dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie

    Niedawno zakupiliśmy działeczkę 900m, może i piękną, niestety straszliwie zarośniętą różnymi roślinami.
    Kochani!Polećcie mi tytuły wydawnictw lub poradźcie jak się zabrać i od kiedy zacząć usuwanie roślinności z działki - konkretnie: ogromne półtorametrowe dzikie trawska, jakieś zakrzaczone badyle, drzewka - dzikuski (takie o fi 5 cm max), centralnie na środku działki rośnie mi ponoć 15 letni dąb o wysokości 2m (tego chciałabym móc przesadzić) i inne badziewie rosnace typu chwasty;(
    Jeden przyjaciel doradzał nam, żeby późnym latem je powycinać to nie odrosną, drugi znajomy mówił o zaoraniu na wiosnę, trzeci polecał karczowanie (jak karczować trawę?) Pomóżcie. Dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Halo! Jest tu kto? Czy to dlatego że jest zima (i zimno) nikt mi nie chce odpowiedzieć, czy dlatego, że chaszczy z działki, jak się spodziewałam, nie można usunąć? Proooooszę! Poradźcie. Może chociaż tytuły książek ogrodniczo-rolniczo-leśniczych

  3. #3

    Domyślnie

    Sposob 1-szy na pozbycie się chaszczy to podpalić, ale narazisz się ekologom i strazakom.
    Sposób 2-gi to sprawić sobie kosę /nie mylić z maczetą/,wtedy będzie protestował ten najblizszy, wykosić, zagrabić i po kłopocie.
    Potem, to juz sama radość.Mozna zaorać, przekopać,wyrownać, posiać, posadzić i cieszyć się widząc jak samo rośnie.
    Powodzenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam dzialke rekraacyjna a na niej zapuszczony trawnik(ok.250m2). Od wielu lat nikt go nie pielegnowal, wiec jest tam kupe perzu i niezarowna i niezautwardona powierzchnia. Mozna to wszystko przeorac i potraktowac chemia, ale mysle ze moze poprostu na wiosne juz, troszke wyrownac powierzchnie dorzucajac w najwieksze dolki ziemi (mam maly jej zapas) i dosiac trawe. Potem oczywiscie trzebaby to kosic. Bo przekopywac i wybierac ten perz jakos mi sie nie usmiecha, a pozatym przekopana ziemia z zasiana trawa puzniej bedzie do uzytku niz juz zarosniete pole z wieloletnia trawa/perzem/laka. I bede mial poprostu lake - nie trzeba ja kosic co kilka dni, wystarczy 2 x do roku. I bede mial kwiaty.


  5. #5

    Domyślnie

    olinko, ja robiłam tak jak napisał mc.
    Kupiłam parę lat temu dom z ogrodem.Ogród był nieuprawiany przez 4 lata. Zielsko rosło na 2 metry. Wystawały z niego tylko wierzchołki drzew. Pierwszą czynnością było zakupienie kosy.Wykosiliśmy wszystko co się dało, następnie wykopaliśmy wszystkie "dziczki", stare krzewy porzeczek i agrestów, przekopaliśmy cały ogród wybierając pieczołowicie perz, który nie rósł na szczęście na całym terenie. Założyliśmy trawnik i obsadziliśmy bylinami rabaty kwiatowe. Posadziliśmy drzewa i krzewy ozdobne. Zostawiliśmy też kilka drzew owocowych. Warto było.

  6. #6

    Domyślnie

    A czy ktoś może wie, ile mniej więcej cm srednicy ma 5-letnie drzewko? Chodzi mi konkretnie o klon, którego jest zdecydowanie za dużo na naszej działce i chciałabym zgodnie z prawem trochę go przerzedzić.
    Z góry dzieki za ewentualneodpowiedzi.

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo, bardzo Wam wszystkim dziekuję za te wszystkie rady! Puki co nabyliśmy dwie piłki i jeden toporek! Widzę, że jeszcze potrzebna kosa. No i niebawem do dzieła!
    Chyba, że polecacie jakiś inny niż wiosna termin...(?)

  8. #8

    Domyślnie

    >Widzę, że jeszcze potrzebna kosa. No i niebawem do dzieła!

    Kosa ? Jeszcze niezapredko - poczekaj az cos wyrosnie ...

    Ja tez nie moge sie doczekac, az stanie sie cieplej i bede
    mogl chocby wyrownac teren, dosiac trawe. Bo chyba kopac nie
    bede, poprostu zdecyduje sie na lake.

  9. #9

    Domyślnie

    tak jest! kosa
    mam ten komfort, że nie muszę czekać Moje cudne chaszcze sięgają mi (te najmniejsze) do brody - mam prawie 1,7m! Do tego różne krzaczki, drzewka, badyle - pycha.
    I na serio już się nie mogę doczekac.

  10. #10

    Domyślnie

    Tez nie moge sie doczekac ...
    Udalo mi sie w ta niedziele. Zabralem psiaka i pojechalem na
    pole. Troszke pokopalem, pograbilem i poprzesadzalem drzewek.
    Zawiozlem tez az 2 doniczkowe choinki ktore mialem po swietach.
    Ciekawe czy takie drzewka sie przyjma. Staly przeciez pare
    ladnych dni z babkami,

  11. #11

    Domyślnie

    Przesadzałeś drzewka w styczniu??? nie wierzę...

    A choinki trzeba było wpierw zahartować i posadzić na wiosnę...

    Pozdrawiam
    iga

  12. #12

    Domyślnie

    On 2003-02-02 03:50, iga99 wrote:
    Przesadzałeś drzewka w styczniu??? nie wierzę...
    A choinki trzeba było wpierw zahartować i posadzić na wiosnę...
    Pozdrawiam
    iga
    Troche sie pohartowaly stojac na balkonie. Mysle ze lepiej im bedzie tam, w ziemi, na dzialce niz na tym nieoslonietym balkonie.
    Zreszta zaraz zrobi sie cieplej i mysle ze mrozow juz takich nie bedzie.
    A kiedy mozna, najszybciej dosadzic drzewka. Mam jeszcze miejsce na kikanascie sztuk. I chce posadzic troszke "dziczkow" z lasu. Takie podobno najlepiej rosna.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nawrosia

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    3

    Domyślnie

    Olinka! Cały ubiegły sezon walczyłam z zapuszczonym przez kilkanaście lat ogrodem. Zaczęłam od wycinania wszystkich krzaków i innych drzew oraz od koszenia traw. Najwięcej problemów było z chwastami ( pokrzywa,perz, oset i.t.p.).
    Dopiero na koniec lata trafiłam na skuteczny specyfik. Kupiłam ROUNDUP, ale nie taki delikatny jaki sprzedają w marketach.
    Poszłam do sklepu dla rolników i kupiłam tam w 1 litrowej butelce wersję dla "profesjonalistów". Po 2-3 tygodniach od spryskania pozostała tylko ziemia i zgliszcza.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Nawrosia!
    Tak z ciekawości w jaki sposób(chodzi mi o to czym) to pryskałaś?Jakimś ciśnieniowym rozpylaczem?

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Pryskanie randupem ma sens tylko przy ciepłej pochodzie pow. 18-20 stopni. Najlepiej najpierw ściąć trawy a następnie popryskać rozpylaczem (należy zachować bezpieczęństwo - szczelny ubiór).
    Randup niszczy tylko jednoliścienne (trawy), chyba że w dużym stężeniu to też jest toksyczny, ale przez dłuższy czas nie można nic na tym miejscu sadzić. Najlepszą metodą jest systematyczne przekopywanie i wybieranie kłączy.

  16. #16

    Domyślnie

    Roundup poj. 1l można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.Również tam,lub taniej w hipermarkecie /ok. 80PLN/ opryskiwacz,najwygodniejszy o poj. 8-10l,koniecznie ze zbiornikiem z tworzywa szt.ponieważ roundup powoduje korozję metalu.
    Opryski stosować można w temperaturze dodatniej,wysoka temperatura i nasłonecznienie przyspieszją działanie

  17. #17

    Domyślnie

    Kochani, posłuchajcie! Mam już "wyrżniętą w pień" całą zgraję dzikich badyli - efekt ostatniego tygodnia walki siekierą i niespodzianka - wszystkie te krzaczyska odrastają od pni - matek, czyli ktoś kiedyś dokonał ścięcia drzew, a potem olał sprawę a pniaki zarosły...
    Czeka mnie karczowanie zarośniętych trawą pniaków (grube - wierzba, bo ma Kotki)
    Mój pies ma za to radochę, bo mu się państwo patykami bawią
    Myślę, że część pod dom wyrwiemy białoruśką, a resztę zasypiemy gruzem - i tak musimy podnieść teren powyżej drogi, czyli ok. pół metra. Tylko czy to nie przerośnie? Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    A dlaczego gruzem?
    Zamierzasz robić skalniak na całej działce?
    Odrosty z pni nie poradzą sobie z warstwą 50cm ziemi nad nimi,nawet wierzby.

  19. #19

    Domyślnie

    i perz napewno sie nie przecisnie.
    Tylko nie zapomnij aby na wierzchu dac troszke zyznej warstwy zeby "grzeczna" trawka mogla rosnac ...
    ( Zwolennik "dzikiej" laki )

  20. #20

    Domyślnie

    czyli ziemią. A to ma być jakaś specjalna ziemia, czy tzw. cokolwiek, byle grunt np. z wykopu pod hiperbudowlą?
    Pozdrawiam!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony