dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 764
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 15266
  1. #2001

    Domyślnie

    coś mi mało te 2000h ....

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    coś mi mało te 2000h ....
    2000 h nie pasi ale 12 000 kWh powinno pasić
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #2003

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    coś mi mało te 2000h ....
    zauważ, że te 2000h to uśredniona liczba godzin, w których zakłada się maksymalne zapotrzebowanie na ciepło (czyli temp. -20).
    Wg różnych wytycznych, z którymi się zetknąłem, długość tak definiowanego sezonu grzewczego zawiera się w przedziale: 1800-2200h.

  4. #2004

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekp71
    coś mi mało te 2000h ....
    W sezonie jest około 5 tys. godzin grzewczych, a przyjmuje się średnio, że piec powinnien pracować przez okolo 40% tego czasu, wiec pewnikiem stąd te 2000. Czy może mylę się??
    SWKocur

  5. #2005

    Domyślnie

    Cytat Napisał arkaz
    Cytat Napisał jacekp71
    coś mi mało te 2000h ....
    W sezonie jest około 5 tys. godzin grzewczych, a przyjmuje się średnio, że piec powinnien pracować przez okolo 40% tego czasu, wiec pewnikiem stąd te 2000. Czy może mylę się??
    Zaiste.
    Dogrzebałem się do konkretnych wartości:
    długość sezonu grzewczego wg średniej z ostatnich lat to 202 dni.
    Współczynnik temperaturowy - 0,4 dla średniej temperatury sezonu grzewczego z ostatnich lat +2 stopnie C.
    To nam daje:
    202*24*0,4=1939,2 h

    Pzdr

  6. #2006

    Domyślnie Grzanie

    Za listopad i grudzień po 57 m3 propanu po 8,81 brutto.

    Czyli 1,9m3 na dobę.

    Pow. ogrzewana 140 m2 20C dzień/19.5C noc.
    Mieszkam
    Sam sobie wszystko zrobiłem i działa.

  7. #2007

    Domyślnie

    a jeżeli w moim projekcie jest napisane "sumaryczne zapotrzebowania na ciepło budynku 16,5 kW " to mogę przewidywane koszty ogrzewania wyliczyć z powyżej podanego wzoru ?

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  8. #2008

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalsiak
    a jeżeli w moim projekcie jest napisane "sumaryczne zapotrzebowania na ciepło budynku 16,5 kW " to mogę przewidywane koszty ogrzewania wyliczyć z powyżej podanego wzoru ?

    michalsiak
    Moim zdaniem podejrzanie duże to zapotrzebowanie na ciepło - no chyba, że masz naprawdę duży dom.
    Jeśli ogrzewana powierzchnia to 200m2 to wychodzi, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi::
    16500/200= 82,5W/m2 co z kolei daje sezonowe zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 160 kWh/m2 na rok.

    Przy dzisiejszych normach raczej trudno wybudować dom o parametrach gorszych niż 120kWh/m2 na rok (dom energooszczędny to 50-70 kWh/m2 na rok)

    Pzdr

  9. #2009

    Domyślnie

    no chyba, że masz naprawdę duży dom
    mam powierzchni użytkowej 252 m2 razem z garażem dwustanowiskowym oraz z pracownią w której temperatura nie będzie taka jak w domu. Garaż liczony dla 6 stopni. Po podłodze jest ok 290m2 - tak mi wylewkarze oznajmili .

    Jak w takim razie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło a tym samym przewidywane koszty ogrzewania ?

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  10. #2010
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    milion

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    7

    Domyślnie zużycie gazu

    Witam, u mnie wygląda to tak:
    Powierzchnia 122m2,kubatura 640m3, parter podłogówka + 2 grzejniki, poddasze podłogówka łazienka i korytarz + 5 grzejników w pokojach. Ściany porotherm 24+ 14 styropian, poddasze 20cm wełna.
    Piec kondensacyjny jednofunkcyjny Beretta Kompakt G reen 16 kW + zasobnik CWU 80l.
    Temperatura CO wyjściowa z pieca 55C, powrót średnia 42C, temperatura zasilania do grzania CWU 80C, nastawa na CWU 40C, czujka na dnie zbiornika. Rodzina 2+1.
    Temperatura na sterowniku pokojowym Nocna 19,4C przez 16 godzin, a Dzienna 21C przez 8godzin.
    Zużycie:
    Miesiące gdzie same CWU 30m3
    Październik 2009 163m3 CO+CWU średnio dziennie 5,3
    Listopad 2009 188m3 CO+CWU średnio dziennie 6,3
    Grudzień 2009 290m3 CO+CWU średnio dziennie 8,4
    Zużycie bez dogrzewania innymi źródłami ciepła.

  11. #2011

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalsiak
    no chyba, że masz naprawdę duży dom
    mam powierzchni użytkowej 252 m2 razem z garażem dwustanowiskowym oraz z pracownią w której temperatura nie będzie taka jak w domu. Garaż liczony dla 6 stopni. Po podłodze jest ok 290m2 - tak mi wylewkarze oznajmili .

    Jak w takim razie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło a tym samym przewidywane koszty ogrzewania ?

    michalsiak
    W takiej sytuacji trzeba zrobić porządne obliczenia programem typu Audytor OZC. Inaczej będzie to wróżenie z fusów.

    Aha, zastanów się czy nie zrezygnować z ogrzewania garażu i odizolować go od domu.
    U mnie np. garaż o pow. 44m2 ogrzewany do +5 stopni wg obliczeń wymagałby około 1900W (3800 kwh rocznie). Tak więc robię nieogrzewany i izoluję go od domu warstwą styropianu. Za to pod wylewką nie daję ocieplenia - zawsze grunt troszkę podniesie temperaturę.

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał marekw14
    Cytat Napisał flatronka
    witamy


    Mamy problem z wyborem ogrzewania nie możemy sie zdecydować, myślimy nad ogrzewaniem GZ50, albo nad PC. Problem polega na tym, że nie potrafimy oszacować ile nas bedzie kosztowało ogrzanie naszego domu gazem. Powierzchnia do ogrzania to około 140mkw dom ocieplony ponad standard 20cm styro. Dach jeszcze nie ocieplony, ale bedzie ocieplony b.dobrze, na pewno ponad standard. dostęp do gazu jest koszt 1700zł za przyłącze + instalacja w domu czyli dodatkowo około 4,5tyś zł. PC to znowu koszty instalacji, a później wiadomo nie wiadomo o ile będzie taniej. Borykamy się z wyborem instalacji CO już chyba z 6mc i dalej nie wiemy. Jak myślicie jakie rachunki będą przychodziły za gaz i o ile wyższe od PC. nasz dom to ten z linku powiększony tylko o jeden garaż, piwnica powiększona i znajduje się pod całym budynkiem. Boimy się rachunków za sezon grzewczy w granicach 4-5tyś.
    http://projekty.dom.pl/lk-302.htm
    Wg mnie zużycie nie powinno być duże, ogladając wstępnie twój projekt domu LK-302 i zakładając że zbudowałeś z YTONGA 40cm gr PP2/0,4 (ja mam YTONG-a wymiary zew budynku 7,20x10,70 z użytkowym poddaszemi ociepliłeś lepiej niż zakłada projekt tj konstrukcja dachu drewniana, docieplona wełną mineralną firmy 'Rockwool' gr. 17 cm to zużycie gazu nie powinno być duże.
    Skąd te 140m2 do ogrzania? W projekcie pow. użytkowa to 112,65m2. Na poddaszu pewnie po podłogach będzie więcej bo są skosy.

    Policzmy dla ogrzewania 120m2 przy założeniu zapotrzebowania na ciepło 40W/m2 (dom dobrze ocieplony).

    Moc pieca, pompy:
    Q=120*40+CWU = 6kW

    Sezonowe zapotrzebowanie na ciepło:
    Q=6*2000= 12000 kWh

    Dla gazu o kaloryczności 34MJ/m3 i przy sprawności kotła 100% wychodzi następujące zużycie:

    Gaz=12000 * (3,6/34)= 1270m3
    Dla taryfy W2, rocznie rachunek wyniesie:
    2520zł.

    Dla pompy ciepła przy COP=3,5 i średniej cenie prądu 0,4zł:
    (12000/3,5)*0,4=1371zł

    Tak więc różnica (przy powyższych założeniach) to 1150zł rocznie. Pytanie jaka będzie różnica w kosztach inwestycyjnych?

    Pzdr
    dzięki dzięki i jeszcze raz dzięki takiej odp się nie spodziewałem czarno na białym

    sytuacja przedstawia się następująco:

    koszt przyłącza gazu to 1768zł (jak mnie pamięć nie myli) do tego trzeba doliczyć instalację od domu do przyłącza to koszt 4,5 tyś zł. instalację gazową CO wycenili u mnie na 35 tyś wraz z kotłownią, a instalację PC na 41 tyś (pod warunkiem, że podłogówkę według ich projektu wykonam sam, czyli koszty materiałów około 3 tyś).

    jednym słowem koszt instalacji:

    gaz gz50 1,768+4,5+35=41268zł
    PC 41+3+kilka dni lub tygodni urwane z życiorysu na wykonanie podłogówki=44000zł

    czas zwrotu dla PC w moim przypadku to około 2-3 lata

    dodam jeszcze że instalacja CO gazowa za 35 tyś to jedna z najtańszych.

    jeszcze raz dzięki

    pozdrawiam

  13. #2013

    Domyślnie

    instalację gazową CO wycenili u mnie na 35 tyś wraz z kotłownią, a instalację PC na 41 tyś (pod warunkiem, że podłogówkę według ich projektu wykonam sam, czyli koszty materiałów około 3 tyś).

    jednym słowem koszt instalacji:

    gaz gz50 1,768+4,5+35=41268zł
    PC 41+3+kilka dni lub tygodni urwane z życiorysu na wykonanie podłogówki=44000zł

    czas zwrotu dla PC w moim przypadku to około 2-3 lata

    dodam jeszcze że instalacja CO gazowa za 35 tyś to jedna z najtańszych.
    Nieżle


    patrząc na to " tylko" matematycznie

    CO 35 tyś wraz z kotłownią = (3 tyś+kilka dni lub tygodni urwane z życiorysu na wykonanie ) + kotłownia CO


    Mi wychodzi za samą kotłownie " na gazie " cóś koło 30 tyś

    No to niezła ta kotłownia miała być
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  14. #2014

    Domyślnie

    Aha, zastanów się czy nie zrezygnować z ogrzewania garażu i odizolować go od domu.
    U mnie np. garaż o pow. 44m2 ogrzewany do +5 stopni wg obliczeń wymagałby około 1900W
    u mnie podobnie więc już planuję ocieplić go od wewnątrz 15 cm styropianu.

    Skręce grzejnik na 0 i zobacze co się będzie działo.

    To nieogrzewanie garażu da jakieś wymierne oszczędności ?

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  15. #2015

    Domyślnie

    Skręce grzejnik na 0 i zobacze co się będzie działo.
    Radzilbym zakrecic grzejnik na rozdzielaczu i spuscic z grzejnika wode. Przy tych mrozach moze popekac.

  16. #2016

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalsiak
    Aha, zastanów się czy nie zrezygnować z ogrzewania garażu i odizolować go od domu.
    U mnie np. garaż o pow. 44m2 ogrzewany do +5 stopni wg obliczeń wymagałby około 1900W
    u mnie podobnie więc już planuję ocieplić go od wewnątrz 15 cm styropianu.

    Skręce grzejnik na 0 i zobacze co się będzie działo. michalsiak
    jest tu tylko takie ryzyko, że podczas srogich mrozów może zamarznąc woda w instalacji.

    To nieogrzewanie garażu da jakieś wymierne oszczędności ?michalsiak
    W moim przypadku przy ogrzewaniu gazem ziemnym powinno dać to oszczędność w wysokości prawie 800zł rocznie.

  17. #2017

    Domyślnie

    jest tu tylko takie ryzyko, że podczas srogich mrozów może zamarznąc woda w instalacji.
    Radzilbym zakrecic grzejnik na rozdzielaczu i spuscic z grzejnika wode. Przy tych mrozach moze popekac.
    na szczęście w tym roku jeszcze nie mam tam grzejnika ale racja, może po prostu nie będę go montował. Zamontuję tylko podejście z zaworem na którym zakręcę grzejnik - tak może być ?


    W moim przypadku przy ogrzewaniu gazem ziemnym powinno dać to oszczędność w wysokości prawie 800zł rocznie.
    no to za taką kasę to wolę go też nie ogrzewać tylko jedyny problem że już dałem trochę styro pod wylewkę

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  18. #2018

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Ile gazu idzie teraz wszystkim tym, którym do tej pory szło 2,3,4 m3..?

    Czy ciepłe golfy jeszcze wystarczają, czy potrzebne juz są jakieś skóry baranie..?
    Czy metr drewna starcza choć na trzy dni..? Czy mozna chociaż wyskoczyć po gazetę, żeby nie pogasło w kominku..?

    Czekamy na meldunki z całej Polski...!!!

    Golfów nie noszę sweter tez nie potrzebny

    w domu nadal ok 21-22 w dzień i 19-20 w nocy choć za oknem -6 dziś

    mogę przesłać oryginał faktury dla niedowiarków!

    Za okres od 24.11 do 24.12 poszło mi 58,440m3

    58,440x3,9 = 227,92l x 2,10 478,63 pln + vat 105,30 daje 583,93 pln
    + 23,06 = 606,99 pln

    pozdrowiony

  19. #2019

    Domyślnie

    Cytat Napisał nofastbba
    Radzilbym zakrecic grzejnik na rozdzielaczu i spuscic z grzejnika wode. Przy tych mrozach moze popekac.
    o ile ma wogóle rozdzielacz - w innym przypadku ciężko będzie tą gałązkę pozbawić wody a spuszczenie wody z samego grzejnika może nie wystarczyć jeżeli jest to gałązka końcowa i nie będzie przez nią przepływu wody. Stojąca woda może zamarznąć w rurze.

  20. #2020

    Domyślnie

    Cytat Napisał LFS
    Golfów nie noszę sweter tez nie potrzebny

    w domu nadal ok 21-22 w dzień i 19-20 w nocy choć za oknem -6 dziś

    mogę przesłać oryginał faktury dla niedowiarków!

    Za okres od 24.11 do 24.12 poszło mi 58,440m3

    58,440x3,9 = 227,92l x 2,10 478,63 pln + vat 105,30 daje 583,93 pln
    + 23,06 = 606,99 pln

    pozdrowiony
    Mógłbyś rozszyfrować te wyliczenia??
    Na Śląsku za zużycie 58m3 gazu GZ50 przez miesiąc powinieneś zapłacić:
    - 125zł brutto dla taryfy W2
    - 147zł brutto dla taryfy W3

Strona 101 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony