dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 115
  1. #1

    Domyślnie

    A moze watek o bledach w projekcie, ktore wyszly dopiero na etapie budowy? Szczegolnie chodzi mi o projekty indywidualne. Ustrzeze to mysle wielu przed problemami i pozwoli zaoszczedzic troche kasiorki. Unikniemy wtedy :

    Ps Nie jestem pewien czy nie ma podobnego watku - jesli jest to sorki.
    Zaczne od siebie:
    na etapie budowy wyszedl brak wentylacji w drugiej kuchni i lazience - zauwazone przez wykonawce
    podloga nie przystosowana do ogrzewania podlogowego - poprawione przez wykonawce
    otwory zewnetrne w lukach - fanaberia inwestora - sam koszt okien ( szyba P3 okucia 3 stopnia) i drzwi po wstepnej wycenie okolo 40 tys - musze zaakceptowac
    schody na poddasze - okienko wyszlo na wysokosci kolan - raczej tak zostanie
    W projekcie garazu brak nadproza nad oknem.
    Sa jescze bledyopisowe w samym projekcie, ktore nie maja wplywu na budowe, a irytuja wlasciciela.
    Jak w trakcie budowy cos dojdzie to dopisze.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Nasz projekt był gotowy, ale w ramach adaptacji wykonywaliśmy kilka zmian. A więc na temat:
    - taki błąd kosmetyczny: dorysowany komin do kominka nie miał zaznaczonych kanałów ( zostało poprawione jeszcze w porę przez kierownika budowy, który się pod tą adaptacją wcześniej podpisywał )
    - tenże komin przylega bezpośrednio do krokwii - niestety problem wciąż jest otwarty - komin jest wybudowany, więdźba też, jeszcze nie wiemy co z tym zrobimy ( chyba pójdę za radą am-a ), aha - kierownik powiedział że jest ok
    - przy zmianie stropu monolitycznego na gęstożebrowy nie zostało uwzględnione przeprojektowanie schodów - na szczęście nasz wykonawca ( straszny partacz ) tym razem wykazał się wyjątkową czujnością i zaproponował nam tzw mniejsze zło - schody zabiegowe zamiast stromych stopni - wyszło mu to nie najgorzej
    - i jeszcze coś co już było w pr. gotowym - błędy w wykazie drewna na więdźbę - mój mąż sam to od nowa przeliczał przed złożeniem zamówienia - a jak się przy tym wkurzał - oj, nasłuchałam się

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Becik dnia 2003-01-10 12:15 ]</font>

  3. #3

    Domyślnie

    Ja w swoim projekcie znalazłem jeden błąd. Różna wysokość podciągu na dwóch rzutach. Wybrałem grubszy.

  4. #4

    Domyślnie

    U siebie mialem komin w rogu salonu, przesunalem go na druga strone sciany i teraz mam do w sypialni a gorna czesc wychodzi na zewnatrz, oblozylem go kamieniem i bardzo ladnie wyglada, druga wpadka architekta to w garazu mam za blisko schody i nie zmiescily sie segmentowe bramy garazowe, ne do konca by sie otwieraly, zostalem zmuszony na zakup bram garazowych uchylnych

  5. #5

    Domyślnie

    Ja się do błędów w projekcie mojego domu nie przyznam. Sam go projektowałem...

  6. #6

    Domyślnie

    Hi, hi, ja też...i teraz nie mam na kogo zwalić winy

  7. #7

    Domyślnie

    Ja póki co mam żal (także do siebie - mam projekt indywidualny) o dwie rzeczy: 1. projekt jest zbyt mało szczegółowy i miałem parę problemów technicznych do rozwiązania, 2. dzięki zbyt bliskiemu umieszczeniu okien w ścianch szczytowych będę miał nie lada problemy z lokalizacją szaf w pomieszczeniach na poddaszu użytkowym. Moja rada - jak macie wybrany projekt to na papierze umeblujcie sobie mieszkanie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Mój projekt był "liczony", czyli nie architekt dobierał więźbę, tylko wyliczył konstruktor, a raczej d... nie konstruktor. Zresztą czy dach krokwiowo-jętkowy może stać na ściance kolankowej? Zaprzyjaźniona osoba jak sprawdziła jego wyliczenia do poprawki znalazła szkolne błędy. Architekt nie opisał wykonania ścianek kolankowych, więc zostały wykonane tak jak konstrukcyjne na dole. Przepraszam - był opis: "kotwy fi 12 co 1.5m". Kotwy nie pomogły i dach się rozjeżdżał. Zapłacili mi za całą robociznę odpowiednio 1000 i 500zł. Za nerwy już nie.

    Brak detali to niestety standard - u mnie też tak było.
    Trochę przesadziłem ze zgodą na atrakcyjność i parę elementów mnie nieźle kosztowało, no ale teraz projektując wnętrze mam przynajmniej pole do popisu.

    Pingo - są pracownie, które robią i projekt architektoniczny i wnętrz, więc mogą Ci od razu zrobić wizualizację. Ja obecnie robię wnętrza.

  9. #9

    Domyślnie

    ooo i Frankai przypomnial mi cos:
    pierwotnie mialem miec dachowke, ale nie moglem doprosic sie rabatu wiec polozylem blachodachowke.
    Wiezba policzona byla pod dachowke ale po zmianie decyzji poprosilem o przeliczenia jeszcze raz ilosci wiezby .... i co mi wyszlo????????
    Tak o 1,5 kubika wiecej pod blachodachowke :0 :0 !!!!
    zapytalem pania architekt czy sie kontruktor nie pomylil???
    Zostalo mi 2,5 kubika krokwi itp. nie zmarnuje sie bo pojdzie wszystko na legary, a ciesle pytali sie czy buduje dwa domy .....

  10. #10

    Domyślnie

    To jest dobry wątek !
    I.....prośba do piszących o ewentualne podawanie błędów w KONKRETNYCH projektach gotowych:
    1.
    Część z czytających "forumowiczów" jest na etapie poszukiwań projektów - zatem każda uwaga o praktycznych i teoretycznych "bykach" projektantów pozwoli je "wyłapać" na etapie przed kupnem i "coś z tym ew.zrobić".
    2.
    Miejmy nadzieję, że część projektantów "podczytuje" różne wątki FORUM i weźmie sobie do serca WSZELKIE PRAKTYCZNE UWAGI budujących.
    3.
    Czasy są coraz trudniejsze /także finansowo /i .....jest okazja do zwiększenia wymogów SOLIDNEJ I DOBREJ pracy w zakresie przygotowania projektu.Wszak nawet tani projekt gotowy może być opracowany DOBRZE I UCZCIWIE.
    Pozdrawiam wszystkich budujących i....marzących.

  11. #11

    Domyślnie

    Niedawno próbowałem założyć podobny wątek. Wypowiedzi było akurat niewiele, ale jedna naprawdę obszerna - jeśli chcecie poszukajcie w tym dziale. Bartek
    P.S. Dla "higieny" forum odpowiedzi zamieszczajcie jednak raczej tu

  12. #12

    Domyślnie

    witam
    mam małe starcie z architektem, powodem jest robienie ze mnie durnia przez architekta, głównie chodzi o termin, umówiliśmy sie na 2 miesiace właśnie minęło 7 i projekt dopiero jest w starostwie, chciałem zapytać Was co przy odbiorze papierów od architekta, czyli projektu, pozwoleń itp. powinienem rządać od niego na piśmie biorąc pod uwagę, ze rozejdziemy sie w nienajlepszych stosunkach
    z góry dziekuje za pomoc
    pozdrawiam
    ps. zaznaczam, ze nie jestem z architektem związany umową, wszystko na słowo i nie chciałbym żeby mi czegoś brakowały i za wady jego pracy wychodzące w trakcie budowy on odpowiedział

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    A kto ma odpowiadać gdy błędy z projektu które powtórzono na budowie?
    Konkretny przykład sprzed kilku dni. Projekt (projektant z Siedlec)przewiduje następujące układy warstw dachu:
    - blacha dachówkowa,
    - łaty 5 x 9 cm,
    - kontrłaty 2,5 x 5 cm,
    - folia - pustka went.,
    - wełna mineralna,
    - krokwie 7 x 14 cm,
    - listwy dystansowe,
    - folia paroizolacyjna,
    - deskowanie ażurowe,
    - podsufitka - suchy tynk,

    Tak też wykonano, z tą jednak różnicą iż pod blachę wykonano pełne deskowanie. Zachowano jednak wysokość krokwi - 14 cm, a między nimi szczelinę wentylacyjną i ... 12 cm wełny (!). Paroizolację założono odcinkami między krokwiami mocując ją do boków krokwi, nie zachowując jej ciągłości. Całe (bardzo duże i piękne) poddasze wyłożona elegancką boazerią.
    Efektem takiego projektu i wykonawstwa jest fakt, iż roczny przydział gazu został spożytkowany w ciągu 2,5 miesiąca.

    Kto według Forumowiczów ponosi odpowiedzialność za powyższe - projektant, który zaprojektował wadliwie czy kierownik budowy, który wykonał bez znajomości wymogów, ale zgodnie z projektem?
    Kto winien ponieść koszty demontażu boazerii i folii paroizolacyjnej, montażu rusztu, dołożenia wełny, montażu folii, montażu boazerii?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Projektant odpowiada za projekt, a kierownik budowy za to żeby robota wykonana była zgodnie z projektem.
    Jest to chyba sprawa oczywista.
    Kierownik budowy nie może poprawiać projektu,
    Może on w przypadku zagrożenia katastrofą lub innego zagrożenia przerwać roboty i wnioskować wpisem do dziennika budowy o poprawienie projektu.
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Wszyscy radzą by zamówiony projekt był "dokładny" , "zawierał dużo szczegółów" podajcie proszę jakieś przykłady, żebym wiedział na co zwócić uwagę. Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    To fakt. Projekt powinien mieć jak najwięcej szczegułów. Ja zwracałem uwagę na umieszczenie obliczeń wytrzymałościowych płyt (mam stropy monolityczne).

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Najlepiej zamawiać u architekta wielobranżowy projekt budowlany i odrazu wykonawczy (techniczny). Obecnie przepisy regulują wyłącznie zawartość projektu budowlanego. Zawartość wykonawczego zależy od tego jak się umówisz z architektem. Na pewno powinieneś spisać umowę i te wszystkie rzeczy w niej określić. Przykładowy zakres może być taki.
    1) projekt architektoniczno-budowlany (do pozwolenia na budowę)z podstawowymi rysunkami architektonicznymi i konstrukcyjnymi i zagospodarowaniem działki
    2) projekty wykonawcze architektoniczno-konstrukcyjne zawierające detale : warstw izolacji termicznych i przeciwwilgociowych, konstrukcji i zbrojenia w charakterystycznych miejscach, detale więźby dachowej, detale wykończenia dachu (przy kominach, okapów, rynny itp,) wykazy stolarki, detale schodów, balustrad itp., sposoby wykończenia ścian, sufitów i posadzek, chodniki, podjazdy i ewantualnie MFA.
    3) projekty techniczne instalacyjne z pokazaniem tras przewodow, miejsc zainstalowania dobranych urządzeń, bilanse energii elektrycznej i cieplny budynku.
    4) Dokladne zestawienia materiałów i urządzeń do wszystkich projektów.
    5) kosztorysy inwestorskie
    6) nadzory autorskie
    7) dodatkowo w umowie powinna być klauzula że w razie konieczności projektant bedzie opracowywał elementy które będą niezbene na etapie budowy.
    klauzula o przeniesieniu majątkowego prawa autorskiego na inwestora.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Bartt
    Sorki, podkradlem Tobie pomysl na watek.
    Ciezko jest obecnie zalozyc watek, ktory by sie nie powtarzal.
    I jeszcze jeden moze nie blad, ale uciazliwosc.
    Kotlownia umieszczona jest praktycznie w centrum domu na parterze ( bo mialo byc blisko wszedzie z rozprowadzeniem rur - oszczednosc ). Teraz bede glowkowal jak doprowadzic rure z gazem coby bylo i bezpiecznie i piknie.

  19. #19

    Domyślnie

    Młody - nie jestem zaborczy, liczy się zysk informacyjny. Co do kotłowni to te rurki jakoś ukryjesz. Pozdrawiam

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Inwestor,
    czy zdajesz sobie sprawę ile taki projekt by kosztował? Sadzę, że nie mniej niż 15 tysięcy. Znasz Inwestora, który tyle zapłaci za projekt?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony