dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 81
  1. #61

    Domyślnie moc przyłączeniowa

    moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorów

  2. #62

    Domyślnie moc przyłączeniowa

    co to jest kabel docelowy

  3. #63

    Domyślnie

    Kabel docelowy - miałem na myśli taki już położony "na gotowo", jeszcze podczas prac budowlanych (do skrzynki tymczasowej), a teraz już służący do podłączenia budynku.
    A długość - kupione było 60m, ze 2 metry zostały w ziemi jako zapas.
    Kabel miedziany.

    A moc w ten właśnie sposób policzyłem i podzieliłem pzez 2/3, bo ogrzewanie na prąd - tylko w trybie nocnym. A największa moc potrzebna jest na podgrzewacz wody (przepływowy), który dobiera ją sobie w zależności do potrzeb...

  4. #64

    Domyślnie

    W wiekszości projektów domów o pow.do 140m2 jest 10kw.W moim projekcie jest też 10 kw, więc po co jakieś tam zapasy mocy!!.Ciekaw jestem u kogo wszystkie odbiorniki chodza razem... .Obecnie mieszkamy w domu 160m2 w 5 dorosłych osób i jest 10 kw i jeszcze zabezpieczenie nie wywaliło nigdy....
    c126 vis a vis

  5. #65

    Domyślnie

    Ja mam podgrzewacz 21kW, ogrzewanie 8kW, płyta i piekarnik na prąd + reszta standardowych urządzeń elektrycznych. Mało prawdopodobne aby kiedykolwiek pobór mocy osiągnął max-a ale niestety zapas musiałem w tym momencie sobie zostawić... ogrzewanie w nocy + korzystanie z ciepłej wody na maxa (np. napełnianie wanny do kąpieli) i jest prawie pełna moc. Mam po prostu złe doświadczenia z zabezpieczeniami "standardowymi" - w mieszkaniu mam zdecydowanie za mało: włączenie pralki, lodówki i czajnika elektrycznego jednocześnie powoduje wywalenie korków.

  6. #66

    Domyślnie

    Oczywiscie jeśli wodę podgrzewa się elektrycznie oraz co jest napedzane pradem to analogicznie projektant to wyliczył i zwiększył zapotrzebowanie stosownie do potrzeb.
    c126 vis a vis

  7. #67

    Domyślnie Re: moc przyłączeniowa

    Cytat Napisał elektryk-70
    moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorów
    NIE
    Obliczenie jest bardziej skomplikowane.

  8. #68

    Domyślnie Re: moc przyłączeniowa

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Cytat Napisał elektryk-70
    moc przyłączeniową liczy się sumując moce poszczególnych odbiorów
    NIE
    Obliczenie jest bardziej skomplikowane.
    bardziej skompliowane??? tzn. jest jakiś wzór??? w takim razie jakie jest zapotrzebowanie na zwykłe odbiorniki - czajnik, pralka,mikrofalówka, przeciętne oświetlenie + kuchenka (z piekarnikiem)

    pozdrawiam

  9. #69

    Domyślnie

    Dla średniej wielkości mieszkania i wyposażenia przyjmuje się wg normy SEP 12kW. Bez ogrzewania elektrycznego i boilera ciepłej wody. Ale z kuchenką elektryczną.

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Dla średniej wielkości mieszkania i wyposażenia przyjmuje się wg normy SEP 12kW. Bez ogrzewania elektrycznego i boilera ciepłej wody. Ale z kuchenką elektryczną.
    Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.
    Informacje typu :

    -obliczenie jest bardziej skomplikowane
    -srednia wielkosc mieszkania
    -srednie wyposazenie
    -norma SEP
    -bez ogrzewania elektrycznego
    -bez uzywania bojlera cieplej wody
    -wliczajac kuchenke elektryczna

    bez zadnych konkretow sa bezwartosciowe i nie przydatne w dyskusji forum.

    - prosze o podanie sposobu obliczen mocy przylaczeniowej nawet jesli jest to bardziej skomplikowane
    - prosze o sprecyzowanie sredniej wielkosci mieszkania
    - prosze o sprecyzowanie sredniego wyposazenia mieszkania
    - prosze o podanie odpowiedniej normy SEP
    - prosze o podanie o jakie ogrzewanie elektryczne tutaj chodzi
    - prosze o podanie jaki bojler cieplej wody jest akceptowany (moc)
    - prosze o podanie jaka kuchenka elektryczna jest akceptowana (moc)

    poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow

    Pozdrawiam
    IDEALY SA JAK GWIAZDY - NIGDY NIE MOZNA ICH DOSIEGNAC.
    JEDNAK ZAWSZE MOZNA SIE WEDLUG NICH ORIENTOWAC W ZYCIU.

  11. #71

    Domyślnie

    Witam
    poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow
    Jak ładnie poprosi to pewnie, ale ton tego powyżej to lekko nie na miejscu.
    Może od razu wykład z elektrotechniki i obowiązujących norm?

  12. #72

    Domyślnie

    Kolego yaneq a co ty takiego cennego wniosłeś na tym forum ,że domagasz siętakiego drobiazgowego traktowania?

    Proponuję abyś robił dym gdieś indziej.

    Jeśli nie ma opracowanego programu pracy urządzeń to nie da siena 100% pewnie określić mocy przyłączeniowej. Tak czy inaczej opierając się na obliczeniach, pomiarach długotrwałych, statystyce specjaliści w Europie doszli do porozumienia i określili pewne wartości. Kolega powyżej dał przykład i źródło tych danych.

    Ale zawsze znajdzie się ktoś kto uważa ,że nie mieści sięw czymś typowym i statystycznym. Dlsatego jeśli ktoś nie czuje że tworzy typowe gospodarstwo domowe może zlecić indywidualną koncepcje lub studium przyłączenia do sieci.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Kolego yaneq a co ty takiego cennego wniosłeś na tym forum ,że domagasz siętakiego drobiazgowego traktowania?

    Proponuję abyś robił dym gdieś indziej.

    Jeśli nie ma opracowanego programu pracy urządzeń to nie da siena 100% pewnie określić mocy przyłączeniowej. Tak czy inaczej opierając się na obliczeniach, pomiarach długotrwałych, statystyce specjaliści w Europie doszli do porozumienia i określili pewne wartości. Kolega powyżej dał przykład i źródło tych danych.

    Ale zawsze znajdzie się ktoś kto uważa ,że nie mieści sięw czymś typowym i statystycznym. Dlsatego jeśli ktoś nie czuje że tworzy typowe gospodarstwo domowe może zlecić indywidualną koncepcje lub studium przyłączenia do sieci.
    Dziekuje za fachowa odpowiedz o ktora prosilem i za pelne wyrozumialosci przyjecie na forum !
    Nie wiedzialem , ze prosba o sprecyzowanie wypowiedzi spotka sie z takim przyjaznym echem.
    IDEALY SA JAK GWIAZDY - NIGDY NIE MOZNA ICH DOSIEGNAC.
    JEDNAK ZAWSZE MOZNA SIE WEDLUG NICH ORIENTOWAC W ZYCIU.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaneq
    Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.
    Zakres wyczerpujących informacji - to program na 2-3 dniowe szkolenie (n.p. w okolicy Karpacza), pod tytułem : Obliczanie zapotrzebowania mocy elektrycznej w budownictwie mieszkaniowym.
    Rozumiem twoją irytację yanqu, ale w społeczeńswie jest podzaiał pracy.
    Do każdego rodzaju pracy trzeba się przygotować (poprzez wykształcenie i praktykę). Są rodzaje pracy ogólnie dostępne.
    Ale ten temat o którym piszemy wymaga przygotowania.
    Możesz zacząć od lektury książki INSTALACJE ELEKTRYCZNE profesora Politechniki Wrocławskiej - Markiewicza.

  15. #75

    Domyślnie

    Witam
    Nie wiedzialem , ze prosba o sprecyzowanie wypowiedzi spotka sie z takim przyjaznym echem.
    Ja to raczej odebrałem jako ostre w swej wypowiedzi żądanie, tym bardziej nieuzasadnione że jest to forum budowlane gdzie ludzie z reguły zadają pytania w dziedzinach w której są laikami, ja pytając o to czy mogę do słupków do tarasu użyć betonu B15 nie oczekuję w odpowiedzi wzorów na obliczanie obciążeń i wytrzymałości oraz wykazu norm bo te informacje są dla mnie bezużyteczne, wystarczy odpowiedź twierdząca oraz minimalne wymiary takiego słupka.
    Ta sama zasada dotyczy elektryki, nikt nie poda pełnego opracowania danego tematu bo to wg. mnie jest bez sensu, dla laika bezużyteczne a szczególnie po co mu numer normy?

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Cytat Napisał yaneq
    Poprosze o udzielenie bardziej wyczerpujacych informacji.
    Zakres wyczerpujących informacji - to program na 2-3 dniowe szkolenie (n.p. w okolicy Karpacza), pod tytułem : Obliczanie zapotrzebowania mocy elektrycznej w budownictwie mieszkaniowym.
    Rozumiem twoją irytację yanqu, ale w społeczeńswie jest podzaiał pracy.
    Do każdego rodzaju pracy trzeba się przygotować (poprzez wykształcenie i praktykę). Są rodzaje pracy ogólnie dostępne.
    Ale ten temat o którym piszemy wymaga przygotowania.
    Możesz zacząć od lektury książki INSTALACJE ELEKTRYCZNE profesora Politechniki Wrocławskiej - Markiewicza.
    Dziekuje za odpowiedz i informacje o szkoleniu. Mnie jednak interesuja mniej informacje o ofertach szkoleniowych a bardziej konkretne z zycia wziete wnioski. Nie chcialbym tutaj podwazac jakichkolwiek fachowych stwierdzen , szukam tylko praktycznych odpowiedzi.
    Jestem zwolennikiem klarownego wytlumaczenia zainteresowanym nawet bardziej skomplikowanych procesow.
    Nie tlumacz tutaj prosze mojej irytacji jakimis innymi wzgledami jak tylko tymi zeby wiedziec jakimi prawami kieruja sie ZE przy okreslaniu mocy przylaczeniowej. Jako uzytkownik jestem przede wszystkim tym zainteresowany.
    Z zainteresowaniem przeczytalem Twoje uwagi dotyczace przygotowania do pracy . Problem w tym , ze absolutnie nie podwazam Twoich kompetencji a tylko forme wypowiedzi.
    Zawsze staralem sie o poznanie podstaw i przyczyn a moje wypowiedzi staram sie przekazywac w sposob kompetentny i przejrzysty.
    Coz stoi na przeszkodzie zilustrowanie wypowiedzi odpowiednim linkiem albo podaniem numeru przedmiotowej normy ?

    Rzecz jasna forum nie jest miejscem do prowadzenia szczegolowych dyskusji jednak wystarczy podac kilka faktow jak te o ktore prosilem.
    To nie ma przeciez zadnego zwiazku z przygotowaniem do pracy.

    A INSTALACJE ELEKTRYCZNE to studiowalem wiele lat temu na PP u prof Weglarza z bardzo dobrym rezultatem.

    Pozdrawiam
    IDEALY SA JAK GWIAZDY - NIGDY NIE MOZNA ICH DOSIEGNAC.
    JEDNAK ZAWSZE MOZNA SIE WEDLUG NICH ORIENTOWAC W ZYCIU.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zeyo
    ludzie ale Wy umiecie skomplikowac czlowiekowi zycie mam podobne pytanie jak dva i bardzo prosze o odpowiedz w 1 zdaniu a najlepiej JEDNYM wyrazem a nie pisanie poematow planuje budowe najnormalniejszego w swiecie domu ~140m2 wypelniam wlasnie wniosek o okreslenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej pkt 4

    roczne przewidywane zapotrzebowanie energii [MWh]:

    co tu wpisac zeby nie bylo problemow ? 15, 25.... ?
    To była prośba która spowodowała dyskusję a to było z twojej "prośby" która nastąpiła bez wcześniejszych szczegółowych pytań:
    ...bez zadnych konkretow sa bezwartosciowe i nie przydatne w dyskusji forum.
    poczatkujacy forumowicze maja prawo oczekiwac od bardziej doswiadczonych kolegow fachowych i pelnych informacji a nie tylko bezwartosciowych postow
    Więc reakcje były do przewidzenia

  18. #78

    Domyślnie

    Witam

    Wydaje mi się, że nie jest istotne co wpiszesz w rubryce roczne zapotrzebwanie na energię [MWh].
    Istotna jest deklarowana moc [MW]. Dla świętego spokoju daj 20MW. W razie czego zwiększysz potem.

    Jeśli chodzi o zasilanie placu budowy zasilaniem 3fazowym to 6MW bo chyba taka jest min moc jaką można zamówić dla 3 faz.
    Niektórzy pisali że 2MW wystarcza jednak niektóre urządzenia budowlane wymagają 3 faz więc chyba lepiej 3fazy dla budowy.

    Jeśli chodzi o temat czy zasilanie tymczasowe czy starać się od razu o docelowe to z tego co wiem docelowe można dostać jeśli gotowy jest obiekt, w którym jest odbór energii (dom,altana).
    Ja staram się o zasilanie tymczasowe do altany, mam zamiar w przyszłości użyć tego zasilania do budowy.
    Niektórzy piszą, że lepiej starać się od razu o docelowe bo tymczasowe jest drogie. Trzeba w tych kalkulacjach doliczyć koszt projektu, mapki do celów projektowych i dodatkowe koszta związane z zatwierdzaniem projektu instalacji docelowej. Dla zasilania tymczasowego projekt nie jest wymagany.

    pozdrawiam

  19. #79

    Domyślnie

    ja napiszę jednym zdaniem, bo taka mądra jak Panowie nie jestem (ale uwielbiam takie dyskusje )

    mam mały domek bez fajerwerków jesli chodzi o zużycie prądu, zwykłe zużycie... wzięłam 16kW, 25A
    myślę, że to nawet z zapasem
    Ania
    ignavis sepmer feriae

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    chrobry

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam !

    Czy ktos moze mi napisac jaka jest minimalna moc dla zabezpieczenia głównego 3x20A ? Na stronie ZE napisali przykładowo, że dla 3x20A jest 13kW ciekawi mnie czy dla 10kW tez bedzie to 3x20A ?

    Pozdrawiam

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony