dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Jak często dopuszczacie wody do CO?

    Witam
    W tym sezonie grzewczym (mój pierwszy) już dwa razy dopuszczałem wodę do instalacji CO (zamkniętej). Dobijam do 1 baru (na zimnej), a przy włączonym grzaniu ciśnienie wynosi 1,5.
    Zauważyłem, że jak spada ciśnienie to słabiej grzeją grzejniki.
    Jak spadło mi ciśnienie do 0,5 baru przy włączonym grzaniu to dobiłem.
    Jak często wy dobijacie?
    Czy myślicie, że może być jakaś inna przyczyna słabego grzania grzejników (np. zapchały się)?

    I drugie pytanie:
    na grzejnikach na zaworach termostatycznych zanim założy się głowicę jest taka podziałka (chyba od 1 do 10). Po co ona jest?

    pozdrawiam
    arzesz

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli układ jest nowy i nie do końca odpowietrzony to trzeba czesto dopuszczac wody az do zupełnego odpowietrzenia.

    Ta podziałka jest do ustawienia przepływu czynnika na grzejniku. W duzym uproszczeniu: jezeli masz jakies najcieplejsze pomieszczenie i inne słabiej ogrzewane i chcesz to wyelkiminowac to kryzujesz (zmniejszasz przepływ) na zaworach grzejników w pomieszczeniach przegrzewanychi rozkryzowujesz na tych które sa w chłodniejszych pomieszczeniach.

  3. #3

    Domyślnie

    ok dzięki za odp
    a jeśli chodzi o kryzowanie i rozkryzowanie to jak należy ustawić podziałkę aby zwiększyć przepływ?
    Rozumiem, że mogę wszędzie zwiększyć przepływ na maxa a potem korygować to głowicą termostatyczną?
    arzesz

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał arzesz
    ok dzięki za odp
    a jeśli chodzi o kryzowanie i rozkryzowanie to jak należy ustawić podziałkę aby zwiększyć przepływ?
    Rozumiem, że mogę wszędzie zwiększyć przepływ na maxa a potem korygować to głowicą termostatyczną?
    Chyba nie, bo woda wybierze najkożystniejszą drogę dla siebie czyli najmniejsze opory i odległe grzejniki będą zimne (bez przepływu) tak w uproszczeniu .
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  5. #5

    Domyślnie

    aaaaaaaaa.....
    to już wiem dlaczego jeden grzejnik mi słabo grzeje

    rozumiem, że takiej regulacji powinno się dokonywać, gdy wszystkie grzejniki mają zdjęte głowice?
    arzesz

  6. #6

    Domyślnie

    Chmm to troszkę bardziej skomplikowane. każdy producent ma swoje oznaczenia i raz 1 oznacza najwiekszy przepływ a w innej firmie moze to oznaczac maksymalne zdławienie. Jest jeszce położenie N (w danfocie np) które oznacza maxymalny przepływ.


    Co do termostatów to jezeli masz piec sterowany pogodówka który chodzi niemal maokragło to na upartego bedzie to działac jak mówisz. Jeśli jednak masz piec który wyłacza się po osiągnieciu temp zadanej w pomieszczeniu reprezentatywnym to bez kryzowani sie ni obędzie. zawsze znajdzie sie jakies pomieszczenie bardziej oddalone od pionu/rozdzielacza i jeśli nie ustali się przepływów w całym domu to bedzie ono niedogrzane.

  7. #7

    Domyślnie

    mam grzejniki buderusa
    pogodówki nie mam - tylko tygodniowy wewnętrzny
    piec włącza się i wyłącza:
    - po pierwsze gdy temperatura na piecu jest za duża - wtedy płomień gaśnie ale przepły cały cza jest, gdy temp spadnie znów się włącza
    - po drugie gdy temp w pomieszczeniu gdzie jest programator tygodniowy osiągnie ustaloną temp.

    będę musiał coś pokombinować
    arzesz

  8. #8

    Domyślnie

    Najpierw zdław odrobine grzejniki umieszczone w pomieszczeniu gdzie jest programator.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam wszystkich, mam takie pytanko w centralnym ogrzewaniu ciśnienie wynosi 1 bar po na paleniu w piecu i wygaszeniu i wystygnięciu wody na kotle jakieś 25 stopni, to ciśnienie spada do 0,8 bar. Dopuszczę wody do 1 bar i po rozpaleniu i wystudzeniu znów mam 0,8/0,9 bar różnie. Więc moje pytanie czy to norma ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Witam wszystkich, mam takie pytanko w centralnym ogrzewaniu ciśnienie wynosi 1 bar po na paleniu w piecu i wygaszeniu i wystygnięciu wody na kotle jakieś 25 stopni, to ciśnienie spada do 0,8 bar. Dopuszczę wody do 1 bar i po rozpaleniu i wystudzeniu znów mam 0,8/0,9 bar różnie. Więc moje pytanie czy to norma ?
    Sprawdź sprawność i ciśnienie wstępne w naczyniu wzbiorczym. Jaki masz zład wody i jaką pojemność naczynia?

  11. #11

    Domyślnie

    Naczynie mam 25l, budek jest nowy jakiej 67m2 wszędzie ogrzewanie podłogowe. Jakie ciśnienie powinien mieć. Dodam że w tym roku pierwszy raz przepalam. Dodam tylko że jak pięć jest rozgrzany do 55 stopni to ciśnienie mam jakiej 1.5 bar
    Ostatnio edytowane przez Karol2505 ; 27-09-2022 o 08:45

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Naczynie mam 25l, budek jest nowy
    Sprawdź ciśnienie wstępne. Czyli spuść całkiem ciśnienie w instalacji i wentylem sprawdź, jakie jest na tym naczyniu. Ma być niższe o 0,3 od ciśnienia, jakim napełniasz instalację (czyli jak napełniasz 1,5 to ma być 1,2). Fabrycznie ma zazwyczaj 1,5 więc jak nie przekraczasz tego ciśnienia w instalacji, to w ogóle nie napełnia się wodą.

    Oczywiście przyczyna może być inna - ale od sprawdzenia tej bym zaczął.

    Przy okazji sprawdź też, jakie masz ciśnienie na CWU (po zakręceniu dopływu i spuszczeniu ciśnienia ciepłej wody przez odkręcenie kranu). Dobrze mieć reduktor ciśnienia - wtedy wiesz, jakie ciśnienie maksymalnie dostaje się do instalacji.
    http://www.reflex.pl/porady/cisnieni...rzewaczem.html

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawdź ciśnienie wstępne. Czyli spuść całkiem ciśnienie w instalacji i wentylem sprawdź, jakie jest na tym naczyniu. Ma być niższe o 0,3 od ciśnienia, jakim napełniasz instalację (czyli jak napełniasz 1,5 to ma być 1,2). Fabrycznie ma zazwyczaj 1,5 więc jak nie przekraczasz tego ciśnienia w instalacji, to w ogóle nie napełnia się wodą.

    Oczywiście przyczyna może być inna - ale od sprawdzenia tej bym zaczął.

    Przy okazji sprawdź też, jakie masz ciśnienie na CWU (po zakręceniu dopływu i spuszczeniu ciśnienia ciepłej wody przez odkręcenie kranu). Dobrze mieć reduktor ciśnienia - wtedy wiesz, jakie ciśnienie maksymalnie dostaje się do instalacji.
    http://www.reflex.pl/porady/cisnieni...rzewaczem.html
    Ok. Czyli muszę spuścić wodę z centralnego ogrzewania podłogowego i boljera boljer jest powieszony na ścianie a przy boli że nie mam zawór stropowych tak mi się wydaje

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Ok. Czyli muszę spuścić wodę
    Nie całkiem. Tylko ciśnienie ma być na zero. Do CWU wystarczy zakręcić zasilanie wody do bojlera (możesz też zakręcić zawór główny) i odkręcić ciepłą wodę, żeby te ileś litrów wypłynęło. A właśnie, zmierz też, ile jej wypłynie.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie całkiem. Tylko ciśnienie ma być na zero. Do CWU wystarczy zakręcić zasilanie wody do bojlera (możesz też zakręcić zawór główny) i odkręcić ciepłą wodę, żeby te ileś litrów wypłynęło. A właśnie, zmierz też, ile jej wypłynie.
    Ciśnienie wody pitnej użytkowej mam ustawione na 2 bary. W naczyniu przeponowym po spuszczeniu i sprawdzeniu w naczyniu przeponowym jest 1bar

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    CalusBaia

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-098
    Posty
    1

    Domyślnie

    świetny temat, bardzo mi si e przydał, bo u mnie remont trwa

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Ciśnienie wody pitnej użytkowej mam ustawione na 2 bary. W naczyniu przeponowym po spuszczeniu i sprawdzeniu w naczyniu przeponowym jest 1bar
    To niby w normie (ustawione minus 0,2 do 1). Ale i ciśnienie ustawiłbym większe (ze 3,5-4 bar) i wstępne z 0,4 bara mniejsze. Ale rozumiem że nie to jest clue tematu/
    Jakie wstępne Ci wyszło na CO?

  18. #18

    Domyślnie

    Posiadam reduktor za wodomierzem i hydraulik ustawił mi na tym monometrze 2 bary ale gdy odkrecam spada do 1,5 bara i myślałem o zwiększeniu. Ale nie wiedziałem czy mogę to zrobić.

    Jakie wstępne ciśnienie

    Tak napisałem po spuszczeniu wody manometr na naczyniu pokazywał zero, po podłączeniu manometru ciśnienie w zbiorniku było 1 bar
    Ostatnio edytowane przez Karol2505 ; 27-09-2022 o 19:37

  19. #19

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol2505 Zobacz post
    Tak napisałem po spuszczeniu wody manometr na naczyniu pokazywał zero, po podłączeniu manometru ciśnienie w zbiorniku było 1 bar
    Gdzie ten manometr podłączasz? Bo nie wiem, czy się rozumiemy.
    Po przeciwnej stronie niż wchodzi do naczynia woda masz czarną zaślepkę pod którą jest wentyl jak w kole samochodowym. Tam po spuszczeniu ciśnienia wody mierzysz ciśnienie wstępne.
    Tam miałeś 1 bar zarówno w naczyniu do CO jak i CWU?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony