dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gsawczak

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich serdecznie,
    na razie tkwie w swerze marzen. Mam juz dzialke, wiem jaki chcialbym miec dom, ale nie moge zdecydowac sie na projekt. Nie mam nawet pewnosci jaka wybrac technologie, tradycyjna czy w szkielecie drewnianym?? Sklaniam sie ku tej pierwszej lecz nie ukrywam koszty budowy maga zmienic moja wizje. PYTANIE: czy ktos porownywal koszty budowy domu w technologi murowanej i szkieletu drewnianego?? Spotykam sie z niesprawdzonymi opiniami, iz ta druga jest tansza. Co Wy na to?
    Pozdrawiam Grzegorz.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie porównywałem cen technologii. Problem również w wykonastwie. Jeżeli korzystasz z ekipy którą poleca firma oferująca budowę szkieletową to zrezygnujesz z powodu ceny usług no i jakość materiałów nie jest do sprawdzenia, a jak wybudują to po kilku latach co zrobisz jak będą problemy?. Korzystanie z tanich ekip kończy się dużymi kłopotami zwłaszcza, że rzadko kto potrafi budować w inny niż tradycyjny sposób. Takie wątpliwości skłaniają ku technologiom tradycyjnym.

  3. #3

    Domyślnie

    Pozostaje jeszcze kwestia trwalosci domu w zaleznosci od technologii. Znajomy na pytanie dlaczego nie szkielet drewniany, odpowiedzial pytaniem: a dla kogo budujesz, dla siebie czy dla dzieci.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Na etapie lektury Muratora wybrałem technologię szkieletową. Wydawała się mieć same zalety - przede wszystkim czas budowy - jeden sezon. Niestety, okazało się, że nie ma w moim rejonie dobrego i taniego wykonawcy w tej technologii. Ponadto problemy z pozyskaniem odpowiedniej jakości surowca również zniechęciło do szkieletu. No i wyszło na techologię murową.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Na pewno szkielet postawisz szybciej niz tradycyjna konstrukcje murowaną, samo to powoduje ze dom jest tanszy. Ale u nas sie robi dom na cale zycie, przewaznie jeden, nawet wielopokoleniowy. Jestem za tradycja a nie domami z papieru

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pitbull - dom wielopokoleniowy odejdzie do lamusa. Teraz ma się mniej dzieci i zaczynają już chadzać innymi ścieżkami. Ja buduję wygodny dom dla rodziny 2+2, ale będzie zbyt duży na 2+0 i liczę się z tym, że sprzedam na starość. Co do technologii, to zgadzam się - jakoś lepiej i pewniej czuję się w murach, a poza tym polskie wykonawstwo ...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No masz racje, teraz to kazde dziecko chce miec swoj dom, ale o ile latwiej jest dzieciom jesli maja start w domu rodzicow przy zalozeniu ze maja osobno, kuchnie lazienke i wejscie.
    Z drugiej strony z budowaniem to jest tak, ze buduje sie cale zycie. Najpierw dla siebie, potem pomaga dzieciom, potem domek letniskowy, basen, siłownia, sauna. Proces inwestycyjny wygasa ze smiercia inwestora.
    A jak nawet nie budujesz nowych domow to ulepszanie i biezaca konserwacja domu wystarcza.
    U mnie zasada jest taka "dom ma byc jak atom, znaczy sie ze nawet atom go nie rozbije"

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Czyli jak ktoś nie wyznaje atomowych przekonań i wierzy w fachowców, to niech buduje sobie drewniaka - na 30 lat, czyli do wyprowadzki dzieci, wystarczy. Potem sobie wynajmie mieszkanie, dmuchnie, dom się rozsypie i zbije sobie na kolejne 30 lat (do śmierci) kolejnego drewniaka, tym razem już małego.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Zgadza sie, nie bierzesz tylko pod uwage polskich realiow a podajesz standard zyciowy amerykanow. Polakow nie stac na budowe domu tymczasowego na 30 lat. Dom jest na cale zycie, a ono troche dluzej trwa. No chyba ze ktos buduje dom w wieku 50 lat to wtedy drewniak wystarczy. Ale kazdy dzieciom cos chce zostawic

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Zgadza sie, nie bierzesz tylko pod uwage polskich realiow a podajesz standard zyciowy amerykanow. Polakow nie stac na budowe domu tymczasowego na 30 lat. Dom jest na cale zycie, a ono troche dluzej trwa. No chyba ze ktos buduje dom w wieku 50 lat to wtedy drewniak wystarczy. Ale kazdy dzieciom cos chce zostawic

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Może i racja, ale za 30 lat, to może będzie nas stać. Po co mi jednak zbyt duży dom? Wtedy 2 opcje:
    - sprzedaż i kupno małego lub mieszkania,
    - zrobienie poddasza nieużytkowego.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Domki szkieletowe ani w polowie nie sa tak okropne jak wynika z opinii pozostalych uczestnikow.
    1. Technologia szkieletowa moze byc oparta np. na szkielecie metalowym, wtedy jego trwalosc jest znaczna, a takze wiadomo jakie ma parametry ( o drewnie to sie sporo zaklada a i tak jest to eksperyment).
    2. Technologia tradycyjna ma ta zalete, ze dom mozesz budowac latami. Poza tym kazdy nawet byle jaki fachowiec ja zna ( ale byle jaki zbuduje byle jako).
    3. Domki szkieletowe mozesz zamowic w technologii prefabrykowanej w jednej z kilku firm w Polsce ( poszukaj). czas budowy na dzialce: 3 tygodnie ( wczesniej robia prefabrykaty w fabryce). Jasne okreslenie ceny, dom jest oddawany pod klucz.
    Z moich telefonow doww firm wynika, ze buduja kazdy projekt ( po adaptacji na szkielet, koszt przeliczen ok 600zl), w kazdym miejscu w Polsce.
    Ja sam buduje w technologi dom szkieletowy. Nie mialem problemu ze znalezieniem firm bo ich szukalem. Wazne zeby firma mogla pokazac ci efekty swojej pracy ( juz stojace domy).

    Wiele z poprzednich informacji jest opartych na tzw. zdrowym rozsadku, czyli zespole przesadow nabytych w dziecinstwie...
    PS. Wojny atomowej nie da sie przezyc nawet w bunkrze zelbetowym: w tym celu nie warto w dom inwestowac

  13. #13

    Domyślnie

    Są problemy ze znalezieniem odpowiedniej ekipy do budowy szkieletowego drewnianego. Chętnych do pracy może i nie brakuje, ale wiedzy o nowej-jakby nie było- w Polsce technologii. Z tego względu namawianie kogoś dzisiaj aby budował dom w szkielecie stalowym uważam za nieporozumienie. Poza tym, szkielet stalowy wyjdzie drożej niż drewniany, więc już lepiej wybrać mur.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Na pewno masz racje z tym zespolem przesadow z dziecinstwa.
    Ale jak ci ktos sieknie seria z kalacha albo wrzucie reczny granat to ktory dom bedzie stal. Oczywiscie jest to czysty przesadyzm, mam nadziej ze do tego nie dojdzie, ale katastrofy klimatyczne sa i beda.
    Nie moge niczego konkretnego zarzucic szkieletom, dla mnie jest to dom tymczasowy ze wzgledu na gipskarton,trudnosci z mocowania roznych elementow do sciany zewnetrznej i wewnetrznej np. pólek, uchwytow, lazienek. Powiesz ze to trzeba przewidziec i mocwa wzmocnienia, a jak bede półki chcial przewisic.
    Atom to atom chocbym sie mial zarabac....

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    A propo wojny atomowej. Wiecie ze w Niemchech byl kiedys program dofinansowujacy prywatnych inwestorow budujacych nowy dom, pod warunkeim ze robili w domu schron przeciwatomowy. Fantastyczna sprawa

  16. #16

    Domyślnie

    ostanio przeczytalem ze na razie w Polsce koszt budowy w technologi szkieletowej jest tylko o ok 10% tanszy niz w tradycyjnej, murowanej (w USA to roznica 50%).(glownie brak dobrych specjalistów w tej dziedzinie). Ze wzgledu na tak małą róznice w koszcie a chyba przy duzej róznicy w trwałości budynku wydaje mi sie ze na razie lepiej budowac tradycyjnie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Przy szkielecie zyskujesz na czasie a "czas to pieniadz"

  18. #18

    Domyślnie

    Mieszkam w stanach,i w construction jestem od dobrych dziesieciu lat.Mysle ze lepiej zrobisz budujac tradycyjnie.W szkieletowych domach -mimo dobrych materialow i fachowcow ciagle sie cos dzieje.Sciany i sufity pekaja ,rogi scian przesuwaja sie wzgledem siebie(w pionie)itd.Amerykanska gospodarke ciagnie budownictwo nie dlatego ze tyle sie buduje nowych domow,ale dlatego ze w starych jest tyle do zrobienia.Ja po powrocie do Polski na pewno nie bede budowal w technologii szkieletowej,bo znam ja od podszewki i wiem czego mozna sie spodziewac

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Brawo Vitek
    Też uważam, że z amerykańskich wynalazków sprawdza się tylko $
    Mery

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    chyba troche przesadziles, ze tylko $.
    a jakie polskie wynalazki bys tu wymienil?zostanmy przy budownictwie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony