dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 17
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 329
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Prawda o pompach ciepla

    postanowilem zalozyc watek poswiecony PARAMETROM, danym projektowym pomp ciepla a takze rozwazaniom teoretycznym na temat ich funkcjonowania
    zakladam ten watek, gdyz nei chce kierowac watku http://forum.muratordom.pl/viewtopic...90244a5f1d48f4
    na boczny tor

    wpadl mi w rece 250 numer muratora z artykulem na stronie 160 pt. - jak sie mieszka z pompa ciepla

    okazuje sie ze moje wyliczenia odnosnie mocy na m2 potwierdzaja sie w artykule. gosc ma domek okolo 200 m2 i jakies 350m2 dzialki przeznaczyl na kolektor, co daje ( tak przyjmuje gdyz autorzy tekstu nie potrafili przytoczyc zadnych danych projektowych wspomnianej pompy) okolo 20 W/m2 dzialki

    interesujaca jest kwestia ukladania kolektorow "ponizej strefy zamarzania gruntu "- ktos wie jakie sa tego przyczyny?- przeciez ten grunt i tak bedzie zamarzniety na kosc?




  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    w symulacji przyjeto dodatkowo, iz cieplo pobierane jest przez cala powierzchnie dzialki w ktorej ulozylismy kolektory
    w rzeczywistosci cieplo pobierane jest za pomoca cienkich rurek, co oczywiscie pociaga za soba dalszy (znaczny) spadek temperatury wrzacego czynnika, natomiast temperatura warstwy na ktorej lezy kolektor biorac srenia wartosc bedzie zgodna z symulacja

    dla tych ktorzy nie pamietaja o tym sprawnosc pompy jest proprcjonalna do roznicy temperatur miedzy nasza podlogowka a wlasnie temperatura wrzenia czynnika

    jako ze pompy regulowane sa cisnienowo, to wlasnie ta temperatura pozostanie stala - wiec niejako nie pokrywa sie to z symulacja, gdyz symulacja zaklada zmienna temperature wrzenia

    mialo to jednak na celu pokazanie co by sie dzialo gdybysmy pobierali ciagle, dana , stala moc z pompy

    ok wiec jak to bedzie w rezczywistosci?- ano w rzeczywistosci jesli temperatura obnizy sie ponizej temperatury wrzenia czynnika pod cisnieniem ustawionym w automatyce pompy- pompa sie wylaczy i bedzie czekala, az temperatura znowu podskoczy, co wywola parowanie propanu i wzrost jego cisnienia- pomp aznowu zaskoczy

    wniosek stad jeden- zaleznie od tego jakie cisnienie zostalo nastawione w pompie taka temperatura bedzie panowala na parowniku i jego najblizszym otoczeniu- jednak jakie moce mozna bedzie wtedy pobierac z pompy- mozna zobaczyc patrzac na wynik symulacji
    mamy np nastawione -25°C to nie wycisniemy z pompy wiecej niz 20 W/m2 w sprzyjajacych okoloicznosciach

    i tu jest problem pomp ciepla- zeby byla duza wydajnosc trzeba duuuzych powierzchni kolektorow
    a to pociaga za soba duze koszty inwestycyjne

    gosc w artykula mial 2 pompy- bo jedna nie wyrabiala
    jedna ogrzewal dom a druga grzal wode w baniaku
    a pewnie w szafie mial na zapas pare farelek

    tu jest pies pogrzebany- jesli ktos chce zastapic pompa ciepla caly system grzewczy to bedzie musial bardzo slono zaplacic- ten gosc od artykulu wydal raptem 50 000

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    przymierzam sie do nowej symulacji
    parametr- glebokosc zakopania
    dla mocy 20 watt
    1. 30 cm
    2. 1 metr
    3. 2 metra (bo w ww arttykule byla mowa ze korzystnie dawac 1,2 do 1,8 metra

  4. #4
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    leon, dwie sprawy,
    kontynuuj bo ciekawe,
    zmniejsz wykres symulacji, bo rozjechany jest ten wątek,
    dziękuję

  5. #5

    Domyślnie

    Leon, nie bedę udawała, że wiem o czym piszesz. Po prostu nie bawi mnie dociekanie prawd, o których mam blade pojęcie (humanistyczne wykształcenie bierze górę...). Jednak zabiorę głos, bo wkrótce u mnie bedzie zainstalowana pompa. Dlaczego? Podjęliśmy tę decyzję, ponieważ gaz mamy daleko, zbiorniki na gaz płynny lub ogrzewanie stricte elektryczne wychodzą drogo, nie chce nam się dorzucać koksu czy innego ekogroszku. Pompa ciepła to nie jakaś super nowość, rozmawiałam z użytkownikami - działa i mają ciepło w chacie! Rachunki za prąd bardzo przyzwoite, o koszcie inwestycyjnym (ok. 50 tys.) każdy wiedział, zanim podjął decyzję o zakupie pc. Więc nie bardzo rozumiem, po co Twoje symulacje i udowadnianie, czy dzięki Twoim odkryciom ludzie przestaną kupować lub produkować pompy? Staram się dobrze przygotować do procesu inwestycyjnego - budowy domu, interesuję się wszystkim, staram sie wybierać optymalne rozwiązania - stąd moja obecność na forum. Ale nie jestem w stanie przyswoić całej wiedzy począwszy od technologii produkcji cegieł, dachówek , płyt gipsowych, poprzez wyliczenia na zapotrzebowanie energii, ciepłej wody, o pompach ciepła i ich tajemnicach nie wspominając. Chyba zaufam fachowcom, przepytam kilku i jakaś prawda mi się objawi. Doceniam Twój trud, zapał i wysiłek, jaki wkładasz w symulacje i przemyślenia, ale powiedz mi, proszę, PO CO? Bo jakiś cel Ci przyświeca.
    Pozdrawiam, Ada

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    1950- postaram sie zmniejszyc, i dzieki ze ciekawe dla mnei tez

    co do drugiego postu, rozumiem, ze dla humanistow jest to bardzo niestrawny temat i nikogo nie zmuszam, aby go przetrawil
    ale wiem, ze na forum jest wielu gosci w miare dobrze kumajacych fizyke i ciekawych poznania, dlatego zdecxydowalem, ze warto podjac dyskusje
    co do moich pobudek to najwazniejsza jest ta, ze sam jestem ciekawy wynikow (zanim nie zasymuluje rowniez nie wiem jak to wyglada)
    taki juz ze mnie ciekawski gosc i chetnie dziele sie swoimi przemysleniami
    nbie prowadzue zadnej dzialalnosci uslugowej, badz handlowej jesli o to ci chodzi
    po prostu tez buduje dom a jako ze jestem inzynierem baardzo interesuje mnie co tez nam rynek oferuje i ciagle jestem na etapie rozwazan jak u mnie zaprojekotwac system wentylacyjno- grzewczy
    to na razie tyle jak bede mail jakies wyniki to znow sie odezwe

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    acha do tych ktorzy to jakos trawia- postarajcie zeby to nei byl monolog, ok?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    gosc w artykula mial 2 pompy- bo jedna nie wyrabiala
    jedna ogrzewal dom a druga grzal wode w baniaku
    a pewnie w szafie mial na zapas pare farelek

    tu jest pies pogrzebany- jesli ktos chce zastapic pompa ciepla caly system grzewczy to bedzie musial bardzo slono zaplacic- ten gosc od artykulu wydal raptem 50 000
    I co chcesz udowodnić swoim pisaniem???
    Że jesteś jedyny, oświecony a reszta to ciemniaki ? Masz jakis kompleks ?[/quote]

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Pisz Leon, pisz....
    to jest ciekawe i nawet taki laik jak - ja .... może to zrozumieć (przy odbrobinie własnego pomyślunku i odświeżenia lekcji fizyki )....
    Jak będziesz potrzebował danych eksploatacyjnycn - chętnie podam, o ile takie będe posiadać.
    Pozdrawiam,
    gaga2

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Leon ciekawe te symulacje. Fajniej by jednak bylo gdyby uwzglednialy rzeczywiste temp.
    Rozne czynniki sa w pompach ciepla. Twoja symulacja odbywa sie na propanie? Czy dotyczy tez np. gikolu? Tam temp powrotu to najmniej -5, a dobrze jak jest powyzej 0.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    oto wynnik symulacji - pogoda jak przedtem, dwa warianty co do zakopania pompy
    1. na glebokosci 40 cm
    2. na glebokosci 2 m




    jako moc pobierany z "wnetrza ziemi" mam na mysli tutaj moc pobierana z "z dolu "- z glebokosci wiekszej niz glebokosc zakopania kolektora- w ten sposob moc pobierana "z gory" jest rowna 20 W- moc pobierana "z dolu"

    co do markusa- no coz kolego- juz pisalem dlaczego zabralem sie za symulowanie pomp
    kompleksy pewnie jakies tam mam ale chyba nie wiecej od innych ludzi i nie spedza mi to snu z oczu, nie rozmyslam nad tym
    1950- rezygnuje z zmniejszania wykresow, bo traci na tym jakosc- (mam jakies problemy z softwarem)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ok, jezier postaram sie zasymulowac teraz z kolei stala temperatura np -10 °C i popatrzymy jakie moce wyciagamy z m2- ok?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    Nie rozumiem sensu Twoich docinek odnośnie wspomnianego artykułu w Muratorze.
    W pierwszym zdaniu nabijasz się, że facet ma dwie pompy bo jedna nie wystarcza, a juz w drugim zdaniu sam sobie odpowiadasz że jedna służy do ogrzewania domu a druga stanowi podgrzewacz CWU.
    Sam mam identyczne rozwiązanie w swoim domu. Chodzę w krótkim rękawie po domu, a w moich szafach nie zalegają dziesiątki farelek.
    Może więc zamiast błyskać wiedzą teoretyczną, za którą nie idą żadne fakty, zamieszkaj najpierw w domu ogrzewanym pompą ciepła.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ok markus, sie nie obrazaj, chodzilo mi o to, ze 1. skomplikowane te instalacje jak na dom mieszkalny
    2. pompa ciepla w tym przykladzie - ta typowa z gruntu pokrywa tak naprawde niewielkie moce, bo ile moze miec zapotrzebowania taki domek jakies 6 kW?- chodzi mi o to ze nie powinno sie oczekwac wiecej
    i ze trzeba patrzec instalatorom na rece i zapytac z gory jaka przyjeli moc z m2- zeby nie bylo pozenij cudow

    ciesze sie ze masz taka pompe ciepla moze moglbyc przytoczyc jakies dane projektowe z swojej instalacji?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    ok, jezier postaram sie zasymulowac teraz z kolei stala temperatura np -10 °C i popatrzymy jakie moce wyciagamy z m2- ok?
    -10 powietrza? To chyba jakas Syberia. W moich okolicach srednia temp powietrza w styczniu (najzimniejszy miesiac) na przestrzeni ostatnich kilkudziesieciu lat to -3,4 stopnia. A srednia temp z sezonu grzewczego +2 od konca wrzesnia do poczatku maja.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    mam na mysli temperature wrzenia czynnika- jak chcesz to moze byc -5

    a temperature powietrza dajmy w zime 0 °C a w lecie +20 moze byc?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Zrob dla takich parametrow jak na tym rysunku:
    http://www.ochsner.pl/funktion.htm

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ja symuluje pompe gruntowa, wiec jedyne co moge akurat przejac z tego rysunku to temperature wrzenia -2°C

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Ale to jest pompa gruntowa. Tam nic w gruncie nie wrze. W kolekt gruntowy wplywa czynnik o temp -2 stopni a wyplywa o temp +3. On nie zmienia swojego stanu skupienia w ziemi.

  20. #20

    Domyślnie

    Leon....,a może Ty nie jesteś z Katowic tylko z....gazowni?!
    O co Ci właściwie chodzi. Chcesz unicestwić rynek PC? Jeśli tak to powodzenia.....
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

Strona 1 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony