dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    halszka2

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    8

    Domyślnie Kolumnowa granica, ale nie thuje

    Witam
    Zima to taki dobry czas na planowanie różnych inwestycji ogorodowych.
    Podpowiedzcie mi proszę , co posadzić przed frontowym płotem mojej posesji. Mieszkam na wschodzie Polski w lubelskiem , więc nie jest tu najcieplej., jakieś delikatne odmiany odpadają więc.
    Chcialabym , by to były zimozielone iglaki o pokroju kolumnowym. Nie chcę jednak thui, ani żadnych szmaragdów. Rozważam cisy, tylko nie wiem, którą z odmian wybrać. Ale też nie upieram się szczegółnie przy nich.
    Jedną z funkcji tej zielonej granicy , oprócz izolacji optycznej , będzie zatrzymanie podmuchów wiatru, obecnie jest tu zbyt dużo przeciągów.

    Pozdrawiam zimowo.
    Halszka

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć halszka2!

    Cisy są niezłe na żywopłoty ale wolno rosną, jeżeli już to może odmiana Taxus media hatfieldi. A może cyprysiki Cię zainteresują? Te posiadam w swoim ogrodzie(powiedzmy namiastce ogrodu), i pomimo niezbyt urodzajnej ziemi - rosną
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku, będzie posadzenie kilku gatunków drzew iglastych. Z uwagi na kolumnowy harakter rośnięcia, proponuję świerk serbski i świerk syberyjski. Drzewa te po wielu latch będą b.wysokie ok. nawet 20-30 m (zależy od warunków). Ale są b. piekne. Oprócz tego, posadź obok nich jakieś inne , liściaste np. lipa, klon. Może też to być nawet zwykły sumak octowiec (ja nazywam go "chwastem", bo rozmnaża się sam b.szybko). Sumaka możesz przycinać nawet do ziemi - czyli formować, ale kiedy jest jesień, ma przepiękne bordowe i żółte liście. W połączeniu z zielonymi drzewami, wyglada doprawdy olśniewająco. A i o to chodzi, aby front Twego domu, był kolorowy, a zarazem osłaniał od wiatru.
    Ala

  4. #4

    Domyślnie Re: Kolumnowa granica, ale nie thuje

    Cytat Napisał halszka2
    Chcialabym , by to były zimozielone iglaki o pokroju kolumnowym. Nie chcę jednak thui, ani żadnych szmaragdów. Rozważam cisy, tylko nie wiem, którą z odmian wybrać.
    Są odmiany cisów o pokroju kolumnowym np.Wojtek lub Fastigiata.
    Cisy jednak w wietrznym stanowisku mogą podmarzać zimą.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Korony kolumnowe: cis posp.'Fastigiata','Fastigiata Aurea','Fastigiata Robusta', pośredni 'Wojtek','Krzysztof','Hicksii',,'Hatfieldii'. cyprysik lawsona 'Columnaris','Alumii Gold',świerk posp. 'Cupressina', sosna posp. 'Fastigiata', czarna 'Pyramidata',jałowiec chiński 'Obelisk', 'Spartan', skalny 'Blue Arrow' (lepszy od 'Skyrocketa'), pospolity 'Gold Cone','Arnold','Hibernica','Sentinel','Suecica','S uecica Nana'.
    Korony stożkowe:świerk serbski 'Nana',pospolity 'Barryi','Finedonensis', pungens 'Koster',' Białobok', 'Hoopsii', świerk czarny, jałowiec chiński 'Keteleerii','Spartan','Stricta','Stricta Variegata', cyprysik nutkajski 'Aurea','Glauca',lawson. 'Alumii','Golden Wonder','Iwonne','Kelleris Gold','Stardust', groszkowy 'Boulevard','Squarrosa','Plumosa','Plumosa Aurea'
    Należałoby wybrać coś mając na uwadze 1. wygląd 2. glebę 3. warunki klimatyczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony