dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Szkodniki w kwiatkach doniczkowych

    Mam problem, co prawda z roślinami pokojowymi a nie ogrodowymi, ale może ktoś będzie mógł mi pomóc.

    Z mojego beniaminka zaczęły się nagle sypać liście. I to w dodatku zielone. Obejrzałąm go dokładnie i znalazłam na powierzchni ziemi maleńkie robaczki. Właściwie owady bo wyglądają trochę jak miniaturowe pajączki - mają mniej niż milimetr długości, pękaty ale lekko podłużny jasny odwłok i z przodu kilka nóżek. Na listkach rośliny zauważyłam też maleńkie białe kropeczki, które wyglądają trochę jak wosk - jest ich niewiele /po kropeczce na listek i to nie na każdym/ ale wcześniej ich nie było.

    Czy możecie mi powiedzieć co to jest? Czy to może być przyczyna, że roślina traci liście? I oczywiście, czym to ubić?
    W każdym sklepie ogrodniczym słyszałam inną opinię i polecano mi bardzo różne środki. Nie chcę próbować wszystkich bo szkoda mi rośliny.

    Jakieś trzy tygodnie temu też miałam /na wszystkich roślinach w domu/ szkodniki ale wtedy przypominały maciupeńkie białe muszki /zostawiały coś - jakby skrzydełka - na liściach/ i rośliny zaczęły mi schnąć. Wtedy wystarczył mi spray owadobójczy. Miał dość szeroki zakres działania więc nie wiem skąd teraz te pajączki i czemu spray ich nie wyeliminował?

    Będę wdzięczna za pomoć bo za chwilę mój najładniejszy kwiatek zostanie łysy!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Wszystko wskazuje na to, że masz przędziorki. Często o nich mówiliśmy na Forum. Stosuje się na nie akarycydy. Warto również spryskiwać częstowodą rośliny, bo ich rozwojowi sprzyja suche powietrze.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Wciornastek


    to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym okiem.
    Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska
    Wciornastek


    to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym okiem.
    Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia
    Tesko a gdzie na liściach te plamy. Bo jeśli od brzegu to zazwyczaj sprawa tzw. fizjologiczna czyli cóś brakuje roślinie od jedzonka światła wilgoci w powietrzu. Jeśli natomiast plamy częściej powstają na środku liści to raczej wskazuje na choróbsko grzybowe.[/list]

  5. #5

    Domyślnie

    A ja znowu z pytaniem.

    Poczytałam sobie wątki o przędziorkach i troszkę mi nie pasują. Nie mam pajęczynek ani białych plamek na liściach /raczej pojedyncze kropelki czegoś jakby białego wosku/. Obejrzałam ziemię jeszcze raz dokładniej i dziasiaj mam już zatrzęsienie malutkich stworzonek przypominających muszki - są podłużne i białe. Wyglądają inaczej niż te "niby" pajączki, które widziałam wczoraj. Może to było jakieś stadium pośrednie, albo mam nowe świństwo.
    Zauważyłam też na ziemi coś jakby wylinki tych muszek.

    Poprzednio, trochę w ciemno, zastosowałam preparat w sprayu polecony w sklepie. Wydawało mi się, że zadziałał. Nic tam nie było napisane, że pryskanie trzeba powtarzyć.

    Jestem bardzo ciekawa, co to za paskudztwo mi się przyplątało.

    I jeszcze pytanie o Talstar - czy zwalcza tylko przędziorki, czy jeszcze inne szkodniki?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Teska
    Wciornastek


    to ja mam zapytanko...mam w donicy kawke....i zaczely z niej opadac liscie...na lisciach sa takie ciemne plamy...ale nic nie widac golym okiem.
    Czy to mzoe byc jakis grzyb?? niedlugo to zostana mi same badyle...jak zauwaze ze cos sie pojawia na lisciach, obrywam,...ale to i tak dalej sie pojawia
    Tesko a gdzie na liściach te plamy. Bo jeśli od brzegu to zazwyczaj sprawa tzw. fizjologiczna czyli cóś brakuje roślinie od jedzonka światła wilgoci w powietrzu. Jeśli natomiast plamy częściej powstają na środku liści to raczej wskazuje na choróbsko grzybowe.[/list]
    pojawiaja sie i na brzegach i na srodku...czy moge jes tapsinem potraktowac???

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?

    stoi z daleka od grzejnikow

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska
    Cytat Napisał Wciornastek
    Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?

    stoi z daleka od grzejnikow
    A światło? Czy masz sucho w domu.
    Możesz zrobić fotkę? Czy plamy mają strefowanie coś jak pawie oczko. Układają się w pierścienie?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Teska
    Cytat Napisał Wciornastek
    Tesko oczywiście możesz zastosować Topsin. To nie zaszkodzi. Ale tak jak pisałam takie objawy w większości przypadków to skutki zimy, ogrzewania (np. jak stoi roślina na parapecie a od spodu grzeje). Może pomyśl o zmianie miejsca?

    stoi z daleka od grzejnikow
    A światło? Czy masz sucho w domu.
    Możesz zrobić fotkę? Czy plamy mają strefowanie coś jak pawie oczko. Układają się w pierścienie?
    wiesz stoja obok wilegasnego okna, plamy robia sie nieregularnie...taj jakby schly te liscie...
    zdjecia narazie nie moge zrobic bo cos aparat szwankuje

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Przykro mi Tesko ale twój opis jest na tyle niespecyficzny, że trudno coś wyrokować. W każdym razie możesz opryskać Topsinem, zmienić miejsce postoju, trochę dokarmić czymś łagodnym np. pałeczkami, podlewać tylko wodą przegotowaną (zasolenie też może wywołać podobne objawy).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony