dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 107
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 2127
  1. #201

    Domyślnie

    Czy to jest jedyne źródło ogrzewania, czy dodatkowe ?
    Jak dodatkowe a ktoś np. grzeje mieszkanie piecem węglowym – automat z eko groszkiem, ma spaliny które są dosyć ciepłe i ulatują w kosmos , może te spaliny użyć do stopienia lodu?
    "kto mało myśli - błądzi wiele"
    Leonardo da Vinci

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Pomysł bardzo niebezpieczny!
    Spalin z pieca przechlodzić nie wolno!

    Ta woda głębinowa. Jak gdzie. średnio od 7 do 10. Podobno w Tychach to i 16 bywa.
    Adam M.

  3. #203

    Domyślnie

    Mam na działce zakopany stalowy zbiornik na deszczówkę. Jego pojemność to około 12 m3. Dzisiaj rano zmierzyłem temperaturę wody około 0.5 m pod powierzchnią lustra (zbiornik prawie pełny). Wynik pomiaru: +3 st C.
    Obecnie termometr "pławi" się w szambie. Właściwie, to leży na jego dnie. Po południu odczytam temperaturę. Szambo, to taki sam zbiornik jak na deszczówkę. Zawiera obecnie około 7 m3 ohydnej breji.
    Pozdrawiam Tomik_B

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jestem bardzo ciekawy wyniku. Obstawiam około 9-10stC.
    Ten zbiornik na deszczówkę to tuż pod gruntem, jak widzę z pomiaru.
    Pozdrawiam Adam M.

  5. #205

    Domyślnie

    Tuż pod gruntem, bo glina w wykopie osiadła (zbiornik zakopany w listopadzie).
    Z zewnątrz powstały zagłębienia, w których zebrała się woda, obecnie zamarznięta.
    Pozdrawiam Tomik_B

  6. #206

    Domyślnie

    Witam i wracam do bazowego wątku.
    też jestem zapaleńcem tego tematu. Moje przemyślenia idą dwutorowo i jeszcze nie podjołem decyzji które zrealizuję a mam zamiar uruchomić to już w maju:
    1 Projekt bardzo podobny do tego jaki proponuje Adam tylko z taką różnicą, że zamiast aluminiowych skrzydełek zastosuje miedziane przylutowane bezpośrednio do rurki. Rozważam połączenie całej przestrzeni miedzy rurkami lub tak jak proponuje Adam tyklo małe skrzydełka. To jest wariant prostrzy i dość szybki.
    2 Kolektor z lustrami parabolicznymi tak jak zrobili tu:http://darmowa-energia.eko.org.pl/
    Tyle, że same lustra chcę zrobić w konstrukcji szkieletowej i "obić" blachą, o wiele prostrze i mniej pracochłonne niż to co "oni"zrobili. Jednakże hamuje nie prosta sprawa, nie mogę określić zależności mniędzy średnicą rurki, odległością od lustra itp.
    Może ktoś z Was dopomoże
    Pozdro.
    Piotrek.

  7. #207

    Domyślnie

    piotrul
    Tylko jest jedno ale, jak dasz listki lub całą powierzchnię przykryjesz to:
    po pierwsze na kij ci lustra paraboliczne przy których trzeba się na męczyć aby zrobić odpowiednią krzywiznę, jak zasłonisz całą powierzchnię pod spodem ?
    Po drugie poruszałem ten temat parę postów wcześniej w solarach musisz użyć lutu twardego więc musisz rozgrzać odpowiednio rurki w trakcie lutowania, jak wyjaśnił adam jest duże utrudnienie, więc pomysł adama według mnie jest OK.
    "kto mało myśli - błądzi wiele"
    Leonardo da Vinci

  8. #208

    Domyślnie

    @druid
    Nie zrozumiałeś planuje albo opcje 1 albo 2 a Ty je połączyłeś
    Przyznam że przegapiłem wątek z trawdym lutem czyli co zwykły roztopi się?
    Lutowanie ma tę przewagę nad połączeniem na ścisk, że daje 100% przepływu ciepła, a ta druga metoda niestety tego nie gwarantuje (wykonanie musi być perfekcyjne) czy chcesz czy nie tworzą się mostki.

  9. #209

    Domyślnie

    piotrul
    W solarze występują temperatury w dobrze nasłonecznionym dniu około + 200 st C
    Przypuszczam że lut się nie roztopi ale może nie wytrzymać naprężeń jakie będą powstawały pomiędzy dniem a nocą i cały solar się rozszczelni.
    Ja na dniach (w przyszłym tygodniu) będę jechać do hurtowni alu żeby się zorientować w cenach profili aluminiowych na listki i na obudowę.
    Również muszę przekalkulować koszt budowy wymiennika ciepła jak również bojlera (zasobnika na wodę) około 1m3 wody .

    Pozdrawiam Andrzej
    "kto mało myśli - błądzi wiele"
    Leonardo da Vinci

  10. #210

    Domyślnie

    Tak jak obiecałem, wczoraj około godziny 17, odczytałem temperaturę na dnie szamba tj. około 3.5 m pod poziomem gruntu. Objętość zawartości (fuj) około 8 m3, a jej temperatura +8 st C.
    Ciekawe, jakie jest przełożenie temperatury w szambie, na temperaturę ścieków w kanalizie, zakopanej pod drogą?

    PS. Muszę teraz jakoś odkazić termometr.
    Pozdrawiam Tomik_B

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wygląda na to, że niewiele tam się dzieje, skoro temperatura tylko o 1stC wyższa niż średnia gruntu. Czyżby wody gruntowe tak skutecznie ją obniżały?
    Co z termometrem? Wygotować?
    A potem do kosza!

    Nie są znane mi jakiekolwiek badania sezonowości życia biologicznego w takich miejscach jak szambo. Może, tak jak w ogrodach i sadach, tam też jest zima? Ciekawe.

    Pozdrawiam Adam M.

  12. #212

    Domyślnie

    Szambo posadowione jest w glinie. Wody gruntowe, jeżeli są, to bardzo głęboko. Jedyna woda, jaka może tam być, to z opadów. Grunt w wykopie już osiadł. Szambo instalowałem wcześniej niż zbiornik na deszczówkę (jesień 2004).

    Termometr jest cały ze szkła. Coś wykombinuję.
    W ostateczności przechowam go do czasów, kiedy zrobią u nas kanalizę.
    Ciekawe, ile lat tego przechowywania mnie czeka?
    Pozdrawiam Tomik_B

  13. #213

    Domyślnie

    czy warto budować solar jeżeli jeden panel około 2 m2 kosztuje 819 zł
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85551655
    proszę o wypowiedzi specjalistów , czy ten kolektor się do czegoś nadaje , czy to tylko atrapa?

  14. #214

    Domyślnie

    Ale widzę że pierwsze koty za płoty jak europejscy producenci poczują oddech konkurencji dalekowschodniej to może tez trochę odpuszczą z cenami, bo troszke przeginają

  15. #215

    Domyślnie

    [quote="MARIO345"]czy warto budować solar jeżeli jeden panel około 2 m2 kosztuje 819 zł

    Pewnie że warto - wiesz jaka satysfakcja jak zbudujesz taki solar i całą instalacje solarową (wymiennik ciepła, bojler wody na około 500 - 1000 litrów) i jak ci się coś popsuje to sam naprawisz bo jesteś PRODUCENTEM tych urządzeń .

    Jak komuś pokażesz co zrobiłeś to znajomi na pewno będą tak wyglądali

    Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
    "kto mało myśli - błądzi wiele"
    Leonardo da Vinci

  16. #216
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARIO345
    czy warto budować solar jeżeli jeden panel około 2 m2 kosztuje 819 zł
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85551655
    proszę o wypowiedzi specjalistów , czy ten kolektor się do czegoś nadaje , czy to tylko atrapa?
    przecież to najtańszy Hewalex

  17. #217

    Domyślnie

    1950
    to znaczy że dobry ten panel czy nie ,ta cena skąś sie wzięła może on jest mało sprawny.....

  18. #218
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    klienci nie narzekają,
    spełnia swoją rolę, grzeje wodę latem,

  19. #219
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar sebapark
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich,


    gdy bedziemy pobierać ciepło z lodu to znaczy że zejdziemy na "parowniku" (nasze zrodło ciepła) z temperaturą grubo poniżej zera (ok -10 ... -15stC).

    Powoduje to że różnica miedzy temperaturą parownika (zródło ciepła) a skraplaczem (np ogrzewanie podłogowe) wzrasta, a więc i sprawność obiegu maleje.

    Uważam, że to rozwiązanie to coś między pompą ciepła woda-woda a PC powietrze - powietrze. Nie tak drogie jak to pierwsze ale droższe od tego drugiego.

    Ja popieram raczej dwie studnie i przepuszczanie wody niestety w sporych ilościach.

    Pozdrawiam
    Sebastian

  20. #220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ile pomp ciepła postawiłeś?
    O przegrzewaczu pary wiesz?
    Temperatura przy dyszy rozprężnej wewnątrz parownika wynosi średnio od -40 do -70 (w zależności od czynnika chłodniczego). W domowej lodówce też tyle samo.
    Nad obiegiem oleju bym się pokiwał.
    Pozdrawiam Adam M.

Strona 11 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony