Witam



Postanowilem sam wyliczyc zapotrzebowanie na cieplo po tym jak z pewnego zrodla dowiedzialem sie ze dla sypialni powinno byc prawie 5kW (fakt ze duza sypialnia ale projektowo mialo byc ok. 2.2kW). Do tego celu uzylem programu Kan OZC (inne firmy takze maja ten program, lecz firma KAN-Therm udostepnia go ze strony www). Zdefiniowalem wszystkie przegrody, z nich zbudowalem pozniej pomieszczenia. Zalozylem wpierw parametry czynnika grzewczego 55/45/20, lecz pozniej je zmienilem na 65/50/20-21 w niektorych pomieszczeniach. Zapotrzebowanie na moc wyszlo mi podobne do tego w projekcie. Program rowniez ma mozliwosc doboru grzejnokow (autor zastrzega ze orientacyjny, lecz w porownaniu z dobieraniem grzejnikow przez fachowcow, ktorzy dobieraja na podstawie przyjmowania strat ciepla wielkosci 150w/m^2 jest bardzo dokladny - uwzglednia wsp. korekcyjne na zawory termostat, polozenie grzejnija, zasloniecie itp). Byo troche kolo tego roboty ale wyniki koncowe mysle ze sa miarodajne. Wyszlo mi zapotrzebowanie rzedu 60.4W/m^2 (24.0W/m^3). Po tych wynikach mozna by zweryfikowac choc pobieznie poprawnosc obliczen. Spotkalem sie z roznymi wartosciami podawanymi jako orientacyjne dla domow nowych dobrze ocieplonych. Byly to wartosci rzedu 70-80W/m^2. W wydaniu internetowym Instalatora dogrzebalem sie jeszcze szczegolowszych danych. Wynosza one 50W/m^2 przy -10C, 60 przy -15, 70 przy -20, 80 przy -25 i 90 przy -30. Ja zakladalem temp. zewnetrzna -22C. Czy ktos moglby zweryfikowac podane dane? Przekroj sciany zewnetrznej to tynk wewn1.5cm/beton komork.24cm/pustka powietrzna2cm/beton kom.12cm/styropian 10cm. Tynku zewnetrznego nie uwzglednialem. Podlogi na gruncie w pom. uzytkowanych w dzien ocieplone styropianem 10cm, ocieplenie dachu welna mineralna 19cm.

Druga sprawa to czy jesli bede mial przy grzejnikach zawory termostatyczne a ze wzgledu na wielkosci grzejnikow chce w jednym pomieszczeniu dac o mniejszej mocy niz wynikalo by to z zapotrzebowania to czy pomieszczenie bedzie niedogrzane czy tez zawory w innych pomieszczeniach przymkna doplyw wody i wtedy bedzie mozliwosc dogrzania tego pomieszczenia?