dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 148 z 764
Pokaż wyniki od 2.941 do 2.960 z 15266
  1. #2941

    Domyślnie

    Ja myślę, że użytkownicy gazu podświadomie szukają tej cienkiej granicy poziomu komfortu w domu i starają się ślizgać po tej granicy, bo jak zejdą w dół o pół stopnia to się robi nie komfortowo. Jak podgrzeją o pół stopnia (już nie myśląc o większym "przegrzaniu" ) to rachunek wyraźnie się zwiększa. Dlatego każdy szuka tej cieniuteńkiej granicy między komfortem cieplnym a rachunkami.

    U mnie jets na parterze w hallu, gdzie mam regulator pokojowy temperatura jest 21-21,5 st. W salonie ok 22. Ja bym mogła mieć i 1-2 stopnie więcej ale mój mąż jak jest więcej niz 22 to się wścieka i najlepiej by się do goła rozebrał a tak to chociaż koszulkę i krótkie spodenki ma na sobie

    Myślę, że pomysł na mieszaną kotłownie czyli gaz i węgiel to dobry pomysł, o ile warunki na to pozwalają. Wtedy gdy panują mocne mrozy poniżej -15, -20 można grzać węglem. Takich dni w roku jest pewnie raptem kilkanaście więc można pogodzić się z tym mniej komfortowym grzaniem węglem a właśnie w takie duże mrozy różnica kosztowa między węglem a gazem jest największa.
    Trzeba pamiętać że kotłownia gazowa wymaga minimalnej ilości miejsca. U mnie kotłownia jest malutka i jeszcze mam tam pralkę i ogólna przechowalnie. Większa kotłownia z przeznaczeniem tylko na węgiel to większy koszt budowy domu czyli przydałoby się dodatkowe ok 10m2 pomieszczenia na taka kotłownię węglową za ok 2-3 tys za m2 , czyli już mamy 20-30tys. Do tego należy dodać koszt pieca węglowego i innych elementów takiej rozbudowanej instalacji CO to pewnie też ok 10 tys extra. Czyli łącznie dodatkowy koszt do budowy domu ok 30-40tys by rocznie zaoszczędzić pewnie ok 1-1,5 tys na takim sporadycznie używaniu pieca węglowego. Stopę zwrotu niech sobie każdy sam wyliczy ale wg mnie jest to nierentowne. Jeśli ktoś ma dużą kotłownie bo np. ma piwnice (ja nie mam) i ma skądś jakiś piec węglowy (ja nie mam) bo może ktoś, gdzieś wymieniał i mu został to ok, może się zdecydować na takie rozwiązanie. Wtedy ma to sens.

    jak ktos chce miec tanie ogrzewanie kosztem komfortu obsługi to wybiera węgiel. jak chce miec komfort porównywalny z mieszkaniem w bloku (a ja tak chciałam) wybiera gaz za cene wyższych rachunków

    uff, się napisałam...
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  2. #2942

    Domyślnie

    Sporo w tym racji. U mnie kotlownia nie powiem, zeby byla pomieszczeniem mieszkalnym (lozka tam nie wstawie hehe), ale jest w pelni funkcjonalnym czystym skladem na rzeczy wszelakie.

    U mnie zeszly sezon (wrz 2009-cze2010) wyszedl okolo 2500-2600 m3.
    Kubatura ogrzewana okolo 500-600 m3.
    Temperatura 21/22 w dzien. 20 w nocy.
    Ocieplenie standardowe a nawet niestety ponizej std (ceramika 30 cm +10 cm styro, dachok. 25 cm welny).

    Kominek z rozprowadzeniem powietrza istnieje (bardziej pomyslany dla klimatu), ale... jeszcze ani razu w nim nie rozpalalem.... Moze na wiosne.
    Poki finanse nie przypila to nie zamierzam rezygnowac z ogrzewania przy uzyciu przycisku "Temp. set"

    Pozdrawiam

  3. #2943

    Domyślnie

    To wątek nt zużycia gazu a nie na temat wyższości pieca na węgiel nad gazowym czy odwrotnie
    basia228

  4. #2944

    Domyślnie

    a ja się dzisiaj zdenerwowałem , czytałem w konkurencyjnym pisemku o domu budowanym w systemie prefabrykowanych elementów szkieletowych i właściciel wypowiedział się że poprzedni rok razem z upierdilwą zimą zapłacił 1200 zł . Dom 160 m2.
    No ale doczytuję później że rekuperator, pompa ciepła powietrze-woda 9kw i kominek z płaszczem wodnym. Dobre ocieplenie, ściany złożone z 25 cm izolacji.
    Pewnie to robi taki wynik.
    Teraz żałuję że nie zrobiłem rekuperacji.

    michalsiak
    Coraz bliżej końca....

  5. #2945
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Teraz żałuję że nie zrobiłem rekuperacji.
    To zdanie powinni przeczytać wszyscy którzy zabierają się za budowę domu.
    Ale tu nie o tym

  6. #2946

    Domyślnie

    Witam

    Dom 134m2 + garaż (36m2 ) w bryle ocieplony, ale nie ogrzewany (2st.C). Ocieplenie 13cm styropian poddasze wełna 25cm skosy strop 30cm. Temperatura ok 18 (17,5 - 18,6). Kaloryfery odkręcone tylko na górze. Dół - w kuchni podłogówka, i w salonie kominek rekreacyjny (5,5 KW). Ostatnie dni (-12 na zewnątrz) zużycie średnie 8,5 m3 i raz 10m3 (jak nie było mrozów 3 do 4). Drugi sezon, piec kondensacyjny Wolf. Kuchenka gazowa, ale na podgrzanie wody nie wiecej jak 1m3 (latem 0,5-0,8 doba). Nie wiem jak można spalić tylko 2mpp drewna na miesiąc ogrzewając cały dom. Mnie poszło od listopada 2m dech i teraz 0,5 jesionu , ale mokry (palę tylo od 16 i w weekend cały dzień) . Jesion po 200PLN za metr i jak liczyłem wartość energetyczną to gaz jest znacznie tańszy. Od początku roku zużyłem 1020 m3 gazu. Myślałem, że się zmieszczę poniżej 1200 rocznie, aby przejść na taryfę W2, ale chyba się nie uda. W tamtym roku zużyłem 1380m3, ale dom zamieszkany był od września.


    Pozdrawiam
    filipek
    Budowa to ciągła walka - zwłaszcza z samym sobą.

  7. #2947

    Domyślnie

    Jak powstał ten wątek to czytając go myślałem sobie no tak mam stary piec to i gazu spala sporo więc przestałem czytać ale teraz czytam i wiem już czemu ja płace wysokie rachunki bo mam w dzień 21-22,5 stopnia a w nocy 21 stopni
    Pozdrawiam

  8. #2948
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kubelek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam

    w zeszłym sezonie dwa rachunki:

    - 980 zł w grudniu
    - 1100 zł w marcu
    tych wcześniejszych w październiku i późniejszych nie pamiętam... ale to dlatego, że na nie nie zwracam uwagi, bo mam też CWU przygotowywane przez piec gazowy.
    Dom 140m użytkowej, stare budownictwo lecz po kapitalnym remoncie... w zasadzie został szkielet, cała reszta wraz z podłogami była wymieniona w 2006r. Ocieplony wełną mineralną 15cm ściany i dach 15cm ( w planach dołożenie jeszcze jednej warstwy na dach by w sumie osiągnąć jakieś 25 cm). Podłogi na gruncie odizolowane 25 cm styropianem. Zainstalowany Vaillant tzw lodówka i kominek z PW.
    Tej zimy zużycie gazu na ogrzewanie = 0 m3 ogrzewaniem zajmuje się kominek... do tej pory od 3 października spaliłem jakieś 4 m3 olchy. Co do kosztów hehe to 4x 70 zł w domku milutkie ciepełko od 23 w górę. Więc nawet tak fajny piec jak ten Vaillancik nie przebije oszczędności jakie uzyskuję na kominku! Nawet jeśli spalę 10 m3 drewna do marca to i tak zapłacę o ponad 1300 zł mniej niż w zeszłą zimę. Prawienie o brudzeniu i targaniu drewna to też mit... drewno przynoszę 2 razy, a przy obecnych mrozach -17 stopni do 3 razy na dzień. Ładując tzw pełen wkład o około 22- 23:00 mam z rana żar pozwalający bez żadnych ceregieli na dołożenie drewna (bez rozpalania).

    Jeszcze tylko krótka refleksja dot. spalania większych ilości gazu w mroźne dni.... na ile to jest wynik większego zapotrzebowania na energię, a na ile efektu zwiększonego azotowania paliwa w tzw gazowni... ???

    pozdrawiam, wszystkich opalających gazikiem
    Ostatnio edytowane przez kubelek ; 04-12-2010 o 16:11

  9. #2949

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubelek Zobacz post
    witam
    Jeszcze tylko krótka refleksja dot. spalania większych ilości gazu w mroźne dni.... na ile to jest wynik większego zapotrzebowania na energię, a na ile efektu zwiększonego azotowania paliwa w tzw gazowni... ???

    pozdrawiam, wszystkich opalających gazikiem
    uuu, w azotowaniu paliw jetem słaba, więc odpadam. może masz jakies informacje które mnie zbliża do tematu...
    Pozdrawiam
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  10. #2950

    Domyślnie

    U mnie w grudniu zuzycie narazie jest 20m3/dobe. Chyba jestem rekordzistką. Szkoda że w ta negatywna strone . Jedyne wytłumaczenie, że to pierwszy sezon, choc wilgotnośc w domu czasem spada nawet poniżej 30%
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  11. #2951
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał justkaaa Zobacz post
    U mnie w grudniu zuzycie narazie jest 20m3/dobe. Chyba jestem rekordzistką. Szkoda że w ta negatywna strone . Jedyne wytłumaczenie, że to pierwszy sezon, choc wilgotnośc w domu czasem spada nawet poniżej 30%
    <30%, duże zużycie a może gdzieś jest sporawa infiltracja.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  12. #2952

    Domyślnie

    U mnie też w sumie pierwszy sezon. Poprzednią zimę też grzaliśmy, ale sporo latem było "mokrych" robót. Teraz przy -14 spalił 15m na dobę, w domu ciągle 22st. Ściany 30cm porotherm i 12cm ocieplenia. Strop 25cm ocieplenia i ocieplony szczyt domu. Powierzchnia użytkowa 133m. Teraz wyregulowałąm piec, bo jest nam za ciepło, więc zużycie spadnie.
    Justkaaa tamtą zimę mój piec palił w czasie mrozów po 25m, mimo że komdensacyjny. Ale dosychały wylewki i tynki. Ten sezon musicie przetrwać...
    Ostatnio edytowane przez Dzika ; 05-12-2010 o 20:10

  13. #2953

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    <30%, duże zużycie a może gdzieś jest sporawa infiltracja.

    pzdr
    Możesz rozwinąć swoja myśl...?
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  14. #2954
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Czasami nieszczelności w "obudowie" domu mogą trochę namieszać stąd moje pytanie czy jesteś pewna że nieszczelności masz tylko wtedy kiedy osobiście rozszczelnisz bądź otyworzysz okna?

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  15. #2955
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Do ogrzania 200m2.
    Październik, listopad po ok 150m3.
    W ubiegłym roku za cały sezon poszło gazu za ok. 3000 pln.
    Piec Viessmann kondens, podłogówka - kalafiory, 60-40%.
    Na pewno sporo idzie na wodę - 5 osób.
    Temperatury różne - od 21(pokój mamy) do 19(sypialnie i salon w nocy) lub 20 salon w dzień.
    W tym sezonie rozpoczęliśmy dogrzewanie kozą w salonie (ale ogrodzona, nie szlaja się) - przewidywanych oszczędności z tego na razie nie widzę - tylko podniesienie temp do 21-22C. Co dziwne mojej małżowince to się podoba, a wcześniej nie była taka ciepłolubna...
    Dla mnie 20 C to optymalna w dzień, w nocy 19C.
    WARTO? WARTO!

  16. #2956

    Domyślnie

    Cytat Napisał justkaaa Zobacz post
    U mnie w grudniu zuzycie narazie jest 20m3/dobe. Chyba jestem rekordzistką. Szkoda że w ta negatywna strone . Jedyne wytłumaczenie, że to pierwszy sezon, choc wilgotnośc w domu czasem spada nawet poniżej 30%
    A do jakiej temperatury nagrzewasz? Może przegrzewa Ci pomieszczenia, za duża krzywa grzewcza?

  17. #2957

    Domyślnie

    Witam,

    ja zrobilem pomiar zuzycia przez ostatni tydzien kiedy bylo dosc zimno: piec Hoval kondesacyjny zuzyl srednio 10 m3 na dobe. Pare danych domu i temp : Projekt Emanuela II z Dobrych Domow ~160 m kw pow uzytkowej ogrzewane do 19 w nocy 20-21 w dzien. 36 m kw garazu ogrzewane do 12-14 . Dodatkowo palone w kominku z plaszczem wodnym od 16 do 22. Przez tydzien zuzylem jakies 30 polan 10-20 cm srednicy. W domu mieszka 2 doroslych i 2 dzieci. Jezeli chodzi o ocieplenie to sciana 30 cm porotherm + 15 cm styro, dach 25-30 cm welny, okna standart 2 szybowe - pieciokomorowe. Wentylacja grawitacyjna.

    W sumie nie jest to duzo juz sie zrobilo cieplej i bedzie szlo mniej gazu - Mam ustawione na sterowniku pieca ze jak jest w nocy ponizej -5 to ma grzac tez w nocy ( na obnizonych parametrach ale ciagle). Mialem jakies 14 kubikow drzewa i widze ze idzie go sporo jak beda dlugo duze mrozy to chyba nie wystarczy do wiosny.
    Pozdrawiam

    CZADER

  18. #2958

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j Zobacz post
    Czasami nieszczelności w "obudowie" domu mogą trochę namieszać stąd moje pytanie czy jesteś pewna że nieszczelności masz tylko wtedy kiedy osobiście rozszczelnisz bądź otyworzysz okna?

    pzdr
    Nic mi o takich nieszczelnościach nie wiadomo. Ja robili ocieplenie i elewacji i poddasza to z mężem pilnowaliśmy i doglądaliśmy by wszytsko było dobrze wykonane, ale kto wie...
    Tynki i wylewki robili u mnie w połowie 2009 r i wtedy chałupa była dobrze wietrzona. W to lato tez dom był wietrzony. Higrometr pokazuje wilgotnośc w okolicach 30%. Na parterze temp 21-21,5 st, a na poddaszu 18-19. W nocy obniżam temp na parterze do 19 ale i tak dom się nie wychładza bo temperatura spada do 20-20,5 st.
    Dom ok 200m2 na ścianach styro 15-18 cm, na podłodze 15, w dachu 25cm wełny. Grzejniki na poddaszu przemymiarowane a poza tym temp zasilania nie przekracza 51 st więc ciagle kondensacjia. I wszytsko by było pieknie tylko to zuzycie duże. gdyby może nie to że u innych jest śrendio 2x niższe to bym się aż tak nie przejmowała, a tak... się przejmuje
    Uwierz w to czego nie widzisz, a ujrzysz to w co wierzysz-św. Augustyn

  19. #2959

    Domyślnie

    Cytat Napisał justkaaa Zobacz post
    U mnie w grudniu zuzycie narazie jest 20m3/dobe. Chyba jestem rekordzistką. Szkoda że w ta negatywna strone . Jedyne wytłumaczenie, że to pierwszy sezon, choc wilgotnośc w domu czasem spada nawet poniżej 30%
    Na pewno nie jesteś rekordzistką
    U nie były w ostatnim tygodniu dwa dni po 30m3. Wczoraj 23m3. I pewnie też nie jestem rekordzistą .....
    Eksperymentalnie wyliczyłem dla mojego domu, że na każde 10 *C różnicy pomiędzy temp. wewnątrz domu a na zewnątrz spalam na dobę 7m3. Jak jest minus 20 a wewnątrz +20 *C to 4x7=28m3 gazu + 2m3 na CWU. Temp. na pokojach 21-18 *C.
    Też mam sucho - zależnie od pokoju wilgotność teraz od 25 do 35 % .
    Ostatnio edytowane przez darek63 ; 06-12-2010 o 20:56
    Darek

  20. #2960
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Znacznie większy wpływ na zużycie energii ma wiatr a nie sama temperatura. Do tego może być przy -20 słonecznie i też zużycie będzie inne.

Strona 148 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony