dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1414 z 1521
Pokaż wyniki od 28.261 do 28.280 z 30404
  1. #28261
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale dziś prawie cała oferta to R410A. Czyli za chwilę będzie 2020 a po świecie będą miliony tego sprzętu.
    I w razie co czynnika się nie dokupi na naprawy? Aż mi się wierzyć nie chce.

    Pytanie czy to dziś powinno mnie powstrzymywać przed kupnem na r410a.
    Po prostu wymienisz gaz w instalacji i tyle.

  2. #28262

    Domyślnie

    Może wszystko przez obieg wody i np. brak izolacji w rurkach. Ochładzana woda trafia z powrotem, woda jest znowu grzana i tak w kółko.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  3. #28263
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Jak myślicie lepiej all-in-one czy hydrobox+zasobnik?
    Faktycznie jest tak, że AiO jest tylko ładne a poza tym wady, a jak się zepsuje to wszystko a rozdzielnie to mogę wymienić np. zasobnik tylko.
    Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #28264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Giman, doświadczenia to ja nie mam w tych pompach ale większość tych pomp z hydroboxami to dość drogawe są ale widzę że mają zasobniki z nierdzewki.
    Na moje oko to szybciej ta pompa się skończy jak ten zasobnik.

  5. #28265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak myślicie lepiej all-in-one czy hydrobox+zasobnik?
    Faktycznie jest tak, że AiO jest tylko ładne a poza tym wady, a jak się zepsuje to wszystko a rozdzielnie to mogę wymienić np. zasobnik tylko.
    Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?
    Tutaj znajdziesz informacje o różnicach zasobnik zintegrowany czy oddzielny. Zasobnik powinien przeżyć pompę ciepła. Ale nawet jak Ci się rozcieknie, to skoro teraz masz miejsce na oddzielny zasobnik, to w przyszłości też je znajdziesz i postawisz obok zintegrowanej jednostki ten oddzielny.
    W przypadku Althermy 3 zdecydowanie zintegrowany. Tam są 2 czujniki temperatury na różnych wysokościach i różne logiki ładowania zasobnika w zależności od nastawy, temperatury w zasobniku i trybu (buforowanie, dogrzew, dezynfekcja). (Np. Z większą mocą, ale mniejszą sprawnością krócej lub z mniejszą mocą, ale dłużej)

  6. #28266
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    PC P-W skąd się biorą lepsze parametry (COP) w monoblokach w stosunku do splitów?
    Tak na chłopski rozum skoro woda krąży zew-wew to jakby rurki nie ocieplić to "woda pływa na mrozie".
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #28267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.399
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    PC P-W skąd się biorą lepsze parametry (COP) w monoblokach w stosunku do splitów?
    Tak na chłopski rozum skoro woda krąży zew-wew to jakby rurki nie ocieplić to "woda pływa na mrozie".
    Pewnie straty na wodzie nie wpływają na COP. A straty na rurach z czynnikiem między jednostkami splita to owszem. Ciekawe też, jaka jest długość, izolacja i temperatura otoczenia tych rurek przy mierzeniu COP. Bo standardowo izolacja żałosna i przy -20 sporo ciepła ucieka.

  8. #28268
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Woda w monobloku ma dużą niższą temperaturę, a czym niższa temperatura tym niższe straty. Cały układ pracuje na mrozie zarówno w monobloku jak i w splicie.

  9. #28269

    Domyślnie

    Witam ,
    Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, chodzi mi o pompę woda-woda i przeróbkę jaj na glikol-woda.
    Czy jest możliwe i ewentualnie jakie to koszty pi x drzwi ?

  10. #28270
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Cytat Napisał dansing Zobacz post
    Witam ,
    Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę, chodzi mi o pompę woda-woda i przeróbkę jaj na glikol-woda.
    Czy jest możliwe i ewentualnie jakie to koszty pi x drzwi ?
    Niczego nie musisz przerabiać, ewentualnie zabezpieczenia mogą być nieodpowiednie (żeby nie dopuszczać do zbyt niskiej temperatury w parowniku, przy układzie pośrednim będą niższe). Może być konieczna zmiana ustawień presostatu, jeśli miniaturowy to wymiana - tutaj koszt może być odczuwalny. Może zabezpieczeniem być tylko dodatkowy termostat - sprawa banalna. I jeszcze wiele innych możliwości.
    Zapytaj u producenta.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #28271

    Domyślnie

    Dzięki wihajster, będę pytał.
    Być może spróbuje z wodą(wiem że to pokerowy układ) ale morze dużo nie przegram
    Ostatnio edytowane przez dansing ; 07-10-2018 o 01:21

  12. #28272
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    Witam,

    Mam 2 pytania odnośnie wydajności pompy ciepła i zasobnika:
    - ile czasu powinno zająć pompie o mocy 12kW do nagrzania wody o temperaturze 40 stopni do 45 stopni w zasobniku 300L z dwiema wężownicami ?
    - ile (mniej więcej oczywiście) czasu będzie się wychładzać woda w zasobniku 300L z temperatury 45 stopni do 40 stopni przyjmując, że zasobnik jest ocieplony pianką, w pomieszczeniu panuje 19 stopni a woda nie krąży w układzie ?

    Pozdrawiam

  13. #28273
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ad.1 -15-20 min
    Ad.2 - doba
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #28274
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    @plusfoto Dzięki za odpowiedź. Czy w przypadku gdy u mnie pompa uruchamia się co 4-5h i pracuje przez 40 minut może to wskazywać na problem z samą pompą ciepła ? Wyłączyłem w jej ustawieniach cyrkulację ciepłej wody w godzinach gdy nie ma mnie w domu, ale nic to nie pomogło. Mam jeszcze pompę zewnętrzną Omnigena, która jest wpięta do 230V. Może i ją powinienem wyłączać ?

  15. #28275
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie znam schematu twojej instalacji. Z tego co pamiętam masz tam jakieś sprzęgło "bufor" więc tym bardziej bez schematu trudno to ocenić.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  16. #28276
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie znam schematu twojej instalacji. Z tego co pamiętam masz tam jakieś sprzęgło "bufor" więc tym bardziej bez schematu trudno to ocenić.
    Sprzęgła nie posiadam. Jedynie zasobnik 300L. Rozmawiałem z producentem pompy i powiedział, żebym wyłączył cyrkulację ciepłej wody na sterowniku pompy gdy nie ma mnie w domu. Zrobiłem to na pompie. Nie widzę, żeby zmniejszyło to jej prądożerność. Dodatkowo jest jeszcze pompka Omnigena, o której pisałem (nie wiem teraz czy jedna pompka jest w pompie ciepła a druga na zewnątrz ? ), która pracuje sobie 24/h i nic z nią nie robiłem. Czy ona może być sprawcą wystudzenia wody w zasobniku ?

  17. #28277
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tym układzie najprawdopodobniej pompa zewnętrzna jest pompą która zasila cyrkulację, jeśli jej zasilanie nie jest podłączone do pompy tylko bezpośrednio do gniazdka to wyłączenie jej na sterowniku nic nie da. Należy ją wyłączyć bezpośrednio z gniazdka. Ale to chyba bo nie mam schematu twojej instalacji. Czy ta pompka jest w jakikolwiek sposób jakimś kablem połączona z pompą?
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 12-10-2018 o 17:46
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #28278

    Domyślnie

    Albo kup sobie sterownik godzinowy za ok. 30 zł i ustaw odpowiednie godziny pracy tej pompki zewnętrznej. Jak pracuje 24h / dobę to masz odpowiedź ciągłego włączania pompy.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  19. #28279
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    @plusfoto @kerad85 Dzięki za trafne spostrzeżenia i pomoc w temacie. Są 2 sprawy, które chciałbym wyjaśnić:
    1. jak się okazało pompa miała małą nieszczelność. Uciekł z niej freon przez co pracowała 40-50 minut zamiast 15-20 minut. Nieszczelność została usunięta i jest już w porządku
    2. pompa cyrkulacyjna ciepłej wody nie była podłączona w żaden sposób z pompą ciepła. Chodziła sobie 24/7 mimo zmiany ustawień na pompie ciepła. Dopiero wczoraj wpiąłem ją przewodem do pompy i w końcu działa zarządzanie nią z poziomu sterownika.

  20. #28280

    Domyślnie

    Cytat Napisał egon64 Zobacz post
    @plusfoto @kerad85 Dzięki za trafne spostrzeżenia i pomoc w temacie. Są 2 sprawy, które chciałbym wyjaśnić:
    1. jak się okazało pompa miała małą nieszczelność. Uciekł z niej freon...
    Freonu to tam nie mogło być

Strona 1414 z 1521