dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Fundamenty

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ewik2002

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jestem na etapie budowy fundamentów, w projekcie jest ława, ale doradzano mi żeby zalać fundament bezpośrednio w grunt.Planuję zmianę stropu na "Teriva" i zrobienie użytkowego poddasza.Co wy o tym sądzicie???Doradźcie mi proszę!

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Zmiany, które Ty rozważasz ja wprowadziłwm w swoim projekcie, dawanie rad jest trudne bo moje rozwiązanie nie musi być dobre dla Ciebie, jednocześnie musisz Sama rozważyć ,czy Cię na nie stać.
    Strop Teriwa jest dobry, ja wykonywałem podobny tj.Fert i DeZet, taniej wyjdzie Ackerman lecz wymaga deskowania.

  3. #3

    Domyślnie

    Teriwa - jest łatwa w układaniu, belki masz odrazu zbrojone i nie potrzebujesz stępli. Uważam że akerman jest dobry, ale mniej praktyczny. Co do fundamentów jak wykope to też zaleje w ziemi(nie mam piwnic) potem jekieś bloczki betonowe i dopiero ściana.

  4. #4

    Domyślnie

    czy masz projekt gotowy czy na zamówienie. Jeżeli indywidualny to pewnie konstruktor zna się lepiej i warto by tą ławę zostawić. jeżeli jest to typowy projekt ,a twój grunt jest odpowiedniej nośnoci to istnieje możliwość zrezygnowania z ławy,ale wtedy jakieś zbrojonko by się przydało także.

  5. #5

    Domyślnie

    dotyczy stropu. są rzeczy lepsze i gorsze .pierwsze to strop lany drugi to Teriva. pierwszy z nich jest mocny jak dzwon isłonie można na nim tresować. drugi potrafi się rysować`klawiszować i jest dużo bardziej skomplikowany jeżeli idzie o prawidłowe jego zrobienie (ale jest około20% tańszy). ważne nie tylko przy Terivie ale przy innych gęstożebrowych:
    nie można ciąć belek ze względu na różny przekrój zbrojenia na długości belki
    zadbać o żebra rozdzielcze żeby o nich nie zapomnieć
    warstwa nadbetonu, jej grubość bardzo ważna ,żeby robotnicy nie równali jej łopatą jeżeli jest w zaleceniach 4 cm to w najcienszych miejscach 4.
    beton odpowiedniej wytrzymałości jeżeli B20 jest w projekcie t o taki a nie B15.
    schrzanienie tutaj roboty ma w zwyczaju pokażać się dopiero po 3 i więcej latach (rysowanie belek) naprawa w zasadzie to sufit podwieszany ewentualnie masy elastyczne ,ale te niestety widać pod farbą.

  6. #6

    Domyślnie

    On 2002-02-12 19:44, Marcin Nocun wrote:
    Teriwa - jest łatwa w układaniu, belki masz odrazu zbrojone i nie potrzebujesz stępli. Uważam że akerman jest dobry, ale mniej praktyczny. Co do fundamentów jak wykope to też zaleje w ziemi(nie mam piwnic) potem jekieś bloczki betonowe i dopiero ściana.
    Nie wprowadzaj proszę budujących w bład, że do stropu Teriva nie potrzebne są stemple (stęple to fakt są zbyteczne), bo ktoś tak zrobi i katastrofa pewna. Różnica pomiędzy stropem Teriva i Akermana w sposobie szalowania jest taka. Tego pierwszego się nie szaluje na całości, stempluje się wraz z podkładami w pasie dolnym i w pasie górnym oraz szaluje się jedynie żebra rozdzielcze, ten drugi natomiast szaluje się na całości ażurowo, a ilość stempli wraz z podkładami jest niemal identyczna. Wszystko zależy od rozpiętości stropu.

  7. #7

    Domyślnie

    Budowlaniec,
    Z ust mi wyjąłeś zdanie o stemplach. W ubiegłym roku robiłam strop terriva. Najtańszy on nie jest, ale jest łatwy i szybki w montażu. Stemple są konieczne!!! Bez nich strop zawaliłby się przed albo podczas zalewania betonem. A usunąć je można dopiero po około 2 tygodniach od zalania stropu
    pozdrowienia
    Agnicha

  8. #8

    Domyślnie

    Budowlaniec. mógłbyś rozwinąć myśl jak rozumiesz szalowanie pasa górnego. co zaś się tyczy szalowania to porównywanie ilości szalunku terivy i ackermana jest chyba dużym nieporozumieniem. W ackermanie szalujesz niejako belki i je stemplujesz, natomiast w terivie dajesz rygiel montażowy w porzek belek w odpowiednim rozstawie. jeżeli belki (rozpiętość stropu jest krótka to rygla nie ma). POZDRAWIAM

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Agnicha - mi budowlańcy powiedzieli absolutne min. 2 tyg., ale lepiej zostawić na 4.

  10. #10

    Domyślnie

    Poza tym Ackerman jest uważany za najlepszy strop gęstożebrowy pod względem akustyki i ponoć jako jedyny nie ma tendencji do klawiszowania (jeśli jest dobrze zrobiony )

  11. #11

    Domyślnie

    Frankai - u mnie stemple stały 2 tygodnie pod stropem garażowym (garaż mam obniżony o pustak - jak w przytulnym muratora) w części mieszkalnej stemple faktycznie podpierały strop około miesiąca.
    pozdrowienia
    Agnicha

  12. #12

    Domyślnie

    On 2002-02-13 09:28, ketiso wrote:
    Budowlaniec. mógłbyś rozwinąć myśl jak rozumiesz szalowanie pasa górnego. co zaś się tyczy szalowania to porównywanie ilości szalunku terivy i ackermana jest chyba dużym nieporozumieniem. W ackermanie szalujesz niejako belki i je stemplujesz, natomiast w terivie dajesz rygiel montażowy w porzek belek w odpowiednim rozstawie. jeżeli belki (rozpiętość stropu jest krótka to rygla nie ma). POZDRAWIAM
    Myślę, że jak dokładnie wczytasz się w treść mojej wypowiedzi zauważysz, że nie mówię tam o szalowaniu pasa górnego, a o stemplowaniu wraz z podkładami w pasie dolnym i w pasie górnym. Odnośnie ilości szalowania jest to chyba jasno opisane, że w Terivie szaluje się jedynie żebra rozdzielcze, a w Akermanie powierzchnię stropu szaluje się na całości ażurowo, a ilość stempli wraz z podkładami jest niemal identyczna. Czy masz problem z nazewnictwem? Dla mnie stemplowanie i szalowanie to dwie różne czynności. Poza tym piszesz "....W ackermanie szalujesz niejako belki i je stemplujesz...". Nic bardziej błędnego, chcąc robić to taką metodą trzeba byłoby wyciąć las, aby podstemplować każdą belkę w stropie. Dobrze rozumujesz przy Terivie jeśli chodzi o stemplowanie, przełóż tę technikę stemplowania na Akermana i wszystko będzie ok. Temat myślę dobry, ale dyskusja o szczegółach i wskazówkach wykonawczych dla cieśli zbędna, bo chłopaki dadzą sobie z tym doskonale radę.

  13. #13

    Domyślnie

    Jeśli pytasz o lanie fundamentów to ja miałem w zeszłym roku podobną sprawę. Kierownik po wykopaniu miejsca na fundamenty poinformował mnie, że zaleca deskowanie ze względu na piasek, który będzie sie obsypywał. Trochę wydało mi się to podejrzane zwłaszcza, że dochodził kolejny koszt zakupu desek. Posłuchałem jednak jego rady i tak fundamenty zostały wylane w deski. 300 metrów dalej sąsiadowi zrobiono fundamenty bez deskowania i mogłem obserwować falistość ław fundamentowych oraz fragmenty wymieszanego piachu z betonem. Warto posłuchać argumentów budujących a potem te informacje skonfrontować z inspektorem nadzoru, kórego polecam ci zatrudnić.

  14. #14

    Domyślnie

    Budowlaniec.
    mimo wszystko gratuluję poczucia humoru. jeszcze chwila i uwierzę,że teriva wymaga więcej deskowania,ale to chyba jest tak jak w opowieśći Frankai o koniu(bardzo dobrej uważam).gdybyś jednak powiedział jak jest z tym stemplowaniem jaśniej te pasy dolne i górne (czy może chodzi ci o rygiel montażowy i coś jeszcze). Konia z rzędem dla tego kto to zrozumiał.

  15. #15

    Domyślnie

    c.d. porzedniej wypowiedzi
    to nie jest ważne w którym kierunku szalujesz ale prawu ciążenia nie zaprzeczysz(może być nawet skośnie )nie sądzę by pustaki wisiały w powietrzu (chyba żeby wymyślili teraz coś nowego,w końcu wszystko jest możliwe

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-02-13 08:39, Agnicha1704 wrote:
    Budowlaniec,
    Z ust mi wyjąłeś zdanie o stemplach. W ubiegłym roku robiłam strop terriva. Najtańszy on nie jest, ale jest łatwy i szybki w montażu. Stemple są konieczne!!! Bez nich strop zawaliłby się przed albo podczas zalewania betonem. A usunąć je można dopiero po około 2 tygodniach od zalania stropu
    pozdrowienia
    Agnicha
    Dla informacji:
    Stropy Teriva, DeZet, Fert można wykonać o wiele taniej wylewając belki na mokro tak jak w Ackermanie, sedno tkwi w specyficznym kluczu do wykonywania strzemion w kształcie odwróconej litery T, a ten jest jeszcze nie opatentowany choć stosowany...

  17. #17

    Domyślnie

    On 2002-02-13 17:52, ketiso wrote:
    Budowlaniec.
    mimo wszystko gratuluję poczucia humoru. jeszcze chwila i uwierzę,że teriva wymaga więcej deskowania,ale to chyba jest tak jak w opowieśći Frankai o koniu(bardzo dobrej uważam).gdybyś jednak powiedział jak jest z tym stemplowaniem jaśniej te pasy dolne i górne (czy może chodzi ci o rygiel montażowy i coś jeszcze). Konia z rzędem dla tego kto to zrozumiał.
    Widzę, że z uporem maniaka wciskasz mi, że twierdzę iż strop Teriva potrzebuje więcej szalunku niż strop Akermana. Jest to chyba syndrom lepperozy. Odnośnie "pasów dolnych i górnych" - postaram się to specjalnie dla Ciebie opisać ze szczegółami. Przed ustawieniem stempli w celu rozłożenia nacisku punktowego stempli na podłoże (grunt, strop) układa się na nim, na dole (stąd określenie "pas dolny") podkład (podwalina) oraz w celu rozłożenia obciążenia stropem na stemple na nich układa się następny pas podkładu umieszczonego tym razem pod stropem, a więc na górze (stąd określenie "pas górny"). Na tym podkładzie (ryglach jak wolisz) układa się belki Terivy lub ażurowe deskowanie szalunku stropu Akermana. Podkładami (podwalina i rygiel) są najczęściej kantówki, a stemplami drewno okrągłe na stemple lub bardziej wygodne w użyciu stalowe stemple o regulowanej wysokości.

  18. #18

    Domyślnie

    cytat z Twojej wypowiedzi `a ilość stempli wraz z podkładem jest niemal identyczna` - z kontekstu wynika że dotyczy to obu stropów októrych piszemy. teraz proponuję zdefiniowanie ogólne deskowanie -stemple i pasy(rygle w przypadku Terivy). Pytanie ? jak często spotykasz się z tak pojętym pasem dolnym na budowach domków jednorodzinnych 1 na 50 1 na 100 czy rzadziej (według mnie standart to stempel postawiony na pustaku cegle itp(pytanie? piszemy o teorii czy o rzeczywistości))))). dziękuje za wyjaśnienie co miałeś na myśli pisząc o tych pasach. chyba jestem A. L.pp.rem, bo nadal twierdzę,że teriva wymaga dużo mniej `drewna` niż ackerman .
    POZDRAWIAM

  19. #19

    Domyślnie

    gdy uważnie przeczytasz to co napisałem `jeszcze chwile a uwierzę..........` zpunktu widzenia logiki formalnej oznaczo to że jestem krok przed, a więc traktuję deskowanie obu stropów jako porównywalne (co zawarłeś w swojej wypowiedzi wcześniejszej)
    POZDRAWIAM

  20. #20

    Domyślnie

    Do Ketiso:
    Teraz cytuję moje słowa z pierwszej wypowiedzi, która wprowadziła tyle niezrozumienia, wstawię tam swój dodatkowy komentarz oznaczony tak <.. ..>:
    ....Różnica pomiędzy stropem Teriva i Akermana w sposobie szalowania jest taka. Tego pierwszego <..mam tutaj na myśli Terivę..> się nie szaluje na całości, stempluje się wraz z podkładami w pasie dolnym i w pasie górnym oraz szaluje się jedynie żebra rozdzielcze <..jedyny szalunek w Terivie to żebra rozdzielcze..>, ten drugi <..dotyczy Akermana..> natomiast szaluje się na całości ażurowo <..a więc jest to jasne, że użycie drewna szalunkowego jest większe - wniosek strop Teriva potrzebuje mniej drewna szalunkowego, a strop Akermana więcej..> , a ilość stempli wraz z podkładami jest niemal identyczna. <..zazwyczaj występują trzy, cztery lub pięć rzędów stempli z podkładami na dole i ryglami na górze, zależne jest to od rozpiętości stropu, dwa pod ścianami i jeden lub dwa lub trzy w środku rozpietości. I tak jest podobnie w obu typach stropu..>

    Odnośnie wykonawstwa rzeczywistego na budowach budynków jednorodzinnych to owszem spotyka się taki sposób podkładów pod stemple jaki opisałeś - cegły, pustaki, kawałki desek, belek, itp., dobrze jak dzieje się tak w przypadku ułożonego już chudego betonu lub stropu, gorzej jeśli jest to grunt i na dodatek nasypowy, ale jest to wynik nieświadomości i braku odpowiedzialności zawodowej wykonawcy oraz braku dozoru technicznego, który często bierze się z oszczędności inwestorów (każda wizyta to koszt). Nawet jeśli następuje odbiór poprawności ułożenia elementów stropu i prawidłowości wykonania zbrojenia żeber i wieńców, kierownik budowy odwiedzający budowę najczęściej w locie (wyrwał się z pracy etatowej) zapomina o sprawdzeniu poprawności wykonania stemplowania, bo skoro wszyscy po nim już chodzili to na pewno jest ok, a tam pod spodem niestety bardzo często jest bomba z opóźnionym zapłonem.
    Dzięki za w miarę spokojną wymianę zdań. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony