dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1492 z 1521
Pokaż wyniki od 29.821 do 29.840 z 30404
  1. #29821
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie 400, w tym jakieś 100 na cyrkulację CWU i nawilżanie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #29822
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jakiej serii masz Panasonica?

    Widziałeś ten film?
    https://www.youtube.com/watch?v=NvUjBgRTA-Y

    Do moderatora, ten post jest na temat. Na temat źródła pomiaru zużycia prądu.
    W tym filmie rozjazd pomiędzy danymi z urządzenia, a danymi z podlicznika wyniósł 40%, nie niekorzyść liczydła pompy.
    Mówiłem już, im mocniejsza pompa tym pomiar dokładniejszy, a T-CAP, to max. błąd 5%
    Tam na innych forach ktoś tam wspominał, że ma opmiarowana i jego błąd to 2%, podobne przekłamanie i u mnie .
    Ja dodatkowo sie podpieram licznikiem ZE, za cały sezon 09.19 - 09.2020 - 6800kWh ( wszystko na prąd, 4-osoby, w domu 22.5st/c, woda grzana do 49st/c wanna, prysznic ).
    Co jeszcze mogę dodać.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #29823

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Przez cała zimę zejdzie poniżej 0,5mp ww kozie
    W sumie to dzięki temu wpisowi mi się przypomniało.

    Nie mam, niestety/stety, kominka - zabrakło kasy.
    Więc PC jest u mnie jedynym źródłem ciepła.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #29824

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Mówiłem już, im mocniejsza pompa tym pomiar dokładniejszy, a T-CAP, to max. błąd 5%
    Tam na innych forach ktoś tam wspominał, że ma opmiarowana i jego błąd to 2%, podobne przekłamanie i u mnie .
    Ja dodatkowo sie podpieram licznikiem ZE, za cały sezon 09.19 - 09.2020 - 6800kWh ( wszystko na prąd, 4-osoby, w domu 22.5st/c, woda grzana do 49st/c wanna, prysznic ).
    Co jeszcze mogę dodać.
    A ja z kolegą się nie zgodzę, mam t-capa 9 kW i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby błąd był mniejszy niż 20 procent.
    Dom 196 m2 po podłogach, ogrzewane 170 m2, ok 80 m2 to podłogówka, reszta grzejniki aluminiowe, ściany porotherm 25+15 styropianu, podłoga 7-8 cm styropianu. Pompa Panasonic T-cap 9 kW, na dachu 6.82 PV.

  5. #29825

    Domyślnie

    Takie pytanka może i śmieszne

    1. Co tak naprawdę jest najważniejsze przy ustawieniu temperatury w pompie ciepła. Temperatura zasilania czy też powrotu ?
    Jak ustawię pompę powiedzmy na 30 stopni a powrót pokazuje mi powiedzmy 27 stopni i taką temperaturę podłogi faktycznie mam (27 stopni) (sprawdziłem pirometrem) , oczywiście w "podłogę" idzie tyle ile ustaliłem czyli 30 stopni.

    2. Czy czym wyższa temperatura zasilania i powrotu tym szybciej będzie rosła temperatura w domu ? Czy jak ustawię powiedzmy 35 zasilanie (i powiedzmy 32powrót) stopni to podłoga szybciej się rozgrzeje a tym samym szybciej nagrzeje się dom niż przy zasilaniu powiedzmy 30 zasilanie i 27 powrót ?
    Czy może jedyną różnicą będzie dużo wyższe zużycie prądu i przegrzanie domu po zakończeniu cyklu grzania , bez wpływu na czas.
    Obecnie mam właczony termostat , bez stref czasowych. Termostat steruje ogrzewaniem.

    Chciałbym "zoptymalizować" czasy grzania aby były jak najkrótsze , bo widzę że u mnie już po 1-2 godzinach grzania pompa schodzi na minimalną moc i potrafi tak sobie grzać przez wiele godzin i zastanawiam sie czy po zwiększeniu temperatury zasilania te czasy cyklu grzania uległy by skróceniu.
    Oczywiście zależy mi aby później dom też nie został przegrany

    Może i dziwne pytania , ale z tego co się orientuje się różne "szkoły" prowadzenia pompy ciepła. Jedni ustawiają pompę na możliwie najniższe ustawienia , inni wręcz przeciwnie...

    Chodzi aby bez sensu nie marnować energii. Moja pompa LG startuje z deltą około 5-6 i szybko schodzi do delty 2. Fakt wtedy bierze najmniej prądu 0,6-0,7KW , ale czy ma wtedy wysoką sprawność nie mam pojęcia ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #29826
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał nobilitas Zobacz post
    A ja z kolegą się nie zgodzę, mam t-capa 9 kW i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby błąd był mniejszy niż 20 procent.
    To może twój podlicznik przekłamuje. Jakiej klasy dokładności może być licznik za 50, czy 100zł. Przecież w takim liczniku jest to samo co w pompie, kawałek układu scalonego ( ,, impulsorator" ) i program. To co ciężko, żeby to samo było w pompie i tak samo liczyło?

  7. #29827
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Obawiam się, że w pompie to nie problem elektroniki, a zamierzony zabieg - choć nie neguję w żaden sposób Twoich danych. Z tego co widziałem na forum to różnie to wygląda w przypadku tej pompy.

    Pytanie co autor tego softu miał na celu? Może dobre samopoczucie inwestora. Tak czy inaczej te pompy nawet z tym "rzeczywistym" wynikiem dają radę - nawet z grzejnikami.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #29828

    Domyślnie

    Nie znam się, to się wypowiem

    2. Pytanie czy Twoja pompa będzie w stanie ot tak dawać na zasilaniu 5C więcej? Bo jeżeli nie, i będzie długo do niej dochodziła, to niekoniecznie temperatura będzie szybciej rosła. Więc standardowo - "to zależy".

    Moja pompa, aby dojść do docelowej temperatury, będzie chodzić na max. Mając mniejszy COP. Im wyższa temperatura docelowa tym dłużej będzie chodzić z niższym COP. Dodatkowo mocniej będzie się szronić, częściej robić defrost obniżając COP jeszcze bardziej. Z kolei "pykając" dłużej na niższej częstotliwości, ale nadal bez włączania/wyłączania i rzadszymi defrostami COP będzie lepsze.

    Rozumiem, że każdy by chciał żeby PC chodziła jak najmniej. Wszakże co chwila padają wartości dotyczące żywotności sprężarki. To 25k, to 50k, 100k godzin. Tylko czy ktoś zna wpływ na skracanie lub wydłużanie tego okresu ze względu obciążenie sprężarki. Jak takich informacji nie widziałem, a chętnie bym poczytał.

    Energia nie jest marnowana. Jest zamieniana na ciepło. Nie bądź taki chytry

  9. #29829

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To może twój podlicznik przekłamuje. Jakiej klasy dokładności może być licznik za 50, czy 100zł. Przecież w takim liczniku jest to samo co w pompie, kawałek układu scalonego ( ,, impulsorator" ) i program. To co ciężko, żeby to samo było w pompie i tak samo liczyło?
    Nie, wszystko jest ok, Panasonic tak ma, pół roku temu, przy innym problemie z pompą obiegową w pompie, rozmawiałem z głównym serwisantem na kraj i on mi potwierdził, że tak jest. Podobno inni producenci też tak robią. I liczniki oba dobrze zliczają tylko ten w pompie nie liczy wszystkiego. teraz już nie pamiętam czego. Mam dwa t- capy w dwóch zupełnie innych budynkach, ten drugi z lat 60-tych i na samych grzejnikach, 240 m2 gdzie pompa dybie non i jest podobnie, chociaż tam potrzebuje jeszcze obserwacji, bo pompa chodzi dopiero 2 miesące.
    Dom 196 m2 po podłogach, ogrzewane 170 m2, ok 80 m2 to podłogówka, reszta grzejniki aluminiowe, ściany porotherm 25+15 styropianu, podłoga 7-8 cm styropianu. Pompa Panasonic T-cap 9 kW, na dachu 6.82 PV.

  10. #29830

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To może twój podlicznik przekłamuje. Jakiej klasy dokładności może być licznik za 50, czy 100zł. Przecież w takim liczniku jest to samo co w pompie, kawałek układu scalonego ( ,, impulsorator" ) i program. To co ciężko, żeby to samo było w pompie i tak samo liczyło?
    By nie być posądzonym o zacietrzewienie na punkcie Twoich wyników napiszę po raz ostatni, a czytający sami wyciągną wnioski.

    Tu wesoły temat wrzucony na pociechę klientom i reklamę Panasonica

    https://forum.muratordom.pl/showthre...cia-dom%C3%B3w

    między nimi wplątało się Mitsubishi, wynik zgoła inny.

    I tu taki link do prawdziwych i IMO rzetelnych danych o COP-ie Panasonica i zużyciu prądu.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7879091

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7712880
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  11. #29831

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To może twój podlicznik przekłamuje. Jakiej klasy dokładności może być licznik za 50, czy 100zł. Przecież w takim liczniku jest to samo co w pompie, kawałek układu scalonego ( ,, impulsorator" ) i program. To co ciężko, żeby to samo było w pompie i tak samo liczyło?
    Jasne. Wszyscy producenci certyfikowanych liczników się uwzięli i Panasonicowi zawyżają. Nigdy nie zaniżają. I niektórym nie przeszkadza, że na stronie jak wół jest napisane "Note : This is an approximated value". To podliczniki, źle liczą i koniec.

    Pokaż może zdjęcie tego licznika w pompie?

  12. #29832
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    By nie być posądzonym o zacietrzewienie na punkcie Twoich wyników napiszę po raz ostatni, a czytający sami wyciągną wnioski.

    Tu wesoły temat wrzucony na pociechę klientom i reklamę Panasonica

    https://forum.muratordom.pl/showthre...cia-dom%C3%B3w

    między nimi wplątało się Mitsubishi, wynik zgoła inny.

    I tu taki link do prawdziwych i IMO rzetelnych danych o COP-ie Panasonica i zużyciu prądu.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7879091

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7712880
    Ale cię to boli, takie nakłady, dbanie o detale, tam mostek termiczny, tu co innego, okna 3 -szybowe, izolacja ile tylko ściany utrzymały, a w podłogę i poddasze ile tylko się zmieściło, o rekuperacji nie wspomnę. A na koniec pompa PC gruntowa, za niemałe nakłady ( nie żebym ci zazdrościł ).
    To wszystko miało przynieść tak wielkie oszczędności, że innym miało być daleko.
    A tu gość w starym domu, na izolacji, że tak powiem nic kosmicznego i na zwykłych oknach 2-szybowych, bez podłogówki i na PC PW wyskakuje z wynikami które nie moga byc prawdziwe.
    Nie traktuj tego dosadnie
    Ja też ci zazdroszczę, ale lubie sobie popisać i dobrze przy tym pobawić, a jak ja mogę komuś pomóc swoja wiedzą, lub od kogoś coś się dowiedzieć, to przecież o to chodzi.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 01-12-2020 o 18:58
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  13. #29833
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    To może ty oddaj swój do legalizacji, o wtedy będziemy mądrzejsi.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  14. #29834

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post

    Około 69kwh mniej niż w ubiegłym roku, też tak macie, że listopad był cieplejszy? .
    Według tego portalu, dla Łodzi więc niedaleko od Ciebie, średnia temp. listopada 2020 była niższa niż w ubiegłym roku.

    https://www.weatheronline.pl/weather...ANG=pl&MOD=MOA

    PS. Sprawdź link do PV coś nie działa.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #29835

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To może ty oddaj swój do legalizacji, o wtedy będziemy mądrzejsi.
    Przecież panasoniki nie maja licznika energii ani nawet zadnego scalaka odpowiadajacego za pomiar wszystko oblicza sterownik na podstawie czestotliwosci pracy sprezarki.
    Jakis inzynier na staniwisku testowyn zapuścił pompe i mierzył pobór dla ilus tam zakresów czestotliwosci i sterownik potem podaje ze pompa pobiera tyle i tyle bo pracuje na takiej i takiej czestotliwosci.
    W jednostkach malych jednofazowych jest w zaleznosci od obciazenia z jakim chodzi sprezarka u kogos rozjazd duży albo ogromny tak jak u mnie okolo 80% wiecej w realu niz na pompie.
    W jednostkach 3fazowych bardziej im sie to udalo i błedy sa mniejsze u niektórych prawie sie zgadza z podlicznikami

    Temat walkowany juz tysiace razy.

    Zlicza tylko prace sprezarki nie liczy elektroniki wentylatora czy obiegówki w jednostkach 3fazowych udzial tych komponentów w ogólnym zużyciu jest znikomy w malych pompach juz znaczny a jak np.pompa chodzi caly czas bez zadnych kaganców i cala elektronika obiegówka czy grzalka karteru chodza cala dobe a aprezarka zalaczy sie 5godzin na dobe to już całkiem.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  16. #29836
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Według tego portalu, dla Łodzi więc niedaleko od Ciebie, średnia temp. listopada 2020 była niższa niż w ubiegłym roku.

    https://www.weatheronline.pl/weather...ANG=pl&MOD=MOA

    PS. Sprawdź link do PV coś nie działa.

    pzdr

    Nie tylko portal. w/g mojej pompy średnia w zeszłym roku to 6 stopni a w tym to 5.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #29837
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To może ty oddaj swój do legalizacji, o wtedy będziemy mądrzejsi.
    A propo legalizacji, kiedys wzorcowałem własnie takiego typu licznik (orno) 2 szt., najwiekszy bład na 1 fazie nie przekroczył 0,5% na pozostałych ok 0,2%. Klasa licznika to 1.
    Oczywiscie nie nalezy przyjmowac ze kazdy egzemplarz bedzie miał tak dobrą dokladnosc, ale jak na cenę to bład bardzo mały. Wzorcowanie przeprowadziłem na przyrzadach słuzących do leglizacji i wzorcowania liczników w instytucji tym sie zajmujacej.

  18. #29838
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przecież panasoniki nie maja licznika energii ani nawet zadnego scalaka odpowiadajacego za pomiar wszystko oblicza sterownik na podstawie czestotliwosci pracy sprezarki.
    .
    Dla ciekawosci, a mam opomiarowane wszystkie Daikin Altherma ktore montuję, sprawdziłem rozbieznosc wskazan licznika i wskazan PC. Róznica nie była wieksza niz ok 5%, ale tez praktycznie nigdy nie pokryły sie obydwa wskazania. Nie wiem jaka jest rozbieznosc w PC innych producentów.

  19. #29839

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przecież panasoniki nie maja licznika energii ani nawet zadnego scalaka odpowiadajacego za pomiar wszystko oblicza sterownik na podstawie czestotliwosci pracy sprezarki.
    Jakis inzynier na staniwisku testowyn zapuścił pompe i mierzył pobór dla ilus tam zakresów czestotliwosci i sterownik potem podaje ze pompa pobiera tyle i tyle bo pracuje na takiej i takiej czestotliwosci.
    W jednostkach malych jednofazowych jest w zaleznosci od obciazenia z jakim chodzi sprezarka u kogos rozjazd duży albo ogromny tak jak u mnie okolo 80% wiecej w realu niz na pompie.
    W jednostkach 3fazowych bardziej im sie to udalo i błedy sa mniejsze u niektórych prawie sie zgadza z podlicznikami

    Temat walkowany juz tysiace razy.

    Zlicza tylko prace sprezarki nie liczy elektroniki wentylatora czy obiegówki w jednostkach 3fazowych udzial tych komponentów w ogólnym zużyciu jest znikomy w malych pompach juz znaczny a jak np.pompa chodzi caly czas bez zadnych kaganców i cala elektronika obiegówka czy grzalka karteru chodza cala dobe a aprezarka zalaczy sie 5godzin na dobe to już całkiem.
    U mnie 20,86% zaniża PC od podlicznika ( tarczowy)
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #29840

    Domyślnie

    Ogólnie -im niższa temperatura zasilania -tym ekonomiczniej, ale trzeba byłoby sprawdzić wykresy COP dla pompy inwerterowej, czy jej ciągła praca na niskiej mocy jest:
    -na pewno ekonomicznie uzasadniona
    -na pewno korzystna dla utrzymania sprawności urządzenia.

Strona 1492 z 1521