dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1474 z 1521
Pokaż wyniki od 29.461 do 29.480 z 30404
  1. #29461
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Zrobiłem coś podobnego przy ggwc. Dałem rury pe od glikolowego gruntowego wymiennika ciepła pod rurami rozsądzającymi od oczyszczalni przydomowej. Zrobiłem to przy jednej pracy, dodatkowo woda niesie sporo energii. Niestety nie mam jak tego porównać do wersji "suchej" zakopanej bezpośrednio w ziemi.

  2. #29462

    Domyślnie

    Witam serdecznie, to moj pierwszy wpis w tym temacie. Od 3 tygodni pracuje u mnie w domu pompa ciepła OCHSNER 12kW, odwierty pionowe 3x90m. Dom z lat 80tych, po generalnym remoncie, ocieplony styropian 10cm, dach 20+30cm wełna, rekuperacja, powierzchnia użytkowa 140m2. Dół grzeją grzejniki kermi, poddasze w całości podłogówka. Przy pierwszym uruchomieniu pompa nagrzała ok 800l (300 bufor, 300 cwu, ok 200 w obiegu) zimnej wody w jakieś 45min. Obecnie PC załącza się na 10-15min średnio co godzinę. Temperatury DZ wahają się w granicach 9-7/6-5 stopni. Czy wyglada to prawidłowo?

  3. #29463

    Domyślnie

    PC instalowała mi gmina, w ramach programu modernizacji dotychczasowego ogrzewania (kocioł na ekogroszek). Zapotrzebowanie wyliczał mi przedstawiciel firmy która dokonywała instalacji PC. Zadzwonił, zadał szereg pytań o powierzchnię, instalacje jakie mam w domu itd. Posiadam sterownik pokojowy na którym ustawiam temperaturę jaka chce mieć w domu. Z tego co zdążyłem się zorientować, temperatura która ustawiam na sterowniku pokojowym jest składowa krzywej grzewczej, na której to podstawie dobierana jest temperatura wody w obiegu. Widzę ze ta temperatura zmienia się samoczynnie w zależności od temperatury atmosferycznej.

  4. #29464

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mi to wygląda że ta pompa jest tak ok dwukrotnie za duża.
    Prawdopodobnie wystarczyła by moc pompy jakieś 6 kW.
    Przed wyborem mocy tej pompy ktoś Ci zrobił takie poprawne wyliczenie zapotrzebowania domu w ciepło?
    Jak dokładnie ta pompa próbuje utrzymać zadaną temperaturę?
    Sterujesz ją krzywą grzewczą czy czujnikiem temperatury wewnętrznej?
    Takie włączanie się pompy co godzinę na 10-15 minut niektórzy by nazwali taktowaniem i nie jest to zdrowe dla sprężarki.

    Mam dom podobnej powierzchni użytkowej i mi wystarcza PC o mocy 6 kW, choć niektórzy twierdzą że jest za duża.
    jest dokładnie tak jak napisałeś. Wpisałem do kalkulatora przykładowy dom 9x10 z parametrami jak kolega podał. Wyszło 135m2 pow. użytkowej
    założyłem 10cm styro na ścianie, 25cm wełny dach i bez izolacji od gruntu
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/69t4
    czyli 6,2kw na CO. "Fachowiec" zaproponował i zainstalował 12kw....masakra...nawet jeśli gdzieś coś źle przyjąłem w tej zgrubnej symulacji, nie zmianie to w niczym faktu, że pompa jest mocno przewymiarowana.
    7-8kw byłoby dużo lepszym wyborem....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #29465

    Domyślnie

    Tak jak napisałem w poprzednim poście, wpływu na to nie miałem żadnego, bo inwestycje prowadziła gmina. Jestem laikiem czy w związku z tym ze jest ona prawie dwukrotnie przewymiarowana wiążą się jakieś problemy? Domyślam się ze tak, pytanie kiedy one wyjdą na jaw. Dodam jeszcze tylko, ze w ramach inwestycji założyli mi również instalacje fotowoltaiczną o mocy 5,4kW

  6. #29466

    Domyślnie

    PC model Ochsner TERRA 11 HPLA. Doczytałem już ze jej moc to 10,3 kW a nie 12kW tak jak podawałem. Grzeje bufor 300l oraz CWU również 300l. Na sterowniku pokojowym ustawiam temperaturę z dokładnością do 0,5 stopnia - nie wiem czy taka odpowiedz jest wystarczająca.

  7. #29467

    Domyślnie

    Cytat Napisał lortt Zobacz post
    PC model Ochsner TERRA 11 HPLA. Doczytałem już ze jej moc to 10,3 kW a nie 12kW tak jak podawałem..
    Przez przypadek, ale podałeś dobrą moc.
    Przy 6-7C na zasilaniu moc Twojej pompy pewnie wynosi te 12 kW.
    10,3 kW to ona ma przy 0 C na wejściu do pompy.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #29468

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Przez przypadek, ale podałeś dobrą moc.
    Przy 6-7C na zasilaniu moc Twojej pompy pewnie wynosi te 12 kW.
    10,3 kW to ona ma przy 0 C na wejściu do pompy.
    A no widzisz wiedziałem ze gdzieś dzwoni... tak jak pisałem, jestem laikiem ale z dnia na dzień łapie coraz więcej informacji

  9. #29469

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ciekawe. 2 zbiorniki po 300l.
    Do jakiej temperatury grzeje ten bufor a do jakiej zbiornik do CWU?
    CWU do 50 stopni, a bufor w zależności od tego jaka temperatura wychodzi z krzywej grzewczej (przynajmniej ja tak to rozumiem). Z moich obserwacji jest to temperatura w przedziale od 29 do 33 stopni.

  10. #29470

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To te grzejniki na parterze zasilasz taką samą temperaturą jak w podłogówce na górze?
    Jaką te grzejniki mają powierzchnię? Taką jak podłoga na parterze?
    Dokładnie tak, PC steruje mi pompkami od cyrkulacji. Temperatura na grzejniki i podłogówkę z bufora idzie taka sama. Dziś, przy temperaturze na zewnątrz oscylującej ok 0, temperatura na buforze to 30,5 stopnia. Sterownik pokojowy mam na dole, ustawione na nim 23 stopnie. Grzejniki spokojnie dają radę, dziś rano w salonie miałem 22,5 stopnia, teraz jest 24,5. Na gorze również w normie, temperatura ok 24 stopni.

  11. #29471
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Jak mi miło ProStasiu ..masz rację to jest wątek w którym zaczynaliśmy , uczyliśmy się i staraliśmy się pomagać jedno drugiemu .
    Proszę administratora o wykasowanie mojej wiad. z któregoś wątku .
    Czytałam o kłopotach lukasza ( w jakimś wątku o awariach ale nie mogłam znaleźć ..później znalazłam ten o Rego 637 i dlatego napisałam tam ..ale zaczynaliśmy w tym wątku " spostrzeżenia i uwagi " . Po tylu latach sądziłam że wyszkoliły się kadry serwisowe i my staliśmy się mądrzejsi.
    Chciałam się przywitać i przekonać niedowiarków ( o ile tacy jeszcze są ) że PCi to dobry wybór czego ja ( i nie tylko ja ) jestem przykładem.
    Z nowości założyłam sobie fotowoltaikę 19,3 kW ( u mnie trochę prądu idzie ale nie na PCi żeby ktoś tak sobie nie pomyślał )

    Witam starą gwardię i nowych użytkowników PCi
    ( nie było mnie tu z 10 lat )

    Bardzo współczuję lukaszowi i cieszę się że już jest ok . To nie jest tak, że nam jako klientom szkoda kasy na serwis. Po prostu nie chcielibyśmy sytuacji, że przyjdzie pan serwisant ( o ile takowego się w ogóle znajdzie i będzie miał czas a teraz jesień i terminy napięte bo każdy przed zimą chcę założyć PCi ) , powymienia połowę rzeczy ( przecież my się nie znamy czy wymienia rzeczywiście to co trzeba ) i wystawi duży r-k ( robcizna + dojazd ) a później się okaże że to zupełnie nie to. Generalnie zainstalować PCi lepiej czy gorzej panowie potrafią ( jak trzeba zrobić GZ i DZ jest dokładnie omówione nawet w instrukcji każdej PCi ( część dla instalatora ) , dostają urządzenie, nadbudowa ( połączenie wszystkiego w całość ) i jest ok ) ale już zreperować coś w środku ew. określić co powoduje złą pracę urządzenia , generuje alarmy to jest bardzo duży problem ( nie wiem, brak szkoleń ?, publikacji szczegółowych ? chęci ? )
    Ale do brzegu :
    Moja PCi ma już 13 lat . To PCi gruntowa 9 kW IVT , odwierty 4 szt. całość 180 mb ( miało być 2x90 ale się nie udało ) zalane glikolem propylenowym, U rura obłożona bentonitem . Dom 165 mkw. Dół podłogówka , góra przewymiarowane grzejniki Purmo ( dom drewniany i nie mogła być podłogówka akumulacyjna , mogłam normalną [ były takie systemy] ale nie chciałam ( ścienne ma trochę inny rozkład temp. i bałam się że będzie duszno bo to jednak promieniuje z boku ). W środku PCi dwie pompy ,,glikolu ( Wilo Top -S25/7,5 ) ogrzewanej wody ( Wilo RS 25/6-3P) obie na 3 biegu . Pompa zewnętrzna GZ co. Wilo Star RS25/6 na 3 biegu.
    Instalacja ma obejście ( bypass ) . Wszystkie pętle podłogówki otwarte , grzejniki też . Całość sterowana pogodówką. Na początku miałam regulatory w każdym pokoju i siłowniki na rozdzielaczu ale zdjęłam bo mam dwie taryfy i stwierdziłam że to bez sensu ( "czapeczki" zdemontowałam zupełnie bo po co generować 2 W jak nie jest założona ) .
    Awarie do tej pory to raz w 2012 r wymieniany zawór trójdrogowy ( przełącza między co. a cwu ) .
    Teraz:
    * PCI generuje alarm GT8/GT9 wysoka delta na wymienniku ( w instrukcji IVT gdzieś było napisane że między wyjściem a powrotem powinno być 8-10 *C a powinno być 6-8 *C ) ..teraz delta była 12 *C i więcej i stąd ten alarm, przegrzewała też cwu ( nie w ramach legionelli )
    * ewidentnie padł czujnik powrotu glikolu bo pokazywał 24 a nawet 35 *C ( wrastał stopniowo jak PCi pracowała ) ..został wymieniony jest ok
    * do PCi dostały się myszy ( a kotów 4 sztuki ( od góry wszystko jest zaizolowane czarną taśmą ale jest prawie wielkości 20 gr dziura w podłodze, ciekawe po co ? chyba żeby odprowadzić ew. ciepło ) pogryzły główny kabel internetowy między sterownikiem ( rego 637 ) a wyświetlaczem ..wymieniłam na żelowy ( bo taki akurat miałam i może mniej myszkom będzie smakował w razie gdyby weszły )
    Kontaktowałam się z serwisantami tel.opisując problem ( jeden był na miejscu ) i w/g ich opinii :
    1/ powietrze w układzie ( raz mi spadło na naczynku przeponowym do zera ..dopuściłam do 1,5 bara )
    2/ trzeba wyczyścić skraplacz ( podobno nigdy w serwisie IVT nie płukali skraplacza i rurociągów a mają starsze pompy niż moja, z tego co pamiętam woda zupełnie zdemineralizowana do wody kotłowej jest za miękka , powinna być w/g norm niemieckich taka co ma ph 0 a u mnie nie było na początku uzdatniacza i woda twarda )
    3/ może pompa GZ jest uszkodzona ..sprawdzałam , jest dobra ..a że jest troszkę cieplejsza niż woda płynąca w rurociągu to w/g mnie normalne ( ale może się mylę ?, konkretnie ..jaka różnica między temp. rurociągu a pompą obiegową jest uważana za do przyjęcia ? bo wiadomo jak pompa " parzy" to zdecydowanie jest źle )
    4/ trzeba założyć bufor ( ja gadatliwa jestem ale lekko mnie zamurowało ..to chodziła tyle czasu i było ok a teraz nagle bufor ??? )
    Co Państwo na to ? każdy co innego , przecież ja nie jestem hydraulikiem czy chłodnikiem skąd mam wiedzieć?
    Otworzyłam PCi ..poprzyglądałam się i ..obstawiam zawór trójdrogowy .
    Zawór ma dwa położenia A ( cwu ) i B ( co. ) . Zawór powinien łagodnie przełączać między nimi a mój owszem jak nie pracuje stoi na B , jak grzeje co. stoi na B ( prawa skrajna ) ..ale jak grzeje cwu stoi w połowie a nie osiąga A ( lewa skrajna )
    W IVT stosowano już zawory : szwedzki LK Armatur ( kolor stalowy piszę o kolorach bo nie zawsze dobrze widać prod...to nowy zawór, mechanizm działania jest inny i jest plastikowy w środku , "nowy" tzn ile jest na rynku ? )
    [myślę że wszystkie po jakimś czasie " padają" włoski MT wytrzymał 6 lat , ESBE 7 lat ..bo kamień kotłowy ]
    , włoski Meccanica Tovo ( niebieski ) amerykański Honeywell ( szary ) , szwedzki ESBE ( czarny ) . Mój jest ten ostatni . Wiem, że zawór można wyczyścić ( zdjąć siłownik , odsłoni się sprężyna ) ale nikt nie będzie bawił tylko wymieni całość.
    Teraz pytanie ...czy mam rację ? a może jednak to coś innego ..co Państwo wybierają z listy od punktu 1 do 4 a może jeszcze zupełnie coś innego ? ( co ? )
    Mam jeszcze pytania :
    1/ czy ktoś czyścił i po ilu latach od uruchomienia filtr DZ ( przecież to obieg zamknięty i jeśli było czysto zalane to powinno być ok, nawet ten naparsteczek fabrycznie jest srebrny a nie taki ciemny jak w GZ bo tam woda kotłowa i brudna )
    2/ kto i po ilu latach czyścił rurociągi ( skraplacz ) po stronie ciepłej ?
    wiem, że delta co. ( zasilenie i powrót ) zależy od doboru instalacji ( u mnie na górze grzejniki ) pomp GZ ( zewnętrznych i wewnętrznych ), przepływów oraz właśnie czystości rur. Jest tylko mały problem. Jeśli w instrukcji jest 7-10 delta( str.15 ) i na taką deltę obliczyli i zrobili instalację ( teraz się rozjechała i jest wyższa ) to nawet jak się przeczyści instalację to i tak zostanie duża
    3/ w jakim stopniu i na jaki czas ( przecież to obieg zamknięty ) zalanie na początku ( napełnienie układu co. ) wodą odpowiednią uchroniłoby instalację przed czyszczeniem ( wiem że czyści się chemicznie ale ile roboty )tzn o ile lat opóźniłoby to moment czyszczenia ? ( kamień przy odpowiedniej wodzie mniej by się wytrącał )

    Hm..z miłą chęcią bym się dokształcała w temacie ( wiadomości nigdy nie za wiele a ja lubię wiedzieć, zresztą takie czasy nastały, że na wszystkim człowiek chociaż trochę powinien się znać bo inaczej nie będzie dobrze
    ( je nie mam szczęścia do fachowców, mam jednego super ale nie z tej dziedziny ) ale nie znalazłam jakiś książek ( są ale traktujące temat ogólnie ) czy kursów ( mogę kupić na płycie , jest coś takiego ? a może ktoś napisze jakiś poradnik abyśmy my laicy wiedzieli to i owo ..chyba to nie będzie konkurencja ? )

    Pozdrawiam , miłego dnia ..ale super pogoda ..cudnie
    Ostatnio edytowane przez bonetka ; 19-11-2019 o 14:53 Powód: uzupełnienie
    Pozdrawiam .
    Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bardzo przepraszam

  12. #29472
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Potwierdzam, u nas jeśli chodzi o CWU to jesteśmy raczej bardzo daleko za rekordzistami na tym forum.
    U nas idzie od 70 - 80 kWh na CWU miesięcznie. Całej wody zużywamy około 12 m3/mc ale u nas prysznice raczej do tych oszczędnych - krótkich nie należą.
    W lecie / kiedy dzieci sporo czasu nie było w domu faktycznie chyba kiedyś odczytałem 50kWh - ale to nic nie wnosi i jest oczywiste.

    (Stafik, pomyślałeś o tym, tak na szybko i zgrubnie liczę, że 254 kWh elektrycznej to około 1000 kWh cieplnej więc starcza na podgrzanie ok. 28 m3 wody o 35 stopni, a wy zużywacie ok. 96 m3 całej wody na rok......--- baardzo oszczędni jesteście jeśli chodzi o ciepłą wodę)
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  13. #29473

    Domyślnie

    300l do 47C. No to jest niemożliwe. Fizyka. Ja mam 300l i co bym nie robil to i tak srednio 100kWh/miesiąc mam.

  14. #29474
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    To CWU to faktycznie jest u mnie kosmos. Na początku bawiłem się ustawianie temperatury, zaczynałem od 45 stopni, obecnie jest 48 ale myślę że to niewiele zmieni. Mam zbiornik kospela. Woda przecież w całym zbiorniku nie ma tyle stopni tylko tam gdzie jest czujnik. Bywa nie raz tak że przez cały dzień nie jest podgrzewaną. Głównie korzystamy z pryszniców, wanna była użyta kilka-kilkanaście razy.

  15. #29475
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    300l do 47C. No to jest niemożliwe. Fizyka. Ja mam 300l i co bym nie robil to i tak srednio 100kWh/miesiąc mam.
    to jest możliwe jak najbardziej moja PC ma silnik 400wat grzałka jest odlaczona 100 kwh to jest 250 h pracy wychodzi ponad 8 h dziennie . Moja pracuje teraz około 4-5 h na dobę w lecie 2h

  16. #29476
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak ktoś startuje w zawodach na hodowcę roku w kategorii Legionella, to dobrze jest utrzymywać 45-50*.
    250kWh/r wystarczy na wyprodukowanie około 1,5m3/mies ciepłej wody w standardzie "blokowym (55*) przy COP3 - więc blokersi mogą porównać do tego swoje zużycie. Im większy zasobnik, tym niższy COP (wydawałoby się to paradoksalne - ale to wynika z tego, że PC nie grzeje całego zasobnika, a tylko dogrzewa brakujące ostatnie stopnie). Więc bez sensu jest zasobnik 300l przy zużyciu 50l na dobę (a tym bardziej jego dogrzewanie częściej, niż co trzy dni albo i rzadziej).
    To przy założeniu, że nie ma cyrkulacji.

  17. #29477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś startuje w zawodach na hodowcę roku w kategorii Legionella, to dobrze jest utrzymywać 45-50*.
    Dużo znasz takich przypadków legionelli z ostatniego okresu??
    bo odnosze czasami wrażenie, że ona ma coś wspólnego z yeti
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #29478
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    konkurs na jak najniższe zużycie trwa w najlepsze... a myjcie sie w zimnej wodzie to wogóle nie będzie zużycia i będzie się czym pochwalić na forum .....

  19. #29479
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Zmieńcie podliczniki U nas na firmie sprawdzaliśmy podliczniki okazało się że te sprzedawane u nas chińskie podliczniki z naklejkami polskich producentów specjalnie z faktycznym zużyciem nie mają za dużo wspólnego.

  20. #29480

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Zmieńcie podliczniki U nas na firmie sprawdzaliśmy podliczniki okazało się że te sprzedawane u nas chińskie podliczniki z naklejkami polskich producentów specjalnie z faktycznym zużyciem nie mają za dużo wspólnego.
    Sądzę że każdy jest produkowany w Chinach i aby go wprowadzić na rynek europejski musi mieć legalizację i spełniać normy.

    Myślę że prawie każdy podlicznik pokazuje realne zużycie albo z bardzo małym błędem pomiarowym . Natomiast ten "licznik" wbudowany w Panasonica można traktować jako gadżet a nie prawdziwy miernik zużycia energii , bo zlicza co chce i jak chce i już wielu uwodniła że to co pokazuje nijak ma się do rzeczywistości ..

    Wiec jak ktoś chce się "chwalić" wynikami to tylko z podlicznika ....
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 10-12-2019 o 06:20
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 1474 z 1521