dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1007 z 1521
Pokaż wyniki od 20.121 do 20.140 z 30404
  1. #20121
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Rotametry, czyli przepływomierze na rozdzielaczu wyglądają tak (te górne przezroczyste):

    jak nazwa wskazuje pokazują przepływ wody w poszczególnych pętlach.
    Żeby włączyć obiegówkę bez włączania sprężarki trzeba znaleźć taką opcję w sterowniku. Pewnie gdzieś jest testowanie obiegówek lub coś podobnego. Jak wszystko zakręcisz i włączysz sprężarkę, to za chwilę pompa się wyłączy z błędem związanym ze słabym przepływem i tyle będzie odpowietrzania.
    Rwxw od dluzszego czasu obserwuje Twoja aktywnosc na calym forum i chcialbym Ci podziekowac za pomoc wszystkim zoltodziobom (sam sie do nich zaliczam) w sprawach podlogowki, ogrzewania, pomp ciepla itp. Liczymy dalej na Twoje wsparcie!!

  2. #20122

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Rotametry, czyli przepływomierze na rozdzielaczu wyglądają tak (te górne przezroczyste):

    jak nazwa wskazuje pokazują przepływ wody w poszczególnych pętlach.
    Żeby włączyć obiegówkę bez włączania sprężarki trzeba znaleźć taką opcję w sterowniku. Pewnie gdzieś jest testowanie obiegówek lub coś podobnego. Jak wszystko zakręcisz i włączysz sprężarkę, to za chwilę pompa się wyłączy z błędem związanym ze słabym przepływem i tyle będzie odpowietrzania.
    Zerknę później na sterownik czy jest opcja testowanie obiegówek. Jeśli będzie to co musiałbym zrobić ?

    Witam.
    Wydaje mi sie, ze wykonawca podlogowki powinien sie pojawic u Pana w domu i wytlumaczyc jak regulowac rotamerami. Wciaz ma Pan wazna gwarancje wykonawcy. Powinien to zrobic zaraz po zakonczeniu projektu.
    Co do wielkosci pomy to wydaje mi sie troche duzo przewymiarowana? Ja bede budowal dom podobnej wielkosci i pompa proponowana przez instalatorow to 9 KW. No tak ale wszystko zalezy od OZC. Otrzymal Pan od wykonawcy takowe wyliczenia?
    Był po zakończeniu projektu kilka rzeczy mi pokazywał ale dla mnie żółtodzioba ciężko jest wszystko zapamietać. Podstawowych rzeczy się nauczyłem ale nie wiedziałem że będzie problem z jednym pomieszczeniem. Na szczęscie to pomieszczenie narazie nie jest używane.

    Jesli chodzi o wyliczenia to podsyłałem projekt domu i według tego robił obliczenia. Facet ze wzgledu na cene instalacji PC ma sporo klientów i mocno jest zabiegany ale jak sam z waszą pomoca a zwłaszcza Toją Tomaszu nie uda mi sie temu zaradzic to go wezwe. PRzy okazji sie czegos naucze o PC

    I mam prośbę. Jestem Paweł i prosze bez "panowania"

  3. #20123

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryba1977 Zobacz post
    Zerknę później na sterownik czy jest opcja testowanie obiegówek. Jeśli będzie to co musiałbym zrobić ?
    Włączyć na godzinę i zobaczyć czy obiegówka/i działa/ją. Jeśli zadziała, to możesz zakręcić wszystkie pętle a zostawić otwartą tylko tą zapowietrzoną. Jeśli masz przepływomierze, to zobaczysz czy coś pokażą. Jeśli nie masz, to nie zobaczysz. Po eksperymencie odkręć wszystkie pętle, włącz normalnie pc i zobacz czy pomogło.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #20124
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryba1977 Zobacz post
    Zerknę później na sterownik czy jest opcja testowanie obiegówek. Jeśli będzie to co musiałbym zrobić ?



    Był po zakończeniu projektu kilka rzeczy mi pokazywał ale dla mnie żółtodzioba ciężko jest wszystko zapamietać. Podstawowych rzeczy się nauczyłem ale nie wiedziałem że będzie problem z jednym pomieszczeniem. Na szczęscie to pomieszczenie narazie nie jest używane.

    Jesli chodzi o wyliczenia to podsyłałem projekt domu i według tego robił obliczenia. Facet ze wzgledu na cene instalacji PC ma sporo klientów i mocno jest zabiegany ale jak sam z waszą pomoca a zwłaszcza Toją Tomaszu nie uda mi sie temu zaradzic to go wezwe. PRzy okazji sie czegos naucze o PC

    I mam prośbę. Jestem Paweł i prosze bez "panowania"
    Pawel, uwazam, ze sa lepsi specjalisci od pomp ciepla na tym forum i raczej od nich powinienes oczekiwac wsparcia. A jezeli chodzi o mnie to w miare mozliwosci wesprze Cie rada lub polece u kogo jej szukac.
    Pozdrawiam.

  5. #20125

    Domyślnie

    Poszukuję solidnego i sprawdzonego instalatora gruntowej PC Nibe z kolektorem pionowym.
    Możecie polecić kogoś ?
    Buduję w woj. mazowieckim.

  6. #20126
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANNA1976 Zobacz post
    Poszukuję solidnego i sprawdzonego instalatora gruntowej PC Nibe z kolektorem pionowym.
    Możecie polecić kogoś ?
    Buduję w woj. mazowieckim.


    mogę z czystym sumieniem polecić pana który robił u mnie (robił co prawda tylko "kotłownie " resztę miałem, dostałem namiar z Dimplexa i się nie zawiodłem) Pan jest z Nieporętu jakby co namiar dam na priv

  7. #20127

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Włączyć na godzinę i zobaczyć czy obiegówka/i działa/ją. Jeśli zadziała, to możesz zakręcić wszystkie pętle a zostawić otwartą tylko tą zapowietrzoną. Jeśli masz przepływomierze, to zobaczysz czy coś pokażą. Jeśli nie masz, to nie zobaczysz. Po eksperymencie odkręć wszystkie pętle, włącz normalnie pc i zobacz czy pomogło.
    Obiegówka działa, bo jak raz już tak próbowałem i podłoga robiła się ciepła czyli musi być ok tylko cholera w te mrozy nie ma jak zakrecic wszystkich obiegów bo za zimno a jak grzeję kominkiem to jest za ciepło i PC sie wyłącza. Poczekam niech troche mrozy zejda.

    Co do osób, którzy proszą o moją wycene, chciałem tylko zaznaczyć ze jest to wycena na koniec 2011 roku

  8. #20128

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    mogę z czystym sumieniem polecić pana który robił u mnie (robił co prawda tylko "kotłownie " resztę miałem, dostałem namiar z Dimplexa i się nie zawiodłem) Pan jest z Nieporętu jakby co namiar dam na priv
    Poproszę o namiary - do Nieporętu mam ok 7 km

  9. #20129

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    weź większą PC a 200m odwiertów to tak na styk, poproś o oferte 240 m i 12KW
    Róznica powinna być już kosmetyczna a efekt zadawalający
    Instalator twierdzi że pompa o mocy 12kW będzie za duża jest ona do domów 240 - 260mkw

    Czy posiadając pompę "za dużą" będziemy mieć większe zużycie prądu? Co to oznacza że jest za duża?
    Chyba lepiej za duża jak za mała?

    Różnica między 10kw+220m odwiertu i 12kw+250m odwiertu to 4,5tys zł brutto

  10. #20130

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    już pisałem wcześniej - wykonałaś obliczenia, jakie jest projktowe obciążenie cieplne budynku?
    zrób, nie kosztuje dużo, a wtedy będziesz wiedzieć czy czy jest za duża, za mała, czy w sam raz.
    Gdzie wykonują takie obliczenia?

  11. #20131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANNA1976 Zobacz post
    Gdzie wykonują takie obliczenia?
    Witam.
    Kolega asolt z forum wykonuje OZC.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 27-01-2013 o 07:49

  12. #20132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Anna1976 - nie pamiętam jak wielki masz domek, jakie ocieplenie, okna itd
    Mój dom ma podobno zapotrzebowanie ok 6 kW a PC 11,7 i w takie mrozy jak ostatnio musi pracować minimum 12h na dobe
    Instalatorzy swoje a z doświadczenia Ci powiem że mocniejsza PC to znacznie lepsze wykorzystanie taniej taryfy no i lepszy komfort, łatwiej uzyskać wyższą temperature, no i większe DZ które łatwiej się regeneruje (zobacz ile odwiertów ma Kamyk6
    A to inwestycja na lata, później już nic nie zmienisz, albo mało prawdopodobne że będziesz miała taką opcje
    W liczbach wygląda to tak że PC która weźmie 3kW (12stka powinna brać ok 2,6-2,7) przez te 10h pracy w taniej kosztuje 9,6 zł a każda godzina w drogiej to koszt 2,07 zł, musisz liczyć między 2-4 h pracy na dobe w takie mrozy jak ostatnio.
    To tyle wiedzy od nowicjusza, wcześniej nikt mi tego w ten sposób nie wytłumaczył, gdybym wiedział co i jak dziś miałbym PC 14kW (różnica ok 1500zl jak dobrze kojarze)

    Co do oferty -różnica 4500 tyś dość spora jak na dodatkowe 2 kW i odwierty
    Sądze że możesz wytargować do rozsądnych 2500 zł, ale to moje gdybanie

  13. #20133

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo.
    Wydaje mi się że firma instalująca PC robi takie obliczenia.
    Prosili o przesłanie projektu i pytali jaką planujemy robić grubość ocieplenia ile osób będzie korzystało z CWU zanim dobrali PC o mocy 10kw.
    Napisałam już do nich zapytanie w tej sprawie.
    Jeśli nie robią takich obliczeń a PC dobierają na oko to skontaktuję się z asoltem i poproszę o OZC

    Chodziło mi raczej o to jakie konsekwencje dla mnie jako inwestora ma przewymiarowanie PC oczywiście poza większym kosztem odwiertów i samej pompy
    Czy będą większe rachunki za prąd czy wręcz przeciwnie?
    Większa pompa będzie rzadziej się załączać i krócej pracować ???

  14. #20134

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Anna1976 - nie pamiętam jak wielki masz domek, jakie ocieplenie, okna itd
    Mój dom ma podobno zapotrzebowanie ok 6 kW a PC 11,7 i w takie mrozy jak ostatnio musi pracować minimum 12h na dobe
    Instalatorzy swoje a z doświadczenia Ci powiem że mocniejsza PC to znacznie lepsze wykorzystanie taniej taryfy no i lepszy komfort, łatwiej uzyskać wyższą temperature, no i większe DZ które łatwiej się regeneruje (zobacz ile odwiertów ma Kamyk6
    A to inwestycja na lata, później już nic nie zmienisz, albo mało prawdopodobne że będziesz miała taką opcje
    W liczbach wygląda to tak że PC która weźmie 3kW (12stka powinna brać ok 2,6-2,7) przez te 10h pracy w taniej kosztuje 9,6 zł a każda godzina w drogiej to koszt 2,07 zł, musisz liczyć między 2-4 h pracy na dobe w takie mrozy jak ostatnio.
    To tyle wiedzy od nowicjusza, wcześniej nikt mi tego w ten sposób nie wytłumaczył, gdybym wiedział co i jak dziś miałbym PC 14kW (różnica ok 1500zl jak dobrze kojarze)

    Co do oferty -różnica 4500 tyś dość spora jak na dodatkowe 2 kW i odwierty
    Sądze że możesz wytargować do rozsądnych 2500 zł, ale to moje gdybanie

    Bardzo dziękuję
    Właśnie o tym myślałam aby jak najefektowniej wykorzystać tanią taryfę
    Dom o powierzchni uzytkowej150m a po podłogach 185m
    Ocieplenie planujemy 15cm , okna - nie mam pojęcia, kupiłam ten dom w stanie surowym zamkniętym kilka tygodni temu i nie dopytaliśmy właścicieli.

  15. #20135
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Chodziło mi raczej o to jakie konsekwencje dla mnie jako inwestora ma przewymiarowanie PC oczywiście poza większym kosztem odwiertów i samej pompy
    Czy będą większe rachunki za prąd czy wręcz przeciwnie?
    Większa pompa będzie rzadziej się załączać i krócej pracować ???
    Rachunki będą niższe bo lepiej wykorzystasz 2gą taryfe, jak często będzie Ci się włączać PC możesz sobie wysterować ze sterownika, to kwestia paru tygodni obserwacji

  16. #20136
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANNA1976 Zobacz post
    Bardzo dziękuję
    Właśnie o tym myślałam aby jak najefektowniej wykorzystać tanią taryfę
    Dom o powierzchni uzytkowej150m a po podłogach 185m
    Ocieplenie planujemy 15cm , okna - nie mam pojęcia, kupiłam ten dom w stanie surowym zamkniętym kilka tygodni temu i nie dopytaliśmy właścicieli.
    Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi
    Na Twój domek wydaje się że 10tka będzie te minimum żeby wykorzystać 2gą taryfe, zakładając dobe ocieplenie ( te 4500 możesz włożyć w grubsze ocieplenie i lepsze okna)
    Ew, poszukaj czegoś w lepszej cenie, z mocą 11-12 kW
    Wszystko kwestia ile masz na to wszystko $$$

  17. #20137

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi
    Wymiana okien nie wchodzi w rachubę, możemy jedynie inwestować w lepsze ocieplenie.

  18. #20138

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    proszę was, nie piszcie o wykorzystaniu taniej taryfy, jak nie wiecie nawet jak będzie wyglądać instalacja....(albo już wygląda!)
    może koleżanka sobie życzy grzejniki wszędzie?!?
    Nie mam jeszcze instalacji i po całości planuję podłogówki + drabinki w łazienkach

  19. #20139
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANNA1976 Zobacz post
    Nie mam jeszcze instalacji i po całości planuję podłogówki + drabinki w łazienkach
    Dla mnie to jedyne rozsądne rozwiązanie przy założeniu że wybieramy PC, może jeszcze ścienne ogrzewanie też można zakładać przy wyborze 2T
    Ostatnio edytowane przez rosomakx4 ; 27-01-2013 o 08:04

  20. #20140
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Obliczenia swoje, a niedoróbki wykonawców swoje, polecam przyłożyć się do ocieplenia tzn dowiedzieć się jak to powinno się robić bo samo przylepienie styro czy wełny to nawet nie połowa efektu, wstawić okna w miare energooszczędne (współczynnik 0,8-1,0) co najmniej z taśmami paroprzepuszczalnymi/paroszczelnymi
    to nie ten temat, ale przepraszam, jaki sens mają te taśmy? Wszak pianka montażowa jest zamknięto-komórkowa a więc całkowicie paronieprzepuszczalna. Czy te taśmy, to nie jest aby tylko kolejny "czyściciel portfela"?

Strona 1007 z 1521