dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 68
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1355
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    watek niestety BARDZO niemrawy mozna rzec ze umarl ;(
    szkoda
    ale niestety malo jest na forum zapalencow jak ja albo mk, ktorzy chetnie dywaguja, rozwazaja a moze i wybuduja...
    Nie można powiedzieć, że to z lenistwa, czy braku zainteresowania wątek jest niemrawy. Tu, żeby zabierać głos w dyskusji to trzeba coś na ten temat wiedzieć. Nie powiem fizykę lubiłem bardzo, ale po latach muszę sobie wszystko przypominać. I tak:
    nikt na razie nie poruszyl problemu kinetyki wymiany ceipla.......
    ....policzcie sobie jaki daje to w sumie wspolczynnik k i jaka musi byc powierzchnia wymiany ciepla.....
    Żeby to przeanalizować muszę niestety powertować podręczników do fizyki.
    Temat akumulacji ciepła interesuje mnie bardzo. Po prostu muszę coś zrobić by nie płacić zbyt dużych rachunków za ogrzewanie.
    Podejmując temat akumulacji ciepła w betonie, myślę że jest to nierealne. Tzn. w gestii kontrolowanego ładowania i rozładowania. Bo jak wcześniej powiedziano, w ogrzewaniu podłogowym beton spełnia rolę akumulatora, ale jego rozładowanie jest zupełnie niekontrolowane. Trudno jest też przy tak dużych gabarytach "betonowego akumulatora" dobrze go ocieplić, by móc kontrolować rozładowanie. Śledziłem kiedyś wątek użytkowników płyt Legallet. Są w zasadzie zadowoleni. Dużo energii jest magazynowane w tej masie betonu (coś około 30 cm grubości). Tutaj też trzeba zwrócić uwagę na inny problem. Chcąc np. zmagazynować więcej energii, musimy podnieść temperaturę płyty, a tym samym temperaturę pomieszczeń i to chyba nie jest dobre. Sama płyta Legallet leży na 16 cm styropianie, a jest możliwość zwiększenia tej grubości do 20 cm. Boki też są ocieplone styropianem.
    Adamie
    Po co kaloryfery na pięterku? Podłogówka byłaby lepsza i "niżej" zasilana. Kaloryfery stawia się pod oknami dachowymi aby nie dopuścić do zalegania na nich śniegu, wykraplania wody na ramach i niszczenia ram od permanentnej wilgoci.
    Nie wiedziałem, że m.in. po to się grzejniki daje by okna się nie niszczyły. To co w takim razie stanie się z oknami gdy będzie podłogówka?
    Nie jestem przeciwnikiem ogrzewania podłogowego w sypialniach. Masz rację, że układ też będzie prostszy. Wybrałem ogrzewanie grzejnikami, gdyż myślałem iż powierzchnia podłóg w sypialniach dodatkowo zastawiona przyrządami do spania, będzie za mała by efektywnie ogrzać te pomieszczenia. Bezwładność cieplna takiego ogrzewania też miała wpływ na wybór, a w szczególności problemy z (szybką) regulacją temperatury. To też jakoś trzeba by było rozwiązać.
    Pozdrowienia
    Waldek

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Oczywiście, że tak.
    Tylko nie będą to wentylatory a pompy powietrza.
    Tandem dwuch promieniowych jednostek pochodzących z odzysku. Absolutnie bezszmerowych. Pełna regulacja mocy od 12 do 47V stałego i kontrola obrotów każdej jednostki inywidualnie. Wirnik zewnętrzny. Wyważenie dynamiczne. Maksymalny pobór mocy tandemu 100W, przepływ pojedynczego to 500m3. Tandemu około 600m3.
    Bieda tylko, że trzeba będzie zlecić spawanie, bo tego nie umiem. Zlecenie już pozsło. Będzie gotowiec, to pokażę fotki.
    Pozdrawiam Adam M.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Grzejniki na pięterku daje się BEZPOŚREDNIO pod oknami dachowymi, aby je chronić. Ile okien tyle grzejników. Byłem w pokoiku, w którym było 5 grzejników i to było prawidłowe. Problemów z regulacją pięterka nie byłoby wcale przy podłogówce, pod warunkiem zastosowania rekuperatora i wentylacji mechanicznej. Sprawnej wentylacji.
    Za ciepło? Podkręcam wentylację i ustawiam niżej nastawy. Po 10 min. mam co chcę z bardzo wielką stabilnością
    Za zimno? Podkręcam nastawy. Po 20 min. jest dobrze.
    Na pięterko pracuje cały dom. Konwekcja.
    Pozdrawiam Adam M.

  4. #64

    Domyślnie

    Ale z tego wynika, że jak będzie sama podłogówka i nie będzie grzejników pod oknami to nie będą one chronione. I co wtedy? Szlag je trafi? Jak w takim razie chronić okna połaciowe przy samym ogrzewaniu podłogowym?
    Pozdrowienia
    Waldek

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Lepsze okna i zgarniać z nich śnieg, jak napada. Ciemno się wtedy robi.
    Pozdrawiam Adam M.

    Widzałem kiedyś mini kurtynkę powietrzną montowaną bezpośrednio pod takim oknem. Kilka watów. Okno o współczynniku 1.1 czy podobnie niskim.
    Śniegu mie było, bo spływał a okna były suche.
    A.M.

  6. #66

    Domyślnie

    Adamie: piszesz że 1 m3 wosku akumuluje taką energię jak 5 m3 wody, a czy są jeszcze jakięś bardziej akumulacyjne substancje ?
    czy ktoś już używa takiego akumulatora woskowego?
    jaka jest praktyczna pojemność cieplna takiego akumulatora?
    szczerze mówiąc bardzo podpaliłem się do idei budowy takiego zbiornika akumulacyjnego , czekam na rozwój tego wątku
    co z oparami wosku?

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witam
    To woski parafinowe. Wąchałeś ciepłą (nie zapaloną) świecę? Nic. Nieszkodliwe i nie prężne. Równowartość energetyczną policzył ( trochę wstecz w tym samym temacie) jeden z forumowiczów i wyszło kilka m3 spalonego gazu (ok.7). Są bardziej akumulacyjne substancje. Aluminium np. Tylko te ich temperatury Trudno się do nich dobrać. A jeszcze inne są żrące i trudno im dobrać pudełko tak, coby wytrzymało
    No i z czego rurki? Kwarcowe? Można. Ale tak jest chyba łatwiej.
    Pozdrawiam Adam M.

  8. #68

    Domyślnie

    Witam
    Ja jestem zdecydowany na budowę takiego akumulatora, policzyłym sobie oszczędności kosztów paliwa, i tak:

    ogrzewając węglem zaoszczędzimy dziennie około 3,7 zł czyli na sezon grzewczy 670 zł i czas na podkładanie, którego prawie nikt nie liczy

    ogrzewając gazem ziemnym zaoszczędzimy dziennie około 4,5 zł czyli na sezon grzewczy 810 zł

    ogrzewając olejem zaoszczędzimy dziennie około 12 zł czyli na sezon grzewczy 2160 zł
    niedługo powinienem znać cenę wosku to podam ją na forum

    Adamie
    chcę swojej ekipie budowlanej zlecić zostawienie "niby piwnicy" około 1m x 2m powierzchni , poniżej poziomu podłogi parteru , w pomieszczeniu gospodarczym -kotłowni ( domek buduję niepodpiwniczony). Tam chcę zainstalować akumulator woskowy, czy nie będę miał problemów z podłączeniem tego akumulatora,
    chodzi mi o zasadę działania , gdzieś wcześniej wspominałeś żeby cała instalacja działała grawitacyjnie?
    Pozdrawiam Mario345

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    mario345
    Jak to ma działac grawitacyjnie, to ja bym półkę w połowie wysokości pomieszczenia wymurował. Zbiornik najwyżej jak się da, góra akumulatora na poziomie dna zbiornika i "piecyk" poniżej akumulatora - na poziomie podłogi. Wtedy grawitacyjnie zadziała. Nie znam Twoich lokalnych warunków. Przy zagłębieniu akumulatora zyskujesz miejsce, ale musisz zastosować pompkę obiegową. Wtedy układ podzespołów dowolny.
    Pozdrawiam
    Adam M.

  10. #70

    Domyślnie

    oczywiście chodzi o oszczędność miejsca czyli pompka załatwia mój problem
    dzięki.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARIO345
    Adamie: piszesz że 1 m3 wosku akumuluje taką energię jak 5 m3 wody
    Wyliczenie dla wosku:
    Cytat Napisał KrzysiekMarusza
    ciepło topnienia - 38 cal/g = 159 J/g = 159 kJ/kg = 159 MJ/tonę = 177 MJ/m3 (bo gęstość to ok. 0.9) -> [jak się stopi ten wosk, to zmagazynujemy 177 MJ energii]
    ciepło właściwe - 0.5 cal/gK = 2.09 J/gK = 2.09 kJ/kgK = 2.09 MJ/tonęK = 2.032 MJ/m3K [czyli jak się podgrzeje ten wosk o 20 stC, to zmagazynujemy 46.5 MJ energii]
    a więc przy takich założeniach możemy w 1 m3 wosku naftowego zgromadzić 223.5 MJ energii
    1 kWh=3.6 MJ
    223,5 MJ = 62,08 kWh

    Wyliczenie dla 1 m3 wody:
    Obliczenie zapotrzebowania “Q” energii do ogrzania “V” ilości wody: Q=V*cw*dT
    Q – energia
    V – ilość wody (objętość) - 1m3 czyli 1000 litrów (w przybliżeniu 1000 kg)
    cw – ciepło właściwe wody (1,16 Wh/kgK)
    dT – różnica temperatur między zimną a podgrzaną wodą
    temp. początkowa 40 st. C; temp. końcowa 90 st. C; dT - 50 st. C
    Q - 58 000 Wh = 58 kWh

    Nie wiem, może gdzieś tu jest błąd w obliczeniach, ale dla wosku wychodzi niewiele więcej zmagazynowanej energii niż dla wody, przy tej samej objętości.

  12. #72

    Domyślnie

    Błąd w obliczeniac jest, że dla wosku liczyłeś delat T 20, a dla wody delta T 50.

    Pozatym założenie, że w zbiorniku będziesz trzymał wodę 90 stopni jest raczej błędne.
    GG 5410889

  13. #73

    Domyślnie

    wiadomość dla zainteresowanych woskiem
    dostałem z rafineri Trzebinia ofertę produktów niestety bez cen ( może jutro), okazuje się że mają w ofercie tzw. cytuję : "kompozycję do olejaków" tep krzepnięcia 52 oC napisali, że stosuje się ją do wyrobu olejaków czyli dla nas by się to nadawało

    gdzieś w necie widziałem gacz parafinowy z Uzbekistanu za 470 USD za tonę

  14. #74

    Domyślnie

    Witajcie.
    Chyba coś mi umkneło. Nie rozumiem skąd "MARIO345" wziął te oszczędności?.
    Marek.

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Wlasnie Mario. Wytlumacz w jaki sposob biora sie oszczednosci z posiadania akumulatora.

  16. #76

    Domyślnie

    witam
    KrzysiekMarusza wyliczył:
    a więc przy takich założeniach możemy w 1 m3 wosku naftowego zgromadzić 223.5 MJ energii. 1 m3 gazu ziemnego to 34.3 MJ wartości opałowej, a więc jeśli kocioł tradycyjny, o sprawności 90% to z 1 m3 gazu mamy 30.9 MJ energii. A więc energia zmagazynowana w naszych warunkach w wosku odpowiada 223.5/30.9 = 7.25 m3 gazu
    opierajając się na tych wyliczeniach i założeniach że:
    wartość opałowa węgla 24 MJ/kg
    wartość opałowa gazu ziemnego 30 MJ/m3 ( różna jest ta wartość zależnie od gazu)
    wartość opałowa oleju opałowego 42,6 MJ/kg
    pomijam sprawność urządzeń
    dla uproszczenia zakładam, że taki akumulator możemy naładować w każdy dzień sezonu grzewczego czyli około 180 dni
    węgiel
    223,5/24 =9,3 kg
    9,3 kg *180 =1674 kg; 1,674*400 zł=669,6 zł
    olej
    223,5/42,6 =5,24 kg
    5,24 kg *180 =943 kg; 943*2,4zł=2263 zł
    gaz ziemny
    223,5/30 =7,45 m3
    7,45 m3 *180 =1341 m3; 1341*0,6 zł=804,6 zł
    Tak to wyliczyłem...

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To jest wytlumaczenie skad sie biora oszczednosci? Cale cieplo wyprodukowane przez piec gazowy czy olejowy i tak idzie na ogrzanie domu. Nie ma ciepla odpadowego, ktore mozna by wlozyc w akumulator i wykorzystac pozniej. Ten akumulator moglby byc wykorzystywany tylko w sytuacjach gdy mamy cieplo, ktorego nie mozemy wykorzystac. Np z solarow jak skurat swieci slonce za mocno aby wszystko zuzyc na ogrzanie domu, ew. korzystajac z dwoch taryf pradu ladujac akumulator tanim a rozladowujac w czasie gdy prad drogi jest.

  18. #78

    Domyślnie

    Mario zrozum ze akumulator tylko gromadzi a nie produkuje ciepła, więc oszczędności mogą wynikać tylko z możliwości naładowania go w okresie kiedy mamy jakiś naddatek energi a chcemy ją wykożystać póżniej

  19. #79

    Domyślnie

    Jezier,
    zmieniałem posta a ty już odpowiedziałeś, na niedokończonego

  20. #80

    Domyślnie

    zgadza się że akumulator gromadzi ciepło, napewno potrzebna jest energia do jego naładowania, ale zawsze jest jakiś nadmiar ciepła wyprodukowanego w domu

Strona 4 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony