dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 750 z 764
Pokaż wyniki od 14.981 do 15.000 z 15266
  1. #14981
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy któryś z Was zrobił podobne doświadczenie? Czy gaz latem ma wyższą kaloryczność latem niż zimą? Ktoś potwierdzi/zaprzeczy na podstawie własnego doświaczenia?
    Mogę potwierdzić różną kaloryczność gazu. Te same miejsce, ta sama kuchenka - inny czas wrzenia wody w garnku/czajniku.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #14982
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Na podstawie czasu zagotowania wody w czajniku moim zdaniem nie da się porównać kaloryczności gazu, to trzeba wykonać laboratoryjnie. Za dużo zmiennych. Dokładna objętość wody, temperatura początkowa wody musi być jednakowa. Naczynie to samo, ten sam palnik, z tym samym wypływem gazu, temperatura otoczenia, a wystarczy, że dno pokryło się osadem, albo w kuchni był przeciąg. I całe szacowanie o kant rozbić.
    Chyba nie chodzi o dokładne wyliczenie różnicy w kaloryczności, ale dlaczego nie nadaje się na wyznacznik, że różnica jest? Wszystkie wymienione czynniki constans (zliżony), to jakim cudem raz zagotuje się w 50s, a raz w 120s (dane przykładowe)? Rozumiem różnicę np. 20%, ale 50%? Subiektywizm ma gdzieś granice...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #14983
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to masz za rok 9,3m3 gazu/m2 użytkowej (plus drewno), a kolega bartek_de 8.14 m3 gazu/m2 (pewnie tez użytkowej) i brak informacji o gazie
    Pół tony brykietu to jakieś 200m3 gazu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #14984

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to masz za rok 9,3m3 gazu/m2 użytkowej (plus drewno), a kolega bartek_de 8.14 m3 gazu/m2 (pewnie tez użytkowej) i brak informacji o gazie
    Pół tony brykietu to jakieś 200m3 gazu
    Porównaj nasze domy, ja gotuję na gazie no i temperatury w domach.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #14985
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    209

    Domyślnie

    Grudzien 2022: 119m3 wsp. konwersji rzekomo teraz 11.48.
    Temp. wewnetrzna 22st co+cwu 47st. Rodzina 2+2.
    Pełne piętro - "skosy to zło"!
    Nowoczesna kostka 11,1x8,9 na płycie fundamentowej - 20cm Xps pod spodem;
    Pow. użytkowa 145m2;
    ściany 20cm styro 0.36;
    strop 40cm styro 0.36;
    dach dwuspadowy 144m2; strych nieużytkowy nieocieplony;
    okna Vetrex v82 + HST Vetrex slide v82;
    WM + reku Airpack 400V air++;
    CO + CWU gaz - kocioł Victrix Exa 24kw + zasobnik Immergas 125L;
    100% podłogówki; brak kominka; klima 4x split Mitsubishi Heavy Premium.
    PV 12.88kW NE(5.52)+SW(7.36). 30st.

  6. #14986
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Na podstawie czasu zagotowania wody w czajniku moim zdaniem nie da się porównać kaloryczności gazu, to trzeba wykonać laboratoryjnie. Za dużo zmiennych. Dokładna objętość wody, temperatura początkowa wody musi być jednakowa. Naczynie to samo, ten sam palnik, z tym samym wypływem gazu, temperatura otoczenia, a wystarczy, że dno pokryło się osadem, albo w kuchni był przeciąg. I całe szacowanie o kant rozbić.
    Bierzesz dzbanek wody Brita, 1 litr, 22 stopnie, ten sam palnik, ten sam garnek/czajnik - o kilka procent różnicy nikt by się nie czepiał, ale o 50%???? Pytanie, czy ktoś to mierzy, powiedzmy raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc????
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #14987
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Porównaj nasze domy, ja gotuję na gazie no i temperatury w domach.
    Porównałem, przecież widzisz, że odniosłem to do ich powierzchni.
    Tamperatura - ok, 1C to jakies 5-6% różnicy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #14988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Bierzesz dzbanek wody Brita, 1 litr, 22 stopnie, ten sam palnik, ten sam garnek/czajnik - o kilka procent różnicy nikt by się nie czepiał, ale o 50%???? Pytanie, czy ktoś to mierzy, powiedzmy raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc????
    Szukałem informacji jak to jest mierzone i przez kogo ale nic nie znalazłem. Są publikowane miesięczne tabele który punkt rozdzielni jaki miał współczynnik ale kto to mierzy i kto kontroluje rzetelność pomiarów ?
    Z rachunków wynika że co miesiąc współczynnik coraz wyższy. Dawniej u mnie współczynnik był ledwo ponad 10 a dziś już przekracza 11,4.
    Jak tak dalej pójdzie to okaże się że z metra gazu powinniśmy ogrzać się cały miesiąc
    Taki zajebisty gaz teraz kupują u Katarczyków ?

    https://www.psgaz.pl/mapa-orcs-i-jakosc-gazu
    Ostatnio edytowane przez ex67 ; 09-01-2023 o 18:02
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  9. #14989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie wsp. konwersji wynosił na początku 11.2, teraz 11.4.
    Latem zużywam 30m3 gazu na CWU.
    Czyli na ogrzanie domu idzie mi rocznie 400m3.
    Zużycie w tym sezonie grzewczym nie odbiega od lat poprzednich.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #14990
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Nie ma dwóch takich samych domów w tym samym miejscu więc dokładnie nie ma co porównywać.

  11. #14991

    Domyślnie Pytanie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Dość sporo jak na ten metraż i zadaną temperaturę, swoją drogą dużą masz histerezę na sterowniku.
    Pojęcie histerezy nic mi nie mówi, jeśli można proszę o wyjaśnienie. Sterownik zostawiam osobie, która na tym się zna. Osobiście zajmuję się regulacją temperatury/harmonogramu. Ale swoją drogą zastanawiam się jaki sposób ustawienia temperatury jest najkorzystniejszy z punktu widzenia zużycia gazu. Czy dla ekonomii lepiej utrzymywać względnie stałą temperaturę +/- 0,5 stopnia, czy lepiej ustawiać harmonogram.

    Obecnie mam ustawienia wg harmonogramu:
    5:00 - 7:30 - 20,5 stopni;
    7:30 - 16:30 - 19,0 stopni
    16:30-19:30 - 20,5 stopni
    19:30 - 5:00 - 19,0 stopni.

    Jeśli chodzi o komfort jest ok, cieplej jest wtedy, kiedy rodzina tego potrzebuje, temperatura zmierzona nie spada poniżej 20 stopni, ale zastanawiam się nad tematem pod kątem zużycia energii. Czy macie doświadczenia w tym temacie.

    A co precyzyjnych danych to dom jest parterowy cały w podłogówce. Na marginesie uważam, że dużo błędów zostało popełnione przy montażu okien i tutaj jest najwięcej strat ciepła. Uczulałbym na to wszystkich aktualnie budujących dom.

  12. #14992

    Domyślnie

    Miałem kiedyś 2 st obniżenia (mój sterownik nie ma połówek) ale stwierdziłem że to bez sensu. Może gdyby obniżenia trwały dłużej albo na grzejnikach to tak ale takie okna kilkugodzinne na podłodze to żaden zysk. I tak to co wystygło trzeba szybko nagrzać gdy kończy się okno obniżenia a podłogówka szybko nie grzeje (szczególnie moja bo ma 8-9 cm grubości).
    Teraz mam tylko 1 st i uważam że to maksimum co warto w ciągu doby obniżać. Lepiej obniżyć temperaturę w jakimś mniej używanym pomieszczeniu na stałe i uzyskać realne oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez ex67 ; 09-01-2023 o 18:48
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  13. #14993
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zużycie w tym sezonie grzewczym nie odbiega od lat poprzednich.
    Ale mi właśnie chodzi o to, żeby porównać sezon letni do zimowego. Każdy by łatwo porównał zużycie między tymi samymi sezonami, ale jak dotąd nie widziałem porównania między latem i zimą, a współczynnik konwersji jest pewnie na fakturze taki sam przez cały rok.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #14994
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ale mi właśnie chodzi o to, żeby porównać sezon letni do zimowego. Każdy by łatwo porównał zużycie między tymi samymi sezonami, ale jak dotąd nie widziałem porównania między latem i zimą, a współczynnik konwersji jest pewnie na fakturze taki sam przez cały rok.
    Nie gotuję na gazie, więc nie porównam.

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Uważam, że subiektywne stwierdzenie spadku kaloryczności gazu ziemnego aż o 50 % jest niczym innym, niż teorią spiskową rodem z kafeterii Taki gaz o zawartości 50 % metanu to ja nie wiem, czy zapaliłby się w palniku bez wymiany dysz i regulacji. Wracając do tematu. Gazem ogrzewam tylko CWU dla dwóch osób (kocioł z przepływowym ogrzewaniem wody). Średnio mam zużycie 0,4 m3 gazu ziemnego na dobę. I to się zgadza w periodzie kilku miesięcy. Nie notowałem podwojenia zużycia gazu.
    Też tak sądzę
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #14995
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sudo Zobacz post
    Uważam, że subiektywne stwierdzenie spadku kaloryczności gazu ziemnego aż o 50 % jest niczym innym, niż teorią spiskową rodem z kafeterii Taki gaz o zawartości 50 % metanu to ja nie wiem, czy zapaliłby się w palniku bez wymiany dysz i regulacji. Wracając do tematu. Gazem ogrzewam tylko CWU dla dwóch osób (kocioł z przepływowym ogrzewaniem wody). Średnio mam zużycie 0,4 m3 gazu ziemnego na dobę. I to się zgadza w periodzie kilku miesięcy. Nie notowałem podwojenia zużycia gazu.
    Grzanie CWU to jest jakiś trop. A zauważyłeś w ogóle jakieś wahania zużycia?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #14996
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Może ktoś powie jak policzyć poprawnie zużycie domu w W per m2/rok? Nie wiem za bardzo które dane podstawić.

    Zużycie gazu 2022: 475CWU + 555 CO
    Wsp konwersji: 11,52
    Powierzchnia całkowita po podłogach 231m2
    Powierzchnia całkowita grzana po podłogach bez garażu oraz kotłowni 181m2
    Powierzchnia użytkowa grzana z uwzględnieniem skosów na poddaszu 148m2

    Z góry dzięki.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  17. #14997
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wiesz, tak naprawdę to grzejemy kubaturę. Bo jest różnica czy nad tym metrem kwadratowym grzanej podłogi strop jest na wysokości 1.4,czy 3.5 metra
    Takie przeliczanie jest proste dla domów bez skosów.
    W sumie możesz przyjąć 180m2, żeby dostać fajniejszy wynik, albo 148, żeby dostać mniej fajny wynik
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #14998

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek_de Zobacz post
    Pojęcie histerezy nic mi nie mówi, jeśli można proszę o wyjaśnienie. Sterownik zostawiam osobie, która na tym się zna. Osobiście zajmuję się regulacją temperatury/harmonogramu. Ale swoją drogą zastanawiam się jaki sposób ustawienia temperatury jest najkorzystniejszy z punktu widzenia zużycia gazu. Czy dla ekonomii lepiej utrzymywać względnie stałą temperaturę +/- 0,5 stopnia, czy lepiej ustawiać harmonogram.

    Obecnie mam ustawienia wg harmonogramu:
    5:00 - 7:30 - 20,5 stopni;
    7:30 - 16:30 - 19,0 stopni
    16:30-19:30 - 20,5 stopni
    19:30 - 5:00 - 19,0 stopni.

    Jeśli chodzi o komfort jest ok, cieplej jest wtedy, kiedy rodzina tego potrzebuje, temperatura zmierzona nie spada poniżej 20 stopni, ale zastanawiam się nad tematem pod kątem zużycia energii. Czy macie doświadczenia w tym temacie.

    A co precyzyjnych danych to dom jest parterowy cały w podłogówce. Na marginesie uważam, że dużo błędów zostało popełnione przy montażu okien i tutaj jest najwięcej strat ciepła. Uczulałbym na to wszystkich aktualnie budujących dom.
    Histereza określa wahnięcia w dół i w górę temperatury w pomieszczeniach względem zadanej. Ja mam ustawione 21,5 C z histerezą 0,2 stopnia czyli piec podbije temperaturę w pomieszczeniach do 21,6 i stop, a zacznie pracować przy 21,4 i tak w kółko. Widzę, że masz okna czasowe z różnymi ustawieniami temperatur, ja mam cały czas jednakowo ale co się komu podoba, też mam 100% podłogówki, nawet nie mam drabinki w łazience. Dodam jeszcze, że okna czasowe przy podłogówce są mało sensowne ze względu na dużą bezwładność tego typu ogrzewania. Jeśli tak Ci dobrze to tylko życzyć przyjemnego użytkowania wymarzonego domu. Pozdrawiam serdecznie.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  19. #14999

    Domyślnie

    Ciepłomierz sobie zamontujcie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #15000

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ciepłomierz sobie zamontujcie.
    A po co?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

Strona 750 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony