dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1

    Domyślnie

    Planuję budowę domu - silikat+wełna+silikat. Współczynnik wychodzi nieznacznie poniżej 0.3 W/m2 (0.285) Czy to nie za mało? Czy powinienem dążyć do 0.2? Chciałbym w przyszłosci płacić jak najmniejsze rachunki i teraz jestem w stanie więcej zainwestować jeżeli to ma sens. Czy ktoś ma zbudowany dom o takich parametrach i może podzielić się swoimi doświadczeniami?

    Kedrap

  2. #2

    Domyślnie

    sprawdziłam u siebie,
    ściany zewnętrzne to część strat ciepła - u mnie około 22%, pozostałe to okna, wymiana powietrza, podłoga, strop, mostki. Mój współczynnik przyjęty do obliczeń 0,31. Przy zmniejszeniu współczynnika do 0,25, oszczędności w sezonie zmniejszyły się o 87 zł ( ogrzewanie gazem ). Stąd nie zdecydowaliśmy się na tą inwestycję, która nie zwróci sie przez 25 lat. Oszczędności szukam gdzie indziej. Dodam, że wszystko powyżej to teoria na papierze, ale bardzo, bardzo skrupulatnie !

    Karina

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    To wszystko zależy od Twojego budynku - np. od proporcji pomiędzy ścianami zewnętzrnymi a oknami, dachem i innymi przegrodami. Generalnie jednak zgadzam się z KarinaZ.

    U mnie k ściany (max 29+12cm styropianu+tynki) to około 0,283.
    Sprawdzałem zwiększenie styropianu do 14cm (k=0,252). Powierzchnia ścian zewnętrznych spora 242m2 (dom w większości parterowy, rozłożysty - dużo załamań i ścian zewnętrznych.
    wynik: straty ciepła przez sciany zewnętrzne dla 12cm styropianu = 2762W, dla 14cm = 2482(odpowiednio dla 18cm = 2065W).
    Należy jednak wziąć pod uwagę procentowy udział ścian zewnętrznych w całkowitych stratach cieplnych budynku. U mnie ściany zewnętrzne to 14,2%, okna to samo ok.14% średniorocznych strat ciepła. Wentylacja to prawie 50% (tu chyba jednak przesadziłem z założeniami: 1 wymiana powietrza dla wszystkich pomieszczeń= kubatura budynku)
    Konkluzja - dołożenie 2cm styropianu to oszczędności w skali roku na poziomie 90PLN.

  4. #4

    Domyślnie

    cześć,
    dodam, że powyższe dane policzyłam dla wymiany powietrza 25% kubatury domu na godzinę. Cała wymiana - owszem w skarajnych przypadkach, tak samo jak liczysz max. wydatek dla domu dla delty 40K - na wszystko trzeba być przygotowanym, ale w codziennym użytkowaniu wystarczy dużo mniej - tak sądzę.
    W końcu jak często wszyscy w jednym czasie biorą kąpiel, gotuje się coś na kuchni, palisz w kominku i jeszcze coś tam ?
    Śledzę inne wątki, i liczę ; dużo można zaoszczędzić właśnie na wymianie powietrza, ale trzeba zainwestować w rekuperator i jak kto woli GWC lub grzałki. Z grzałkami jest mniej słodko - prąd, ale komfort świeżego powietrza jest niepoliczalny.
    Ktoś doświadczony z wiedzą na forum pisał, że na wisnę pojawią się okna o współczynniku 0,9 jako standard ? tutaj mogą być oszczędności. Chociaż nadmienię, że mi dla całego okna ( nie tylko same szyby U=1,1 ale ramy i mostki ) wyszło 1,6.

    Karina

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Karina - a jak policzyłaś k okna. Ja początkowo przyjąłem właśnie 1,6, ale później zmieniłem na 1,3 ponieważ ktoś mi powiedział, że najczęściej przyjmuje się takie k.
    Jak to właściwie jest? (dla szyby 1,1 oczywiście)

  6. #6

    Domyślnie

    myślę, że 1,3 jest dobrze, poza tym popełniany błąd jest mały, chyba że liczysz dla szklarni. 2 to średnia temperatura w sezonie grzewczym wynosi ( zależy od regionu ) u mnie średnia z 15 lat 2,87C a nie cały sezon dla -20 na zewnątrz. Stąd jak patrzę na różnice w obliczeniach - są pomijalne.
    U mnie wyszło 1,6 gyż nad oknem będą skrzynki lekko wpuszczone w ścianę dla rolet zewnętrznych ( stąd pisałam o mostkach ), co prawda z ociepleniem styropianem ale tylko 2 cm.
    Myślę, że poduszka powietrzna między szybami a zamkniętymi roletami wyrówna te 1,6 do 1,3 jak nas nie będzie w domu, ale dla bezpieczeństwa i ewentualnej miłej niespodzianki w przyszłości przyjęłam suche liczby czyli 1,6.

    Karina

  7. #7

    Domyślnie

    potwierdzam Twoje obliczenia - przy projektowaniu swojego domu robiłem różne symulacje - stanęło na 10 styropianu / ale dam raczej 12/ i to jest dość, na podłodze na gruncie 6 cm - bardzo zadawalające mninimum. Dla róznych wariantów liczę ilość zużytej energii na rok i jak zwrot wychodzi po 5 latach to nakład trzeba sobie darować. Pozostaje kwestia wentylacji - 40 % udziału w stratach ciepła i choćby zbudować dom z samego styropianu tego się nie zbije, ale to inna historia.......

  8. #8

    Domyślnie

    wydaje mi sie ze ewentualnie mozna zwiekszyc grubosc ocieplenia tak jak to robi Roose. Pytanie jak zmniejszyc wspolczannik przenikalnosci (czyt.: jakim kosztem?). Druga sprawa to rodzaj materialu (rozne pojemnosci cieplne i wlasciwosci wilgotnosciowe) i rodzaj sciany (jedno- dwu- czy trojwarstwowa). Ale to juz inna historia.
    Przy zalozeniu ze budujesz z silki sciane trojwarstwowa oplacalna manipulacja wydaje mi sie na ociepleniu. Bardzo istotne jest ocieplenie stropu - ja tutaj nawet bym "zaszalal" do 25cm. Po ociepleniu starych scian (40cm cegla + 10 styro) przymierzam sie do remontu dachu (krotko: wymiany) i zamierzam tyle wlasnie welny "dowalic".

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Kedrap3
    Wiadomo, że im ściany mają mniejsze U tym tańsze ogrzewanie.
    Myślę, że jest to sprawa indywidualnej zasobności portfela, oraz przyjęcia założenia po ilu latach ma się to zwrócic.
    Podzielam zdanie Roose w naszych krajowych warunkach sensowny okres zwrotu nakładów to ok. 5 lat max do 7.
    Chcę jeszcze zwrócić uwagę , że koszty zbijania wsp. U poniżej 0,28..0,25 zaczynają rosnąć lawinowo.
    Pogrubianie ścian odbija się również na kosztach szerszych parapetów (czy braliście to pod uwagę ?), które nie zwrócą się nigdy. Poza tym jeżeli będziesz miał w domu wąskie okna np. 60cm to przy grubej ścianie powyżej 40 cm zaczynają one wygladać jak otwory strzelnicze.
    Moim zdaniem optymalny w naszych warunkach wsp. U to właśnie 0,3...0,25 w zależnosci od technologii budowy ściany i regionu kraju. W okolicach Suwałk raczej 0,25. Jeśli chodzi o dach/stropodach to raczej 0,25...0,2. Dla obliczeń strat ciepła przez dach proponuję przyjmować temperaturę wewnętrzną o ok. 1...2 stopnie wyższą tzn. 21...22 stopnie bo pod samym dachem jest cieplej (dotyczy ogrzewania grzejnikami).
    Najlepiej zciągnij sobie program OZC policz straty przy różnych izolacjach i będziesz wiedział na jakie ocieplenie Cię stać.
    Pozdrawiam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    inwestor - a jakie jest Twoje zdanie co do wentylacji. Jaką należy przyjmowac wymianę powietrza (patrz dyskucja wcześniej)


  11. #11

    Domyślnie

    A według moich obliczeń to nawet więcej niż 50% na wętylację. Zakładałem wymianę 1/h, ale chyba trochę przesadziłem. Dziś poobliczam dla innych parametrów (ilość wymian, temp. pow. zasilającego).

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Am
    Jeśli chodzi o liczbę wymian powietrza do wentylacji to jest to bardzo trudne pytanie. Zgadzam się że 1 wymiana/h brana z całej kubatury pomieszczeń to przesada.
    Sądzę, że trzeba podejść do tego bardzo indywidualnie.
    Jeśli wentylacja mechaniczna to sam decydujesz o jej intensywności. Z grawitacyjną jest trochę gorsza sytuacja ale do opanowania.
    Dla celów bilansu strat ciepła myślę, że sensownie jest przyjąć jedną z większych wartości 20m3/h na osobę(psa), lub 0,5wymiany/h
    Jeśli w Twoim domu jest dużo pomieszczeń (garderoby, "rupieciarnie", itp) gdzie tylko sporadycznie przebywają ludzie to przyjąć tam nawet nieco mniej niż 0,5wymiany/h.
    Jeśli ktoś ma dużo różnych schowków szaf itp. to je również odliczyć z wentylowanej kubatury. Oczywiście należy później starać się zrealizować założenia przyjęte do obliczania bilansu i nie robić np intensywnej wentylacji w garderobach i w pomieszczeniu np. na narzędzia ogrodowe.

    Pozdrawiam


  13. #13

    Domyślnie

    kuchnia z oknem zewnętrznym wyposażona w kuchenkę gazową lub węglową - 70m3/h
    kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposażona w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób.
    kuchnia bez okna zewnętrznego wyposażona w kuchenkę elektryczną - 50 m3/h
    kuchnia bez okna zewnętrznego, wyposażona w kuchenkę gazową, obowiązkowo
    z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h

    łazienka z wc lub bez - 50m3/h
    oddzielny wc - 30m3/h
    pomieszczenie bezokienne (garderoba) - 15m3/h
    pokój mieszkalny oddzielony od pomieszczeń kuchni, łazienki i wc więcej niż dwojgiem drzwi lub pokój znajdujący się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h. Wymiana powietrza w ciągu godziny powinna być równa co najmniej kubaturze pokoju.
    to wg norm

    Tylko szkoda że mówicie o tym w watku dotyczącym U sciany na pewno się obrażą (oczywiście sćiany)

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2003-01-09 13:32 ]</font>

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    inwestor, januszek - dzieki za odpowiedzi.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ja także robiłem obliczenia jak się opłaca wykonać ściany zewnętrzne. Jeśli zamiast współczynnika U=0,3 zrobię ścianę dwuwarstwową U=0,2 to roczne zyski eksploatacyjne wyniosą 600 zł a dodatkowe nakłady inwestycyjne to 2800. Ogrzewać dom będę prądem a ocieplam ściany wełną mineralną. Jeśli zamiast 0,2 wykonam bardzo ciepłą ścianę U=0,13 to dodatkowe zyski eksploatacyjne wyniosą 400 zł rocznie a nakłady inwestycyjne 4500. I choć zwrot nakładów nastąpi dopiero za 11 lat to jednak jestem gotowy ponieść te koszty bo energia tanieć raczej nie będzie. Wiem też doskonale że paląc węglem, drewnem lub ogrzewając gazem ziemnym nie opłaca się inwestować w ciepłe ściany. Dobrze, że są jakieś normy które trzeba spełnić.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Nie zmiana z 0,3 na 0,13 tylko dalsza zmiana czyli z 0,2 na 0,13.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Roczne zapotrzebowanie na ciepło spada o 1563 KWh.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Chciałbym jeszcze dodać do danych podanych przez Januszka, że w przypadku wentylacji grawitacyjnej pomieszczenia takie jak kuchnia, WC, łazienki garderoby wentylują się praktycznie bez strat energii. Powietrze z innych pomieszczeń już ogrzane napływa do tych pomieszczeń i uchodzi kominami wentylacyjnymi.
    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Czyli ogrzane powietrze opuszczające dom - to strata,
    ale to samo powietrze opuszczające dom poprzez wentylację w kuchni - to już nie strata ?
    Nareszcie znalazłem to czego szukałem.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że dzięki wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze napływające do kuchnia oddaje w niej całe ciepło i już zimne umyka kanałem wentylacyjnym. Takich rewelacji jeszcze nigdzie nie słyszałem.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony