dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 107
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 2127
  1. #1121

    Domyślnie

    @jacbelfer
    A zimą bez słońca twoje kolektory to z czego mają wyprodukować prąd do ogrzania bojlera? Albo inaczej, będzie słońce a będą przysypane śniegiem?
    Sam posiadam płaskie glikolowe i jestem z nich zadowolony. Kolektor cieczowy ma sprawność na poziomie 80% natomiast ogniwo fotowoltaiczne w porywach 15%. Nie mam nic przeciwko ogniwom, ale łatwo wyliczyć ile ich więcej będzie musiało być na dachu.

    Pozdrawiam

  2. #1122

    Domyślnie

    Czytałem ciekawostkę, zrobili fotoogniwo, ale nie z krzemu czy innych półprzewodników, ale z przewodników. Takie nano antenki i całe spektrum promieniowania, łącznie z podczerwienią indukowało PRĄD. Naukowcy ocenili sprawność na 80 procent, a działało także w nocy. Jak znajdę to wkleję link.

    Mam nawet 90%.... http://www.globenergia.pl/aktualnosc...0-procent.html
    Ostatnio edytowane przez herakles ; 06-11-2012 o 21:48

  3. #1123

    Domyślnie

    Silikon czerwony wystarczy - widać na zdjęciach , maluje się łatwo [ puszka spray widać na zdjęciach] Kolektor działa bardzo dobrze nawet teraz jednak trochę krótko ok 5 godz . Nie mam jeszcze rozeznania jak zimą , ale już widzę że będzie dobrze bo słońca w mrozie więcej . Wykonać dokładnie to wszystko . Panel foto wstaje rano i już ładuje co prawda małym prądem ale jednak [ im jaśniej tym lepiej ] wbrew pozorom panel pracuje lepiej zimą gdy jest mróz i słońce niż latem kto ma ten wie .Dlatego zaproponowałem taka dużą moc bo w przyjaznych warunkach 150 l zostałoby nagrzane z paneli o mocy 600 W . Łatwo policzyć 600 razy 10 godz = 6 kW . Gdy zasypie śniegiem to wiadomo nic nie działa i trzeba oczyścić , jednak ustawić tak żeby śnieg sam spadł . [ są podane optymalne kąty i 65 st na południe będzie ok ] Taką dużą baterie można zamontować na ścianie [ przecież są lekkie ] , lub pospawać stelaż i ustawić w ogrodzie z możliwością regulacji kąta pochylenia [ wtenczas uzyski będą jeszcze większe i wcale nie musi podążać za słońcem ] Kupując inwerter sieciowy o mocy 600 W za 600 - 800 zł zasilisz w dzień lodówkę i np telewizor [ czas zwrotu będzie krótszy ] zobacz co jest w Niemczech [ ogniwa są zakładane na pagórkach których nie można wykorzystać , zresztą w Czechach też . .Nic się nie rozwinęło bo w Polsce nie pozwalały na to restrykcyjne przepisy - jednak na złość od nowego roku się zmienią na unijne i już tego się nie zatrzyma , [za niedostosowanie płaci się ogromne kary ] Kolektor powietrzny jest mały bo tylko 2,5 m kw [ przykład ] jednak w słońcu wstrzeli do domu ok 2 - 1,5 kW ciepła na godzinę [ podczas pracy ] panele o takiej mocy to już 12- 15 m kw więc trzeba mieć miejsce . Trzeba tez coś robić bo prąd będzie drożał i 1 zł za 1 kW to tylko kwestia czasu . Wykorzystanie każdej darmowej energii ma sens zwłaszcza teraz . Kto wie czy za 10 lat ci co palą węglem nie zapłacą dodatkowych podatków . Duża bateria paneli może z powodzeniem zasilać pompę ciepła , a to już jest coś . Wszystko rozbija się o koszty - oszczędzają tylko bogaci bo bidny nie ma jak . [ kupując dobre buty ze skóry trochę pochodzimy , noga nie śmierdzi , są wygodne itp - inne niby tanie wyjdą podobnie lub drożej . Akumulator który słabo już kręci będzie dalej działał przy oświetleniu led całkiem dobrze . Przykład 10 W 12 V = 0,85 A led odpowiada 100 W na 12 V tradycyjnej żarówki = 8,5 A .
    Ostatnio edytowane przez Wezyr ; 07-11-2012 o 09:21

  4. #1124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Remigiusz.
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    118

    Domyślnie

    Wezyr, mam nadzieje ze zdajesz sobie sprawę ze Ogniwa maja żywotność tylko 10lat i potem można je wywalić do kosza bo będą dawać już strasznie mało energie Wiec akurat jak się tobie to zwróci trzeba by zakupić nowy panel Żaden producent ogniw nie daje tobie gwarancji na więcej niż 10lat niby czemu ?? I zauważ ze tam jest jakoś napisane ze powinien dać jeszcze jakaś ilość procent po tych 10latach.

    Ogniwa fajny patent ale niestety żywotność słaba strasznie, al jak masz pecha padnie nawet po kilku latach.
    C.O.: DEFRO Optima Komfort 15kW, Miarkownik ciągu Honeywell, Zawor 4D ESBE, Grawitacja & Pompy, stalowo żeberkowe kaloryfery
    C.W.U.: Taurus OG 150l
    DOM ~115m²: 45cm cegla + pustaki betonowe, 5 komorowe okna plastikowe, Piwnica + 2 pietra, poddasze nieużytkowane
    KOMIN: Murowany z cegły 140x170mm, 12m wysoki

  5. #1125

    Domyślnie

    Witam
    Wezyr dzięki za odpowiedź.
    Moje puszki po klejeniu uszczelniaczem na złom.
    Mam już nowe ,tylko kupić silikon i działam.
    Pozdrawiam

  6. #1126

    Domyślnie

    Żywotność:- po 10 latach 90% mocy- po 25 latach 80% mocy . Spaliłem żarówkę samochodowa podczas próby obciążenia 21 W po ok 10 min pracy w pełnym słońcu [ za duże napięcie ok 18 V ] popatrzyć na lampki led w swoich ogrodach jaki jest tam mały panel , a jednak świecą prawie całą noc . Po 2 latach wystarczy wymienić akumulatorki [ nie opłacalne , lepiej kupić nową ] i dalej będą działać .

  7. #1127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remigiusz. Zobacz post
    Wezyr, mam nadzieje ze zdajesz sobie sprawę ze Ogniwa maja żywotność tylko 10lat i potem można je wywalić do kosza bo będą dawać już strasznie mało energie Wiec akurat jak się tobie to zwróci trzeba by zakupić nowy panel Żaden producent ogniw nie daje tobie gwarancji na więcej niż 10lat niby czemu ?? I zauważ ze tam jest jakoś napisane ze powinien dać jeszcze jakaś ilość procent po tych 10latach.

    Ogniwa fajny patent ale niestety żywotność słaba strasznie, al jak masz pecha padnie nawet po kilku latach.
    Nauka zasuwa do przodu!
    "Polikrystaliczna bateria słoneczna o mocy 235W charakteryzuje się wysoką wydajnością zachowując przy tym 25 letnią gwarnację sprawności. Obecnie oferowane jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Rocznie ogniwo produkuje około 308kW energii elektrycznej, co przy obecnej cenie zapewnia zwrot z inwestycji w 54 miesiące. Przez kolejne 20 lat objęte gwarancją - jedynie oszczędność. "
    "Żywotność paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju zastosowanej technologii. Wśród dostępnych na rynku najbardziej trwałe są ogniwa z krzemu monokrystalicznego, których czas pracy określono na 25 lat. Najmniej trwałe są ogniwa wykonane z krzemu amorficznego – ich trwałość określa się na 8 do 10 lat."
    "Producenci paneli fotowoltaicznych obecnie oferują gwarancję o długość od 10 do 25 lata na sprawność paneli. Średnia żywotność fotoogniwa to jednak 30 do 40 lat."
    Nawet jeśli producenci i handlowcy na wyrost zachwalają swoje produkty, to jednak są już ogniwa które mają gwarancję na 25 lat!

  8. #1128

    Domyślnie

    Pytanie, kto jest gwarantem?! Gwarant splajtuje i możesz se dochodzić swoich praw... He he, można dawać i 100 lat gwarancji na jakąś tanią badziewną chińszczyznę.

  9. #1129

    Domyślnie

    Zdjęcie zrobione dosłownie przed chwilą widać jaka jest temp którą dmucha kolektor . Tutaj popełniłem błąd zakładając mocniejszy wentylator - teraz testuję 7 W [ wręcz tornado ] i na tą aurę się nie nadaje bo zdecydowanie za mocny . Lepszy był ten słabszy o mocy ok 4,5 W bo temp wylotu była wyższa , a dmuchał również dobrze . W sumie zakupu nie żałuję zobaczymy latem gdzie z kolektora buchało prawie 95 C - przy takim podmuchu będzie pewnie z 10 st mniej . Wystarczył rąbek słońca aby to ruszyło więc budowa jak najbardziej uzasadniona .Tutaj taka uwaga teraz jak były deszcze kolektor nie pracował , jednak zawsze wlatujące powietrze było wyższe od tego na zewnątrz np zewnętrzna 8 kolektor 11 - 14 C - wyrównanie następowało ok godz 22 - 23 .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PB091741.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	146903  

  10. #1130
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Remigiusz.
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Strzyżów
    Kod pocztowy
    38-100
    Posty
    118

    Domyślnie

    To może jest coś nowego teraz na rynku ja się przestałem interesować fotowoltaika 5lat temu ze względu na kiepska żywotność.
    C.O.: DEFRO Optima Komfort 15kW, Miarkownik ciągu Honeywell, Zawor 4D ESBE, Grawitacja & Pompy, stalowo żeberkowe kaloryfery
    C.W.U.: Taurus OG 150l
    DOM ~115m²: 45cm cegla + pustaki betonowe, 5 komorowe okna plastikowe, Piwnica + 2 pietra, poddasze nieużytkowane
    KOMIN: Murowany z cegły 140x170mm, 12m wysoki

  11. #1131
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kanarek66
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    kanarki-radom.pl
    Posty
    32

    Domyślnie

    Witam. Byłem z racji obowiązków służb. w Saragossie fabryka Opla . Prawie cały dach zakładu w fotoogniwach moc całości 10 MW. Zakład ma już około 15 lat .Ze względu na małą trwałość chyba by nie ryzykowali takich kosztów na starcie. Jedno jest pewne slońca tam nie brakuje a śniegu to nie znają .Pozdrawiam.

  12. #1132

    Domyślnie

    Dzisiaj akumulator nie wytrzymał i sterownik go włączył przy nap 10,5 V . Moje oświetlenie klatki zgasło [ dwie żarówki led po 3 W każda zapalone dzień i noc ] Panel 50 W nie dał rady naładować [ od 3 dni mgła ] . O ile w pochmurny dzień jeszcze dość dobrze się spisywał to podczas mgły widzę że jest bezsilny . Wniosek to kupować silniejsze panele chociaż 70 W lub zmniejszyć obciążenie . Następne opcje to zastosować włącznik zmierzchowy lub czujnik ruchu może nawet zegar .Na razie zakupię wyłącznik zmierzchowy i go podłączę - światło na klatce będzie się zapalało jak nastanie wieczór i zgaśnie z nastaniem ranka . Druga opcja to zakupię żarówki led o mocy 2,4 W [ kierunkowe G4 ] mimo że słabsze dadzą więcej światła bo nie będą oświetlały tyłu . Na razie czeka aż panel naładuje akumulator i oświetlenie samo się włączy - jestem ciekawy kiedy to nastąpi ,przy takiej pogodzie .

  13. #1133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dwie żarówki po 3W, przez 12 godzin na dobę, przez 365 dni w roku, w jednej taryfie to koszt 15zł rocznie. Ile kosztują te panele i akumulator?

  14. #1134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dwie żarówki po 3W, przez 12 godzin na dobę, przez 365 dni w roku, w jednej taryfie to koszt 15zł rocznie. Ile kosztują te panele i akumulator?
    pewnie amortyzacja nastąpi za jakieś 50 lat ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #1135

    Domyślnie

    Ale zabawy mu nikt nie zabierze!

  16. #1136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Ale zabawy mu nikt nie zabierze!
    he he...
    znam to z własnej autopsji ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #1137

    Domyślnie

    Dzisiaj dalej totalna klapa u mnie taka mgła że widoczność spadła do 30 m . kolektor praktycznie nie ładuje akumulatora , wskaźnik ładowania lekko świeci , ale podłączyłem samochodową żarówkę 5 W tylko lekko żarzy więc na razie lipa .Temperatura w kolektorze powietrznym się wyrównała i jest taka sama jak na dworze [ żadnego uzysku ] Wniosek nasuwa się sam mgła zabija ogniwo foto i kolektor powietrzny , do ziemi nie dostaje się nawet promieniowanie podczerwone żeby osiągnąć jakikolwiek uzysk .Podaje to po to żeby wiedzieć że pompa ciepła o mocy 5 KW zasilana z kolektora [ nawet 3 kW ogniw ] w takich warunkach nie będzie działała , lub działanie będzie marne .

  18. #1138
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wezyr Zobacz post
    Dzisiaj dalej totalna klapa u mnie taka mgła że widoczność spadła do 30 m.
    Do porównania:
    http://www.sunnyportal.com/Templates...e-5661f1886ab2

  19. #1139
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Bardzo ciekawa i rzetelna wizualizacja dostępna zawsze i wszędzie bez potrzeby ingerencji kogokolwiek - to przykład na to przed czym jasiek71 się tak wzbrania
    jak mi wpadniesz i zamontujesz to proszę bardzo...
    po pierwsze:
    ja nie raz juz powtarzałem że się na tym nie znam
    po drugie;
    nie widzę potrzeby pompowania kasy i trzymania włączonego na okrągło komputera skoro zawsze mogę sobie zerknąć na jakiś "zegareczek" zamontowany w danym miejscu i zapisać w kajecie...
    po trzecie;
    jak bym wszystko gromadził w pamięci komputera to na tą chwilę nie miał bym żadnych danych bo jakiś czas temu wysypał mi się całkowicie ów wynalazek i cała jego zawartość poszła się paść...
    a ja otwieram sobie zmaltretowany kajet i mam wszystko...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #1140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Zaatakują nas Marsjanie impulsem elektromagnetycznym, to do liczydeł wrócimy

Strona 57 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony