dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 98
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 1971

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    cd.

    [/quote]I.W.

    Witam i proszę o poradę
    Właśnie zaczynam zgłebiać tajniki ogrzewania.
    Planuję:
    Kocioł na eko-groszek
    Grzejniki - I obieg parter, II obieg piętro
    Podłogówke + ścienne parter 4 pętle
    Czy potrzebuję :
    pkt 1. Jednego rozdzielacza na 2 obwody do grzejników i drugiego rozdzielacza do podłogówki + ściennego czy może być jeden wspólny na 6 obwodów? A może trzy ?

    pkt 2. Zaworu trójdrogowego mieszającego- zabezpieczającego alupexy podłogówki przed wysoka temperaturą

    pkt 3. Czy rozdzielacze musza być z zaworami czy bez

    pkt 4.Czy chcąc regulowac temperature poszczególnych pętli muszę miec zawory RTL czy jest inny sposób

    pkt 5 Co jeszcze potrzeba (pompa (pompy), zawory zwrotne, czujnik przylgowy( do tego zaworu trójdrogowego), zawór przelewowy, naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa, jakieś dodatkowe termostaty oprócz zaworów na grzejnikach, manometr termometr zawory odcinające) jakas dodatkowa automatyka poza tą na kotle?

    A może to całkiem inaczej ma wygladać? Bo trochę sie gubię



    1 po jednym rozdzielaczu na kondygnację do grzejników i dodatkowy do podłogówki ze względu na temperaturę zasilania Ogrzewanie ścienne można wpiąć do rozdzielacza z grzejnikami
    2 zaworu mieszającego ale nie zabezpieczającego same rury przed wysoką temperaturą ale przed przegrzaniem podłogi podgrzewanej a to już problem ze zdrowiem i samo poczucie gorsze i negatywna opinia dla podłogówki
    3 Mogą być bez zaworów ale lepiej z zaworami
    4 temperatury poszczególnych pętli nie da się tak łatwo regulować można co najwyżej wcześniej je wyłączyć Zamiast temperatury lepiej pokombinować z rozstawami
    5 niestety na to pytanie nie mogę dać odpowiedzi ponieważ jest tak wiele zależnych i sposobów dojścia do celu Do każdej kotłowni podchodzę indywidualnie i każda jest inna
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    EZS

    Mam problem... a nawet dwa
    może mi ktoś pomoże?

    Pierwszy - czy jeżeli włożę w fundament rurę do wody (taki przepust), którą potem chcę przepchnąć giętką rurę właściwą i rura ta ma iść pod kątem 90 st do góry, to czy ta giętka w środku się nie zagnie? Czy ten kąt może być prosty?
    Drugie - co zrobić? Zapomnieliśmy o tej nieszczęsnej rurze (do wody) przed wylewaniem ław. Teraz mają murować fundament i mogę ją włożyć, ale głębokość już nie ta, marne 70 cm pod gruntem. Czy w takim razie musimy się podkopywać pod ławą, czy możemy tą rurę dać na głębokości 70 ale ją czymś dobrze zaizolować? I czym? Czy nie zamarznie?

    Proszę o opinie, zastanawiam się nad wykopkami, ale to katorżnicza praca.
    Skoro już się coś robi w kierunku doprowadzenia wody do domu to może lepiej kupić 10 mb rury o średnicy 40 mm i położyć ją pod ława
    Co zrobić jeśli na etapie stanu surowego lub nieco wcześniej takiej rury się nie dało Wąskim szpadlem podkopać się pod ławą od strony zewnętrznej budynku a od strony wewnętrznej rurką kanalizacyjną fi 50 wybrać pionowy otwór w miejscu podkopu i rurę przełożyć
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    11małgosia

    Do niezłego
    Jak wybierać grzejniki - ma znaczenie marka, czy też sugerować się tylko ceną i wyglądem?
    Oczywiście że marka ma znaczenie Kupuj wszystko co nie jest podejrzanie tanie
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    ja-anna

    NIEZŁY !!!!!!!!!!!!! Ratunku pomocy.

    poczytalam to forum i jestem w szoku. Czuje sie oszukana.Niezły podrzucę ci na piva liste zurzytych materiałów.Ocnenisz .Może sie myle ,ale sprawdze nim wyciagne kase z kieszeni .


    nic nie dostałem
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    antonof

    Witam!
    Rozmawiałem ze swoim fachowcem od CO, który wykonuje obecnie instalację w moim domu i stwierdził on, że zamontowanie takiego zaworu 3 lub 4-drożnego to kasa wyrzucona w błoto. Zawór taki sprawdza się w instalacjach z piecami na gaz lub olej, gdzie bezwładność takiego pieca jest bardzo mała, natomiast zamontowanie go w instalacji z piecem na węgiel nie ma sensu - ze względu na dużą bezwładność. Dowiedziałem się u producenta pieca (fakora 25 KW - żeliwniak), że zawór taki tworzy dodatkowy krótki obieg, po to aby wracająca do pieca woda mieszała się z wodą wychodzącą, tak aby temperatura wody na powrocie była min 40'C - chodzi o ochronę kotła. Taką informację przekazałem mojemu fachowcowi, a ten stwierdził, że przy temp. na wyjściu kotła 55-60'C powracająca woda i tak będzie miała ta 40'C ponieważ będzie mieszała się z krótkim obwodem od CWU - a tam strata ciepła to max 5'C.
    Tłumaczył mi to dość logicznie i musiałem mu przyznać rację. Ale tak na wszelki wypadek uzgodniliśmy, że na powrocie, gdzie mieszają się dwa obwody CO i CWU tuż przed piecem zamontujemy termometr tak aby można zaobserwować zmiany temp.
    Zawór taki jeśli będę chciał zawsze można dołożyć.

    Proszę o opinie.
    Z własnego doświadczenia wiem i uważam że każdy kocioł na opał stały a szczególności te bardziej oszczędne ( zgazowujące, na eko-groszek) powinny mieć taki zawór lub inne rozwiązanie do ochrony kotła na powrocie a z reszta spora cześć producentów kotłów tego wymaga Oczywiście ma to wadę koszt ale wydłużą nam żywotność urządzenia
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Tomalx

    Witam!
    Jako że to mój pierwszy post na forum chciałbym na wstępie serdecznie się przywitać

    Jestem po wstępnej rozmowie z hydraulikiem i mam malutki dylemacik. Remontuję domek "po dziadkach" w którym kotłownia będzie oddalona od domu o ~25 m. Rury kotłownia-dom wg hydraulika będą wkopane w ziemi (ocieplone otuliną thermaflex, watą szklaną i owinięte folią budowlaną). W domu będzie zamontowany wymiennik cwu, rozdzielacz i dodatkowa pompka. Dom do którego doprowadzona będzie instalacja jest parterowy, ściany nieocieplone - powierzchnia 73 m2.
    Pytanie dotyczy średnicy rur biegnących z kotłowni do domu, hydraulik zastanawia się pomiędzy PEX 25 a PEX 32 mm. Czy warto dopłacać ~1000 zł do 32 mm ?

    pozdrawiam serdecznie
    Witamy serdecznie na Forum

    Ze względu na małą powierzchnie domu rura fi 25 powinna wystarczyć Zapytam tylko co kombinujesz i jaki to pex droższy o 1000 zł i co to za kotłownia na gaz olej a może węgiel a co do rury to może zastanów się nad stalową preizolką
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    radomik

    Witam.
    Pytanie: jak zrobić obwód zimnej wody do ogródka, aby z części rur zew. można było na zimę spuszczać wodę. Chodzi mi głównie o sposób rozmieszczenia zaworów i sposób montażu.
    Rury zgrzewam sam (PP) i nie mam pomysła.
    Proszę o odp. kreskowo(------), bądź jakaś fotka.

    pozdr.

    Właśnie kilka dni temu całkiem bezpłatnie pomagałem zrobić coś takiego jednemu z inwestorów
    Pierwsza sprawa to na wyjściu do takiego nawadniania musi być zawór odcinający i zaraz za nim powinien być na odejściu drugi zawór do napowietrzania instalacji przed zimą
    Taką instalację należy najpierw zaplanować a zrobić to jest najlepiej w Castoramie w dziale wiadomo jakim tam można kupić odpowiednie urządzenia takie jak skrzynki z przykrywką i z zaworem na szybko złączkę oraz inne podobne urządzenia Do tych skrzynek dokupić złączki na rurę Pe niebieską ( zgrzewanych nie radzę ) i na działce w wolnym czasie poskładac Proponował bum kupić jedną pustą skrzynkę i w niej zamontować zawór do spuszczania wody na zimę a sama skrzynka powinna być zamontowana na najniższym punkcie takiej instalacji
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Niezły małe pytanko:
    Czy pomiędzy wymiennikiem a zaworem trójdrożnym (a potem rozdzielaczem) może być pex, czy musi być miedź. Oczywiście między płaszczem a wymiennikiem będzie miedź. Odległość pomiędzy kominkiem a rozdzielaczem jest prawie 10m. Raz miedź jest dosyć druga, dwa chcę uniknąć łączenia (lutowania) rurek w podłodze.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Do zaworu 3 drogowego daj miedz a dalej plastik
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Ze względu na małą powierzchnie domu rura fi 25 powinna wystarczyć Zapytam tylko co kombinujesz i jaki to pex droższy o 1000 zł i co to za kotłownia na gaz olej a może węgiel a co do rury to może zastanów się nad stalową preizolką
    hmm
    Poszukałem w sieci i faktycznie, rzeczywista różnica to jakieś 5-7 zł na 1 m i 1-2 zł na izolacji.

    Planowana jest kotłownia na ekogroszek. Zastanawiamy się jeszcze nad podłogówką w połowie domku, czy w razie decyzji że robimy podłogowe warto zwiększyć wspomnianą średnicę do 32 ?

    pozdrawiam serdecznie
    i dziękuję za odpowiedzi
    Tomek

  11. #11

    Domyślnie Syfony, zawory, odpływy, korki, wężyki - HELP !!!

    Witam;
    usiłuję nabyć drogą internetową komplet 'osprzętu' do umywalki z Koła z serii
    Quattro, małej 40cm do wc, ale że jestem w tym talcie lajkonikiem, to będe
    wdzięczna za ŁOPATOLOGICZNĄ pomoc Tym bardziej, że każdy sprzedawca każe mi
    dokupić coś innego
    Ponieważ jest to umywalka bezodpływowa, wiem już tyle, że korek automatyczny
    będący częscią właściwie każdej baterii (tu konkretnie Hansgrohe Focus S)jest
    tu nieużyteczny i muszę zastąpić go tzw. click-clakiem.
    Do tego chciałabym zamontować prosty syfon/system odpływowy ( ??? )
    typu 'Flowstar' też HG, lub z Armatury Kraków :
    http://www.kfa.pl/oferta/syfony_i_sp...on_umywalkowy/
    Ale chciałabym też żeby zawory mocujące węzyki do ściany miałe takie ładne
    osłony jak w odpływie Flowstar-jego nr katalogowy 52120000.

    I teraz nie wiem, czy taki chromowany syfon/odpływ to jest to czego
    potrzebuję, czy do tej umwalki muszę dokupić jeszcze coś i czy węzyki są w
    zestawie z armaturą?

    Będę wdzięczna za pomoc w usystematyzowaniu tej jakże obszernej wiedzy)
    Krótko mówiąc: co muszę kupić, żeby umyć w niej ręce??

    Z góry bardzo dziękuję

  12. #12

    Domyślnie

    Może jednak ktoś pomoże..

  13. #13

    Domyślnie

    Potrzebuje porady
    Mam domek letniskowy jeżdze tam tylko w okresie letnik oraz sporadycznie w zime. Problem polega na tym, że juz 2 razy zamarzła woda w rurach w studzience i w zegarze, w mieszkaniu jeszcze się tak nie zdazyło.
    Czy i jak można wstawić jakiś zawór spustowy przed zegarem???
    Żeby na zime spuszczać wode z całego obiegu aż przed zegar. Normalnego zaworu kulowego nie można wstawić bo teoretycznie byłoby to "ujęcie na lewo" ponieważ jest przed licznikiem. Panom z wodociągów to nie zależy bo mają co roku robote ale ja co rok mam niezły wydatek
    Próbowałem to ocieplać ale zegar jest w studzience przed domem.
    Pozdrawiam i czekam na jekieś wyjście z tej sytuacji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Czy "puszczenie" rury kominowej fi 130 od pieca olejowego po ścianie jest dobrym rozwiązaniem? Rozważam opcję montażu rury obejmami bezpośrednio przy ścianie (oczywiscie ocieplonej), bądź też wybudowania małej wnęki w rogu przy scianie np. z połówki pustaka, k-g lub kształtek wentylacyjnych o średnicy większej od rury i uzupełnienia luki np. keramzytem w celu wygłuszenia. Podobno olejówki czasami głośno pracują. Które rozwiązanie jest lepsze?
    Komin w kotłowni przeznaczyłam na możliwość podłączenia pieca węglowego.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Analena
    Sprawa jest prosta mając umywalkę aby można było z niej korzystać potrzebujesz jeszcze syfonu jeśli nie będzie on w szafce to może być chromowany ale wyjście ze ściany do kanalizacji powinno być dokładnie na środku otworu na syfon w umywalce bateria nadaje się każda ale żeby dobrze wyglądała dobrze było by ją podłączyć nie za pomocą wężyków ale za pomocą rurek i tu jest kolejne pytanie czy hydraulik wiedział że będzie dokładnie taka umywalka i właściwie przygotował podejścia bo jeśli nie to pozostają nam tylko wężyki
    Na etapie kupna baterii musimy wybrać czy będzie ona na wężyki czy na rurki zaworki do rurek są bardzo różne i wiele mają kształtów myślę że można wybrać coś odpowiedniego
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    O żadnym zworze nie może być mowy są dwa sposoby aby nie zamarzło pierwszy to zakręcać wodę zaworem w nawiertce i spuszczać wodę z wodomierza rozkręcając śrubunek za wodomierzem lub za pomocą jakiegoś zaworu umieszczonego zaraz za zegarem a drugi sposób to zastosować przewód grzewczy taki z samo regulacją i porządnie ocieplić
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    mayland

    Ale ta rura będzie w części wewnętrznej budynku bo jeśli tak to należy ją jakoś ocieplić możę to być wełna albo komin systemowy z podwójnym płaszczem i wełna w środku to taki komin zewnętrzny i taką rure obudować gk Sam komin od kotła olejowego nie hałasuje, hałasuje natomiast tylko palnik i wentylator i to niestety dość głośno
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  18. #18

    Domyślnie

    Ile metrów bieżących rury do ogrzewania podłogowego trzeba na 30 m2 podłogówki?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Pojęcia nie mam

    Długość rury do podłogówki ( jeden obieg ) jest suma długości dobiegu ( odległość od rozdzielacza do miejsca gdzie będzie pętla ) oraz samej pętli a tu mamy jeszcze rozstawy od około 7 cm do prawie 30 cm
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    mayland

    Ale ta rura będzie w części wewnętrznej budynku bo jeśli tak to należy ją jakoś ocieplić możę to być wełna albo komin systemowy z podwójnym płaszczem i wełna w środku to taki komin zewnętrzny i taką rure obudować gk Sam komin od kotła olejowego nie hałasuje, hałasuje natomiast tylko palnik i wentylator i to niestety dość głośno
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rura będzie w środku pomieszczenia przymocowana do ściany obejmami. Oczywiście ocieplona wełną
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

Strona 39 z 98

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony