dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie

    Witam i pytam
    Czy ktoś może zastanawiał się czy w beton komórkowy występuje kondesacja pary wodnej (punkt rosy). Przecież ten materiał ma mały opór dyfuzyjny
    Czy jako ściana jednowarstwowa nie będzie pochłaniać wilgoci zaraz przy zewnętrznej płaszczyźnie i to w okresie największych mrozów.
    Czy producenci materiałów wypowiadali się w tym temacie.
    Pozdrawiam Jacek


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Raczej nie wystepuje ale nie ma sie co zastanawiac trzeba zrobic wykres cisnienia pary wodnej zgodnie z norma ochrony cieplnej i wszystko bedzie jasne. Wystepowanie strefy kondensacji bedzie, jezeli w ogole to tylko w przypadku duzej wilgotnosci wzglednej powietrza i oczywiscie duzej roznicy temperatur na powierzchniach przegrod.
    Jestem przekonany ze nie wystepuje, natomiast gorzej to moze wygladac dla sciany jednowarstwowej docieplonej.
    Pamietajmy ze w ciagu roku jest na szczescie bardzo niewiele dni z temp. -20 stopni Celcjusza.

  3. #3

    Domyślnie


    Nie ma w budownictwie raczej nie jest to zjawisko fizyczne i występuje albo nie.
    Wykonałem wykres i mi wyszło że występuje przy normalnych warunkach to jest 45% wilgotności powietrza w pomieszczeniu i – 16 stopni C.
    Nie zgadzam się że problem wystąpi przy ociepleniu betony komórkowego, wręcz odwrotnie poprawia układ temperatury w ścianie i zapobiega kondensacji.
    A przypadkiem nie zastanawia Was to że producenci nie wypowiadają się na ten temat.
    Pozdrawiam Jacek



  4. #4

    Domyślnie

    Abakus

    Producenci sie wypowiadaja

    http://www.ytong.pl/sd/faqs/odp/08_ocieplenie.htm

    Nie jestem fizykiem, ale przy temperaturze zewn ponizej -4C
    powietrze bardzo slabo "przyswaja" wode, wiec raczej nie grozi
    przenikanie wody z powietrza zewnetrznego do sciany przy niskich
    temperaturach (poza tym istnieje jeszcze tynk zewnetrzny).
    Natomiast wode z wewnatrz usuwa wentylacja, chyba, ze ktos
    ja unieczynni, ale wtedy wiekszym problemem bedzie grzyb
    i plesn IMHO

    jt

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Dobra tez to przelicze, jaka grubosc b.-k. przyjales?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Cypel nie jestes fizykiem i to widac, nie obraz sie.
    Nie chodzi o wode zewnetrzna tylko o przepuszczalnosc dyfuzyjna materialu budowlanego czyli przenikanie pary wodnej z wnetrza budynku przez przegrode na zewnatrz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cypel
    Po przeczytaniu odpowiedzi wskazane firmy zauważyłem, że cytuję” Bloczki charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością (tzw. oddychanie ścian),” I tu tkwi problem para wodna wewnątrz budynku występuje czy chcesz czy nie. Czym łatwiej może przeniknąć do chłodniejszych części ściany to większe prawdopodobieństwo wystąpienia punktu rosy.
    Pitbull
    Grubość którą przeliczałem to 36 cm.


  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No dobra, przeliczylem.
    Przy nastepujacych warunkach (jednostki saobie daruje):
    b.k. odmiana 500 grubosc 36cm (+ 2xtynk cem.-wap.), Lambda 0,3, wsp. przep. pary wodnej 260 *10 1/6, ti - 20 st. C, te - -5 st C, wigotnosc wzgl. powietrza odpowiednio 55% i 85%.
    Wynik: dla tych warunkow brzegowych kondensacja pary wodnej nie nastepuje, ale nie wykluczam (ze przy wyzszej ujemnej temperaturze zew, na niewielkiej grubosci b.-k. taka kondensacja moze wystapic).
    Wsp. U dla tej sciany wynosi 0,72 (szczerze mowiac oczekiwalem lepszego ale moze mam nieatulane Lambda b.k.), poniewaz producenci zapewaniaja ze sciana jednowarstwowa z b.k. spelnia norme czyli U<0,5.

  9. #9

    Domyślnie

    Pitbull,lambdę masz faktycznie mocno nieaktualną. Podziel ją przez dwa i będzie OK.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Pacul, dzieki.
    Jesli przyjac Lambde 0,15 dla b.k. to U dla b.k. przy grubosci 36 cm wynosi 0,41 W/m2K.
    Tak, to mi zdecydowanie bardziej odpowiada.

  11. #11

    Domyślnie

    Hej Pitbull (teraz rozumiem skad taki nick )

    Parametry bk ktore przyjales nieco odstaja od
    publikowanych przez producentów, do tego obecnie
    na sciany 1-warstwowe przyjmuje sie beton odmiany 400

    dla takiego lambda jest 0.11 (za producentem)
    i przy scianie 36.5 U 0.29
    Czy to cos zmienia w wyliczeniach dotyczacych punktu rosy?
    jt

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Ze niby jak wytlumaczysz moj nick, ja sie sam nad nim zastanawiam i nic
    Parametry przyjalem ze starej normy (tam isteniej tylko b.k. najnizszej odmiany 500, nowej akurat nie mialem).
    Te parametry zmieniaja obliczenia ale raczej na korzysc (Abakus sie znowu do "raczej" przyczepi, e niech mu... ).
    Wyliczenia dotycza nie punktu rosy tylko strefy kondensacji pary wodnej, Cyplu ( fajnie sie odmienia )
    Jak mi podasz opor dyfuzyjny podawany przez producenta to policze jeszcze raz.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    ale fajne z was chlopaki
    ja tak tylko cichutko siedze i czekam az wyliczycie, bo mnie to bardzo interesuje, choc mama wrazenie,ze chyba wiem jak to jest, ale czekam i pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    właśnie jak to jest

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    jest fajnie....

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    sami optymisci, ale ja tez uwazam ze jest fajnie, no skoro mam byc fajnym chlopakiem to nie moze byc inaczej . Nuta refleksji i rozprzezenia: hmmm ...... czy ja jestem fajny?
    Z pyska slina cieknie, postac kwadratowa jakas taka geometyryczna, niestety, .... chyba nie jestem fajny. Opal przepraszam musze dalej z tym zyc.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    zyj, tylko najpierw wyliczcie i ustalcie jak jest z tym skraplaniem

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Sory ale trochę cierpliwości w miarę jak czas pozwoli próbuje to przedstawić graficznie dla kilku wariantów od -5 do –16
    Pozdrawiam Jacek


  19. #19

    Domyślnie

    Ocena stanu wilgotności przegród budowlanych nie jest prosta. Projektanci jak do tej pory nie doczekali się dokładnej i sprawnej metody obliczeń. Obecnie w Polsce zagadnienie to nawet nie jest znormalizowane (kiedyś było).
    Faktem jest-jak zauważył Abakus-uproszczone obliczenia wskazują na możliwość wystąpienia kondesacji pary wodnej. Co więcej,w praktyce można zauważyć zniszczenia elewacji w postaci odpadającego tynku, spowodowane przez to zjawisko. Jednak należy zdać sobie sprawę,że przyczyny należy szukać w błędach wykonawczych.
    Po pierwsze, beton komórkowy jest materiałem, który wymaga sezonowania. Duża zawartość wilgości początkowej (ok.40%) w świeżo zbudowanych ścianach zmniejsza się przez 2-3lata aż osiągnie wartość ustabilizowaną ok.5%. Jeżeli dom z BK zostanie otynkowany i zasiedlony w ciągu jednego sezonu budowlanego to oprócz wysokich rachunków za ogrzewanie można spodziewać się wystapienia kłopotów z elewacją.
    Po drugie,często BK odmiany 400 zostaje wykończony nieodpowiednim tynkiem(ciężki,o dużym oporze dyfuzyjnym). Efekt na elewacji będzie ten sam.
    Podsumowując:
    1.przy właściwym doborze tynku, nawet w przypadku ewentualnej kondensacji, nic złego się nie stanie;
    2.domy z BK zasiedlać nie wcześniej jak po drugim okresie letnim od czasu postawienia ścian, a tynkowanie najlepiej wykonać dopiero rok później.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Wiedziałam,że na Ciebie można liczyc. Brawo!!!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony