Zachecam nadal do dyskusji, moze dowiem sie jeszcze wiecej, pozdrawiam Maro.

  8. #8

    Domyślnie

    Maro,
    Napisz dokładnie co to jest za elektronika Vitotronic "coś" a potem symbol np. Kw2 lub kk1.
    Podaj na priv e-mail do ciebie (nie ma go w twoim profilu) - jak odnajde wysle ci wiecej info nt tej elektroniki.

    Griszka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony