dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 25
Pokaż wyniki od 481 do 491 z 491
  1. #481

    Domyślnie

    Podbijam temat ile???
    U mnie architekt za projekt domu jednorodzinnego 170 m. chce 18 000 zł. . Wydaje mi się, że trochę drogo

  2. #482
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnaWiśniewska Zobacz post
    Podbijam temat ile???
    U mnie architekt za projekt domu jednorodzinnego 170 m. chce 18 000 zł. . Wydaje mi się, że trochę drogo
    Strasznie dużo! No chyba, że bardzo złożona konstrukcja, nietypowa, wydziwiana i u ceniącego się architekta.

    Za projekt indywidualny mojej prostej stodoły 10x8,5m z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem zapłaciłem 2500zł + 1200zł projekty instalacji (prąd, woda, kanalizacja, gaz).

    Uważam, że to tanio, ale za to długo musiałem czekać - architekt zawalony robotą.

    Za adaptację gotowca architekt zażyczył sobie 2500zł, czyli kupiłbym gotowca za 2200zł + 2500za adaptację = 4700zł

    Wybrałem indywidualny projekt, ponieważ największe oszczędności można wprowadzić na etapie projektu. Każdy metr to około 2500zł - na prawdę warto przyłożyć się do projektu indywidualnego, bo już głupi 1m2 mniej lub prostsza konstrukcja zwróci się w tysiącach.

    Uważam, że za prosty dom cena w przedziale do 4000tyś zł jest ok.
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 16-07-2015 o 11:35

  3. #483
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnaWiśniewska Zobacz post
    Podbijam temat ile???
    U mnie architekt za projekt domu jednorodzinnego 170 m. chce 18 000 zł. . Wydaje mi się, że trochę drogo
    Wow! Muszę przekazać żonie, żeby rynek zmieniła Co w cenie? Sam projekt (rozumiem, że z przyłączami) czy też architekt lata po urzędach.

    Ogólnie strasznie duża kwota. Architekt około 2 tys. + opłaty u branżystów i ewentualne koszty zmian w projekcie. Mówimy tu o projekcie samodzielnie prowadzącym działalność. Miejmy na uwadze, że w przypadku biur trzeba komuś za pracę zapłacić, czynsz za lokal i dobrze jakby jeszcze coś właścicielowi zostało.

    Całość zależy od tego czego chce inwestor, np. projekt instalacji wody może kosztować 800, a może i ponad 2k (np. przy pompie ciepła).

  4. #484
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Mysław
    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Marki
    Posty
    960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Lightbulb

    Cytat Napisał AnnaWiśniewska Zobacz post
    Podbijam temat ile???
    U mnie architekt za projekt domu jednorodzinnego 170 m. chce 18 000 zł. . Wydaje mi się, że trochę drogo
    U mnie architekt z ciekawymi realizacjami, wspominany w gazetach, fakt że trochę specyficzny w całościowej "obsłudze" ale nadal polecam (projekt budowlany skończony, trwają prace nad projektem wykonawczym - szczegółowym), na prawdę z niezłym podejściem i pomysłami krzyknął 13 500 zł brutto za 190m2 (plus poddasze użytkowe).

    Ja biegam z papierami, ale jak trzeba to on się komunikuje z kim trzeba i ustala wcześniej szczegóły.
    Dzieli nas odległość około 400km, a mimo to udaje nam się realizować projekt większość spraw mailowo lub sms i od ręki jest odpowiedź.

    Więc może jeszcze poszukaj...

    Fakt, że cena zależy od wielu aspektów - działki, planu miejscowego, stron świata, waszych oczekiwań, utrudnień, czasu za jaki chcecie projekt, skomplikowanej bryły, planu aranżacji/użytkowego dla domu ... więc może to należy zweryfikować i pogadać?

    A jak nie ma dyskusji - to szukajcie dalej - wiem, że to ciężki kawałek pracy i trudno podjąć decyzję (sam zaczynałem od maili do ponad 20 biur), ale zaufajcie temu kto szybko odpowiada i ma konkretne zrealizowane projekty, i o kim nie znajdziecie negatywnych opinii w sieci (silnie negatywnych a nie typu - długo odpowiadał, nie taki kolor ścian, nie chciał jak my chcieliśmy ... bo on czasem jest faktycznie zarobiony lub potrzebuje chwili by coś przemyśleć/przeprojektować, lub czasami się wręcz tak nie da! jakby chciał inwestor...)
    Dobrym pomysłem jest prośba o referencje (zdjęcia, adresy inwestycji, kontakty do inwestorów), lub samodzielne do nich dotarcie... czasami jest to możliwe

    Powodzenia!
    Mysław
    --
    ENERGOOSZCZĘDNY PROJEKT - MOCNO INDYWIDUALNY
    Mój dziennik + wpisy odwiedzających


  5. #485
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Koszt opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO oscyluje w Polsce ( A.D.2015 ) w widełkach od 2,3% - 3% wartości inwestycji ( średnie wyceny to 2,7 do 2,8% ).

    Zakładając, że tyle samo jest pracy przy domu o metrażu 120m2, 150m2, czy 200m2 można prosto przyjąć, że : 200m2 P.U. ( Powierzchni Użytkowej budynku ) x 3000,-zł = 600000,-zł ( wartość inwestycji ) x 2,3% = 13800,- do x 3% = 18000,- zł , w porywach 3,5% ( ale zdarzają się oczywiście i mniejsze i większe wyceny od jw. ).
    Dla porównania Projekt Indywidualny ( a innych nie ma ) „ na Zachodzie ” to wartość 6 do 10% wartości inwestycji i obejmuje całość prac projektowych ( Projekt Koncepcyjny / Budowlany / Wykonawczy ).

    - kwoty wg mnie nie są kwotami „ szaleńczymi „ dla całości szacunkowej wyceny wartości inwestycji, której przestrzeń ma być INDYWIDUALNA, rozwiązana w sposób RZETELNY i PERFEKCYJNY przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich możliwych oczekiwań przyszłych użytkowników,
    jak również
    - kwoty jw nie obejmują tylko i wyłącznie pracy Architekta, ale również pracę projektantów branżowych : projektanta konstrukcji oraz projektanta instalacji sanitarnych.

    Powyższe kwoty jak najbardziej należy zweryfikować o :
    - dane wynikające z zapisów Warunków Zabudowy / Planu Miejscowego
    - dane wynikające z samej działki budowlanej ( od stron świata, sąsiedztwa, … po geometrię działki/terenu, geotechnikę, itd. )
    - dane wynikające z wytycznych projektowych Inwestora budynku ( od wytycznych funkcjonalnych – po rozwiązania związane z energooszczędnością, typem preferowanych instalacji wewnętrznych, … dlatego tak ważne są założenia wstępne co do budynku, które zazwyczaj przyjmują opisową formę tzw. Programu funkcjonalno - użytkowego )

    … może ( z założenia ) być budynek o prostej formie architektonicznej i prostych rozwiązaniach konstrukcyjnych i instalacyjnych oraz prostej działce i warunkach geotechnicznych, a może być wręcz przeciwnie !
    Na etapie samego zapytania o wycenę, trudno to zweryfikować.

    Natomiast Zakres opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO jest niezmienny i powinien w tych kwotach obejmować opracowanie :
    1. PROJEKTU KONCEPCYJNEGO budynku i zagospodarowania ( z uwzględnieniem wariantowości rozwiązań projektowych ) wraz z jego uzgodnieniami pomiędzy Architektem, a Inwestorem i zmianami / edycją rozwiązań projektowych na tym etapie.
    2. PROJEKU BUDOWLANEGO – Projekt Zagospodarowania Działki + Projekt Architektoniczno Budowlany budynku w zakresie : Architektura + Konstrukcja + Instalacje + wymagane : Projektowana Charakterystyka Energetyczna Budynku, Analizę możliwości wykorzystania analizę wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło, Analizę Obszaru Oddziaływania Obiektu, …
    wg Prawa Budowlanego i Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

    Projekt ( Koncepcyjkny , Budowlany ) stanowi JUŻ część Inwestycji ( inwestowanych środków na cele budowlane ) – najważniejszą ! ponieważ przekłada się bezpośrednio na JAKOŚĆ przestrzeni i EKONOMIĘ budowania budynku i jego najbliższego otoczenia.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 16-08-2015 o 15:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #486
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Dla porównania Projekt Indywidualny ( a innych nie ma ) „ na Zachodzie ” to wartość 6 do 10% wartości inwestycji i obejmuje całość prac projektowych ( Projekt Koncepcyjny / Budowlany / Wykonawczy ).
    .....
    Natomiast Zakres opracowania PROJEKTU INDYWIDUALNEGO jest niezmienny i powinien w tych kwotach obejmować opracowanie :
    1. PROJEKTU KONCEPCYJNEGO
    2. PROJEKU BUDOWLANEGO
    Taki projekt indywidualny, za takie pieniądze, bez projektu wykonawczego to niepotrzebnie wydane pieniądze.

  7. #487
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Pytanie : jaki projekt indywidualny ?
    - ja również jestem zdania, że Projekt powinien bezsprzecznie obejmować PW_Projekty Wykonawcze, ( dla Inwestorów nie jest to tak oczywiste ) przynajmniej w tym minimum, tj. Projekcie Wykonawczym Konstrukcji – bez tego, ani rusz ! z realizacją obiektu, ale skoro jest ( większy, czy mniejszy ) problem z szacowaniem kosztów Projektu Koncepcyjnego / Budowlanego dla PROJEKTU INDYWIDUALNEGO to można jedynie przyjmować, że dla kompletnej wielobranżowej całości wszystkich prac projektowych ( idąc za SARP ) :
    PK_Projekt Koncepcyjny to 20% kosztów projektu
    PB_Projekt Budowlany to 50% kosztów projektu
    PW_Projekt Wykonawczy to 30% kosztów projektu
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #488
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    PW_Projekt Wykonawczy to 30% kosztów projektu
    Myślę, że dobry PW zaoszczędzi Inwestorowi znacznie więcej niż za niego zapłaci. Tylko znajdź tu dobre biuro...

  9. #489
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... zgadza się !
    ale też i oszczędności wynikają już z wstępnych założeń / decyzji projektowych na etapie Projektu Koncepcyjnego, dlatego tak ważna jest rozmowa z Architektem ( o czym pisze Myslaw )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #490
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lambert86

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    297

    Domyślnie

    Panowie, nawymyślałem zmian gotowcu i architekt zaproponował indywidualny projekt. domek parterowy ~ 10x13m ze ścianką kolankową na 50cm, aby można było kiedys w razie potrzeby coś tam zrobić.

    Dostałem odpowiedź, proszę o informację czy ten projekt zawiera wszystko co powinien?

    projekt składa się z:
    1. Części architektonicznej
    Zagospodarowania działki - część opisowa
    Zagospodarowania działki - część graficzna
    Informacja BIOZ (bez planu organizacji budowy - to robi kierownik budowy na
    życzenie klienta, o ile w ogóle ma takie życzenie).
    Opis techniczny
    Rysunki techniczne składające się z:
    a. Rzut fundamentów (ława + mur fundamentowy lub płyta fundamentowa jak
    pan będzie chciał)
    b. Rzut kondygnacji (parteru + poddasze jeśli będzie występować)
    c. Przekroju
    d. Więźby dachowej (tak jak pan chce tradycyjnej)
    e. Połaci dachowej
    f. Elewacji (x4 - z każdej strony)
    g. Rzut nadproży/podciągów - wybranych przez konstruktora
    h. Rzut stropu - przedstawiający układ stropów
    2. Części konstrukcyjnej
    Składający się z opisu materiałów, z których wykonane są elementy
    konstrukcyjne, oraz sposobu ich wykonania, a także podstawowych danych do
    obliczeń statycznych - decyduje o tym projektant których elementów (tak
    jak w projekcie typowym się to odbywa)
    3. Części instalacji sanitarnej (ogrzewania, kanalizacji, wody ciepłej
    oraz zimnej)
    opartej na rzucie kondygnacji (parteru i jeśli będzie to poddasza) wraz z
    opisem technicznym (skróconym bez pełnych obliczeń)
    . ---- ??? tak ma być czy będzie trzeba coś projektować jeszcze??
    4. Części instalacji elektrycznej (oświetlenia i gniazd wtykowych)
    opartej na rzucie kondygnacji (parteru i jeśli będzie to poddasza) wraz z
    opisem technicznym (skróconym bez pełnych obliczeń)
    . --- ??? tu również to jest całość czy coś pokombinowane, że trzeba będzie robić jakieś projekty?
    5. Projektowanej charakterystyki energetycznej
    Oczywiście wszystkie te elementy już będą adoptowane (dostosowane
    włącznie z projektowaną charakterystyką energetyczną, z wprowadzonymi
    zmianami jakie pan chce).
    Takie opracowanie w 4 egzemplarzach


    proszę o info czy to jest kpl co powinien zawierać projekt? punkt 3 i 4 mnie interesuje bo jakieś skrócone bez obliczeń hmm?
    dziękuję za wyjaśnienie

  11. #491
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - po I - PB_Projekt Budowlany jest opracowaniem wymaganym do wniosku dla uzyskania Decyzji Administracyjnej Pozwolenia na Budowę – nie jest Projektem Wykonawczym ! ( na potrzeby realizacji budynku ), bardziej opracowaniem, które łączy potrzeby przyszłego użytkownika budynku ( uzgodnione z Architektem na etapie Projektu Koncepcyjnego ) z danymi z działki oraz danymi wynikającymi z Warunków Zabudowy / zapisów Planu Miejscowego, oczywiście również i spełniające wymagania obowiązującego/aktualnego Prawa Budowlanego, Warunków Technicznych … innych wymagań prawnych, które budynek powinien spełniać wraz z jego lokalizacją.

    - po II - zakres Projektu Budowlanego jest określony Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego : http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20120000462
    - poza wymaganym zakresem jw. ( wraz z nowelizacją Prawa Budowlanego ) doszła do Projektu Budowlanego Analiza Obszaru Oddziaływania Obiektu ( o.o.o. ) opracowywana przez projektanta obiektu.
    ……………………………………..

    Ad.1 ( Architektura ) - dokładnie jak piszesz. Dla prostego obiektu – jeden charakterystyczny przekrój jest wystarczający. Dla bardziej złożonej Architektury / bryły budynku lub różnych warstw przegród budowlanych zazwyczaj rysunki nie ograniczają się do 1-go przekroju, ale wymagają wielu przekrojów.
    Ad.2 ( Konstrukcja ) - na etapie Projektu Budowlanego jest to zazwyczaj Opis techniczny + schematy konstrukcyjne + skrót Obliczeń statycznych.
    Ad.3 - 4 – zgodnie z Rozporządzeniem, sentencja rozwiązań instalacyjnych sanitarnych i elektrycznych.
    Ad.5 – Projektowana Charakterystyka Energetyczna + Analiza możliwości wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło.

    … „ skróconym bez pełnych obliczeń
    - opracowuje indywidualne projekty domów jednorodzinnych. Ostatnio przy takim Projekcie Budowlanym domu jednorodzinnego projektant konstrukcji z którym współpracuje przeliczył budynek, dobrał zasadne rozwiązania konstrukcyjne i … podał mi do Projektu 240 stron obliczeń statycznych ! poprosiłem oczywiście o skrót obliczeń, ponieważ nie widzę zasadności drukowania do Urzędu 240stron cz. konstrukcyjnej Projektu x 4.
    Urząd i tak nie weryfikuje tych obliczeń patrząc na wymagane do Projektu Budowlanego Oświadczenie projektantów, że „ Projekt … został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej ”.

    Warto, aby zakres Projektu Budowlanego był powiększony o Projekt Wykonawczy Konstrukcji oraz Instalacji ( jeśli instalacje odnoszą się do bardziej skomplikowanych rozwiązań projektowych mogących znacząco kolidować z Architekturą i Konstrukcją,) tym bardziej, że takie dodatkowe opracowania na etapie PW pozwalają na eliminacją możliwych kolizji projektowych między branżami. Koordynacja branżowa należy do Architekta.

    pozdrawiam
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 25 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony