dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 245
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 4887
  1. #61

    Domyślnie

    radek69 - jeszcze raz przemyślałem to, co napisałeś o gazie i groszku węgielnym. Poczytam jeszcze co ludzie do tej pory napisali, ale tutaj pojawia się pewna niedogodność. Przez całe życie paliłem w jakiś sposób węglem i mam serdecznie tego dość... Przede wszystkim konieczne jest pomieszczenie a i brudne to jest, że nie wspomnę o pracy fizycznej, której i tak będzie mnóstwo. Nie widziałem jeszcze na własne oczy tego ekogroszku, ale nie podoba mi się ten pomysł...
    Najlepiej, żeby palenie było bezobsługowe a z ekogroszkiem raczej nie za bardzo będzie.
    Co do argumentów o temperaturze to mam wątpliwości, czy to nie jest spowodowane np. błędnie wykonaną instalacją, ale to się tylko tak zastanawiam i się na tym nie znam

    Generalnie więc nie mam ochoty bawić się w sezonowego palacza - mam inne rzeczy do roboty.
    Czy mimo tego jednak masz jakieś namiary na rozwiązania, o których myślisz i czy możesz mi je podesłać ?

    Co do więźby dachowej - ekipa, z którą rozmawiałem ma swojego cieślę, ale nie wiem kiedy będę mieć pozwolenie, więc nie wiem czy ta ekipa będzie u mnie budować...

  2. #62

    Domyślnie

    Cześć Luc.
    Tu masz rację. To będzie bardzo kosztowne i firma, która Ci to robi musiała zjeść na ty zęby. Jeśli zastosujesz system otwarty, to w porządku. Bo to nie tylko sprawa ciśnienia. Woda z pewnością będzie osiągać temperaturę 110 stopni. Popytaj co dzieje się z bombelkami powietrza i co one robią z rurami, pompani i innymi urządzeniami. Owszem są specjalne odtleniacze, bufory, trójniki, czwórniki, bypassy itp. Zapomnij o automatyce do tego zestawu, a jeszcze gorzej z automatyką cyfrową. Oczywiście zamontują Ci wszystko, co zechcesz i zapewnią, że będzie super, ale sam się przekonasz. Jeśli nie masz czasu na wieczną regulację i strach przed wybuchem, to lepiej zamontuj DGP, to prostrze, lepsze i można w pełni kontrolować. Dużo taniej i pewniej wyniesie wentylacja naw. - wyw. z rekuperatorem.
    Co do kotłów na paliwa stałe. Wszystko zależy od wielkości zasobnika. Można dokładać raz na 3 dni, ale także raz na 15. W dobrym i wyregulowanym piecu popiołu do usunięcia jest jak na lekarstwo. Oczywiście nie może się równać z ogrzewaniem gazem ziemnym, ale w przypadku butlowego też jest dużo roboty. W każdym razie to nie jest tak jak ze starą kotłownią na węgiel. Kupisz sobie dwa szczelne woreczki groszku po drodze z pracy, rozetniesz, wsypiesz i tyle. Jak masz solar do cwu i w zasobniku grzałkę elektryczną na wszelki wypadek, to latem nie martwisz się o konieczność palenia pieca.
    Ale Towje obrzydzenie rozumię i to jest ważny argument przeciw.
    Sprawdzę adresy internetowe i podeślę Ci namiary.
    Bardzo interesuje mnie NET, o którym piszesz, ale z lektury tematu wyszło mi bardzo drogo, około 40 000 zł i odpuściłem.
    CWU nigdy nie ma stabilnej temperatury, a już na pewno nie przy ogrzewaniu gazowym. Zasobnik też ma swoje możliwości. Aby od razu leciała gorąca są tylko dwie możliwości:
    - wszystkie dystrybutory wody znajdują się bezpośrednio przy zasobniku, cz źródle ogrzewania,
    - zastosowałeś układ z systemem zwrotnym, który co jakiś czas (sterowany automatyką) sam przetacza wodę w rurach, a by ta zawsze miała np. 40 stopni.
    Myślę, ze jak ci projektant zrobi schemat instalacji, którą chcesz wykonać, to sam zrezygnujesz.
    Muszę kończyć, ale jeszcze napiszę.
    NaRa.

  3. #63

    Domyślnie

    Trochę napisałęm rozrzutnie, ale nie miałem za dużo czasu.
    Zaczynam rozumieć Towją ideę, pewnie praca nie pozwala Ci na zabawę w domownika. Pomyśl może np. o pompie ciepła albo o ogrzewaniu powietrznymm montowanym w posadzkach (LEGALET). Czemu piszesz, że nia masz gdzie postawić zasobnika? Pomieszczenie w projekcie jest wystarczająco duże. Ja przenoszę kotłownię za garaż i się nie martwię, bo miejsca starczy, tyle, że to daleko (np około 12 m. rur do kuchni i ja to mam problem z ciepłą wodą, bo ile musi jej zlecieć? Jakoś to rozwiążę. Ta instalacja ze zwrotem ostudzonej wody jest droga i penie nie starczy mi na nią pieniędzy.
    Przyjrzałem się sprawie ze świetlikami i też tak zrobię (nie jestem pewien wyglądu dachu). tyle, że trzeba przesunąć w tył ściankę, bo okienka musiałyby wyjść pod samym złączeniem belek a to chyba nie za dobrze. Pomyślałem sobie, że można tam dla bezpieczeństwa (problem ze skraplaniem) umieścić mały kaloryferek - co ty na to? Napisz, co z szerokością schodów. Zwiększasz, czy takie mogą być? A jak zwiększasz, to w jaki sposób.
    Acha. Jak zrobisz instalację z otwartym naczyniem wzbiorczym (a to dla płaszcza wodnego najbezpieczniejsze rozwiązanie) to zapomnij o miedzi, plastiku, itp. tylko zwykłe stalowe rury. Pogadaj z metalurgiem potwierdzi. Oczywiście stal jest ok. tylko to pociąga za sobą inne wymogi dotyczące np. grzejników, podłogówki itd.
    Ja nie zniechęcam, staram się jedynie przedstawić wiedzę, jaką zdobyłem o tych sprawach.
    Pozdrowienia.

  4. #64

    Domyślnie

    Witam Was bardzo serdecznie!
    Ze względu na to, iż jestem pod wrażeniem projektu Murator M05a - Niewielki - wariant I (z podwójnym garażem) mam nadzieję być stałym bywalcem tego tematu.
    Narazie jestem na etapie zakupu działki ale jeszcze w tym roku chcę doprowadzić do stanu surowego zamkniętego i po wstępnej analizie wybrałem budowę w technologii Ytong (ściany zewnętrzne) http://www.muratordom.pl/7637_5375.htm i Silka (ściany wewnętrzne).
    Wysłałem do znajomego (duża firma budowlana w Rzeszowie) prośbę o wycenę tego domu - jak tylko ją dostanę obiecuję tu opublikować.
    Narazie pozdrawiam!

  5. #65

    Domyślnie

    Witaj Pedzelito !

    Radek69 - co do grzejnika - planuję przenieść drzwi na ścianę pomiędzy kotłownią a garażem. W efekcie zostanie przestrzeń o rozmiarach 100x186 na zmieszczenie zbiornika akumulacyjnego (średnica 100) i kotła gazowego (szerokość 56). Nie wiem, czy wystarczy miejsca na na naczynia przeponowe, pompy, itp, ale jestem dobrej myśli, więc może to nie jest problem.

    Co do świetlika - chyba okno 78/98 zaczynające się na wysokości słupków - mam to wstępnie narysowane, ale nie będę tutaj wklejać z uwagi na prawa autorskie do projektu M05a.

    Co do schodów - problem z tym jest... Chciałbym zdobyć chociaż 12 cm dodatkowej szerokości, kosztem kotłowni. Jest tam jednak ściana nośna, którą trzeba byłoby przesunąć - podobnie z górą - słupek trzeba byłoby przesuwać i dodatkowo cenne miejsce, o którym napisałem powyżej zostałoby użyte... Chyba jednak zostawię te schody...

    Zastanawiam się również nad likwidacją WC, przedłużeniem szafy w ścianie, a po drugiej stronie zrobieniem miejsca na prysznic. Sciankę poprzeczną jednak nie za bardzo da się ruszyć ponieważ jest tam pion kanalizacyjny. W efekcie powstałaby duża łazienka. Aktualnie w bloku mieszkam i mam taką jak na rysunku i trochę to jest małe.

    Zastanawiam się również nad - na początku nie robieniem ścianki działowej w pokoju 13. Powstałby salon na pięterku z biblioteczką, miejscem na komputer - taka pracownia rodzinna, ale to jeszcze zobaczę przed budową ścianek.

    I jeszcze jedna sprawa odnośnie poddasza - te okna to trochę wysoko są... 1.3m - będzie tylko niebo widać, a ja mam całkiem fajne widoczki za oknem. Przeglądałem "inspiracje" na stronie velux-a (http://www.velux.pl/NR/exeres/3D2D89...1-A1DA4E14799E) i fajnie pokazane są niskie ścianki kolankowe. Może jednak obniże ścianki kolankowe i okna - co o tym sądzicie ?

    Temat ogrzewania innym razem - muszę bardziej pogrzebać w temacie.

  6. #66

    Domyślnie

    Pedzelito witaj w klubie!
    Nie myślisz chyba o jednowarstwówce. Nie ulegaj reklamie - zbadaj zagadnienie. Ja byłem tym zafascynowany, ale rzeczywistość okazuje się brutalna (acha! od tej samej sielankowej reklamówki zaczynałem. Prawie jak "Always" - zawsze czysto zawsze such zawsze pewnie). Będzie zimno. Pamiętaj, że parametry podawane są dla wybranego elementu dużej płaszczyzny. A co z narożami, nadprożami, stropem i wszystkimi innymi mostkami termicznymi? Będziesz potem docieplał, najprędzej zrobisz to od północy itd.
    Informacja! Nadproża prefabrykowane z czasem ulegają wygięciu, i zdecydowanie ponoć lepiej (a i dużo taniej) zrobić betonowe - tak tradycyjnie na budowie.
    Cześć przyjacielu
    miejsca starczy, bo staranny hydraulik ładnie Ci to wszystko porozmieszcza, ale warto pomyśleć o eksploatacji, konserwacji, ewentualnej wymianie niektórych elementów - czyli o dostępie do całej aparatury.
    A z tymi schodami to mnie załatwiłeś! Ja to zgrubienie przy schodach (od strony kotłowni) wziąłem za szyb wentylacyjny. Jutro dostanę projekt (!) to będę moądrzejszy. Bo tą ściankę nośną z drzwiami przedsionka to przecież można skrócić i ewentualnie wzmocnić.
    Musimy zobaczyć to w rzeczywistości, może jakoś wyduszę namiar na ten dom. Ja się boję, że potem nie będzie można po tych schodach wnieś płyt k-g do poddasza a nawet mebli.
    Taki otwarty salon - jeśli nie musisz na górze mieć 3 sypialni to bardzo fajna rzecz (zawsze kiedyś można zabudować) POPIERAM. To będziesz miał i za mnie, bo ja niestety nie mogę. Ja bym zrobił ten pokój od strony schodów, bo wtedy można z nimi uniknąć efektu tunelu. Ale na wprost też fajnie.
    Okna. Zrobiłem sobie model 132 cm i wypadło nieźle. Tylko moja młodsza córka sama ma tyle wzrostu. Reszta rodziny wszystko widzi. Bez przesuwania ścianek można to zrobić pozbywając się pionowego glifu na dole okna i umieścić jego dolną krawędź na wysokości szczytu ścianki. Dojdzie wtedy przy okazji ładny parapecik na ozdoby i kurz, co nie?
    Zespolone okna połaciowe są super, ale kosztowne (ty burżuju). Jednak poważniejszy problem to osłabienie konstrukcji dachu, trzeba by wymiany wstawiać, a i tak nie wiadomo, czy nie nastąpi ugięcie płaszczyzny dachu(np silniejszy wiatr, czy duża ilość śniegu). Wiem, że stosuje się je najbezpieczniej w konstrukcjach połaci żelbetowych.
    Luc! może jakieś poparcie dla wymienionej przeze mnie sumy za budowę domu co? To się lepiej poczuję. A i dobry uczynek zrobisz na święta.
    Łazienka Łazienka! Też chcę mieć dużą (mniejsza o dół) ale coś za coś. Ta na górze jest wielkości mojej obecnej kuchni - no trochę mniejsza. Strasznie przeżywałem tą powierchnię, ale w końcu wytłumaczyłem sobie, że w końcu to tylko łazienka. A jak mi już przeszło to Ty znowu zaczynasz. I jak tu żyć?
    Słuchaj, mam gaz w ulicy, ale czy opłca mi się ten cały meksyk instalować tylko dla kuchenki gazowej? Wypowiedz się, bo mam kłopot praktyczno - rozwojowo - finansowy (nie to żebym był skąpy). Chyba w sumie będzie z 8 000 zł. Butlę gazową wnosiłem 14 lat na 3 piętro (trzecie i pół!) to się przyzwyczaiłem, a na parter to jak wakacje.
    Pedzelito nie rezygnuj z projektu. Jest super. Sam widzisz.
    Pozdrowienia.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek69
    Pedzelito witaj w klubie!
    Nie myślisz chyba o jednowarstwówce. Nie ulegaj reklamie - zbadaj zagadnienie. Ja byłem tym zafascynowany, ale rzeczywistość okazuje się brutalna (acha! od tej samej sielankowej reklamówki zaczynałem. Prawie jak "Always" - zawsze czysto zawsze such zawsze pewnie). Będzie zimno. Pamiętaj, że parametry podawane są dla wybranego elementu dużej płaszczyzny. A co z narożami, nadprożami, stropem i wszystkimi innymi mostkami termicznymi? Będziesz potem docieplał, najprędzej zrobisz to od północy itd.
    Informacja! Nadproża prefabrykowane z czasem ulegają wygięciu, i zdecydowanie ponoć lepiej (a i dużo taniej) zrobić betonowe - tak tradycyjnie na budowie.
    Pedzelito nie rezygnuj z projektu. Jest super. Sam widzisz.
    Pozdrowienia.
    Witam Cię!
    Bardzo lubię jak ktoś tak rzeczowo wyjaśni zagadnienie. Ze względu na to, że "budowlanka" to dla mnie nowa, jakże fascynująca dziedzina każdy taki post kieruje moje zamiary na właściwy tor.
    Z projektu na pewno nie zrezygnuje!!! Powiedziałem sobie - albo Niewielki albo żaden inny!!! Projekt zostaje, ale o jednowarstwówce to już nawet nie myślę.
    Jestem szczęśliwcem który ma takich prekursorów w budowie Niewielkiego jak radek69 i Jean_Luc!!! Jakie to będzie wszystko proste jak Wy zbudujecie a koncepcje tutaj opiszecie!
    A tak a'propos to ja myślę o likwidacji szaf na parterze i przygotowania zamiast nich miejsca na saunę której od razu nie zamontuję - dopiero po jakimś czasie (kasa). Wtedy powstanie całkiem ładny salonik kąpielowy z wejściem od sypialni no i pozostanie WC dla gości.

    Zgodnie z obietnicą przedstawiam ceny materiałów Ytong/Silka na nasz projekt (wersja z podwójnym garażem) i BARDZO, BARDZO jestem ciekawy Waszych opini. Czy to ceny "kosmos" w porównaniu z innymi technologiami? Bo wg mnie "kosmiczny kosmos".
    Cena za transport jest STRASZNA!!! Budowa od tej firmy jest 6,5km!!!



    Pozdrawiam!!!

  8. #68

    Domyślnie

    Cześć Italiano (nie mogę spamiętać twojego LOGO)
    Chciałem dane, to mam. I co i nic. Tu jestem cienki, bo jeszcze nie liczyłem na sztuki. Ale sprawdzałem ceny zwykłego bloczka i ytonga. I wyszło mi jak 1:2 a dalej jeszcze więcej, jeśli doliczyć elementy systemowe. Ty Luc mu podpowiedz, bo myślę, że tu wiesz dużo lepiej.
    Ja dziś "odebrałem" projekt. Przygotowali mi M05 i zdrowo mnie wnerwili. Jeszcze babka mi bezczelnie mówi, "to się pan nie dogadał z koleżanką". Myślałem, że mnie szlag trafi. Macie pojęcie?
    A słuchaj kolego z Włoch. Jeszcze ci napiszę, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem zaprawy cienkowarstwowej ciepłochronnej. Ja uznaję tylko zaprawę z wapnem i nie bez powodu. Jak tam przygotowania do Świąt. Jedzcie i wypoczywajcie, bo potem już tylko ciężka walka.[/i]

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek69
    Cześć Italiano (nie mogę spamiętać twojego LOGO)
    Chciałem dane, to mam. I co i nic. Tu jestem cienki, bo jeszcze nie liczyłem na sztuki. Ale sprawdzałem ceny zwykłego bloczka i ytonga. I wyszło mi jak 1:2 a dalej jeszcze więcej, jeśli doliczyć elementy systemowe. Ty Luc mu podpowiedz, bo myślę, że tu wiesz dużo lepiej.
    Ja dziś "odebrałem" projekt. Przygotowali mi M05 i zdrowo mnie wnerwili. Jeszcze babka mi bezczelnie mówi, "to się pan nie dogadał z koleżanką". Myślałem, że mnie szlag trafi. Macie pojęcie?
    A słuchaj kolego z Włoch. Jeszcze ci napiszę, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem zaprawy cienkowarstwowej ciepłochronnej. Ja uznaję tylko zaprawę z wapnem i nie bez powodu. Jak tam przygotowania do Świąt. Jedzcie i wypoczywajcie, bo potem już tylko ciężka walka.[/i]

    Hehehehehe, ten Włoch to chyba ja.
    Nie cierpię włochów a pedzlito wziął się od pędzla tylko nick był zajęty.
    Napisz proszę dlaczego "zagotowali Cię" przy projekcie - jestem bardzo ciekawy. Ja zamierzam kupić go nie w Muratorze a u rzeszowskiego dystrybutora - takla sama cena a mam nadzieję że to docenią i pomogą przy robocie "papierkowej". Na przyszły czwartek jestem umówiony z ich architektem i się okaże...
    A na święta mam wszystko w d... i jadę do Wisły, a po świętach jak trafnie napisałeś "tylko ciężka walka!"
    Pozdrawiam!

  10. #70

    Domyślnie M05a

    Cześć!
    My także kupiliśmy ten super projekt. Jesteśmy "optymistcznie" nastawieni w przyszłość ( koszty - kredyt itp.).
    Jeśli chodzi o zmiany to Nasz architekt zasugerował okna 120x150 no oczywiściwe drzwi wys. 200cmm. Te w projekcie zjadły by trochę naszych skromnych zasobów. Dodatkowe okno w łazience na piętrze, przestawienie belek w pomieszczeniach tak, aby były schowane w ścianach.Sprawa wąskich schodów wygląda w jego oczach tak, że część dolna powinna być poszerzona do ok 95 cm kosztem części górnej co pozwoli na ewentualne manewry meblami i podobno inaczej to wygląda w praktyce jak wychodzi się między dwoma zamkniętymi ścianami a inaczej gdy z każdej strony jest ściana, a z drugiej poręcz ( to jego pomysł może faktycznie dobry). Po za tym ścianki w pomoieszczeniach 132 cm to wg mnie są za wysokie ( max ok. 100cm) ale co z belkami? Na dole : rezygnujemy z grilla i okna koło kominka, drzwi z garażu do domu przenosimy do pomieszczenia gospodarczego, a z garażu do schowka likwidujemy. W miejsce WC i szaf chcemy wykonać garderobę.
    Zastanawiamy się nad przesówanymi drzwiami ( chowane w ścianę ) do kuchni. Generalnie zmiana wysokości okien i drzwi ( do garażu także ). Większych zmian na tym etapie nie przewidujemy - wiadomo, że wiele rzeczy wyjdzie podczas budowy. Zamąciło nam w głowie ogrzewanie, bo to przecierz jest największy koszt późniejszego utrzymania domu ( może klimat się ociepli ? ). A cha - ściany zewnętrzne będą zgodnie z sugestią osoby, która to będzie budować z pustaka typ "U" + styropian.
    Dach-dachówka ceramiczna a okna drewniane- to chcemy a co będzie to się okaże w najbliższej przyszłości.Obecnie czekamy na mapki ,potem pozwolenie i zaczynamy mamy nadzieję ,że gdzieś od lipca.Chcielibyśmy w tym roku wybudować stan surowy zamkniety.
    Czy jest ktoś z okolic Krakowa, kto ma już coś zaczęte w tym temacie?
    Do następnego posta...
    JKJ7

    M05A

  11. #71

    Domyślnie

    Witam ponownie,
    Postaram się nadrobić zaległości.

    Co do ogrzewania to w dalszym ciągu nie jestem zdecydowany. Radek69 mi zwrócił uwagę na kilka niepokojących aspektów i będę chciał to zgłębić.

    Co do okien - nie jestem burżujem - wiem ile kosztuje zrobienie zespolonych okien i raczej nie będę szaleć. Nie stać mnie na budowę za swoje oszczędności. Pomysł z parapetami pod oknami połaciowymi i dodatkowo wcięciem w ściankę kolankową podoba mi się, ale jeszcze zobaczę.

    Co do technologii wykonania - ściana 2-warstwowa. Ceramika (Max albo porotherm na zaprawie) + wełna. Przyznam, że zastanawiałem się nad rozwiązaniem, ale znajomy (opiniotwórczy znajomy tak budował i bardzo sobie ceni.

    Co do łazienki - radek69 wybacz, ale też nie wiem jak to jeszcze będzie. Moja żona jest bardzo konserwatywna i jej wystarczy mała łazienka, ale ja boję się, że będzie trochę mała i chcę zrobić dobrze

    Co do wyceny budowy to na razie nic nie mam. Decyzja o projekcie M05a brała się również z kosztów, ale na zasadzie porównania tego, co w Muratorze podali. Drugim faworytem dla nas był D12b, ale różnych powodów wybraliśmy M05a. W najbliższym czasie mam zamiar pojeździć po hurtowniach i poprosić o wyceny.


    JKJ7 - ja jestem z Krakowa a buduję w Tomaszowicach. Na razie jednak mam projekt, który aktualnie jest u architekta, większość dokumentów, projekt zjazdu z działki i rozeznanych trochę spraw i to właściwie tyle. Także chciałbym w tym roku stan surowy zamknięty wybudować - muszę się bardzo spieszyć.


    Co do modyfikacji - też chcemy zrobić drzwi rozsuwane do kuchni.
    Co do WC - na pewno chcemy zlikwidować... Uważam, że takie usytuowanie to jest jakiś nienormalny pomysł no bo wyobrażcie sobie, że przyszliście do kogoś do domu i nagle zachciewa Wam się bardzo do WC. Wchodzicie do tego, który aktualnie jest na projekcie i że tak powiem używacie ciężkiego kalibru... Zapaszek i przede wszystkich odgłosy po całym domu się rozchodzą bo nie sądzę, żebyście zrobili wyciszane drzwi. Dodatkowo jeszcze w domu jest trochę gości... U moich rodziców łazienka jest właśnie w takim eksponowanym miejscu i zdecydowanie nie podoba mi się to.

    Co do słupów - ja ostatecznie nie zamierzam ich chować - wręcz przeciwnie, mogą stanowić aktrakcję, jesli ładnie się je obrobi. To czy obniżymy ściankę kolankową okaże się dopiero po wybudowaniu dachu. Może faktycznie przestrzeń poniżej 1.3m nie nadaje się do użytku, ale przeglądałem różne aranżacje na stronach producentów okien dahcowych i jednak można ciekawe rzeczy zrobić. Dla dzieci to jest również atrakcja - tak sądzę

    Z innych rzeczy - mam 60m swojego dojazdu o szerokości 3.5m - już planuję kupić kosiarko-odśnieżarkę z pługiem na zimę...
    Zaprojektowałem sobie również wjazd na działkę - brama dwuskrzydłowa, przed bramą wejście dla pieszych, pomieszczenie na kubły ze śmieciami i szybkozłączkę do szamba. To wszystko zadaszone w stylu oczywiście domku Zobaczymy co się uda z tego zrobić.

    Czy wiecie może czy i gdzie można kupić takie okna jak w projekcie ?

  12. #72
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojtas_M05

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    5

    Domyślnie dołączam do grona

    Witam wszystkich
    Też zdecydowałem się na M05 po porównaniu (kosztowym) z "Wdzięcznym" tej samej autorki - inni architekci (projektów dla mas) jakby baranami byli i nie wiedzieli co to funkcjonalność, że o wyobraźni przestrzennej nie wspomnę. Cieszę się, że Was znalazłem!

    Radek, popieram twoją wizję ogrzewania, ale czy myślałeś o wysunięciu kotłowni do samego "ganku" i zamknięciu jej drzwiami, plus wstawieniu dodatkowych drzwi wyjściowych (tzw. drzwi boczne o wypełnieniu takim jak bramy garażowej - idealne do wniesienia eko-groszku) - wystarczy tylko przenieść komin spalinowy tuż obok schodów i podciągu ZE3 i wkomponować w żebro ZE9. Co Wy na to (pytam też Jean'a)? Poza tym polecam zamienić kominy wentylacyjne na same wywiewki - koszty dużo niższe i miejsca w łazience i kuchni więcej. Po tych zmianach kominów można z powodzeniem przestawić wszystkie okna dachowe na ich miejsce (u mnie to wschód i zachód więc jak znalazł)
    Zaciekawiłeś mnie z tymi rurami stalowymi, są okropne, ale skoro plastik w systemie otwartym odpada... jak masz link na jakiś ciekawy art. na ten temat to bardzo proszę.

    Ja zmieniam wszystkie okna i dach (co myślicie o dach. bitum.). Wszystkie sięgają okapu i przez to nie są efektywne w górnej części - u mnie wszystkie kończą się na wys 225 - to i konstrokcja wieńca się uprości (oglądaliście projekt stropu?) W kuchni i gabinecie wstawiam okna 240x90 na wysokości 135 - powinno unowocześnić trochę chałupkę i wstawiam fix 160x225 na prawą elewację bo mam ogród na tą stronę (drzwi tarasowe zmniejszam do 160x225 dla zachowania spójności). Ja planuje powiększyć pokój dzienny trochę inaczej w przyszłości (jeżeli rzeczywiście mi będie za ciasno) - na prawej elewacji można świetnie dobudować ogród zimowy i zrobić tam jadalnię - bo mam od tej strony południe - i nie wymaga to pozwolenia na budowę więc pomysł polecam rozważyć.

    Czekam pilnie na wszystkie komentarze bo niosę w poniedziałek projekt do adaptacji Pozdrwaiam


    PS. Miejsce na schody można zyskać zmieniając ściany konstrukcyjne na 18cm silikaty - wszędzie się więcej miejsca zrobi Przy ogrzewaniu na paliwo stałe dobrze jak ściana przyjmuje i oddaje ciepło. Nie wiem czemu ludzie w Polsce z silikatów nie budują?
    gg: 5763815

  13. #73

    Domyślnie

    Witaj wojtas_M05 !
    Wygląda na to, że ten projekt robi się popularny

    Co do ogrzewania to niestety ja jakoś nie mogę się przekonać do ogrzewania na paliwo stałe. W dalszym ciągu chodzi mi po głowie turbokominek+solar+kocioł gazowy i to mimo słusznych uwag, które radek69 tutaj przytoczył... Mam już połowę życia za sobą i większość życia przemieszkałem w domkach jednorodzinnych (4-ech) własnym - zbudowanym z ojcem za "tamtych" trudnych czasów i domkach wynajmowanych, ogrzewanych węglem/drewnem, itp. Teraz od 5 lat mieszkam w bloku i zacząłem cenić sobie wygodę, zwłaszcza, że jestem człowiekiem bardzo zapracowanym... Nie ma to jak przyjść zmarzniętym w zimie do zimnego domu... brrr. Dodatkowo zawsze przeszkadzał mi bałagan, brud, pajęczyny, robactwo, itp, które towarzyszy takim rozwiązaniom, więc tym razem chyba jednak postawię na bezobsługowość a gdy będę chciał pobawić się ogniem to zapalę w kominku albo grill...
    Ja więc na razie pasuje i nie rozważam kombinacji z organizowaniem składu opału.
    Ogrzewanie kominkowe z płaszczem jest obgadywane na forum: http://forum.muratordom.pl/viewtopic...er=asc&start=0

    Z tymi oknami to ciekawa sprawa... Rozważałem podniesienie ścianki kolankowej o jeden pustak, ale autorka projektu nie wyraziła zgody z uwagi na to, że budynek straci swój urok. Wydawało mi się właśnie, że chodzi o to, żeby okna i drzwi były pod sam okap. W projekcie faktycznie jest jednak zgoda na zmianę wymiarów drzwi i okien i nie rozumiem na czym maiłoby polegać zachowanie stylu...
    Może warto zobaczyć na murator 10/2005 strona 71. Są tam zdjęcia z takim właśnie niskim okapem. Bardzo ładnie to wygląda. Okna mają jednak więcej szprosów.

    Co do ogrodu zimowego - to jest świetny pomysł ! Sam to rozważam, ale ponieważ to jest kwestia dalszej przyszłości to jest to na razie pomysł na powiększenie przestrzeni życiowej. Podobnie rozważam w nieokreślonej przyszłości w razie potrzeby garaż przerobić na pokój/salon/siłownię albo pokój i garderobę a na działce postawić osobny budynek gospodarczo-garażowy.

  14. #74

    Domyślnie

    Aha ! Na płytce w najnowszym muratorze jest prezentacja 3D projektu M05 Niestety aplikacja jest bardzo ciężka i przez to ciężko się tego używa na średnim sprzęcie.

  15. #75
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wojtas_M05

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    5

    Domyślnie

    no tak, płytka jest do bani, aranżacja beznadziejna a aplikacja z ubiegłego stulecia, i na pewno obrzydzą ną ludziom ten projekt,

    co do tego niskiego dachu nad ostatnim stopniem (ktoś się kiedyś nad tym zastanawiał) to bym sie nie przejmował bo przyglądałem się przekrojowi i 2 m są nawet z prawej jego strony, bardziej martwi mnie łazienka na poddaszu - żeby dojść do okna to się trzeba naginastykować - ja myślę nad przełożeniem okna na prawą stronę patrząc od wejścia i wannę postawić w poprzek, bo inaczej biedne plecy i głowa

    rozmawiałem z autorką o mojej koncepcji okien i nic nie mówiła, że burzy jej wizję uroku tego domu, więc działam bez skrupułów.

    największy problem mam z kosztorysem, ale to już inna para kaloszy, szkoda, że jak ktoś już wybuduje to na forum nie wchodzi żeby podzielić sie doświadczeniem...
    pozdr
    gg: 5763815

  16. #76

    Domyślnie

    Witam po bardzo długiej przerwiej,
    nie odzywałam się, bo nie miałam nic do powiedzenia, ale śledziłam Wasze posty bardzo uważnie.
    Jestem już po wstępnych rozmowach z budowlańcami, ale ostateczną wycenę będę miała we wtorek, to się podzielę... Dach już też został wyceniony i nie jest tak źle. W tej chwili szukam cieśli, ponieważ mury, ciesielka i pokrycie dachu, będą robione przez różne ekipy.
    Taki jest plan, zobaczymy jak wyjdzie w rzeczywistości.
    Zamierzam zacząć na początku lipca, już niedługo, więc jeżli ktoś z Was ma namiary na solidnego, w miarę taniego cieślę to poproszę na priva.

    Pozdrawiam
    Edyta

  17. #77

    Domyślnie

    Witaj Edytka - czy możesz coś więcej napisać o tej wycenie dachu ?
    Tzn. jakie pokrycie i za ile ?

    Jean_Luc

  18. #78

    Domyślnie

    czeœć wszystkim,
    przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał koalla
    czeœć wszystkim,
    przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?
    I o tym i o tym. Obydwa są piękne.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał koalla
    cze�ć wszystkim,
    przeglšdam waszš korespondencję i muszę przyznać że trochę się pogubiłem Piszecie niby na temat ale mowa jest w końcu o M05 czy M05a?
    W moim przypadku o M05a (a właściwie M05aL - czyli M05a lustro). Natomiast napisałem, że w ostatnim Muratorze jest M05.

Strona 4 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony