dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 764
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 15266
  1. #1021

    Domyślnie

    Cytat Napisał carolco
    Dzieki za wyjasnienie. Zastanawiałem sie nad Vitotrolem wlasnie bo instalator powiedzial ze moglbym zaoszczedzic wiecej na gazie bo czasami piec troche przegrzewa dom, ale to chyba moge krzywa grzewcza ustawic. Rozumiem ze jak docieple dom w miare ok, to wtedy powinienem przestawic krzywa grzewcza?


    Nawet wskazane

  2. #1022
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Bez problemu prawidłową pracę c.o. ustawisz modyfikując krzywe grzewcze .
    Nie wiem dlaczego panuje jakaś obiegowa opinia ze kotły z regulatorami pogodowymi przegrzewają domy - to jakaś powielana bzdura ...
    Oczywiście dobranie odpowiednich parametrów pracy kotła do pożądanych warunków w budynku zajmuje trochę czasu - ale jest spokojnie do wykonania .
    --
    Pozdrawiam

  3. #1023
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Hmm,
    Krzywa grzewcza to dopiero połowa sukcesu

    Najnowsze sterowniki kontrolują dwa parametry:
    - temp. wody
    - temp. pomieszczenia
    - do tego należy dodać jeszcze korektę instalacji ze względu na ilość wody, bezwładność, itd.
    - musisz sprawdzić wentylację - czy nie wyciąga za dużo ciepła przy wietrze - ja się nad tym mocno zastanawiam !!!

    Chociaż, przy palniku modułowym i tak sam piec dobiera sobie temp. wody.
    W zależności od możliwości sterownika masz grzanie ciągłe i dwupunktowe.
    Mi na ciągłym szło więcej gazu...

    Zabawa i szukanie zapewnione na dłuuugi okres

    Odnośnie kolegi "pablitoo", jakoś nikt nie chciał przeliczyć ile kasy oszczędzę na kondensacie + zbiornik CWU - kocioł jedno funkcyjny.

    Dlatego wybrałem zwykły kocioł ze zbiornikiem buforowym CWU 20l. CWU nagrzewa w kilka minut i mam ją włączoną w określonych przedziałach czasowych - kocił dwu funkcyjny.

  4. #1024
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslawskia

    Odnośnie kolegi "pablitoo", jakoś nikt nie chciał przeliczyć ile kasy oszczędzę na kondensacie + zbiornik CWU - kocioł jedno funkcyjny.

    Dlatego wybrałem zwykły kocioł ze zbiornikiem buforowym CWU 20l. CWU nagrzewa w kilka minut i mam ją włączoną w określonych przedziałach czasowych - kocił dwu funkcyjny.
    Masz cyrkulację c.w.u ??
    --
    Pozdrawiam

  5. #1025
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Tak cyrkulacja CWU
    Działa naprawdę super, nie ma problemu z ciepłą wodą w dużych ilościach.

    http://vaillant.pl/Klienci_indywidua..._kominowa.html

    Do kotła należy tylko dokupić:
    - dodatkową płytkę sterującą
    - pompkę do cyrkulacji

  6. #1026

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslawskia
    CWU 20l. CWU nagrzewa w kilka minut i mam ją włączoną w określonych przedziałach czasowych - kocił dwu funkcyjny.
    Masz cyrkulację ?

    Jeśli masz cyrkulacje na 20L zbiorniku to ten piec chyba cały czas pracuje w czasie włączonej cyrkulacji.

    Przecież cyrkulacja wychładza duże zbiorniki (np: 120L) w tempie 1 st na 10min. A przy starcie cyrkulacji to chyba nawet znacznie szybciej.

  7. #1027
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Ja rozumiem że jak zbiornik 20l w kotle zostanie opróżniony to kocioł zaczyna podgrzewać wodę w sposób przepływowy - tak ?? No bo co to jest 20l ?? Jak kocioł podgrzewa przepływowo to pracuje z maksymalna mocą podczas całego poboru wody . Oszczędne to nie jest , podczas podgrzewania zasobnika / kocioł 1f / kocioł nigdy nie pracuje mi z pełną mocą . Co więcej jak nie mam zasobnika schłodzonego do 20 stopni / podczas dłuższej nieobecności jak włączam w kotle tryb wakacyjny / to podczas normalnego poboru ciepłej wody kocioł podgrzewa mi zasobnik z temp nie przekraczającą 57-60 stopni - czyli pracuje praktycznie poniżej granicy kondensacji - dodatkowa oszczędność ...
    Cyrkulacja jest obowiązkowa - tzn dla wiekszych odległości poborów od zasobnika / kotła z zasobnikiem / - u mnie to jest jeden pobór ponad 10m od zasobnika - takoż w przypadku zbiornika 20l rzeczywiscie kocioł w ustawionych cyklach czasowych grzania wody chyba non stop podgrzewałby te 20l ...
    --
    Pozdrawiam

  8. #1028

    Domyślnie ----->marek1971

    Widzę, że nadal masz problemy z c.o., a każdy fachowiec radzi Ci co innego.
    Odległość grzejnika 12m może mieć zły wpływ tylko wtedy, gdy instalacja jest wykonana z miedzi bez izolacji. Projektanci dokładnie liczą te straty i nawet w małych domowych instalacjach c.o. projektują izloację rur zasilających i powrotu.
    To nie jest tak, że miedziana rurka niech sobie grzeje, bo od grzania jest grzejnik, który wykorzysta tę energię znacznie lepiej.
    Kryzowanie jest bardzo potrzebne, aby ten rozdział energii na poszczególne grzejniki był bardzo precyzyjny. Tak samo głowice termostatyczne, które zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem.
    Pozdrawiam

  9. #1029
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    CWU nastawiona na 55ST.C.
    Temp. wody utrzymywana jest w instalacji w zakresie 45-58St. - odczyt ze sterownika.

    Te 20litrów to bufor do cyrkulacji oraz na małe pobory. Przy prysznicu włącza się palnik.

    Cyrkulacja i grzanie wody pracuje tylko w określonych godzinach.
    Start zimą od "zera" do dogrzania ciepłej wody to około 10-15 minut i masz 55 w kranie w całym domu.

    Temp. utrzymuje się około godz. po zakończeniu podtrzymania - minimum to 37 taka do prysznica. Przy mrozach -10.
    Palnik grzeje CWU modułowo, nie zawsze z pełną mocą. Dodatkowo pamiętaj jak grzejesz CO, to "ogrzewasz" też i zbiornik CWU, który jest w kotle za palnikiem.

    Niestety nie wiem ile gazu bierze CWU. Mieszkam od grudnia.
    Cyrkulację można wyłączyć programowo, wtedy kocioł utrzymuje tylko ciepłą wodę w zasobniku.

    Zawsze można dyskutować do się bardzie opłaca:
    1. Mały zbiornik i przepływ.
    2. Duży zbiornik i podgrzewanie dużej ilości wody.
    latem będę miał porównanie z sąsiadem: kondensat i zbiornik CWU 300litrów.

  10. #1030
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    carolco

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    Łódź
    Posty
    121

    Domyślnie

    U mnie kondensat + CWU zbiornik 120 l z cyrkulacja to okolo 1,2-1,5 m3 gazu na dobe. Temperature CWU mam ustawiona na 50 C.
    Karol

  11. #1031

    Domyślnie

    Andix kazdy co innego mówi a ja niemoge sobie poradzic to sa naprawde ogromne straty

  12. #1032
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał carolco
    U mnie kondensat + CWU zbiornik 120 l z cyrkulacja to okolo 1,2-1,5 m3 gazu na dobe. Temperature CWU mam ustawiona na 50 C.
    Utrzymanie wody zbiorniku 120l (pewnie z większą jeszcze temp.) to ponad 4 m3 gazu na miesiąc więc ta twoja cyrkulacja kosztuje 32-40 m3 gazu na miesiąc. Cyrkulacja fajna sprawa ale jest droga w utrzymaniu i niektórzy ją wyłączają lub ograniczają czasowo.

  13. #1033
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Coś vaillant nie chwali się jakie są straty na utrzymanie temp. w tym zbiorniku. Również nie chwali się z jaką mocą piec startuje.

  14. #1034
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslawskia
    Zawsze można dyskutować do się bardzie opłaca:
    1. Mały zbiornik i przepływ.
    2. Duży zbiornik i podgrzewanie dużej ilości wody.
    latem będę miał porównanie z sąsiadem: kondensat i zbiornik CWU 300litrów.
    Do wczoraj byłem przekonany, że opcja 1 jest ekonomiczniejsza ale jak zobaczyłem jakie są straty(małe) na podtrzymanie wody w zbiornikach to jednak wolę opcję 2. Wtedy można kupić piec z mniejszą mocą bardziej dostosowaną do CO.
    300l. wody to b. dużo. Normalnie dla 4os. w domu z dwoma łazienkami powinno wystarczyć 120-160l.

  15. #1035
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś będzie miał kuchnię oddaloną od pieca/zasobnika więcej niż 5-6m to zamiast cyrkulacji można by w tej kuchni wstawić ogrzewacz pojemnościowy elektryczny 10l. Warunek jest taki, aby w tej kuchni mieć zmywarkę i mało dzięki temu pobierać wody z kranu.

  16. #1036
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    carolco

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    Łódź
    Posty
    121

    Domyślnie

    Cyrkulacje mam ustawiona w godz. 5.30-22.00. Troche pozera gazu ale wczesniej mialem stary podgrzewacz przeplywowy ze swieczka i zuzycie bylo podobne jak nie wieksze miesiecznie a komfort nieporownywalny.
    Karol

  17. #1037

    Domyślnie

    Mój sterownik (Vaillant CalorMatic630) ma 3 okienka pracy cyrkulacji dziennie i to w zupełności wystarcza.

    Ustawiam godzinkę rano (6-7) i 3 wieczorem (17-20). Właściwie to cyrkulacja potrzebna tylko w kuchni bo jest daleko od pieca. Bez cyrkulacji ciepła woda w kuchni pojawia się po spuszczeniu prawie wiadra zimnej .

    Reszta w miarę blisko zbiornika i ciepła woda jest naprawdę szybko.

  18. #1038
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    No to wrócę do tematu ilości zużytego gazu

    Wydaje mi się, że chyba znalazłem przyczynę wysokiego zużycia.

    1. W domu mam dwa główne ciągi wentylacyjne - salon, łazienka.
    2. Kuchnia - wyciąg kuchenny, kratka wentylacyjna.
    Kominy są po dwóch stronach dachu i są różnej wysokości około 7m i 5m.

    Przy wietrze okazało się, że komin wyższy ma taki mocny ciąg, że zasysał zimne powietrze przez wyciąg kuchenny podłączony do niższego.

    Zastanowiło mnie skąd, na okapie skropliny pary i wody....
    Poszedłem po zapalniczkę i szczęka mi opadła przy wyłączonym okapie przez komin wiało do środka - tak silnie, że zgasiło mi zapalniczkę.

    Aby wyeliminować ten kierunek wiania założyłem w rurze odprowadzającej /odprowadzającej powietrze z okapu do komina/ zawór uchylny, który jest otwierany podmuchem wentylatora a opada gdy się go wyłączy.

    Pozostałe kratki działają dzięki zainstalowanym nawiewnikom.

  19. #1039

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslawskia
    Pozostałe kratki działają dzięki zainstalowanym nawiewnikom.
    Co to sa te nawiewniki? Ma w niektówych kratkach też "wsteczny ciąg" i chętnie bym nad tym zapanował.

  20. #1040
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    boguslawskia

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Nawiewniki gdy nie masz żaluzji - montowane w ramie okiennej.
    http://www.aereco.com.pl/product.php?product=emm
    http://www.aereco.com.pl/product.php?product=eha

    Nawiewniki ścienne - ja mam takie.
    http://www.aereco.com.pl/product.php?product=eht
    http://www.aereco.com.pl/product.php?product=eah

    Nawiewniki miałem w mieszkaniu w bloku - 5lat i sprawdzały się super. I dlatego je zamontowałem w domku

    W mojej ocenie to bardzo dobre rozwiązanie. Lepsze to rekuperator
    Ale jak go nie masz to zapewnia prawidłową wentylację domu w zależności od wilgotności w pomieszczeniach.

Strona 52 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony