dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    daron

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    8

    Domyślnie

    Mam problem natury prawnej. Jestem w fazie sporządzania projektu rozbudowy domu. Istniejący budynek zlokalizowany jest na granicy działki. Część dobudowana również będzie zlokalizowana na granicy. W związku z tym iż budynek podlega pod konserwatora zabytków architektonicznie nowa część musi być zbliżona do stanu istniejącego. Część dobudowana będzie miał około 6,0 m szerokość i 14 m długości /część graniczna/. W związku z możliwościami technicznym planuję dach dwuspadowy z czego jeden spad w stronę działki sąsiada. Odprowadzenie wód opadowych oczywiście miało by być na moją działkę. Z przeprowadzonych wstępnie rozmów z wydziałem budownictwa pani naczelnik kategorycznie odmówiłaby wydania pozwolenia na budowę z tak zaprojektowanym spadem. Wiem , że w nowym rozporządzeniu / a znam jest w miarę dobrze / nie ma istotnego zapisu odnośnie kirunku spadu dachu. Są oczywiście inne uwarunkowania /warunki p.poż, warunki nasłonecznienia, zacienienia itp./ ale jako takiego zapisu odnośnie takiego problemu nie ma. Czy ktoś wie czy w ogóle taki zapis istnieje? Czy mogę zaprojektować dach ze spadem w kierunku sąsiada? Dziękuję

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Nie mozesz, inwestycja nie moze ograniczac uzytkowania dzialki sasiada, nie mozna odprowadzac wod opadowych na teren sasiada (oczywiscie zrobisz rynny i rury spustowe na swojej posesji) ale np. co ze sniegiem, ktory bedzie spadal na posesje sasiada (to jest utrudnienie i bezposredni wplyw Twojej inwestycji na jego dzialke). Prawo Budowlane tego zabrania.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    daron

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    8

    Domyślnie

    No dobrze. Zgadzam się. Ale jak wybrnąć z wpasowaniem się nowej części do istniejącej bryły. Przypominam iż jest to budynek podlegający pod konserwatora zabytków i to on również będzie zatwierdzał projekt pod względem architektonicznym. Nie sztuka bowiem jest wybudować klocek i położyć dach np. jednospadowy czy mansardowy.Wg mnie powinno się zgodzić jedno z drugim i chcąc uzyskać jako taki styl należałoby zastosować dach dwu lub więcej spadowy ale właśnie z jedną połacią w stronę granicy.Odnośnie śniegu to istnieją przecież specjalne zabezpieczenia przeciw śniegowe i mogłyby one zdać egzamin.
    Dzięki za odpowiedź. Wydaje mi się jednak że pod przytoczonym cytatem kryje się zbyt szeroki wachlarz problemów i w dalszym ciągu mam nadzieję że można w jakiś sposób pogodzić jedno z drugim.

  4. #4

    Domyślnie

    Jest dokładnie tak jak pisze Pitbull, nie masz szans na skierowanie połaci spadkiem do sąsiada. Pogadaj ze swoim projektantem, powinien Ci doradzić, jak wybrnąć z tego problemu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony