dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1461 z 1521
Pokaż wyniki od 29.201 do 29.220 z 30404
  1. #29201
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z podobnego założenia wychodziłem - urządzenie grzewcze nie ma się zwrócić. Ma grzać i działać bezobsługowo, a do tego jeszcze jak się okazuje, grzeje tanio
    Gdyby koszty nie miały znaczenia, to kto montowałby PC? Wszyscy grzaliby kablami.
    JEDYNA przewaga PC nad kablami, to koszty eksploatacji. Ale już TCO w dobrze ocieplonym domu przegrywają.

  2. #29202
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    to jakieś oficjalne, ogólnodostępne dane??
    To są dane "zaczytane" gdzieś w sieci lub ktoś tak kiedyś napisał-rzeczywiście można poszperać u producentów ,czy podadzą jakiś "czas żywota" sprężarek.
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #29203

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    To są dane "zaczytane" gdzieś w sieci lub ktoś tak kiedyś napisał-rzeczywiście można poszperać u producentów ,czy podadzą jakiś "czas żywota" sprężarek.
    pzdr
    jak to nie problem, to wrzuć do odpowiedniego wątku (jak znajdziesz )
    https://forum.muratordom.pl/showthre...4%99%C5%BCarek
    swoją znalazłem i wrzuciłem
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 04-01-2019 o 11:28
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #29204

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    szukam porady dotyczącej problemu jaki mam u siebie.
    Od obecnego sezonu grzewczego mam PC 9kW. Ze względu na to, że instalacja jest otwarta ogrzewana piecem na ekogroszek, PC zamontowałem łącznie z wymiennikiem ciepła "równolegle" do obecnego pieca.
    Problem jest w tym, że nie mam miejsca na żaden bufor, a instalacja między PC i wymiennikiem jest bardzo krótka. To powoduje, że zład jest bardzo mały i PC często wyłącza się ponieważ nie zdarzy zejść z mocą (w przypadku gdy zapotrzebowanie domu na energię jest niskie).
    W lato gdy PC grzałem jedynie zbiornik wody (który jest w układzie grzewczym) PC kilka razy wyłączała i włącza się zanim praca się ustabilizowała.
    Czy według was zmiana wymiennika na sprzęgło hydrauliczne nie rozwiąże problemu? Miałbym ponownie oddzielone obiegi PC i grzewczy, a z punktu widzenia PC zład byłby większy?

    Pozdrawiam

  5. #29205
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdyby koszty nie miały znaczenia, to kto montowałby PC? Wszyscy grzaliby kablami.
    JEDYNA przewaga PC nad kablami, to koszty eksploatacji. Ale już TCO w dobrze ocieplonym domu przegrywają.
    To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp. Tylko Ty sobie ich nie wymienisz ani nie naprawisz.

    Rozmawiamy tutaj teraz o awaryjnosci urzadzen. Jak PC padnie to ja mam wybor co zamontowac, czy kolejna, czy moze gruntowa, czy moze smieciucha bo wojna idzie. Ty tego wyboru juz nie masz...

    BTW jak to jest w kablach grzejnych ? Jaka to ma zywotnosc?
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  6. #29206
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gepert Zobacz post
    Witam wszystkich,

    szukam porady dotyczącej problemu jaki mam u siebie.
    Od obecnego sezonu grzewczego mam PC 9kW. Ze względu na to, że instalacja jest otwarta ogrzewana piecem na ekogroszek, PC zamontowałem łącznie z wymiennikiem ciepła "równolegle" do obecnego pieca.
    Problem jest w tym, że nie mam miejsca na żaden bufor, a instalacja między PC i wymiennikiem jest bardzo krótka. To powoduje, że zład jest bardzo mały i PC często wyłącza się ponieważ nie zdarzy zejść z mocą (w przypadku gdy zapotrzebowanie domu na energię jest niskie).
    W lato gdy PC grzałem jedynie zbiornik wody (który jest w układzie grzewczym) PC kilka razy wyłączała i włącza się zanim praca się ustabilizowała.
    Czy według was zmiana wymiennika na sprzęgło hydrauliczne nie rozwiąże problemu? Miałbym ponownie oddzielone obiegi PC i grzewczy, a z punktu widzenia PC zład byłby większy?

    Pozdrawiam
    Witam,
    raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
    Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC (najlepiej gdybyś podał typ PC).Np dla mojego 9kW T-capa min zład to 35 ltr - ale myślę,że lepiej jest mieć trochę więcej (Panasonic sprzedaje 50 ltr bufory/sprzęgła).Więc jeśli już będziesz znał pojemność-trudno,trzeba poszukać odpowiedni gabarytowo zbiornik (np wysoki o małej średnicy).
    Pytanie pomocnicze -jakiej mocy masz wymiennik ciepła i dla jakich prędkości przepływów ? Druga sprawa -jaka jest pompa obiegowa w CO i na którym biegu ?
    Pzdr

    PS

    Jeśli połączysz dwa obiegi sprzęgłem -to będziesz musiał mieć obieg zamknięty , raczej tego się nie praktykuje...
    Do tego dochodzi drugi problem-wysokie przepływy zazwyczaj wymagane pod pracę PC będą dodatkowo wypłukiwać nieczystości z systemu (sam piec jest dużym źródłem rdzy ,szlamu,itp) , a to z kolei może zabrudzić Ci filtry i wymiennik.
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 04-01-2019 o 12:37 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #29207
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp.
    Mają dwadzieścia lat gwarancji. To o czymś świadczy.

    Jak PC padnie to ja mam wybor co zamontowac, czy kolejna, czy moze gruntowa, czy moze smieciucha bo wojna idzie. Ty tego wyboru juz nie masz...
    Nie wierzę, żeby padły za życia mojego czy moich dzieci. Nie trzeba będzie wymieniać. A czy pompa się zwróci, zanim trzeba będzie ją wymienić?
    Zresztą, jakbym wpakował kasę zaoszczędzoną na rezygnacji z PC w PV, to grzałbym taniej, niż pompą. Tyle, że mi się PV nie kalkuje. Ale zawsze mam taką opcję. Co więcej - łatwo wpuścić w kable czy grzałkę bojlera prąd z PV bezpośrednio, jakby nie było tak różowo jak teraz, z podpięciem się do sieci energetycznej. PC na to nie pozwala.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-01-2019 o 12:44

  8. #29208
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    To Twoje zdanie. Kable rowniez moga sie zepsuc, przestac dzialac itp. Tylko Ty sobie ich nie wymienisz ani nie naprawisz.
    BTW jak to jest w kablach grzejnych ? Jaka to ma zywotnosc?
    Witam

    W reklamach piszą, że co najmniej 50 lat. Gwarancję dają zapewne na 20.
    W poprzednim domu upalił mi się jeden obwód po 18 latach. Sprawdziłem papiery i niestety - w 1997 r Deviflex dawał tylko 10 lat gwarancji. Obecnie daje podobno więcej.
    Naprawa dość uciążliwa - Deviflex ma tylko dwóch serwisantów na całą Polskę. Do mojego domu przyjechał spod Warszawy, co oczywiście miało swój wymierny koszt.
    Tak, że nawet z kablami może być różnie.

    PS
    Naprawa wymaga rozkucia części wylewki i zmostkowania (wyłączenia) części upalonego kabla. Wymaga specjalistycznego sprzętu, niedostępnego dla przeciętnego elektryka.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  9. #29209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Nie wierzę, żeby padły za życia mojego czy moich dzieci. Nie trzeba będzie wymieniać. A czy pompa się zwróci, zanim trzeba będzie ją wymienić?
    Zresztą, jakbym wpakował kasę zaoszczędzoną na rezygnacji z PC w PV, to grzałbym taniej, niż pompą. Tyle, że mi się PV nie kalkuje. Ale zawsze mam taką opcję. Co więcej - łatwo wpuścić w kable czy grzałkę bojlera prąd z PV bezpośrednio, jakby nie było tak różowo jak teraz, z podpięciem się do sieci energetycznej. PC na to nie pozwala.
    Ale masz problem. Nie masz pompy i nie chciałeś więc po co piszesz w tych wątkach ?

    Co do pompy to można mieć kompletną kotłownię za mniej niż 20tys a można i mieć za 60tys.
    Oczywiście ta za 60 zapewni nam trochę niższe koszty , tyle że różnica w cenie nawet po 100 latach się nie zwróci ..
    Dlatego szukać tanich markowych pomp i robić prosta instalację aby koszt był jak najniższy ...

    Ja swój dom 117m2 cały grzeje do ponad 22 stopni , nie dogrzewam kominkiem i za cały rok za ogrzewanie i ciepłą wodę zapłaciłem około 900zł.
    Jak dla mnie koszt bardzo dobry , tym bardziej że mam duże przeszklenia i część domu ma wysokie sufity a co za tym idzie kubatura domu spora ...

    Prawda jest że albo na początku więcej się wyda ale później koszty eksploatacji będą niższe , albo na początku się mniej wyda ale później ZAWSZE koszty będą już wyższe ..

    PV za darmo nie jest i jakby miały dostarczyć tyle prądu ile wymaga Twój dom to koszty olbrzymie a dodatkowo przy dużej mocy PV już "przeliczniki" z energetyką nie sa tak korzystne.
    Jak ktoś ma pompę to też może dać PV i to sporo niższej mocy , bo sporo mniejszy pobór prądu ma sama pompa . Tym samym w jego przypadku koszty montazu PV będą dużo niższe ...

    Osobiście nigdy bym na kable się nie zdecydował a jak już jak ktoś nie chce pompy to zrobił podłogówkę + dał kocioł na prąd.
    Cenowo wyjdzie podobnie do kabli a w razie czego kiedyś można zmienić kocioł na pompę albo coś innego ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-01-2019 o 13:15
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #29210
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
    Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC
    dla 9 nie mniej niż 50 i nie więcej niż 260 bo byłby potrzebny dodatkowy zbiornik wyrównawczy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #29211

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    raczej bez dodatkowego zbiornika się nie obejdzie...
    Przede wszystkim powinieneś sprawdzić jaki jest min zład wody dla Twojej PC (najlepiej gdybyś podał typ PC).Np dla mojego 9kW T-capa min zład to 35 ltr - ale myślę,że lepiej jest mieć trochę więcej (Panasonic sprzedaje 50 ltr bufory/sprzęgła).Więc jeśli już będziesz znał pojemność-trudno,trzeba poszukać odpowiedni gabarytowo zbiornik (np wysoki o małej średnicy).
    Pytanie pomocnicze -jakiej mocy masz wymiennik ciepła i dla jakich prędkości przepływów ? Druga sprawa -jaka jest pompa obiegowa w CO i na którym biegu ?
    Pzdr

    PS

    Jeśli połączysz dwa obiegi sprzęgłem -to będziesz musiał mieć obieg zamknięty , raczej tego się nie praktykuje...
    Do tego dochodzi drugi problem-wysokie przepływy zazwyczaj wymagane pod pracę PC będą dodatkowo wypłukiwać nieczystości z systemu (sam piec jest dużym źródłem rdzy ,szlamu,itp) , a to z kolei może zabrudzić Ci filtry i wymiennik.
    Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
    Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h.
    Pal licho o te zabrudzenia. Raczej dożę do tego aby zredukować ilość włączeń i wyłączeń PC. Szczególnie w lato.
    Zdaję sobie sprawę, że bufor może rozwiązać ten problem ale jaki ma on sens jeśli jest on dodatkowym źródłem strat i muszę go zakupić?.
    Skąd wiem, czy bufor 30 litrowy rozwiąże problem. Może trzeba 50l?
    Jaki będzie zład dla PC jeśli zabudowałbym sprzęgło i w przypadku lata będę ogrzewał jedynie płaszczowy zbiornik CWU. Załóżmy, że od sprzędła do zbiornika mam 30l a od sprzęgła do PC mam 5l? Przepływ przez PC będzie 1400 l/h, a przepływ przez zbiornik CWU 400l/h?

    Pozdrawiam

  12. #29212
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gepert Zobacz post
    Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
    Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h.
    Pal licho o te zabrudzenia. Raczej dożę do tego aby zredukować ilość włączeń i wyłączeń PC. Szczególnie w lato.
    Zdaję sobie sprawę, że bufor może rozwiązać ten problem ale jaki ma on sens jeśli jest on dodatkowym źródłem strat i muszę go zakupić?.
    Skąd wiem, czy bufor 30 litrowy rozwiąże problem. Może trzeba 50l?
    Jaki będzie zład dla PC jeśli zabudowałbym sprzęgło i w przypadku lata będę ogrzewał jedynie płaszczowy zbiornik CWU. Załóżmy, że od sprzędła do zbiornika mam 30l a od sprzęgła do PC mam 5l? Przepływ przez PC będzie 1400 l/h, a przepływ przez zbiornik CWU 400l/h?

    Pozdrawiam
    To po kolei :
    -zapytaj u instalatora (albo poszperaj w sieci) jaki zład min radzi z doświadczenia ,ja proponuję 40-50 ltr na przeciw wymaganym 20ltr
    -przepływy niby wyglądają ok , jeśli masz przepływ 1400 l/h na PC -to mało prawdopodobne ,żebyś na CWU miał 400 l/h (CWU grzejesz bezpośrednio z PC ?)
    -min zład jest taki sam potrzebny do CO jak i do CWU, zbiornik może być np wpięty na powrocie do PC w szereg oczywiście (taktuje Ci PC latem ,bo ma słaby odbiór ciepła-prawdopodobnie za mała powierzchnia wymiany zas CWU ,ćwiczyłem to na swoim Galmeciku 140 ltr-porażka ,jak kupiłem 300ltr temat zniknął )
    -co do strat (postojowych, czy czort wie jakich) proponuję porównać starty związane z niższym COP w czasie taktowania i ryzykiem przedwczesnej awarii PC lub szybszym zużyciem.Przecież jeśli będzie zaizolowany ten zasobnik+rury , to nie wystygnie Ci tak od razu -straty byś miał ,gdyby bufor pracował w układzie równoległym (podmieszanie obiegów-ale to też nie majątek ok1-2K za wysoka temp do potrzeb).
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 04-01-2019 o 17:25 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #29213
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    @Kaizen

    Wierzyc nie musisz, ze padna ale jestes widze mega optymista Nie bede polemizowal na temat czy kable lepsze czy PC bo to nie o to chodzi. Chodzi mi o to, ze podibnoe jak ja nie mozesz zakladac ze urzadzenie grzewczcze Cie przezyje. Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  14. #29214

    Domyślnie

    Cytat Napisał gepert Zobacz post
    Moja PC to LG therma V i dla niej minimalna ilość wody to 20l. U mnie w obiegu PC jest obecnie może z 5 litrów.
    Wymiennik 50 płytowy o mocy 55kW. Obecnie mam ustawione: przepływ PC - 1400 l/h - przepływ instalacji grzewczej 1100 l/h. (...)
    Powierzchnia wymiennika to 1,15m2, czy jakiś inny?
    Obiegówki przed i za wymiennikiem sterowane są razem?
    Przyjmując podane wartości przepływów za prawdziwe, jakie temperatury przed i za wymiennikiem planowałeś przy projektowaniu, a jakie faktycznie występują podczas pracy układu z grzewczą zbliżoną do nominalnej?

  15. #29215
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czytales warunki gwarancji ? Producent pokrywa rozkucie polowy domu jesli zdarzy sie usterka ?
    Oczywiście, że czytałem. Długo też szukałem w necie aż znalazłem jeden opis naprawy gwarancyjnej. JEDEN na wszystkich producentów. Jednak amatorski i nie wiem, jakim urządzeniem, ale namierzyli dokładnie miejsce problemu i kucie było lokalne. Tak, pokryli koszty naprawy okładziny w tym miejscu. Zresztą to grosze - problemem może być dostępność okładziny - ale na to nie ma rady. Przy rurach też to może się zdarzyć. Na rury nawet masz całkiem niezłą gwarancję zazwyczaj. O ile jest zrobiona przez uprawnionego instalatora. Ja teoretycznie nie musiałem - ale zatrudniłem instalatora z listy Elektry. Gwarancja, to niewiele mniej pracy, niż sam montaż. Pomiary przed betonowaniem, po i cała masa papierków. Zrobione. Gwarancję mam. Koszt - 5900zł brutto + sterowniki. Hydraulicy znacznie więcej krzyczą za położenie rur na 110m2. Ja taniej niż po 80zł/m2 nie znalazłem. A na FM były wpisy, że i poniżej 100zł/m2 teraz trudno znaleźć. A jeszcze cała kotłownia i droższe sterowanie do obskoczenia pozostaje. Pewnie, można samemu położyć - tylko czy warto rezygnować z gwarancji? Przy rurach Purmo daje nawet na 30 lat i nawet pokrywa koszty zalania (ubezpieczenie). Ale na PC taki okres gwarancji to kosmos. 5 lat to chyba tylko w promocjach dają i to przy obostrzeniach typu coroczny płatny przegląd.
    A przy kablach - 20 lat pełnego świętego spokoju. Bez przeglądów, bez obaw o awarię (bo gwarancja działa). Sterowanie proste i indywidualne dla każdego obwodu. A jak nawet coś padnie, to jest technologia dosyć prostej i taniej naprawy. Bo złączenie uszkodzonego kabla to żadna filozofia. Wymiana zaprogramowanego, dawno nie produkowanego a sfajczonego układu w sterowaniu pompy - to jest wyzwanie.
    Jedyna przewaga PC, to koszty eksploatacji. Choćbyś nie wiem co wymyślał - nie znajdziesz innej zalety. TCO już w dobrze ocieplonym domu wypadnie blado.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-01-2019 o 21:52

  16. #29216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ale masz problem. Nie masz pompy i nie chciałeś więc po co piszesz w tych wątkach ?
    Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Prawda jest że albo na początku więcej się wyda ale później koszty eksploatacji będą niższe , albo na początku się mniej wyda ale później ZAWSZE koszty będą już wyższe ..
    Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.
    Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.
    Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.
    Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    PV za darmo nie jest i jakby miały dostarczyć tyle prądu ile wymaga Twój dom to koszty olbrzymie a dodatkowo przy dużej mocy PV już "przeliczniki" z energetyką nie sa tak korzystne.
    Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).
    I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Osobiście nigdy bym na kable się nie zdecydował a jak już jak ktoś nie chce pompy to zrobił podłogówkę + dał kocioł na prąd.
    Cenowo wyjdzie podobnie do kabli a w razie czego kiedyś można zmienić kocioł na pompę albo coś innego ...
    Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-01-2019 o 22:11

  17. #29217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.
    Pisali o kotłach węglowych a Arturo o pompie, pisali o gazie a Arturo o pompie, Ty też masz problem z rozpoznaniem tytułów wątków?
    Masz druty, baźgraj i podniecaj się nimi z druciarzami bo pitolisz trzy po trzy w koło to samo, jakie to te Twoje druty dobre i tanie, robi się to nudne powoli.
    Chyba zaraz zacznę ja pierdzielić farmazony jakie to dobre są kotły na eko groszek czy pelety w wątkach o pompach czy kablach albo gazie.
    Na szczęście zacząłem rozróżniać tytuły i nie będę z siebie robił wiesz czego?

  18. #29218
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Kaizen Ty to jesteś taki dawny Arturo72 tyle że wersji kablowej.
    razem wzięci i tak blado wypadają przy pewnym Janku ...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #29219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo się oczytałem i dzielę się wiedzą i obliczeniami.



    Przyjmujesz błędne założenie, ale typowe dla miłośników pomp, że żywotność ich systemu grzewczego jest taka sama, jak innych.
    Tymczasem przy przeciętnym szczęściu czeka Cię za kilkanaście lat wymiana PC. Albo kapitalny remont. Który będzie kosztował więcej, niż cały mój system grzewczy. I trzeba będzie "amortyzować" od nowa.
    Przy odrobinie pecha, to będzie kilka dni po skończeniu gwarancji, przy odrobinie szczęścia ze 25 lat.
    Ale też w tym czasie trzeba będzie na 99,99% coś wydać na system. I pracy, i pieniędzy. Przy wodnej podłogówce są elementy, które się zużywają, wymagają wymiany czy konserwacji.




    Pewnie bez problemu zmieszczę się w 10MWh/r (całość, włącznie z bytowym przy dwóch osobach pracujących głównie w domu - i te 10MWh to bardzo pesymistyczna prognoza, przy nie odpalaniu klimy do grzania i nie używaniu kominka). Więc ZE potrąci 20% jeżeli zamontuję PV na wszystko. Ale przy G12x nie ma to sensu - góra na pokrycie zużycie w drogiej strefie (z czego drobna część, to CO i CWU).
    I prawie mi się dodaje pokrycie zużycia w drogiej strefie. Pewnie ze 2MWh - instalacja malutka, 10-12K by kosztowała i licząc kWh po 65gr zwróci się w rozsądnym czasie. Ale to byłoby pokrycie prądu bytowego. Bo licząc po 35gr/kWh to PV też się nie kalkuluje.



    Nie ma szans. Kable wychodzą 2-3x taniej. Do tego, o czym właśnie dyskutujemy - mają z 10 razy dłuższą gwarancję i zerowe koszty serwisu w tym czasie.
    Jak to jest że jak Ty szukałeś fachowca który miał położyć CI kable to nie brałeś kabli z "najwyższej" półki" , sterowniki też zciągałeś z Chin , bez cła , bez vat aby bylo jak najtaniej a tym co chcą podłogówkę to wyszukujesz oferty z kosmosu ???

    Można spokojnie znaleźć instalatora który za 15-20zł za m2 rozłoży nam podłogówkę. Sądzę że taka dniówka dla wielu będzie wystarczajaca.
    Ja płaciłem 14zł za m2. Osprzęt sam kupiłem lepszej jakości , rury też markowe .
    Kupowałem wiele materiałów sam , bo starałem się wyszukiwać takie dobrej jakości i w ciekawej cenie , bo jak zaufałbym fachowcom to kupili by to na czym najwiecej by zarobili (dla siebie) .
    Nie chce mi się szukać ale wyszła mi bardzo dobra cena za m2 , tylko trochę się trzeba w to "zaagnażować" ...
    Co ciekawe te osoby które też szukały zrobiły w zbliżonej cenie do mnie ...

    Co do pompy to zakładam średni roczny COP na okolo 3 , czyli 3 niższe rachunki jakbym grzał czystym prądem. Mój dom do jakiś superenergooszczędnych nie należy , bo wysokie sufity , duuuże przeszklenia , duża kubatura.
    Jeśli koszt CO + CWU roczny wyszedł mi około 900zł to wygląda że grzejąc czystym prądem wyszedł by rachunek około 2700zł .
    Jak dla mnie zysk 1800zł roczny to spora oszczędność...

    Co do pompy to podawałem że pompa łącznie z bojlerem 300L , całym osprzętem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dodatkowo chyba 3 tysiące oddała gmina więc koszt 17 tys. Jakby odjąć bojler 300l to wychodzi 15 tys ..

    Co do żywotności się nie wypowiada , ale znam klimy LG które działają już kilkanaście lat ...

    Na razie Kaizen przestań grzać kominkiem , zamieszkaj , opomiaruj swój dom , utrzymuj stabilną temperaturę cały dzień to wtedy pogadamy
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 04-01-2019 o 22:45
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #29220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    razem wzięci i tak blado wypadają przy pewnym Janku ...
    Coś kojarzę, też coś miał "odchyłki" na druty, nick chyba jasiek z jakimiś cyferkami
    Pamiętam "walki" z pompiarzami

Strona 1461 z 1521