dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Droga prywatna-co robić?

    Gdy składałem w urzędzie gminy wniosek o warunki zabudowy okazało się, że niechcą mi go przyjąć z powodu niewyjaśninej sprawy drogi prywatnej przed moją działką. Tzn. chcieli odemnie akt wspólwłasności lub umowę służebności. Oczywiście pierwsze co to udałem się do właściciela drogi, który był bardzo zaskoczony całą sytuacją, ponieważ jak do tej pory wystawiał tylko zgody jak ktoś chciał ciągnąć łącza pod drogą. Prawdopodobnie sprawa skończy się na umowie służebności.
    I teraz moje pytanie-czy można tago dokonać bez pomocy notariusza. Chodzi oczywiście o koszta. A jeżeli już to może ktoś orientuje się ile bierze notariusz od takiej sprawy.Z góry dziekuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Idź do notariusza.
    Sporządź też akt notarialny z wpisaniem do ksiąg wieczystych dla gazowni,że właściciel/właściciele drogi oddają jej w wieczyste użytkowanie 1m pasa gruntu dookoła gazociągu.
    Oczywiście,jeżeli masz mieć gaz-takie są nowe przepisy.
    Dla Zeorku weź oświadczenie ,że w/w osoby zgadzają się na zbudowanie przyłącza do Ciebie przez ich działkę(drogę)-jeśli potrzebne.Poświadcz podpis notarialnie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Żelka
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    16.874

    Domyślnie

    Pattaya ma racje, musi być od notariusza. U nas było to samo, tylko jeszcze prócz gazowni pisałyśmy na wodę i prąd tez. I przydało się do tego wszystkiego było nam potrzebne.

  4. #4

    Domyślnie

    Po pierwsze: służebność musi być w akcie notarialnym.

    Po drugie: napisz konkretnie na co ma być ta służebność (nie wystarczy prawo przejazdu i doprowadzenia "mediów" - musi być konkretnie: doprowadzenie wody, ścieków, gazu, prądu, telefonu, kablówki i co jeszcze chcesz, bo termin "media" nie jest znany np. w gazowni).

    Po trzecie: służebność musi być na ciebie i każdych następnych właścicieli nieruchomości, bo inaczej jak sprzedasz działkę, to następni właściciele będą mieli od nowa ten sam bigos (a jak nie będą się podobać właścicielowi drogi, to będą "fruwać" do czasu ustanowienia przez sąd drogi koniecznej ).

    A najlepiej załatw przejęcie tej drogi przez gminę, jak tylko jej właściciel miałby na to ochotę - sprawa bardzo trudna, bo gminy nie chcą, ale warta zachodu.

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję wszystkim za rady. Człowiek uczy się całe życie.

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko i wyłącznie aktem notarialnym! Chyba, że chcesz pobudować dom i później lądować na swojej działce tylko helikopterem, gdyby np. sąsiadowi (lub nowemu właścicielowi) się odwidziało udostępniać swoją działkę (drogę) innym. Zawsze służebność jest jednej działki wzgledem innej (droga to też działka), więc tu się nie martw. Licz się natomiast z tym, że sąsiad będzie mógł zażądać odpłatnej służebności. Zanim pójdzieciecie z sąsiadem do notariusza sprawdź dokłądnie status tej "drogi". Jeśli działka sąsiada leży faktycznie na projekowanej w gminie drodze to spróbuj pogadać z wójtem ile mogą przeznaczyć kasy na wykup i pójdź z tą informacją do sąsiada co by się tej działki pozbył. Możesz też rozważyć współfinansowanie wykupu, jełśi np. sąsiadowi nie odpowiadałaby cena zaproponowana przez gminę. Najlepiej mieć swobodny dostęp do działki, a nie przez służebności, dlatego rozważ i te inne opcje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony