dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 741 z 764
Pokaż wyniki od 14.801 do 14.820 z 15266
  1. #14801
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Wątek trochę jest już zapomniany, ale że przez chwilę pojawił się sezon (kilka dni pod rząd z temp. w nocy blisko zera), to uruchomiłem piec.
    Zdziwiony zaobserwowałem spore zużycie gazu:
    temp. zadana 25 st., 100% ogrzewanie płaszczyznowe ok 1,7 km rurek 16mm (~220 m2) i 7m3/doba (razem z CWU, która powinna pobierać ok 1m3). Dom dobrze ocieplony 180 m2 bryła domu (20 cm grafit + 50 cm wełna) oraz 60 m2 garaż (ściany 20 cm grafit / jeszcze brak ocieplenia stropu).

    No kosmos, ale pewnie dlatego, że dałem wszędzie max przepływy...
    Pobawiłem się przepływami i zużycie spadło 50-60%
    Dlatego polecam wszystkim zabawę rotametrami

    Na razie wyłączyłem (nawet natura jest przeciw Rassiji...hehe)
    Czy też rozpoczęliście sezon? Jakie są Wasze doświadczenia?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 25-10-2022 o 08:31
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #14802
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
    Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #14803
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
    Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy

  4. #14804
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    Zawsze mnie ciekawiło, co to znaczy "przegrzać dom" w okresie przejściowym do tego stopnia, by trzeba było otwierać okna, by żyć. Możesz rozwinąć temat? Jakaż to temperatura wtedy występuje, uprzykrzająca byt?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #14805
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    Nie przegrzejesz tak łatwo a jeśli nawet to dom to zmagazynuje na chłodniejszy czas.
    Nie rozumiem potrzeby otwierania okna
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #14806
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Normalne, że pierwsze dni są energochłonne, bo te tony betonu najpierw absorbują energię, zanim zaczną ją oddawać.
    Zabawa przepływami jest tylko zabawą, bo jeśli (kiedy temperatura posadzki już się podniesie i ustabilizuje) w temperaturze zamnętrznej "x"C dom potrzebuje "y"kWh na dobę, to tyle trzeba mu dostarczyć, niezależnie od przepływów.
    A tak, prawda - wychłodzone dziesiątki ton betonu muszą odebrać energię cieplną, by potem ustabilizować się. Niemniej, przepływy też mają znaczenie dla ograniczenia temperatur stref - np. oarażu, gdzie z racji braku izolacji stropu straty są większe niż indziej, zwłaszcza tam gdzie słońce dogrzewa przez szyby

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    O betonie na posadzce mowa
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #14807
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    W drewniaku bez akumulacji być może . U mnie po rozpoczęciu sezonu grzewczego okien nie otwiera się.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #14808
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    Nic takiego się nie stanie, bzdury wypisujesz! Beton nie grzeje, tylko magazynuje ciepło, a słońca w październiku jest za mało na przegrzanie betonowego domu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #14809

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie przegrzejesz tak łatwo a jeśli nawet to dom to zmagazynuje na chłodniejszy czas.
    Nie rozumiem potrzeby otwierania okna
    gawel też nie. Ale od dawna widać, że jego udział w tym wątku nie jest po to żeby cokolwiek rozumieć.

  10. #14810
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Zawsze mnie ciekawiło, co to znaczy "przegrzać dom" w okresie przejściowym do tego stopnia, by trzeba było otwierać okna, by żyć. Możesz rozwinąć temat? Jakaż to temperatura wtedy występuje, uprzykrzająca byt?
    to temperatura od 22 stopni wzwyż, można ją jakoś znieść ale pod warunkiem ze się nic nie robi inaczej jest to ogromny dyskomfort, Z resztą w lecie też jest syf jak jest powyżej 22 stopni.

  11. #14811
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nic takiego się nie stanie, bzdury wypisujesz! Beton nie grzeje, tylko magazynuje ciepło, a słońca w październiku jest za mało na przegrzanie betonowego domu.
    Akurat nieprawda bo kilka dni temu było gwałtowne ocieplenie i po prostu wyłączyłem klimatyzator i temperatura wrócił do normy w ciągu 2 h . Gdym miał rozgrzaną betonozę to samo wyłącznie ogrzewania nic by nie dało, trzeba by otwierać okna i generować niepotrzebne straty.

  12. #14812
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Akurat nieprawda bo kilka dni temu było gwałtowne ocieplenie i po prostu wyłączyłem klimatyzator i temperatura wrócił do normy w ciągu 2 h . Gdym miał rozgrzaną betonozę to samo wyłącznie ogrzewania nic by nie dało, trzeba by otwierać okna i generować niepotrzebne straty.
    Rozumiem. Magazyn energii grzał, a nie włączony klimatyzator.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #14813

    Domyślnie

    posadzki rozgrzane do kosmicznych 25 stopni, betonoza, brak kontroli , straty, ale macie problemy
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  14. #14814
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak za dzien lub 2 przyjdzie ocieplenie to otwiera się okna bo betony przegrzewają dom. To zalety betonozy
    Raczej nie przegrzejesz podłogi do takiej temperatury, bo różnice przy podłogówce są szybko odczuwalne po stopach. 23 st. to już dyskomfort. Słońce przez szyby i warstwę wykończenia nie rozgrzeje Ci podłogi (akumulatora) do takiej temperatury (prędzej powietrze + punktowo płytki)...
    Poza tym mowa o 25 stopniach C na wejściu wody w obieg OP.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #14815
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    to temperatura od 22 stopni wzwyż, można ją jakoś znieść ale pod warunkiem ze się nic nie robi inaczej jest to ogromny dyskomfort, Z resztą w lecie też jest syf jak jest powyżej 22 stopni.
    Cóż.. nie mam więcej pytań.
    Stwierdzę jedynie, że gdybym był taki delikatny, to bym nie mógł uprawiać swojej budowlanej profesji a na dodatek...o zgrozo, połowa jak nie więcej bzykanka by mi przepadła, bo się je uprawiało w różnych miejscach, w "ekstremalnych" temperaturach powyżej 22stC No i żona by mi żyć nie dała, gdyby w domu było mniej niż 22.5stC.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #14816
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Raczej nie przegrzejesz podłogi do takiej temperatury, bo różnice przy podłogówce są szybko odczuwalne po stopach. 23 st. to już dyskomfort. Słońce przez szyby i warstwę wykończenia nie rozgrzeje Ci podłogi (akumulatora) do takiej temperatury (prędzej powietrze + punktowo płytki)...
    Poza tym mowa o 25 stopniach C na wejściu wody w obieg OP.
    a po co słonce ma ogrzewać podłogę toż to zupełna głupota . Ot po prostu bez względu na rodzaj domu powietrze w pomieszczeniach i one same nagrzewają się od słońca, zwłaszcza że obecnie świeci ono pod ostrym kątem.

  17. #14817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a po co słonce ma ogrzewać podłogę toż to zupełna głupota .
    Masz rację, to zupełna głupota - myślę o większości twoich wypowiedzi w tym wątku.
    I mam nadzieje, że na tym zakończymy kolejny off-top, który sprowokowałeś.
    Przeczytaj uważnie tytuł wątku i napisz coś na temat
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #14818

    Domyślnie

    Wracając do tematu wątku, otrzymałem właśnie rozliczenie roczne za gaz, wrzucam dla zainteresowanych.

    Za okres od listopada do końca października wyszło 2727 zł brutto za 1009 m3 gazu. Z wcześniejszych szacunków wychodziło, że większość z tego idzie na CWU, niewiele mniej na CO. W ostatnim roku co kilka dni paliliśmy w kozie, zużywając przez cały sezon około 0,3 metra przestrzennego drewna.
    Do tej pory płaciłem według faktur prognoz, około 300 zł co 2 miesiące, zatem po podwyżce na wyrównanie wyszło ponad 1200 zł do dopłaty.
    Nowe prognozy opiewają w większości na około 550 zł co 2 miesiące, czyli przy kolejnym rozliczeniu możemy przekroczyć 3000 zł za rok, o ile sytuacja się nie pogorszy. Planuję troszkę więcej palić drewnem.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  19. #14819
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze to dosyc duzo. U mnie dom podobny 106m2 i od 21 lipca do 15 lipca tego roku zuzylem 430m3. Troche grzalem pradem bo zostalo z PV ale to moze 1000 max 1500kwh, raczej 1000 czyli ekwiwalent 200-250 kg drewna. Cwu dla 3 osob.

  20. #14820

    Domyślnie

    Dużo, również w porównaniu z poprzednimi zimami. W 2015 poszło jakieś 860m3, czyli teraz o 17% więcej.
    Dzieci podrosły i chlapią się zdecydowanie za dużo. Trzymamy zimą 22,5 do 23,5 stopnia, w sypialniach około 21. Teraz jest trochę cieplej, bo się nagrzewa od słońca i użytkowo.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

Strona 741 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony