dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 115
  1. #41
    Guest

    Domyślnie

    To byłam ja wylogowana.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Opal,
    masz rację, drogi samochód nie świadczy o zamożności.
    Tylko dlaczego, u nas tak jest, że chce się mieć tani dom, nie chcąc mieć taniego samochodu, np. zmontowanego systemem gospodarczym, nie chcąc wchdzić do drogerii po najtańsze kosmetyki?

    Z drugiej strony, Ci sami inwestorzy, którzy szukają taniego domu budują według projektów indywidualnych (drozszych od typowych), podnoszą koszty domu o łamane dachy, mansardy, wieżyczki czy kolumienki. Przecież te potworki kosztują o kilkadziesiąt procent drożej niż dom o dachu dwuspadowym. Łatwiej też, wracając do tematu postu, nie popełnić w nim błędów projektowych.

    Nie chodzi mi o krytykę inwestorów, ale o naszą mentalność.




  3. #43
    Guest

    Domyślnie

    Wojciechu, tu się absolutnie zgadzam.Zastaw się, a postaw się-i potem te sterczące balkony niedokończone i inne paskudztwa.Ale myślę,że to też niestety jest skutkiem biedy.Chęć wyróżnienia się od pozostałych,poczucie bycia w "klasie wyżej",za wszelką cenę, dostępnymi środkami.A potem problemy z utzrymaniem tego, naprawą.Sporo lat minie zanim to wszystko zacznie być normalne.Jest nam trudniej, bo startujemy z innego punktu.Ale widzę poprawę-nowe domy są już inne.
    I na pewno na kształtowanie nowej świaomości ma wpływ Murator czy Ładny Dom.Na pewno nie jeden zrezygnował z rozbuchanego,nieekonomicznego wnętrza i wziął pod uwagę inne ważne aspekty.O estetyce nie wspomnę-projekty są coraz ładniejsze.
    gargamele będa zawsze, bo zawsze ktoś chce wyjść ponad przeciętność.I jeśli wokół będzie ładnie, czysto, zadbanie, to i taki gargamel jakoś sie wtopi w otoczenie.Najgorszy ten bajzel.
    Myślę,że to forum jest przykładem tego jak myśli i jak buduje dom współczesny, młody inwestor.Bardzo optymistyczne, jak dla mnie.
    Pozdrawiam

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zgadzam się prawie w całej rozciągłości z W.Nitką, ale ... Niestety nie można wierzyć nawet tym najlepszym, bo akurat Tobie mogą coś spaprać lub nie dopilnować. Dobre rekomendacje mogą też pochodzić od tych, co to nie widzą, że mają coś skopane, a uwierzyli "okrągłej mowie" wykonawcy, że "tak musi być". Jednak chyba największym problemem jest kasa. W chwili jak robiłem zapytania firmy chciały postawić mi chatę w pół roku i wykańczać drugie pół roku. Moja płynność finansowa nie była taka idealna, więc bawię się gospodarczo. Teraz szykuję kolejny etap i mam duży problem - chcę znaleźć inwestora nadzoru, który mi dopilnuje budowy jak wyjadę i mam z tym na prawdę ogromny problem, a życie inwestora nauczyło mnie dużej nieufności. Drugim powodem jest to, że wykonawca jak coś robi, to robi to standardowo. Jak go zapytać a dlaczego tak, to się okaże, że są jeszcze 2 lepsze metody, ale przy pierwszej musi się trochę więcej napracować, a do drugiej my musielibyśmy dołożyć lepszy materiał. Raz mu każę się napracować, innym razem pójdę w lepszy materiał. Może i jestem upierdliwy, ale to zwykle wykonawcy wliczają sobie w cenę.

    Wracam do zgodności - projekt, dobra firma na całość, inspektor. Zapłacimy więcej o 30%, ale jak odliczyć nasze "latanie" co godzinę na budowę i po hurtowniach, zarwany czas, zniszczone nerwy, spaprany materiał i prace, okaże się, że wyjdzie na to samo. Dodam jeszcze, że kupowanie tanich materiałów, to też w 95% błąd. "Ma się to za co się płaci" i już. Jeżeli coś kosztuje 100zł, gdy są materiały za 200 i 300zł, to jak myślicie? Ktoś Wam robi prezent? Był taki sondaż o domu 130m2 za 200 tys. złotych i tam też to opisałem. To BAJKA !!! Owszem wyjątki się zdarzają, ale czy warto ryzykować? Przecież to największa inwestycja naszego życia!!! Za 5 lat jak już ochłonę po budowie tego domu i odbiję się finansowo, będę budował "dom dla przyjaciela". Projekt architektoniczny będzie zrobiony od razu z wizualizacją wnętrza i "zewnętrza". Wszelkie decyzje zostanę podjęte przed rozpoczęciem budowy, więc pewnie z rok będzie potrzebny na przygotowanie projektu i kosztorysu. Dom w 2 sezony będzie budować jedna firma, będzie inspektor nadzoru, nad którym będę ja. Oczywiście na budowie będę codziennie, żeby mój koń się "tuczył" i oczywiście non stop będę narzekał. Na budowie będę pracował ... dwoma palcami wskazującymi. W ten sposób powalczę z bezrobociem z lepszym skutkiem niż rząd. Dom jeżeli będzie 130m2, będzie kosztował 200tys. razy 3, ale to będzie DOM i w dodatku dom inteligentny, żeby mógł sobie leniuchować. Dobrze, że za marzenia nie wsadzają

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ale zaraz, zaraz - wątek jest o błędach projektantów, a my tu teraz głównie o wykonawcach. W.Nitka - podałeś nam jeden z błędów nie poprawiony przez wykonawcę. W ilu projektach z Twojego doświadczenia są grubsze błędy? Może wrzucaj nam na bieżąco kolejne błędy, bo się mogą przydać kolejnym Forumowiczom. Wątek "bodajbyś sobie dom budował" może i był trochę defetystyczny, ale pokazywał na co należy patrzeć w projekcie, umowie i na budowie.

  6. #46

    Domyślnie

    Frankai nie mogę znaleźć wątku wspomnianego powyżej. Ta kochana wyszukiwarka ...

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bartt - sorry za pomyłkę. Miałem na myśli wątek w papierowym Muratorze, a dokładnie to nazywając cykl artykułów. Rozmawialiśmy o tym na marcowym spotkaniu w Salonie. Jak czytałeś Muratora kiedyś, to pamiętasz co to było.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Frankai,
    o ile mi wiadomo papierowy Murator odpuścił cykl "bodajbyś sobie dom budował". Nie mniej dobrym pomysłem jest przedstawianie na formu spotykanych błędów na budowach.
    Co na to Redakcja? Co na to Forumowicze?
    Czy powstanie cykl Forum "bodajbyś sobie dom budował"?
    Sorry, ale ja będę pisał niestety tylko o szkielecie. Czy odpowiada to Forumowiczom?

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    W.Nitka - ja już na marcowym spotkaniu sugerowałem Redakcji, żeby w jakiejś formie do tego powrócić. Cykl został "został zdjęty" by nie siać defetyzmu. Moim zdaniem ostrzeganie o błędach to nie defetyzm. W różnych wątkach pojawiają się ostrzeżenia, a w zasadzie w tym celu powstało: "Rady - zbiór mądrości budowlanych". Wydaje mi się, że każdy powinien pisać o tym co go spotkało, a zwłaszcza o tym na czym się zna lub musiał się poznać W Twoim wypadku oczywiście będą to rady dotyczące budownictwa szkieletowego i "okolic", czyli. np dachy. Jeżeli przy okazji zobaczysz coś ciekawego, to też opisz.

  10. #50

    Domyślnie

    Frankai i W. Nitka podpisuję się obiema rękami

  11. #51

    Domyślnie

    Przyznam sie,ze od tych artykulow zaczynalem czytac Muratora. Wciagaly mnie jak ksiazka przygodowa. O wiele wiecej mozna bylo z nich sie dowiedziec, niz z czysto teoretycznego opracowania.
    Po prostu - samo zycie

  12. #52
    Guest

    Domyślnie

    Podpisuję się pod tym - Panie Wojtku - to nie mądrzenie się ale dzielenie przykrymi dla siebie doświadczeniami jest pouczajace
    Nie polemika i przekomarzanie co teoretycznie zrobić lepiej
    ale opisywanie swoich błedów jest najlepsza nauka dla pragnących tych błędów unkiknąć
    Pomysł jak najbardziej sensowny i trzeba do niego wrócić ...

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    A zatem:
    Droga Redakcjo, prosimy Cię - uruchom nowy dział Forum - "Bodajbyś sobie dom budował...".
    To my Forumowicze, chcemy sobie pokazywać spotykane błędy - w projektach, w umowach, no i na budowach. W ten sposób chcemy uczyć się jak na te błędy zwracać uwagę, jak tych błędów unikać.

    Kto z Forumowiczów podpisuje się pod powyższą intencją?

  14. #54

    Domyślnie

    Z mojego, na razie niewielkiego, doświadczenia wynika, że REDAKCJA niestety nie czyta naszych wypowiedzi, bądź robi to z rzadka. Tak więc nasze prośby pójdą chyba na marne . Czekam, a wy?

  15. #55
    Guest

    Domyślnie

    Ja się podpisuję czterema.
    Nawet jakieś usystematyzowanie mile widziane.Na poszczególne części,etapy, tak, aby łatwo było znaleźć,to co nas interesuje.
    ŁAdny Dom dodaje takie sztywne karteczki-opisy, jak poprawnie przeprowadzić dany etap-rysunek plus opis.Choć oczywiscie dane z "życia wzięte" najlepiej oddają istotę sprawy.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Bartt,
    coś taki pesymista. Optymizmu trochę!!!!!
    A dla kogo Murator utrzymuje to Forum? No przecież że dla nas.

  17. #57

    Domyślnie

    Ja jestem zagorzałym optymistą, na prawdę . Ale pisałem już do redakcji w kilku sprawach na razie cisza. Z drugiej strony masz rację, dajmy im trochę czasu

  18. #58

    Domyślnie

    Tez jestem ZA.
    I stanę trochę w obronie Redakcji bo parę miesięcy temu sugerowaliśmy nowy dział "Zrób to Sam", do którego Redakcja nie była nastawiona pozytywnie ale go stworzyła.

    Więc myślę, że tutaj tez się uda !

  19. #59

    Domyślnie

    Muratorkowi będzie to pewnie nie w smak ale co tam, najwyżej nas karnie wylogują
    Opal warto prenumerować Ładny Dom? Kilka osób już o nim wspominało - jest konkurencją czy uzupełmnieniem muratora? ma jakieś silne działy? stronę internetową? Bartek

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Popieram wniosek o utworzenie nowego działu. Wcześniej miałem nadzieję, że takim działem będzie "Rady - zbiór mądrości budowlanych"

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony