dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    wszystkie zabezpeczenia alarmowe wydają mi się trafne, kiedy podłączeni jesteśmy pod monitoring, każda usterka, brak napięcia, próba sabotażu, daje sygnał do stacji i wysyłany zostaje patrol. O wszystkim na bieżąco informowany jest telefonicznie właściciel.
    trzeba wziąść pod uwagę, że nie zawsze sąsiedzi zareagują na wyjący alarm itp., a nawet widząc włamywacza czy intruza, przez kamerki podłączone do netu, bedąc daleko od domu nie zareagujemy tak szybko jak patrol agencji ochrony.
    pozdr....

  2. #22

    Domyślnie

    Ja u siebie zrobilem tak, ze w garazu bedzie stal agregat pradotworczy (kupilem go gdy wylewalem fundamenty bo wowczas nie mialem pradu). Z garazu do glownej skrzynki rozdzielczej puscilem dodalkowy kabel. Sam robilem u siebie instalacje elektryczna i zrobilem tak aby oswietlenie i gniazdka rozdzielic na obwod glowny i awaryjny. Do awaryjnego dolaczone sa najwazniejsze urzadzenia: piec, pompka cyrkulacyjna, alarm, lodowka, oswietlenie w najwazniejszych miejscach (schody, WC , itp. Obwod awaryjny bedzie buforowany z UPS-a (chwilowe zaniki pradu). Agregat uruchomi sie dopiero gdy bedzie pewnosc ze to dluzsza przerwa w dostawie pradu. W ciagu dnia gdy nie bedzie nikogo w domu agregat wlaczy sie dopiero gdy: lodowka bedzie sie rozmrazac, akumulator alarmu bedzie na wyczerpaniu, dom zabardzo sie wychlodzi.
    Chyba powinno to wszystko dzialac.

  3. #23

    Domyślnie

    Gdzie ja byłam jak pani o tym wszystkim w szkole mówiła ...

    Dziękuję za uwagi i opinie, myślę że taka burza mózgów pozwoli wielu osobom znajleźć tu coś dla siebie i wykorzystać w większym lub mniejszym stopniu. A przede wszystkim ukierunkuje dalsze poszukiwania w necie.
    A co sądzicie o urządzeniach typu "bluetooth" zamiast kabelków,
    lub droga radiową np. są takie bezprzewodowe dzwonki do domów, oczywiście nie wszędzie da się to zastosować ale do sterowania np. światłem przed domem ( oczywście chodzi o drogę od serwera do urządzenia ).

    Karina

  4. #24

    Domyślnie

    bezprzedwodowe dzwonki do drzwi, jestem za, tymbardziej, że bywają w róznych zestawach, 2 nadajniki + 1 odbiornik albo 2 odbiorniki + 1 nadajnik itp., każdy odbiornik w zestawie ma inna melodyjke
    - można je wykorzystać jako typowy dzwonek
    nadajnik przy furtce, odbiornik (dzwonek) instalujesz na stałę w domu, a drugi możesz nosić przy sobie, np gdy wykonujesz prace w ogródku, lub odpoczywasz w ogrodzie na tyłach domu,

    - albo sygnalizator domowy
    nie chce Ci się dreptać po schodach i krzyczeć już obiad, tylko myk naciskasz nadajniczek, który masz pod ręką i odbiornik dzwoni u dziecka w pokoju, przydatne w domu wielopokoleniowym dla starszych osób.


  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Sam w domu ułożyłem UTP do każdego pomieszczenia, do tego dodatkowo koncentryk. Oczywiście jest szafka krosownicza coby to wszystko łączyć. Wydaje mi się jednak, że za kilka lat będzie to rozwiązanie które "trąci myszką". Za chwilę standardem pewnie stanie się światłowód, a może od razu "brak przewodów". W tej chwili dobre rozwiązania bezprzewodowe to jeszcze rzadkość i wysokie koszty, ale za lat kilka nie będzie problemu z okablowaniem.

  6. #26

    Domyślnie

    Burza mózgów jest fajna, ale mam wrażenie, że na siłę próbujecie wyważać drzwi już otwarte. Budowa sieci po to by sterować światłem w ogrodzie, czy dzwonkiem to lekka przesada. Są o wiele prostsze i tańsze gotowe rozwiązania. Domowy net przyda się raczej do wspólnych gier, jeśli ktoś lubi, kopiowania dużych porcji danych lub pracy na wspólnych platformach graficznych. Innych zastosowań, nie na siłę, na razie nie widzę. Uwaga o tym, że za 5-10 lat ta sieć będzie już przeżytkiem jest również celna - ale życzę miłych fantazji

  7. #27

    Domyślnie

    Bartt, małam na mysli bezprzewodowe dzwonki, które mozna kupić bardzo tanio, prawie w każdym markecie budowlanym.
    ich raczej sterować przez komp sie nie da
    ale burza mózgów, rzeczywiscie jest bardzo pomocna
    pozdr....

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    AM Kable UTP wcale za parę lat nie będą takie stare napewno dałeś kat. 5 lub 5e.
    Rozwiązania bezprzewodowe wcale nie są takie najlepsze - trzeba zmieniać baterie i są podatne na zakłócenia potrafią czasem sie same uruchamiać.
    Ja dodatkowo jeszcze obok szafki krosowej UTP instaluję centralke telefoniczną z wyjściami przekaźnikowymi, szafkę krosową okablowania TV, szafkę sterowniczo zasilającą z obwodami oswietlenia terenu i odbiornikami zdalnego sterowania , oraz do tego jeszcze doprowadzę okablowanie od videobramofonu. Przewiduję, że docelowo działanie instalacji bedzie nastepujące :
    1) Zapalanie oswietlenia terenu pilotami, przyciskiem przy videobramofonie, przez wybranie kodu na dowolnym aparacie telefonicznym, łącznikiem na ścianie w holu i przy bramie
    2) Obsługa videobramofonu + otwieranie furtki/bramy z dowolnego telefonu, podgląd osoby dzwoniacej do bramy w dowolnym odbiorniku TV, oraz z panelu videobramofonowego.
    3) Dodatkowo w czasie nieobecności przekierowanie rozmowy z videobramofonu na telefon komórkowy, oraz sterowanie kilku urzadzeń przy pomocy telefonu komórkowego.
    Puki co narazie samo okablowanie.
    Pozdrawiam

  9. #29

    Domyślnie

    Inwestorze,
    i to jest konkretny projekt, do którego chciałabym dojść.
    Niekoniecznie pierwotnie infantylne pomysły muszą być receptą do realizacji. Ale po Waszych uwagach może już krystalizować się nieco prostszy i bardziej realny projekt instalacji.
    Pytanie, czy realizujesz to dzięki swojej wiedzy i zdolnościom, a tak przypuszczam śledząc inne wątki, czy wspierasz się komercją.

    Karina

  10. #30

    Domyślnie

    Investor masz rację. Kabelki będą jeszcze bardzo długo. Ja ułożę jeszcze światłowód do kilku miejsc w domu (bardziej do audio niż netu ale kto wie?). Bezprzewodówka to zabwka. Łatwo można "podsłuchać" i eter jest tak "siany" przez różne urządzenia radiowe, że za chwilę wejdą jakieś regulacje prawne.
    Wideoserwer to konieczność (są gotowe rozwiązania i wideokarta 4 wejścia po niskiej+ oprogramowanie w wesji Home za ok 1000zł)
    UPS 2kVA już mam, agregat kupię zwykły a automatyczny rozruch to kwestia kilku przekaźników czasowych. Sterownie pilotem oświatleniem bramą itp. to też prosta sprawa (można samemu sklacić układ lub kupić gotowca np. HAGER czy Legrand). Zbiorcza telewizja naziemna satelitarna i inne tam (np. centralny pilot itp.) to nie fantazja ale urządzneia za kilkaset złotych (np. TelkomTelmor czy Dipol)
    Alarm z powiadamianiem to standard.
    Tak naprawdę to karta I/O do komputera (np. Advantech) i oprogramowania (np. Geni) trochę programowania objektowego i sterowanie z wizualizacją za niewielkie piniądze (ja sobie nie napiszę w asemlerze bo nie umiem na tyle)
    Jeszcze dodam o centralnym odkurzaczu. tylko niestety sam nie posprząta ale za kilkadziesiąt złotych można dogadać się z jakąś Panią

    Pozdrawiam

  11. #31

    Domyślnie

    Tomgor,
    bardzo podobało mi się z tą panią za kilkadziesiąt złotych w tym kontekscie. Dodam jeszcze, że interesuje nas DOBRE AUDIO i może trochę VIDEO. Myślę też o rzutniku multimedialnym i ekranie zwijanym w suficie. Tylko czy ktoś ma pomysł jak to umieścić w stropie TERIVA, a tym bardziej w takim wylewanym ?

    Karina
    P.S.
    To wszystko kiedyś tam, ale instalację warto mieć.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-01-19 01:24 ]</font>

  12. #32

    Domyślnie

    Karina! Tak naprawdę mądrze wykonanew okablowanie strukturalne załatwi większość spraw związanych ze sterowaniem domu. Myślę, że najbardziej trafnym sposobem jest zdecentraliuzowanie systemów sterujących a przy pomocy jednego kompa wszystko monitorować i sterować (nawet bezpiecznie przez internet).

  13. #33

    Domyślnie

    moja wiedza na temat sterowania kompem i instalacji jest na poziomie świadomego użytkownika, a przy kompie świadomego użytkownika przechodzącego czasem w doradcę klienta.
    Hobbistycznie , kulawo piszę w delphi, wyłącznie twórczo.
    Czy warto z pomocą rodziny ( patrz : niezwykle zdolny mąż ) samodzielnie hobbistycznie rozwijać ten temat, czy raczej zlecić projekt fachowcowi ?
    Jakie jest wasze zdanie ?

    Karina

  14. #34

    Domyślnie

    Warto samemu. Dużo zaoszczędzisz. Jak Tobie napisałem nie projektój urządzeń istniejących tylko kup gotowe rozwiąznia (wcale nie drogie) połącz je z jednym komputerem i używając programu np. Geni (programuje się bardzo prosto) monitoruj i steruj całością. Ja też zam tylko obsługe komputera. Jedyne urządzenia jakie zaprogramowałem to jednoukładowiec oraz kilka sterowników PLC. Do sterownia domem wystarczy tylko ogólna wiedza o komputerach a zabezpieczenie mojego komputera od wścipskiego internetu wykona jeden z moich znajomych. Niech każdy robi co potrafi. Jak troche popytasz i poszuasz to sama wykonasz wszystkie te "bajery". Nie szukaj systemów zintegrowanych (np. AndoveControl nie pamiętam jak to się dokładnie pisze) bo kosztują majątek i są dedykowane dla dużych inteligentnych budynków. Do domu wystarczą rozwiązania nietypowe, tanie, samemu wykonane w oparciu o dostępne (powszechnie stosowane) urzadzneia. Takie rozwiąznia też mają swoją zaletę. Nikt nie jest wstanie przewidzieć co zainstalowałaś.
    Miłego wydziwiania, naprawdę warto.

  15. #35

    Domyślnie

    Czy Ty Piszesz z Polski? Może masz jakąś normalną godzinę o tej porze? bo mi sę już oczy zamykają jak popmyślę, że w poniedziałek do pracy.

  16. #36

    Domyślnie

    Tomgor,
    u nas jest noc z soboty na niedzielę, więc jestem gdzieś na drugiej półkuli. W moim świecie wcześnie rano i do wieczora zarabia się pieniążki na domek. Wieczorem conieco dla rodziny a na forum to czas jest tylko o tej porze.
    Piszę z Polski.

    Karina

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    KarinaZ
    Realizacja to trochę wiedzy, trochę podpatrzenia u innych, no i oczywiście trochę komercyjnych urzadzeń ale raczej tych prostszych. Nie przewiduję konstruowania urządzeń samodzielnie, no może poza prostymi układami opartymi na przekaźnikach w szfce zasilajaco sterujacej.
    Nie przewiduję również stosowania PC-ta.
    Podstawa to maksymalna prostota i niezawodność.
    Pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    KarinaZ, widzę że myślimy podobnie, ja wszystkie instalacje robię na wyrost full wypas! przed tynkami,
    okablowanie zewn kamer do komp i tv w sypialni
    instalacje do klimy
    do głosnikow satelitek w salonie
    do kina domowego w pokoju tv
    instalacje w suficie do projektora i ew elektrycznie opuszczanego ekranu
    oddzielne obwody elek poprowadzilam do sprzetu komp, oddzielne do sprzetu audio-wideo, do kuchenki elektr, do pieca
    na wyrost zostawilam w skrzynce elektr bezpieczniki do kamerek, do klimy
    gniazda tel, elekr, komp w wiekszości pomieszczeń nawet po dwa w jednym (nie wiem jeszcze dokladnie co gdzie bedzie stac, wiec przyjelam kilka wariantow)
    w lazience rozprowadzone mam kable do glosnikow, mam tam gniazdo tv i tel
    nie mowie, ze wszedzie bede miala telewizor, ale 1 maly tv, latwo przeniesc z kuchni do lazienki np kiedy leci moj ulubiony program, a ja mam ochote wykapac sie

    itp

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony