dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1003 z 1521
Pokaż wyniki od 20.041 do 20.060 z 30404
  1. #20041
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    1. Okres zwrotu:
    Jak wezmiesz do swojego domu pompe P-W 8kW, to SPF przyjety jest chyba zbyt optymistycznie. Ona bedzie jednak zalaczala grzalki. Ja bym liczyl dla pomp conajmniej 11kW.
    Przy gruntowej 11kW bedziesz mial prad dwutaryfowy w wikszosci wykorzystany, a przez to zejdziesz z kosztami grzania o 30-35%. Policz dla takich zalozen, a lata zwrotu wyjda bardziej realnie i nie bedzie to 13 lat.

    Pompa za te 13 moze byc przestarzala (co jest prawdopodobne), ale na pewno bedzie zuzyta.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  2. #20042
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Pozdrawiam
    Krystian
    Zbyt ogólnie to wszystko liczysz. Wartości jakie dostaniesz, będą poglądowe, ale na ich podstawie nie porównuj źródeł ciepła. Pompę ciepła, instalację oraz elementy budynku można tak do siebie dobrać, żeby wykorzystywać maksymalnie II taryfę energii elektrycznej. Wtedy przy gruntowej PC możesz spokojnie zejść z kosztami eksploatacji w okolicę 1600zł (biorę pod uwagę "OZC"). Różnica w eksploatacji między powietrzną i gruntową mogą być sporo większe niż zakładasz, ale to zależy od instalacji - każdą można wykonać lepiej lub gorzej, a i tak będą funkcjonowały. Różnica w kosztach eksploatacji.

    Ode mnie:
    1. Wentylacja grawitacyjna tylko w garażu.
    2. Wentylacja mechaniczna pracująca 24h - tylko i wyłącznie.
    3. Usuń z projektu grzejniki - zrób np. ścienne.
    4. Jeżeli jesteś skłonny ku opcji "bez bufora (bez wzgledu na cene pradu)", to po co piszesz o okresie zwrotu? Albo chcesz tanio zrobić, albo tanio użytkować - sam zdecyduj.
    5. Nawet jak chcesz korzystać z II taryfy nie rób bufora (zasobnika wody) - to nie ma sensu.

  3. #20043
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia & Krzysiek Zobacz post
    Daj spokój ekspercie

    IMHO bierz gruntową, bez dwóch zdań, ja mam PC-PW, ale gdybym tylko mógł to bym brał grunt.
    Nie wiem czy taka ironia jest na miejscu z Twojej strony. Tym sie roznimy w temacie pompy od siebie, ze pomimo iz do jednych wnioskow dochodzimy, to ja PRZED wyborem rodzaju urzadzenia a Ty juz PO wyborze. Troszke pokory co do obliczen i praw fizyki nie zaszkodzilo jeszcze nikomu.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  4. #20044

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Nie wiem czy taka ironia jest na miejscu z Twojej strony. Tym sie roznimy w temacie pompy od siebie, ze pomimo iz do jednych wnioskow dochodzimy, to ja PRZED wyborem rodzaju urzadzenia a Ty juz PO wyborze. Troszke pokory co do obliczen i praw fizyki nie zaszkodzilo jeszcze nikomu.
    ekspert, ale skąd wiesz kiedy ja doszedłem do takich wniosków??

    Ps. Nie chce się z tobą znowu dochodzić która prawda jest bardziej mojsza...

  5. #20045

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Zbyt ogólnie to wszystko liczysz. Wartości jakie dostaniesz, będą poglądowe, ale na ich podstawie nie porównuj źródeł ciepła. Pompę ciepła, instalację oraz elementy budynku można tak do siebie dobrać, żeby wykorzystywać maksymalnie II taryfę energii elektrycznej. Wtedy przy gruntowej PC możesz spokojnie zejść z kosztami eksploatacji w okolicę 1600zł (biorę pod uwagę "OZC"). Różnica w eksploatacji między powietrzną i gruntową mogą być sporo większe niż zakładasz, ale to zależy od instalacji - każdą można wykonać lepiej lub gorzej, a i tak będą funkcjonowały. Różnica w kosztach eksploatacji.
    Rozumiem.

    Ode mnie:
    1. Wentylacja grawitacyjna tylko w garażu.
    2. Wentylacja mechaniczna pracująca 24h - tylko i wyłącznie.
    Tak będzie u mnie: tutaj projekt:
    http://4smyk.pl/download/dom/reku.pdf

    3. Usuń z projektu grzejniki - zrób np. ścienne.
    Nawet ich chyba nie mam
    P.S. Jakie to ścienne?

    4. Jeżeli jesteś skłonny ku opcji "bez bufora (bez wzgledu na cene pradu)", to po co piszesz o okresie zwrotu? Albo chcesz tanio zrobić, albo tanio użytkować - sam zdecyduj.
    Racja, chce tanio, przy zalożeniu około 19 stopni w nocy i 21 w dzien. Nie wiem jak to osiągnąć w 2 taryfie?
    Nie chcę jak u usera rwxw. ktory ma dosyć stała temp przez cała dobe (czy moze coś zle interpretuje):
    http://pompaciepla24.com/
    Zona nie zaakceptuje powyżej 20 w nocy (pomiędzy 22.00-5.00 na przykład)

    5. Nawet jak chcesz korzystać z II taryfy nie rób bufora (zasobnika wody) - to nie ma sensu.
    No właśnie jak to zrobic? Przy założeniach temp dzien/noc (powyżej)

    Pozdrawiam
    Krystian
    Dom parterowy płaski 207m2 (użytkowa 167m2); Podłogówka 167m2; Ściany porotherm 25cm+20cm styro Grafit 0.32; GWC (żwirkowy). PC (Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W)

  6. #20046
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia & Krzysiek Zobacz post
    ekspert, ale skąd wiesz kiedy ja doszedłem do takich wniosków??
    No jezeli przed zakupem i wybrales jednak pompe P-W, to faktycznie nie ma o czym gadac
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  7. #20047

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    No jezeli przed zakupem i wybrales jednak pompe P-W, to faktycznie nie ma o czym gadac
    Ok. DZięki.
    Mnie po prostu nie było stać na gruntową... ot cała filozofia.
    Dlatego mam PW a doradzam grunt innym.

  8. #20048
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia & Krzysiek Zobacz post
    Ok. DZięki.
    Mnie po prostu nie było stać na gruntową... ot cała filozofia.
    Dlatego mam PW a doradzam grunt innym.
    Porownanie kosztow nie wychodzi jakos zastraszajaca niekorzystnie na rzecz gruntowej z kolektorem poziomym przy minimalnym wlasnym wkladzie organizacyjnym chociazby. Nie pamietam jaka masz dzialke i czy musialbys robic odwierty.
    Jakas dziwna niekonsekwencje tutaj widze, ale kazdy ma swoj tok rozumowania.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #20049

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Porownanie kosztow nie wychodzi jakos zastraszajaca niekorzystnie na rzecz gruntowej z kolektorem poziomym przy minimalnym wlasnym wkladzie organizacyjnym chociazby. Nie pamietam jaka masz dzialke i czy musialbys robic odwierty.
    .
    Działka się nie nadaje na poziomy (za mała, i piasek, sam piasek, woda w czasie powodzi w polsce -nawiercona na 5 m) różnica 15-20 tyś nie do zaakceptowania

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Jakas dziwna niekonsekwencje tutaj widze, ale kazdy ma swoj tok rozumowania.
    ... ale ty masz charakterek czekaj na fakty zanim wydasz osąd
    Ostatnio edytowane przez Kasia & Krzysiek ; 19-01-2013 o 11:45

  10. #20050

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Nie chcę jak u usera rwxw. ktory ma dosyć stała temp przez cała dobe (czy moze coś zle interpretuje) Zona nie zaakceptuje powyżej 20 w nocy (pomiędzy 22.00-5.00 na przykład)
    Dobrze interpretujesz, temperaturę mam w miarę stałą, choć moje przerwy w ogrzewaniu to co najmniej 7-00 do 13-00 i 15-00 do 21-00. Jeśli nie zbudujesz szkieletora tylko dom o ciężkiej konstrukcji tzn. murowany, a następnie go dobrze ocieplisz i zastosujesz podłogówkę, to nie będziesz miał wielkich szans na osiągnięcie tak dużych różnic temperatur jak 19-21 w ciągu jednej doby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sypialni mieć zamknięte drzwi i 19*, a w innych pomieszczeniach 21*.
    Moje uwagi do Twojego ozc:
    Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych, bo w ozc garaż masz chyba ogrzewany grzejnikami.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #20051
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Krystian
    Projekt wentylacji - ja bym się pod tym nie podpisał i nie wykonał. Widzę na dzień dobry 4 elementy, które bym zmienił, ale że widać czyj to projekt, to na forum się nie będę publicznie wypowiadał. Pewnie zaraz koledzy bez płatnych profili to zrobią.

    Grzejniki - były w "OZC" uwzględnione, więc o nich wspomniałem. Ścienne to ogrzewania płaszczyznowe takie same jak podłogowe lub sufitowe. Inne tylko parametry przekazywania ciepła, bezwładność, wydajność, odczucie komfortu...

    Przy dobrze ocieplonym domu 19 w nocy i 21 w dzień jest nieosiągalne przy podłogówce. Pewnie użytkujesz grzejniki i stąd to sterowanie, temperatury itp przenosisz. Przy podłogówce jest duża bezwładność i inne odczucie odnośnie temperatur. Sypialnię można przydławić na 19 stopni, pokoje dzieci na 20, salon na 21 jak lubicie ciepło...

    W II taryfie będziesz grzał od 22:00 więc cieplej będzie (zależnie od układu grzewczego) od 1:00-5:00 w nocy. Rano odczujesz odrobinkę cieplej, chociaż jak wstajesz to i tak jest odczucie chłodu. Potem od 13:00-15:00 grzejesz, więc po południu niezauważalnie drgnie temperatura w górę.

    rwxw ma bardzo dobrze i tak jest jak nie ma błędów. To są plusy i minusy ogrzewania podłogowego i dobrze ocieplonego domu. Ja mam obecnie skoki temp u siebie 0,4 stopnia (-7 na dworze); w łazience 0,9 stopnia. Żeby mieć 2 stopnie różnicy muszę poczekać 2-3 dni. Jak byś miał dom szkieletowy to miałbyś większe możliwości regulacji temp.
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 19-01-2013 o 12:09

  12. #20052

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Dobrze interpretujesz, temperaturę mam w miarę stałą, choć moje przerwy w ogrzewaniu to co najmniej 7-00 do 13-00 i 15-00 do 21-00. Jeśli nie zbudujesz szkieletora tylko dom o ciężkiej konstrukcji tzn. murowany, a następnie go dobrze ocieplisz i zastosujesz podłogówkę, to nie będziesz miał wielkich szans na osiągnięcie tak dużych różnic temperatur jak 19-21 w ciągu jednej doby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w sypialni mieć zamknięte drzwi i 19*, a w innych pomieszczeniach 21*.
    Moje uwagi do Twojego ozc:
    Trochę duże Ci wychodzi obciążenie cieplne (12kW) przy dosyć dobrym ociepleniu budynku, trochę to dziwne. Dobrze odizoluj (min 10cm styro) pomieszczenia nieogrzewane (garaż którego nie ma sensu ogrzewać, chyba że masz tam warsztat samochodowy) od ogrzewanych, bo w ozc garaż masz chyba ogrzewany grzejnikami.
    Wpadłem na to jak wysłałem posta (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.
    1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?
    Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:
    http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

    2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

    3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

    Pozdrawiam
    Krystian
    Dom parterowy płaski 207m2 (użytkowa 167m2); Podłogówka 167m2; Ściany porotherm 25cm+20cm styro Grafit 0.32; GWC (żwirkowy). PC (Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W)

  13. #20053

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Projekt wentylacji ..
    Śmiało pisz....wszak to po to jest forum.
    Wiem, że projekt robiła firma, która nie specjalizuje się we wszystkich...nie uruchamia tego w praktyce, wszystko raczej oparte na terii - dlatego stąd pojawiają się moje pytania.
    Z góry dzięki z uwagi.

    Oczywiście mam nadzieję, że wybierając ekipę do PC, CO, CWU, będzie to ekipa sprawdzona oraz zastosuje poprawki (o ile będa potrzebne) w projekcie - abym to ja był zadowolony.

    Pozdrawiam
    Krystian
    Ostatnio edytowane przez netmax ; 19-01-2013 o 12:20
    Dom parterowy płaski 207m2 (użytkowa 167m2); Podłogówka 167m2; Ściany porotherm 25cm+20cm styro Grafit 0.32; GWC (żwirkowy). PC (Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W)

  14. #20054

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Wpadłem na to jak wysłałem posta (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.
    1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?
    Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:
    http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

    2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

    3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

    Pozdrawiam
    Krystian
    odp.2 Tam gdzie nie ma plytek ja bede mial panele i to nie ma zadnego znaczenia dla podlogowki
    odp.3 odizoluj te sciany, na reszcie daj tak jak masz w projekcie, moim zdaniem grzejniki w garazu to nie jest dobry pomysl przy Pc ja mam tam na wszelki wypadek podlogowke na razie nimi ogrzewam,puzniej ? Nie wiem , pomysl rozwaz z gospodarczym
    200m2 podłogówki+2 drabinki,(parter=140m2+60m2=poddasze) kubatura ogrzewana-531m3 , ściany 25cm+15cm-styro(0,039),poddasze 25/30cm-wełna toprock(0,035),na gruncie 15cm-styro eps200(0,034).Pc Nateo Vega 12kw DZ PE32 4x150mb w poziomie na pow. 800m2,okna(Eurocolor) 3-szyby+rolety. Mieszkamy !!!
    od 10.05.2014 (wypasik )

  15. #20055
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Wpadłem na to jak wysłałem posta (mowa o spadku temp o 2stopnie, w przypadku dobrze izolowanego pomieszczenia)...masz racje...sypialnia bedzie zamknięta i przykręcona podłogówka dla sypialni.
    1. No własnie, pytanie o moje OZC, poprawne?
    Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia, oto jeszcze obecny projekt:
    http://4smyk.pl/download/dom/CO.pdf

    2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).

    3. Odizolować pomieszczeni ogrzewane od nieogrzewanych: rozumiem, że ściany +min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta? (zakładam teraz, że usunę grzejniki z garażu - w pomieszczeniach gosp. zostawiam)

    Pozdrawiam
    Krystian
    Moim zdaniem ozc nie jest wykonane dokładnie i rzetelnie. Bez sprawdzenia poprawności wprowadzenia geometri budynku, poprawności definicji przegród itd.
    nie można pokazać błedów. Jednym z parametrów podstawowych jest wartość projektowego obciązenia cieplnego. Dla tego budynku wartość 12.24 kW jest stanowczo za wysoka. Szacuję, ponieważ nie znam wszystkich parametrów ocieplenia, okien itd. ze to obciązenie powinno się mieścić w granicach ok 6-7 kW.
    Róznica prawie 100 %. Dobór pompy na podstawie takich obliczeń wydaje mi sie mocno ryzykowny , oczywiscie dużo wieksza moc pompy nie zaszkodzi ale czy to jest ekonomiczne rozwiazanie ?

  16. #20056

    Domyślnie

    Cytat Napisał pitersson Zobacz post
    moim zdaniem grzejniki w garazu to nie jest dobry pomysl przy Pc
    Moim zdaniem jeśli ogrzewać garaż (ja garażu nie ogrzewam, nawet nie podłączyłem tam grzejnika, a zawsze jest >0*), to lepiej grzejnikami niż podłogówką. Grzejniki w garażu nie muszą działać na wyższych temperaturach, wystarczy je wpiąć jak kolejne pętle podłogówki. Ich wydajność może być mała, bo w garażu nie oczekujemy wysokich temperatur. Podłogówka w garażu może generować spore niepotrzebne straty ogrzewając ziemię, bo izolacja garażu zazwyczaj jest słaba. Na forum pojawiały się pomysły, żeby w garażu nie izolować wylewki i chyba nie jest to głupie. Za to na pewno warto całkowicie odizolować garaż od domu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #20057
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Podłogówka w garażu może generować spore niepotrzebne straty ogrzewając ziemię, bo izolacja garażu zazwyczaj jest słaba. .
    W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa". Podlogowka pracowalaby glownie na odparwanie tej wody z posadzki, a przeciez nie o to nam chodzi.

    Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #20058

    Domyślnie

    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    Faktycznie mam kaloryfery w garazu: beda do usuniecia
    Nie spiesz się z likwidowaniem grzejników w garażu, zostaw sobie tam rurki, a później zdecydujesz, czy chcesz mieć grzejniki (wpięte w rozdzielacz podłogówki), czy jest sens ogrzewać garaż. Teraz tego nie wiesz.
    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    2. Jak robicie podłogówki w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek? (sypialnie, pokoje, salon (zona chce drewno - nie chce plytek).
    Tak samo jak tam gdzie są. Rury co 10-15cm, pętle nie dłuższe niż 100m.
    Cytat Napisał netmax Zobacz post
    3. min 10cm styro pomiędzy garażem a reszta?
    Jeśli dasz grzejniki w pomieszczeniach technicznych, to wepnij je jak pętle podłogówki. To wystarczy, będziesz miał tam trochę chłodniej, ale tam nie powinno to przeszkadzać.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 19-01-2013 o 13:43
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #20059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa".
    Masz rację, skąd ja to znam... W garażu trzeba zadbać o spory spadek żeby woda spływała albo nie kłaść kafli, żeby wsiąkała. Ta wilgoć o której wspominasz rzeczywiście jest świetnym argumentem przeciw podłogówce w garażu.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #20060

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    W zimie czesto podloga garazu jest wilgotna, bo z autka nam jednak tego sniegu sporo "splywa". Podlogowka pracowalaby glownie na odparwanie tej wody z posadzki, a przeciez nie o to nam chodzi.

    Ja grzejnik mam, ale zakrecony na glucho. Czeka, az temperatura w garazu kiedys spadnie do kilku *C
    Ok . jamam podlogowke i na razie uzywam TY masz grzejnik i w ogole nie uzywasz czyli ,,budujemy" rozeznanie dla pytajacego,i to jest sensem tego forum niech tak zostanie bo jeszcze troche i znowu zacznie sie zbedna pyskowka U mnie pod garazem jest pomieszczenie gospodarcze i jak cieplo przenika do niego to ok. tak bylo planowane - bo nie jest ogrzewane a przy temp ujemnej na zew. tam jest +10*C Pyxis to cieplo ktore masz w tym garazu to jest z innego pomieszczenia ktore ogrzewasz (logiczne) co znaczy ze podlogowka pracuje glownie na odparowanie wody ze sniegu ? Tego nie bralem pod uwage i mysle ze nie ma sensu, to jest ta twoja filozofia w ktora brniesz bez opamietania w kazdym temacie, i mydli to oczy tym ktorzy chca wyciagac konkrety
    200m2 podłogówki+2 drabinki,(parter=140m2+60m2=poddasze) kubatura ogrzewana-531m3 , ściany 25cm+15cm-styro(0,039),poddasze 25/30cm-wełna toprock(0,035),na gruncie 15cm-styro eps200(0,034).Pc Nateo Vega 12kw DZ PE32 4x150mb w poziomie na pow. 800m2,okna(Eurocolor) 3-szyby+rolety. Mieszkamy !!!
    od 10.05.2014 (wypasik )

Strona 1003 z 1521