dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Jakie jest Wasze zdanie na temat firm, które czerpią teksty, zdjęcia czy rysunki z innych stron i zamieszczają je na swoich stronach bez zgody właściciela, a także bez wzmianki skąd TO pochodzi?
    Przykład pierwszy: firma gdyńska użyła mojego zdjęcia na swoich stronach bez mojej zgody - http://www.kodal-bud.com.pl/ tak samo jak firma z Włocławka - http://www.karlpol.republika.pl/OFERTA.htm

    Jakie jest zdanie na powyższy temat uczestników forum?
    A może znacie inne przykłady?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Rysunek mojego domu również został zamieszczony w internecie, co prawda najpierw było pytanie telefoniczne czy można. Wydje mi się, że jest to minimum przyzwoitości.
    Sądzę też, że jeśli na twojej stronie WWW nie ma informacji o tym, że nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie Twoich materiałów, to musisz liczyć się z takim postępowaniem.
    Jeśli nie chcesz aby Twoje materiały były zamieszczane przez te firmy to zawiadom je o tym.
    Myślę również że nie ma za bardzo o co kopię kruszyć - zastanów się czy np. biuro podróży powinno się pytać własciciela Pałacu Kultury przed zamieszczeniem jego fotografi w folderze reklamującym wycieczkę do Warszwy?
    Pozdrawiam

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Niezależnie od tego, że zarówno zdjęcia jak i rysunki są objęte prawem autorskim ( i trzeba pytać o zgodę!!!) to korzystanie z cudzych materiałów, bez zgody czu chociażby informacji, skąd one pochodzą, to co najmniej bezczelność. I nie zgadzam się z Inwestorem, że trzeba sobie zastrzec, iż materiały nie są do publikacji gdzie indziej. A czym innym jest wykorzystanie danego zdjęcia (które ma swojego autora) a czym innym sfotografowanie obiektu, więc przykład z pałacem Kultury jest chybiony.
    Pozdrawiam,
    Gaga2

  4. #4

    Domyślnie

    o prawach autorskich należy poinformować na produkcie( kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora .........), masz wtedy czarne na białym, jeśli jest to niemożliwe lub było przeoczeniem a możesz udowodnić, że jest to Twoja własność, należy zwrócić się do rozpowszechniającego o zaprzestanie, lub
    z roszczeniem ( na piśmie potwierdzonym wysłanie - faks, list polecony, notarialnie itp.) Publikacje bez notki o prawach autorskich ( zależy to również od rodzaju informacji ) mogą być traktowane jako np. reklamówki lub dobra ogólnodostępne itp.
    Inną sprawą jest minimum przyzwoitości, o której w odpowiedzi powyżej, ale tej jak na lekarstwo jeszcze w polskim biznesie.
    Dochodzenie swoich praw sądownie - bez komentarza i powodzenia !
    Najprościej na początku jest zapytać jaki cel przyświecał firmie ( osobie ) wykorzystującej Twoje materiały, nie zawsze działania są świadome ( czyt. nadal niska świadomość własności praw do rzeczy innych niż materialna takich jak siekiera i młotek ) lub kierowane złymi intencjami.
    Chętnie przeczytam wytłumaczenie się tych instytucji nielegalnego wykorzystania Twoich rysunków.
    Według najlepszej wiedzy i doświadczenia ...
    Karina Z.
    P.S.
    Są już narzędzia uniemożliwiające kopiowanie danych ze stron www.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-01-03 00:46 ]</font>

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Informacje i materiały znajdujące się na stronach internetowych chroni ustawa o prawach autorskich. Kopiowanie, reprodukowanie w części lub całości bez pisemnej zgody autorów jest zabronione.
    „Obowiązek prawidłowego sygnowania utworu odnosi się nie tylko do cudzych dzieł, ale także do własnych opracowań cudzego utworu. Tłumacz, adaptator, i inni opracowujący dzieło powinni ujawnić (w sposób zwyczajowo przyjęty) utwór pierwotny i jego autora, chyba że zgodnie z wolą twórcy oryginału ma on pozostać anonimowy. Zgodnie z orzeczeniem SN, nie stanowi naruszenia osobistych praw autorskich pominięcie nazwiska twórcy utworu, który jedynie zainspirował autora dzieła inspirowanego.” (Z artykułu „Prawo do autorstwa utworu” Konrada Świtały
    http://strony.wp.pl/wp/prawwwo/konrad2b.htm )

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ja rozdzieliłbym jeszcze tego typu "kradzież" na 2 przypadki: komercyjny i niekomercyjny. W przypadku tego pierwszego i o którym cały czas mowa, wszelkie materiały powinny być umieszczane tylko i wyłącznie za zgodą autora. W przypadku stronek prywatnych w stylu "takie domki mi się podobają" nie dawałbym dożywocia, choć jest to przekroczenie pewnych granic. Gdyby ktoś komercyjnie wykorzystywał moje "dzieło", a miałbym okazję dochodzić swoich praw, to zacząłbym ostro. Przy obecnym polskim prawie, ograniczyłbym się tylko do wezwania "złodzieja" do usunięcią materiałów lub ich oznaczenia (jeżeli wchodziłoby w grę ich pozostawienie). Zawsze też można takiej firmie zrobić złą reklamę, a to chyba nie jest zbyt trudne, jak ktoś jest znany, a "złodziej" nie.

    Na marginesie - mam też nadzieję, że czytacie to Forum korzystając z legalnego oprogramowania.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Słyszałam o przypadku dziewczyny, która za publikację swojego zdjęcia bez wcześniejszego uzgodnienia z nią wydębiła od firmy ładnych kilka tysiączków. Nie to, zeby jej to bardzo przeszkadzało, po prostu wywęszyła okazję . Spróbować można - myślę ze sprawa jest do wygrania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony