dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 27
Pokaż wyniki od 521 do 537 z 537
  1. #521
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    No wlasnie - duzo spadla ilosc postow na nowym forum ? Bo tez mam wrazenie, ze wiele watkow umiera.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #522

    Post Selen 500

    Cytat Napisał gianti Zobacz post
    co sądzicie o rekuperatorze berluff selen 500?

    czy będzie to dobry wybór dla domku - 200m2. projektant wyliczył nawiew :400m3 i wywiew 400m3.

    moim zdaniem mocno to zawyżył , ale to już zdanie laika, który bierze pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa i sumę zdarzeń a nie fizykę przepływu i wymiany powietrza.
    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ciekawie wygląda ten Berluf - tylko nie zauważyłem jak wyglądają i ile kosztują wkłady filtracyjne.

    Czekam na opinie pierwszych użytkowników.

    CO do polskich to poza Bartoszem jest jeszcze Nikol (który działa np. u mnie).
    to ja podbijam temat z pytaniem, czy ktos ma jakies doswiadczenia z centrala Berluf Selen 500? Wg danych producenta wyglada na dobry sprzet, a przy tym ma rewelacyjny sterownik w cenie. Niezla alternatywa dla Bartosza Vena4...?

    Czekam na opinie

  3. #523
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Mam pytanie o tlumiki.
    Czy jezlei mam za i przed reku skrzynki rozprezne, to robia one przy okazji za tlumiki czy nie ? JEzlei tak to moge wstawic tlumik miedzy reku a skrzynka ? Pomoze ?
    I czy tylko na wylocie czy na wlocie tez ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  4. #524
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mistral311

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Inowrocłąw
    Kod pocztowy
    88-100
    Posty
    2

    Domyślnie Berluff

    Używam centralę Barluff 500 od listopada. Cenowo centrala była tańsza od lepszej konkurencji o ok.3-4 tys. Po podliczeniu wszystkich kosztów montażu, GWC różnica prawie się zaciera. Najsłabszym punktem urządzenia jest sterownik. Brak podstawowych ustawień np. temperatury, którą chcemy uzyskać w pomieszczeniach powoduje, że przy temp. w domu ok.25 stopni system w nocy wyłączy GWC i by-pass i zaczyna odzyskiwać ciepło. Można na sterowniku wyłączyć GWC wtedy załączy się by-pass izaczyna chłodzić ale trzeba pamiętać, żeby przed wyjściem do pracy przełączyć GWC. W przeciwnym wypadku po południu dom będzie jeszcze bardziej przegrzany. Serwis twierdzi, że tak musi być. Czyli w urządzeniu za 30 tys. (kompletna instalacja z GWC) sterowanym komputerkiem trzeba kilka razy dziennie w zależności od temp., godzin pracy i innych przyczyn coś przełączać.
    NIE POLECAM!!!!!! Dopuki sterowanie nie zostanie poprawione trzymać się z daleka bo 4 ciepłe miesiące będą męczarnią.
    Ew. pytania kierować na [email protected]

  5. #525

    Domyślnie

    Czy ktoś potwierdza problemy mistral311 ?

  6. #526
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Widać, że konkurencja nie śpi. Berluf Selen to jedna z najlepszych central wentylacyjnych z najwygodniejszym w obsłudze sterownikiem. Jeszcze inna konkurencja napisała kiedyś:''Berluf Selen 500, włączam kiedyś a tu ryk jak z syreny strażackiej"
    Inny przykład: Przedstawiciel handlowy producenta okien:''Niech Pan nie kupuje Berluf bo to jest Dospel i ta centrala jest głośna i ja się na tym znam". Jego propozycja to centrala wentylacyjna ze skandynawii za prawie 20 tys zł z wymiennikiem krzyżowym i wentylatorami na prąd zmienny. Oczywiście po godzinie kolega przedstawiciela handlowego już do mnie dzwonił z ofertą skandynawskich rekuperatorów.
    Takie przykłady można mnożyć. Kolega mistral 311 ma problem ponieważ centrala posiada automatyczny baypas, który otwiera się i zamyka w określonych przedziałach temperaturowych. Jeżeli temperatura powietrza wypływającego z GWC i wpływającego na wejściu do rekuperatora jest niższa od minimalnego przedziału temperaturowego ustawionego na bypas to jest logiczne, że baypas się nie otworzy i całe powietrze płynie przez 50m2 wymiennika i następuje odzysk ciepła. Propozycją dla Pana może być zmiana nastawy temperatur załączania i wyłączania bypas w okresie letnim.
    Jeszcze innym rozwiązaniem będzie wyciągnięcie czujnika temperatury baypasu i umieszczenie go przed wymiennikiem GWC, wtedy przy temperaturze zewnętrznej np 28 st baypas się załączy pomimo tego, że powietrze po przejściu przez GWC będzie miało temperaturę tylko 17 stopni. Nie będzie wtedy dochodziło do wymiany ciepła na wymienniku i można będzie bez problemu wychładzać dom.
    W tej chwili Panie mistral 311 GWC schładza powietrze i jest ono chłodniejsze od minimalnej nastawy baypasu, co powoduje jego zamknięcie i kierowanie powietrza na wymiennik.
    Rozwiązanie problemu poprzez zmianę lokalizacji czujnika baypasu wydaje się być moim zdaniem najbardziej sensownym rozwiązaniem. Czujnik musi mierzyć temperaturę zewnętrzną i najlepiej kiedy będzie miał podobne nastawy co GWC dla okresu letniego.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 02-12-2011 o 13:32

  7. #527
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Jakis czas temu pytalem o sterowniki do rekuperatora., ale bez odzewu. Moze ktos pomoc ?

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...o-rekuperatora.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  8. #528

    Domyślnie

    jestem na etapie wycen instalacji rekuperacyjnych. najlepsza ofertą na razie jest Centrala Venta- Axia 300m3 + sterowanie
    czy ktoś może coś na ten temat powiedziec? doradzić.. odradzić
    może znacie firmy które za mniej niż 15 tys zrobią mi rekuperacje (poznan)

    pozdrawiam
    Wojtek

  9. #529
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dar1111

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Posty
    1

    Domyślnie berluff 500 sterownik

    Cytat Napisał mistral311 Zobacz post
    Używam centralę Barluff 500 od listopada. Cenowo centrala była tańsza od lepszej konkurencji o ok.3-4 tys. Po podliczeniu wszystkich kosztów montażu, GWC różnica prawie się zaciera. Najsłabszym punktem urządzenia jest sterownik. Brak podstawowych ustawień np. temperatury, którą chcemy uzyskać w pomieszczeniach powoduje, że przy temp. w domu ok.25 stopni system w nocy wyłączy GWC i by-pass i zaczyna odzyskiwać ciepło. Można na sterowniku wyłączyć GWC wtedy załączy się by-pass izaczyna chłodzić ale trzeba pamiętać, żeby przed wyjściem do pracy przełączyć GWC. W przeciwnym wypadku po południu dom będzie jeszcze bardziej przegrzany. Serwis twierdzi, że tak musi być. Czyli w urządzeniu za 30 tys. (kompletna instalacja z GWC) sterowanym komputerkiem trzeba kilka razy dziennie w zależności od temp., godzin pracy i innych przyczyn coś przełączać.
    NIE POLECAM!!!!!! Dopuki sterowanie nie zostanie poprawione trzymać się z daleka bo 4 ciepłe miesiące będą męczarnią.
    Ew. pytania kierować na [email protected]
    Potwierdzam problem mistral311
    Zgodnie z instrukcją sterownik ma możliwość ustawienia temperatury, tak wynika również ze zdjęć reklamujących ten produkt. W praktyce Berluff takiej opcji nie daje w sterowniku. Fabrycznie ustawiona jest jakaś, bliżej nieokreślona wartość, która określa dalsze parametry.
    Mam rekuperator od 6 miesięcy z podłączonym GWC ale nie wiem jaka jest temperatura na czerpni czy na GWC, nie wiem skąd rekuperator bierze powietrze i nie mam możliwości wyboru w tym zakresie.
    Nie mam możliwości sterowania by-passem.
    Efekt jest taki, że teraz w domu sterownik pokazuje 23 stopnie, temperatura zewnętrzna 15 stopni, rekuperator ma wyłączony by-pass i nawiewa podgrzane powietrze - jedyne wyjście to otworzyć okna i zapomnieć o rekuperacji!!!
    Serwisant twierdzi, że temperatura wskazywana przez sterownik nie jest uwzględniana - to taki zwykły termometr.
    Rekuperator ma swoje własne nastawy i nic, dosłownie NIC, nie można z nim zrobić.
    Jako "rozwiązanie" problemu zaproponowano wyciągnięcie czujnika z wlotu powietrza i przystawienie go do jakiegoś źródła ciepła, żeby oszukać sterownik.
    Moje serdeczne gratulacje dla tzw. inżynierów z Berluffa.
    A co do postu Tomka B.. to nie będę się wypowiadał. Nie jestem konkurencją tylko klientem, który drugi raz nie nabrałby się na takie CUDO.
    Nie wiem jaki jest problem techniczny, aby z panelu sterownika ustawiać temperaturę, czy też samodzielnie decydować o włączeniu lub wyłączeniu by-passu lub gwc. Wszystkie te możliwości i tak są realizowane przez sterownik, tylko że w trybie pełnej automatyki, która się nie sprawdza.
    Pozdrawiam. Jeżeli ktoś ma lepsze rozwiązanie niż berluff to proszę o wiadomość na [email protected].
    Ja ze swej strony nie polecam tego produktu.

  10. #530
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał dar1111 Zobacz post
    Potwierdzam problem mistral311
    Zgodnie z instrukcją sterownik ma możliwość ustawienia temperatury, tak wynika również ze zdjęć reklamujących ten produkt. W praktyce Berluff takiej opcji nie daje w sterowniku. Fabrycznie ustawiona jest jakaś, bliżej nieokreślona wartość, która określa dalsze parametry.
    Mam rekuperator od 6 miesięcy z podłączonym GWC ale nie wiem jaka jest temperatura na czerpni czy na GWC, nie wiem skąd rekuperator bierze powietrze i nie mam możliwości wyboru w tym zakresie.
    Nie mam możliwości sterowania by-passem.
    Efekt jest taki, że teraz w domu sterownik pokazuje 23 stopnie, temperatura zewnętrzna 15 stopni, rekuperator ma wyłączony by-pass i nawiewa podgrzane powietrze - jedyne wyjście to otworzyć okna i zapomnieć o rekuperacji!!!
    Serwisant twierdzi, że temperatura wskazywana przez sterownik nie jest uwzględniana - to taki zwykły termometr.
    Rekuperator ma swoje własne nastawy i nic, dosłownie NIC, nie można z nim zrobić.
    Jako "rozwiązanie" problemu zaproponowano wyciągnięcie czujnika z wlotu powietrza i przystawienie go do jakiegoś źródła ciepła, żeby oszukać sterownik.
    Moje serdeczne gratulacje dla tzw. inżynierów z Berluffa.
    A co do postu Tomka B.. to nie będę się wypowiadał. Nie jestem konkurencją tylko klientem, który drugi raz nie nabrałby się na takie CUDO.
    Nie wiem jaki jest problem techniczny, aby z panelu sterownika ustawiać temperaturę, czy też samodzielnie decydować o włączeniu lub wyłączeniu by-passu lub gwc. Wszystkie te możliwości i tak są realizowane przez sterownik, tylko że w trybie pełnej automatyki, która się nie sprawdza.
    Pozdrawiam. Jeżeli ktoś ma lepsze rozwiązanie niż berluff to proszę o wiadomość na [email protected].
    Ja ze swej strony nie polecam tego produktu.
    Proste, czujnik temperatury dla by-pas odczytuje temperaturę zewnętrzną 15 stopni. Bay-pas ma fabryczne ustawienia otwarcia 24 stopni. Czujnik jest w złym miejscu. Jeśli przed gwc mamy 29 stopni a na jego wyjściu 15 stopni, to w którym miejscu powinien znajdować się czujnik? Jeśli tam gdzie jest 15 stopni a temp załączenia bajpasu to 24 stopnie to co sie dzieje? A jeśli czujnik umieścimy na czerpni gwc gdzie mamy 29 stopni to co się stanie? Czujnik podaje właściwa temperaturę potrzebną dla by-pas.

  11. #531
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Docencik_

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Pietrzykowice
    Kod pocztowy
    34-326
    Posty
    4

    Domyślnie Berluf Selen II 500

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Proste, czujnik temperatury dla by-pas odczytuje temperaturę zewnętrzną 15 stopni. Bay-pas ma fabryczne ustawienia otwarcia 24 stopni. Czujnik jest w złym miejscu. Jeśli przed gwc mamy 29 stopni a na jego wyjściu 15 stopni, to w którym miejscu powinien znajdować się czujnik? Jeśli tam gdzie jest 15 stopni a temp załączenia bajpasu to 24 stopnie to co sie dzieje? A jeśli czujnik umieścimy na czerpni gwc gdzie mamy 29 stopni to co się stanie? Czujnik podaje właściwa temperaturę potrzebną dla by-pas.
    Witam.
    Jeśli można się wtrącić w rozmowę o tym Cudownym produkcie Berlifa to to robię. Mam to cuś i nie zgodzę się z Panem że tam jest jakiś czujnik od by-pass. Nie ma czujnika od by-pass jest czujnik który w/g instrukcji ma być w kanale zasysającym powietrze z zewnątrz z tzw ściennej czerpni świeżego powietrza. Problem polega na tym, że doświadczalnie sprawdziłem i wychodzi na to, że ten czujnik miałby być przy samej kratce prawie na zewnątrz żeby był to odczyt temperatury powietrza na zewnątrz bo w kanale dolotowym będzie on albo stygł albo się ogrzewał w zależności przez jakie pomieszczenia te kanały prowadzą i proszę się nie sugerować, że kanał jest izolowany bo to i tak nic nie da po jakimś czasie i tak dostanie temp nie takiej jak na zewnątrz. Problem jest głębszy bo centrala przełącza by-pass gdy ten czujnik wskazuje 22-23*C a to oznacza, że ta centrala naraża mnie na dyskomfort i koszty związane ze swoją nie potrzebną pracą! Już tłumaczę dlaczego tak twierdzę. Otóż jeśli na zewnątrz jest 25*C a ja mam w domu 23*C to GWC i by-pass jest włączone i wszystko jest ok ale schodki zaczynają się gdy mam dom np nagrzany przez słońce, które przez cały dzień grzało a pod wieczór temp spadnie na zewnątrz do 21*C lub mniej wtedy ta marnotrawna skrzynka zwana rekuperatorem wyłącza by-pass i powietrze z GWC jakieś 13-14*C leci na wymiennik!!! Przez co marnuje energię uzyskaną dzięki matce ziemi. Przecież to jest idyjotyzm takie sterowanie! Nie wspomnę już o tym ze centrala podnosi temp powietrza z GWC około 2-4*C a temp powietrza wysysanego z domu obniża o tyle samo co sugeruje prostackie rozwiązanie by-pass które polega na równoległym kanale do wymiennika ale zapomniano o zamknięciu wymiennika wiec powietrze jednak przechodzi przez wymiennik równolegle do by-pass. Niestety chyba to jest norma bo chyba żaden producent nie jest na tyle solidny żeby dorobić jedną dosłownie jedną dodatkową przysłonę na wymiennik od jednej strony żeby ten nie domieszkował powietrza, które w wyniku przepływu przezeń nagrzewa się jednak. Teraz już nie wiem czy kupiłem bubel czy jest to po prostu lenistwo i olewatorstwo producentów bo mamy 21wiek i takie rzeczy powinny być wykonane tak ze mucha nie siada i szczelne i precyzyjne tym bardziej ze jest to budowa cepa przecież taka centrala! Trochę da się ulepszyć np dodatkowa przesłona na wymiennik gdy by-pass jest włączony ale żeby to sterowanie poprawić to będzie trzeba robić doktorat z tego czegoś a nie kosztowało to 2zł żeby robić to za producenta!
    Mam jeszcze pytanie czy ktoś może wie czy słyszał że jest jakaś możliwość ingerencji w ustawienia tych progów temperatur? Może jest gdzie możliwość ustawienia temp zadanej w/g której całość niestety powinna działać i odnosić się do niej bo bez takiej temperatury to to urządzenie działa jak dziecko we mgle dosłownie i w przenośni niestety
    Proszę o jakieś sugestie i informacje...
    Pozdrawiam Marcin.

  12. #532
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Docencik_ Zobacz post
    Niestety chyba to jest norma bo chyba żaden producent nie jest na tyle solidny żeby dorobić jedną dosłownie jedną dodatkową przysłonę na wymiennik od jednej strony żeby ten nie domieszkował powietrza, które w wyniku przepływu przezeń nagrzewa się jednak. Teraz już nie wiem czy kupiłem bubel czy jest to po prostu lenistwo i olewatorstwo producentów bo mamy 21wiek i takie rzeczy powinny być wykonane tak ze mucha nie siada i szczelne i precyzyjne tym bardziej ze jest to budowa cepa przecież taka centrala! Trochę da się ulepszyć np dodatkowa przesłona na wymiennik gdy by-pass jest włączony ale żeby to sterowanie poprawić to będzie trzeba robić doktorat z tego czegoś a nie kosztowało to 2zł żeby robić to za producenta!
    Niestety w pierwszych wersjach Nikol miał podobne rozwiązanie i muszę sam zasłaniać wymiennik wykonaną przez siebie przesłoną.
    Trzeba go latem przesłaniać bo jest tak jak piszesz - powietrze przepływa równolegle przez kanał by-pass oraz przez wymiennik przez co się nagrzewa.

    Nowsze Nikole mają już w standardzie przesłonę [chociaż w 100% nie zasłania wymiennika - producent coś tam mętnie się tłumaczy, że nie można go całkowicie przesłonić bo minimum przepływu przez niego być musi - nie wiem dlaczego - mnie nie przekonał i ja swój przesłaniam szczelnie].
    Jan-Gaz ma w standardzie przesłonę.

    Nie wiem jak inne centrale - może niech inni się wypowiedzą ...
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  13. #533
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Docencik_

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Pietrzykowice
    Kod pocztowy
    34-326
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    To w sumie dobra wiadomość, że jednak ktoś już to zauważył tzn przejął się tym bo widać to od razu jak się uruchomi by-pass ze coś nie tak przecież Szkoda ze w Selenie tego jeszcze niema . Ale to wszystko i tak nic... największy problem tego urządzenia to brak sterowania bo to co jest w zasadzie nie realizuje podstawowych zadań tego urządzenia Zastanawiam się czy nie starać się albo zmusić ich żeby mi kasę oddali za nie albo żeby coś zrobili z tym sterowaniem. Pewnie jak to bywa nic nie wskóram... Może jednak ktoś by się znalazł co ma trochę więcej wiedzy na temat tego starowania i coś powie? Może da się wejść w tryb serwisowy jakąś kombinacją naciśnięć tego touch-panela? Aha! jeszcze jedno pytanie, czy moze ktoś sprawdzał jak długo trzyma ten cudowny panel swoje ustawienia po zaniku prądu? Bo u mnie to jest krótki czas około 10-15min i po włączeniu po staremu na 50% się ustawia uparcie....

  14. #534

    Domyślnie

    Słuchajcie Państwo, właśnie zaczęły do mnie spływać oferty firm montujących rekuperatory i jestem trochę, jkaby to powiedzieć, lekko skonfudowany. Rozpiętość cen gigantyczna. Pytanie mam, czy różnica w jakości sprzętu (np. Brink Excellent vs AERIS) i jakości instalacji usprawiedliwia różnicę jedenastu tysięcy złotych?! To znaczy, czy naprawdę jak wybiorę tanią firmę, to aż tyle mniej zaoszczędzę na kosztach ogrzewania, częściej się będzie psuło, a komfort będzie mniejszy?

  15. #535
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Docencik_

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Pietrzykowice
    Kod pocztowy
    34-326
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    Słyszałem że Brink jest jak by to powiedzieć Lexusem wśród tych urządzeń ale też Daikin jest bdb i ja bym się do niego skłaniał. Teraz bym chyba zrobił jak mój kolega, który kupił używany rekuperator Daikina za 2,5 tyś zł w środku jest jak nowy, filtry szczelne nic bokiem nie przepuszczają czego o Berlifie nie można powiedzieć zresztą czego się spodziewać po filtrach zrobionych z papieru łącznie z obudową filtra! Daikin może współpracować z klimatyzatorem, pompą ciepła, GWC. Mój Berluf niby jest ok ale sterowanie jest tak denne, że już zrezygnowałem z niego . Chyba kupię na allegro sterowanie GWC i Bypass za 120 zł bo będzie lepsze od tego co w nim jest! Jakiś głupek to zaprojektował i podstawowych funkcji nie realizuje! Nie ma czegoś najpodstwawowszego czyli nie da się wprowadzić temperatury zadanej, do której cały algorytm ma się odnosić czyli nie mam wpływu na to czy GWC idzie na wymiennik czy przez By-pass do domu to jest tak idiotycznie z chrzanione że brak słów! Oczywiście w Daikinie kolegi wszystko jest logiczne i jak książka pisze jasne i przejrzyste jak to Japończycy zawsze, dokładni i najlepsi niestety. Też się zastanawiam dlaczego żaden "mądry" od Berlufa nie odezwie się tutaj!??? Czyżby nie było z czym się odezwać? Żenada po prostu. Mówię wszystkim NIE KUPUJCIE BERLUFA bo to badziewie jest! Nie ze względów mechanicznych bo to akurat nie jest najgorsze chociaż mogli by poprawić co nieco ale chodzi o sterowanie bo ono jest źle zrobione nie funkcjonuje prawidłowo jakieś bzdury robi bo ma na stałe zaprogramowane progi temperaturowe, które NIE mogą być na stałe! Bo te progi są zależne od zadanej temperatury do której ma urządzenie dążyć a skoro jej nie ma to ma na stałe coś co mi nie koniecznie odpowiada! Przykład: Jest wieczór, temp na zewnątrz 20*C, w domu jest 25*C (po słonecznym dniu) i teraz na logikę wychodzi że należało by puścić powietrze z GWC na dom (około 15-17*C) i tak się dzieje ale ta centrala nie włącza By-pass wtedy i na dom nie idzie 17*C tylko po wymienniku jakieś 20*C i jaki to ma sens? Po co budować GWC jak nie może schłodzić domu? Okazuje się ze ta durna centrala włącza By-pass dopiero na progu 22*C!! Dlatego po otwarciu By-pass wyjąłem wtyczkę z niego i całe prawie zeszłe lato By-pass był otwarty!!! Tak działa automatyka w Berlufie! Jestem przekonany, że znajdzie się kilka takich podobnych bubli wśród tych rzekomo flagowych wyrobów bo te firmy jak w autami w motoryzacji wciskają nam badziewie, które tylko chroni ich interesy a nie nasze czyli oszczędność i niskie koszty eksploatacji. Dlatego polecam Daikina bo wygląda na jedyny produkt zgodny z logiką i zdrowym rozsądkiem patrząc na jego działanie.
    I jeszcze jedno pytanie do tych którzy może posiadają takie rekuperator: czy tylko u mnie ta centrala pokazuje tylko do -10*C na zewnątrz? Bo przy mrozach rzędu -20*C zakres, który pokazuje kończy się na -10*C Naprawdę nie wiem czy to jest taki wielki problem? Jak by to był 19 wiek to może ale jest 21 wiek i takie dylematy nie istnieją przecież! nawet dla poziomu technologicznego zabawki w cenie 2 zł nie istnieje taki problem!
    Pozdrawiam Wszystkich.

  16. #536
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Docencik_

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Pietrzykowice
    Kod pocztowy
    34-326
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeszcze jedno: proszę nie rozumieć tego, że wentylacja mechaniczna ogrzeje dom. To jedynie ogranicza pewne straty, które są zależne od wielu czynników. Zysk z wentylacji mechaniczne może być prawie żadnych a może być i prawie 50% oszczędności na rachunku za ogrzewanie. To zależy od tego jaki do jest jak ocieplony, jakie ma okna (czy mają rolety?) i gdzie jest wybudowany w jakim rejonie klimatycznym itd. Jest natomiast jeden pewny zysk z tego czyli dobrej jakości powietrze tzn nie ma zawiesistego powietrza jak w niewietrzonym pomieszczeniu i raczej nigdy nie będzie problemów ze skraplaniem się wody na szybach w zimie bo niestety rekuperator wysusza powietrze zimą co akurat jest nie dobre . Wilgotność w zimie mi spadała nawet do 35% w domu . Ale to sprawia, że nigdy nie powstaną w domu grzyby, ktróe są zawsze w nowym szczelnym budownictwie z "wentylacją grawitacyjną" bo taka nie działa jak trzeba zwłaszcza z nowymi oknami . U mnie koszt rekuperacji na miesiąc jest na poziomie 15-25 zł/miesiąc za prąd czyli znikomy, to nawet nie można jak "przyłożyć" do rachunku za ogrzewanie a w lecie jeszcze może mi dom chłodzić albo w domu jest np temp +24*C w a na zewnątrz +35*C i w domu da się oddychać normalnym powietrzem i czuje się tego skwaru Oczywiście jak włączę na stałe By-pass "wyrywając" z niego wtyczkę bo Berluf chyba tego nie przewidział Innym aspektem są filtry które trzeba wymieniać niestety a tanie nie są . Komplet kosztuje 100 zł ale już prawie mam wykonane ramki z alu z uszczelkami będą i do nich będzie wkładana mata filtracyjna kupowana na metry wiec koszt spadnie tych filtrów. I zrobię też bardziej szczelne te ramki bo ramka z tektury jest do zabawki dziecięcej za 12 zł dobra a nie do urządzenia za prawie 10 tyś zł!!! Z tym to chyba się wszyscy zgodzimy.

  17. #537
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar furmanek
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    GIŻYCKO-okolice
    Kod pocztowy
    11-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    W pełni popieram opinie o debilnym działaniu sterownika Berlufa Selen II podane przez Kolegów: mistral311, dar1111, Docencik_
    czyli niewłączanie by -passu mimo + 27 wewnątrz pomieszczenia,a kiedy już ten by-pass się wlączy to i tak część powietrza dogrzewa się na wymienniku i traci się chłód płynący z GWC. Czy są jakieś skuteczne sposoby rozwiązania tych problemów? Jakiiś nowy sterownik,nowe jego oprogramowanie ? Jestem przed wezwaniem serwisu,bo poza tym wszystkim wyłożył mi się wentylator chłodzący elektronikę( piekielnie głośny nawiasem mówiąc-kolejna porażka tej centrali). Pozdrawiam.
    Dom -parterowy z poddaszem użytkowym,powierzchnia podłóg 184 m2 kubatura ogrzewana około 480 m3,20 cm styroduru pod płytą fundamentową ,ściany-25 cm BK gatunku 500+ 20 cm grafitowego styro lambda 0.032 dach 30 cm wełna , WM z centralą went. Berluf Selen II ,ogrzewanie wodne podłogowe na całości podłóg,piec Buderus Logamax plus GB 162 na propan z własnego zbiornika 4850 l,duże przeszklenia wschód-południe-zachód,działka 48 600 m2

Strona 27 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony