dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 733 z 764
Pokaż wyniki od 14.641 do 14.660 z 15266
  1. #14641

    Domyślnie

    Moja najwyższa faktura z lutego 2022 opiewała na 1611 zł za dwa miesiące. Dom ok. 180 m2.

    Pytanie tylko, czy jest sens bazować na cenie gazu, która jest oderwana od rzeczywistych kosztów.

    PGNiG sprzedaje klientom indywidualnym gaz poniżej kosztów zakupu. https://www.money.pl/gospodarka/pona...17277952a.html Jako podatnicy już dopłaciliśmy 5 mld złotych.

    Gaz sprzedawany jest za 20 gr za 1 kWh, gdzie na giełdzie towarowej cena przekroczyła 1 zł za 1 kWh - https://www.tge.pl/otf zakładka gaz ziemny.


    Osobiście bym się nie przywiązywał zbytnio do obecnych cen gazu dla klienta indywidualnego.

  2. #14642

    Domyślnie

    Cytat Napisał polsky166 Zobacz post
    Witam ile zużywacie kwotowo gazu miesięcznie w domu jednorodzinnym ok 150-200m2 i czy jest możliwość zamknięcia się na poziomie do 1500zl m/c?
    To zależy od domu, ja w styczniu miałem więcej, ale dom z lat 50 i niecieplony, wszystko na grzejnikach.

  3. #14643

    Domyślnie

    Cytat Napisał polsky166 Zobacz post
    Witam ile zużywacie kwotowo gazu miesięcznie w domu jednorodzinnym ok 150-200m2 i czy jest możliwość zamknięcia się na poziomie do 1500zl m/c?
    Mój jest oczywiście na grzejnikach, nieocieplony lata 80 węgla zima idzie tona miesięcznie i to przy paleniu do 5godzin dziennie

  4. #14644
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przyjmuje sie do obliczen ok 1000 kWh/osoba*rok. Oczywiscie w zaleznosci od indywidualnych preferencji ta wartosc moze sie róznic ale dla osób dorosłych i starszej młodziezy jest w miare dokladna
    O, to moje 1,2m3 na dzień nie wygląda tak źle biorąc pod uwagę cyrkulację 14h nonstop + średnio 5 pryszniców dziennie.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  5. #14645
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cześć Grupo,

    Kto ogrzewa CWU gazem +zbiornik + pompa i może wskazać jakie ma dobowe/miesięczne rachunki? U mnie jest to średnio 1,5 m3 gazu/doba. Temperatura wody 40-45 st., zbiorniki 170/180 l, dom 240 m2. Zużycie wody (zimna+ciepła) ok. 8m3/mc. Ciepłej szacuję na 4m3/mc
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #14646
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał polsky166 Zobacz post
    Witam ile zużywacie kwotowo gazu miesięcznie w domu jednorodzinnym ok 150-200m2 i czy jest możliwość zamknięcia się na poziomie do 1500zl m/c?
    Chłopie o czym ty mówisz? mam dom 220m2 po podłogach, sama podłogówka w domu 22,5' i średnio rocznie zużywam ok 900m3 gazu z CWU. Przed tymi całymi chorymi podwyżkami płaciłem ok 2tys zł , teraz jakieś 3200-3500zł.

  7. #14647

    Domyślnie

    Cytat Napisał polsky166 Zobacz post
    Mój jest oczywiście na grzejnikach, nieocieplony lata 80 węgla zima idzie tona miesięcznie i to przy paleniu do 5godzin dziennie
    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Chłopie o czym ty mówisz? mam dom 220m2 po podłogach, sama podłogówka w domu 22,5' i średnio rocznie zużywam ok 900m3 gazu z CWU. Przed tymi całymi chorymi podwyżkami płaciłem ok 2tys zł , teraz jakieś 3200-3500zł.
    Stary dom vs nowy dom.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  8. #14648
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Hej, okres letni powoli się kończy. CWU zużywa mi ok. 1 m3/24h. Jakimi sposobami mogę obniżyć zużycie, prócz redukcji zadanej temperatury?Macie jakieś rady?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #14649
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej, okres letni powoli się kończy. CWU zużywa mi ok. 1 m3/24h. Jakimi sposobami mogę obniżyć zużycie, prócz redukcji zadanej temperatury?Macie jakieś rady?
    to 11 kWh to tak jak bojler nie jest chyba źle

  10. #14650
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej, okres letni powoli się kończy. CWU zużywa mi ok. 1 m3/24h. Jakimi sposobami mogę obniżyć zużycie, prócz redukcji zadanej temperatury?Macie jakieś rady?
    W jaki sposób podgrzewasz CWU ? Jaki masz kocioł kondensat turbo ?
    Czy masz cyrkulację ? Jaki masz zasobnik cwu czy dobrze izolowany ile ma lat?
    Czy odkamieniałeś zasobnik i wężownicę ? Czy rury cw i cyrkulacyjne masz izolowane ?
    Temperatury bym nie zmniejszał poniżej 55st ze względów na możliwość rozwoju bakterii legionella.

  11. #14651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Hej, okres letni powoli się kończy. CWU zużywa mi ok. 1 m3/24h. Jakimi sposobami mogę obniżyć zużycie, prócz redukcji zadanej temperatury?Macie jakieś rady?
    Kąpać się u kogoś innego.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  12. #14652
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    W jaki sposób podgrzewasz CWU ? Jaki masz kocioł kondensat turbo ?
    Czy masz cyrkulację ? Jaki masz zasobnik cwu czy dobrze izolowany ile ma lat?
    Czy odkamieniałeś zasobnik i wężownicę ? Czy rury cw i cyrkulacyjne masz izolowane ?
    Temperatury bym nie zmniejszał poniżej 55st ze względów na możliwość rozwoju bakterii legionella.
    Nowy, duży dom. Kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich MCR24 (bodajże) z zasobnikiem. Cyrkulacja, otulina (ale rury na wylewce). Zbiornik bodajże 170l. Instalacja działa dopiero kilka miesięcy, więc nie biorę pod uwagę odkamieniania Temperatura w zbiorniku ok. 40 st. Taka nam wystarczy. Piec ma chyab automatyczny program wybijania bakterii. Jeśli nie, to co jakiś czas będę nastawiał na 55 st.
    Nie wiem jaki udział w stratach ma cyrkulacja.... hmmm?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #14653
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nowy, duży dom. Kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich MCR24 (bodajże) z zasobnikiem. Cyrkulacja, otulina (ale rury na wylewce). Zbiornik bodajże 170l. Instalacja działa dopiero kilka miesięcy, więc nie biorę pod uwagę odkamieniania Temperatura w zbiorniku ok. 40 st. Taka nam wystarczy. Piec ma chyab automatyczny program wybijania bakterii. Jeśli nie, to co jakiś czas będę nastawiał na 55 st.
    Nie wiem jaki udział w stratach ma cyrkulacja.... hmmm?
    W moim kotle jest program "ochrona legionella" dezynfekujący raz w tygodniu przegrzewa do 70st wyłączyłem go. Moim zdaniem szło na taką dezynfekcję dużo gazu. No i zmywarka jest podłączona tylko do ciepłej wody nie wiem jakby to zniosła. Poza tym naładowanie do 70st może spowodować niechcący poparzenia.
    55st jest na stałe a nie raz w tygodniu.
    Jeśli chodzi o cyrkulację to wyłącz pompę i możesz sprawdzić. Myślę na cyrkulacje mogą być istotne straty szczególnie jak rurki są słabo zaizolowane i długie. U mnie cyrkulacja i cw idzie w podłodze w otulinie nawet takiej grubszej i gów...o to daje jak dotknę podłogi w miejscach rurek to jest cieplejsza.

    Natomiast jak wyłączysz cyrkulację zmniejszy się pojemność użytkowa zasobnika bo woda w nim przestanie być mieszana. Zimna będzie na dole a gorąca na górze zasobnika.
    Optymalne jest ustawienie cyrkulacji aby się załączała przed godzinami rozbioru a potem wyłączała. Po włączeniu cyrkulacji zasobnik się naładuje, bo temperatura przy czujniku spadnie od samego mieszania i do zasobnika napłynie wychłodzona woda z rurek cw i cyrkulacyjnej..
    Moim zdaniem optymalne jest załączanie cyrkulacji i podgrzewu ciepłej wody w godzinach gdy jest potrzebna, potem zużycie tej wody i wyłączenie.
    Czyli minimalizacja strat ciepła, nic więcej nie urwiesz.
    No chyba że zastosowanie zasady "częste mycie skraca życie" i minimalizacja zużycia
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 01-09-2022 o 13:59

  14. #14654
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Albo jeszcze bardziej restrykcyjne oszczędności wzorem Bacy co se ta myśli i myśli a w końcu powiedział " Patrze se ja w kalendarz a tu kurde dzisiaj nogi trzeba umyć"

  15. #14655

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    U mnie cyrkulacja i cw idzie w podłodze w otulinie nawet takiej grubszej i gów...o to daje jak dotknę podłogi w miejscach rurek to jest cieplejsza.
    Jaka grubość tej izolacji i z czego?

  16. #14656
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    W moim kotle jest program "ochrona legionella" dezynfekujący raz w tygodniu przegrzewa do 70st wyłączyłem go. Moim zdaniem szło na taką dezynfekcję dużo gazu. No i zmywarka jest podłączona tylko do ciepłej wody nie wiem jakby to zniosła. Poza tym naładowanie do 70st może spowodować niechcący poparzenia.
    55st jest na stałe a nie raz w tygodniu.
    Jeśli chodzi o cyrkulację to wyłącz pompę i możesz sprawdzić. Myślę na cyrkulacje mogą być istotne straty szczególnie jak rurki są słabo zaizolowane i długie. U mnie cyrkulacja i cw idzie w podłodze w otulinie nawet takiej grubszej i gów...o to daje jak dotknę podłogi w miejscach rurek to jest cieplejsza.

    Natomiast jak wyłączysz cyrkulację zmniejszy się pojemność użytkowa zasobnika bo woda w nim przestanie być mieszana. Zimna będzie na dole a gorąca na górze zasobnika.
    Optymalne jest ustawienie cyrkulacji aby się załączała przed godzinami rozbioru a potem wyłączała. Po włączeniu cyrkulacji zasobnik się naładuje, bo temperatura przy czujniku spadnie od samego mieszania i do zasobnika napłynie wychłodzona woda z rurek cw i cyrkulacyjnej..
    Moim zdaniem optymalne jest załączanie cyrkulacji i podgrzewu ciepłej wody w godzinach gdy jest potrzebna, potem zużycie tej wody i wyłączenie.
    Czyli minimalizacja strat ciepła, nic więcej nie urwiesz.
    No chyba że zastosowanie zasady "częste mycie skraca życie" i minimalizacja zużycia
    Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #14657
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Jaka grubość tej izolacji i z czego?
    To było ponad 20 lat temu i z tego co pamiętam kupowałem najgrubszą otulinę jak wtedy była i na to jeszcze jedna warstwa otuliny. Z czego była to nie wiem z takiej szarej pianki - był tylko jeden rodzaj

  18. #14658
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...
    Zrób testy. Wyłącz cyrkulację i sprawdź kiedy woda będzie wystudzona. Moim zdaniem nie potrzeba całymi godzinami mieszać wody. Wystarczy 10-15min rano i tyle samo wieczorem, przed godzinami największych rozbiorów. Jak jest bieżący rozbiór wody to cyrkulacja w tym czasie nie jest potrzebna.

  19. #14659
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dzięki. Tak właśnie myślałem, - zostało tylko ograniczanie strat na (długich) rurach między punktami poboru, a zbiornikiem. Ustawienie pompy, by załączała się w godzinach 8-23, a później 16-23...
    Po co pompa ma byc tak długo załaczona? Czy nie wystarczy zastosowac czujniki ruchu w łazienkach/wc ewentualnie w kuchni wraz z układem opozniającym blokujacym powtórne załaczenie pompy w krórtkim okresie. Mamy wtedu cyrklulację na ządanie, calkiem automatycznie. Nie ma nikogo w domu cyrkulacja nie działa. Wiele takich układów zmontowałem i wszedzie sie sprawdziło. Niestety pompa cyrklulacyjna musi byc wiekszej mocy tak aby w ciagu 2-3 min w najdłuzszych odcinkach pojawiła sie ciepła woda. Zwykle wystarczy od 1 do 2 min.

  20. #14660
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co pompa ma byc tak długo załaczona? Czy nie wystarczy zastosowac czujniki ruchu w łazienkach/wc ewentualnie w kuchni wraz z układem opozniającym blokujacym powtórne załaczenie pompy w krórtkim okresie. Mamy wtedu cyrklulację na ządanie, calkiem automatycznie. Nie ma nikogo w domu cyrkulacja nie działa. Wiele takich układów zmontowałem i wszedzie sie sprawdziło. Niestety pompa cyrklulacyjna musi byc wiekszej mocy tak aby w ciagu 2-3 min w najdłuzszych odcinkach pojawiła sie ciepła woda. Zwykle wystarczy od 1 do 2 min.
    W domu stale ktoś przebywa. Później może się to zmieni.
    Nie wiedziałem, że jest takie rozwiązanie. Dzięki za ciekawą wrzutkę. Jaki to jest pułap kosztów?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Strona 733 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony