dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1497 z 1521
Pokaż wyniki od 29.921 do 29.940 z 30404
  1. #29921

    Domyślnie

    Zasilanie 43*C na zewnątrz 0---do 1*C pobór 1800W--2000W
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #29922

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    MYŚL-- zapewne sezonowo za całe lato

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Latem miesiecznie na cwu 100-115 kwh.
    Jednemu z nas ewidentnie czynność myślenia idzie jak po grudzie....

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Na jedno podgrzanie cwu idzie 3,5-4kwh, ale przy naszym zuzyciu cwu grzeje sie tylko raz dziennie
    To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. Przyjąwszy 5 i 4 kWh na jeden cykl dostarczasz wodzie 20 kWh energii.
    Podgrzanie 1l o 1 stopień to wydatek energ. 1,16 Wh.
    Nawet jak wypluskasz całe 200 l (czysta teoria) to 200 x 38 K (zakładam temp. wody 10*C) = 7600 x 1,16 Wh = 8816 Wh = 8,8 kWh.

    IMO nie grzejesz 200 l, tylko trochę mniej niż 100l i robisz to nie pompą ciepła, lecz grzałką.

    Niech ktoś sprawdzi, czy nie zrobiłem byka w obliczeniach.

    Szukaj załączonej grzałki na CWU, bo teraz woda jest w wodociągach nieco chłodniejsza, a i pewnie zasobnik się szybciej wystudza, więc może Ci iść na CWU ok. 5 kWh dziennie. Czyli 150 kWh miesięcznie.

    Druga sprawa skoro straciłeś (w pewnym sensie) szeroką modulację powietrznej PC, potraktuj ją jak ON/OFF.
    Masz grube wylewki. Przejdź na sterowanie pokojowe, ustaw histerezę na 0,2-0,4K i puść pompę samopas. Niech tylko pilnuje temp. w domu na podstawie czujnika pokojowego i histerezy.
    Zobacz co z tego wyjdzie.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #29923

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    U mnie do teraz od 1 stycznia poszło 72kWh.
    W okienku południowym około 2-2,2kW.
    Potrafi zejść do 650W.
    Jednak rzadko kiedy do tyle schodzi. Zazwyczaj po osiągnięciu zadanej na zasilaniu i zmniejszeniu delty zasilanie/powrót bierze 1kW.
    Jakby moja zeszla na 1000w to juz jestem dziennie 7kwh do przodu, miesiecznie 200kwh. Potwierdzaja sie moje przypuszczenia, ze pompa po prostu ma za duzy pobor pradu. Juz pal licho, ze jest przewymiarowana i wysokotemperaturowa, ale gdyby potrafila zejsc na 1000W to bym nie mial pretensji
    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jednemu z nas ewidentnie czynność myślenia idzie jak po grudzie....



    To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. Przyjąwszy 5 i 4 kWh na jeden cykl dostarczasz wodzie 20 kWh energii.
    Podgrzanie 1l o 1 stopień to wydatek energ. 1,16 Wh.
    Nawet jak wypluskasz całe 200 l (czysta teoria) to 200 x 38 K (zakładam temp. wody 10*C) = 7600 x 1,16 Wh = 8816 Wh = 8,8 kWh.

    IMO nie grzejesz 200 l, tylko trochę mniej niż 100l i robisz to nie pompą ciepła, lecz grzałką.

    Niech ktoś sprawdzi, czy nie zrobiłem byka w obliczeniach.

    Szukaj załączonej grzałki na CWU, bo teraz woda jest w wodociągach nieco chłodniejsza, a i pewnie zasobnik się szybciej wystudza, więc może Ci iść na CWU ok. 5 kWh dziennie. Czyli 150 kWh miesięcznie.

    Druga sprawa skoro straciłeś (w pewnym sensie) szeroką modulację powietrznej PC, potraktuj ją jak ON/OFF.
    Masz grube wylewki. Przejdź na sterowanie pokojowe, ustaw histerezę na 0,2-0,4K i puść pompę samopas. Niech tylko pilnuje temp. w domu na podstawie czujnika pokojowego i histerezy.
    Zobacz co z tego wyjdzie.

    pzdr
    Tu jest problem ze zbyt małą wężownicą, gdybym miał wezownice 3,5-4,2m2 to by była inna bajka. Jak pompa grzeje cwu temperatura zasilania 55 stopni to mam pobor 5200W, potem przy koncu jak zejdzie najnizej z modulacją to jest pobor 2800W.
    Grzałka nie grzeje cwu, jest 0 godzin pracy grzałki.
    Cały czas mam sterowanie pokojowe, nie grzeje krzywą, mam ustawione 22,5 stopnia + 0,2. Samopas jej nie puszcze, bo 73 gr kosztuje kwh w drogiej taryfie, a przy jej poborze prądu płaciłbym rachunki po 700 zł, nie ma nawet takiej opcji.

    Czekam jeszcze na informacje od goscia z fujitsu odnosnie montazu modulu cichej pracy, który zmniejsza moc nominalna pompy do 70% jej wydajnosci. Jesli sprawi to, ze pompa bedzie miala mniejszy pobor to bede montowal ten modul
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 06-01-2021 o 12:06

  4. #29924

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    (...) To niemożliwe. COP powietrznej pompy sięga latem pewnie ok. 5-6. (...)
    Chyba przy grzaniu podłogówki.
    Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.
    Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.

  5. #29925

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Chyba przy grzaniu podłogówki.
    Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.
    Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.
    Zakładając, że temp. latem może sięgać i 25C, a także i to, że owe 55-60C to występuje na końcu grzania, to wyższe COP są jak najbardziej osiągalne.
    Pamiętaj, że temp. zasilania zasobnika się zmieniają, zmienia się także chwilowy COP.

    Tak, czy inaczej, nie mogę uwierzyć w zużycie ponad 100 kWh miesięcznie, dla 2 osób, z prysznicem i 200l. zasobnikiem przez poprawnie działającą powietrzną pompę ciepła. Nawet moja PC do CWU w poprzednim domu zużywała dużo mniej dla 3 osób.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #29926
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    U mnie CWU dla 4 osób ,wanna+prysznic od czerwca do sierpnia średnio zużywam na PC od 70 do 100kWh.
    Zimą nie wiem , bo nie mam takiego odczytu.
    Zas CWU 300L
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #29927

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zakładając, że temp. latem może sięgać i 25C, a także i to, że owe 55-60C to występuje na końcu grzania, to wyższe COP są jak najbardziej osiągalne.
    Pamiętaj, że temp. zasilania zasobnika się zmieniają, zmienia się także chwilowy COP.

    Tak, czy inaczej, nie mogę uwierzyć w zużycie ponad 100 kWh miesięcznie, dla 2 osób, z prysznicem i 200l. zasobnikiem przez poprawnie działającą powietrzną pompę ciepła. Nawet moja PC do CWU w poprzednim domu zużywała dużo mniej dla 3 osób.
    Niestety takie mam zuzycie, pompa jak grzeje cwu to ma pobor 5200w, z 40 na 48 stopni albo 47 nie pamietam juz jak mam ustawione, pożera 4kwh. Zapewne problemem jest zbyt mala wezownica. Co to jest 1,9m2 dla takiej pompy

  8. #29928
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Jakby moja zeszla na 1000w to juz jestem dziennie 7kwh do przodu, miesiecznie 200kwh. Potwierdzaja sie moje przypuszczenia, ze pompa po prostu ma za duzy pobor pradu. Juz pal licho, ze jest przewymiarowana i wysokotemperaturowa, ale gdyby potrafila zejsc na 1000W to bym nie mial pretensji


    Tu jest problem ze zbyt małą wężownicą, gdybym miał wezownice 3,5-4,2m2 to by była inna bajka. Jak pompa grzeje cwu temperatura zasilania 55 stopni to mam pobor 5200W, potem przy koncu jak zejdzie najnizej z modulacją to jest pobor 2800W.
    Grzałka nie grzeje cwu, jest 0 godzin pracy grzałki.
    Cały czas mam sterowanie pokojowe, nie grzeje krzywą, mam ustawione 22,5 stopnia + 0,2. Samopas jej nie puszcze, bo 73 gr kosztuje kwh w drogiej taryfie, a przy jej poborze prądu płaciłbym rachunki po 700 zł, nie ma nawet takiej opcji.

    Czekam jeszcze na informacje od goscia z fujitsu odnosnie montazu modulu cichej pracy, który zmniejsza moc nominalna pompy do 70% jej wydajnosci. Jesli sprawi to, ze pompa bedzie miala mniejszy pobor to bede montowal ten modul
    Przy ogrzewaniu w całości podłogowym i grzanie pod II taryfe, to nie widzę problemów z moca pompy. Przy ogrzewaniu podłogowym to na pewno nie taktuje, a większa moc pompy nie jest problemem, bo zagrzeje ci podłogę, a potem pompa nie pracuje.
    Sam piszesz, że całe zuzycie to w taniej taryfie. Z tego wzgledu, czy będziesz miał mniejszą pompę nic nie zaoszczędzisz, dom tyle potrzebuje.
    Co innego gdybyś miał grzejniki i pompę przewymiarowaną, a taka ja mam, to tu sa oszczędności, przy mniejszej pompie, bo mógłbym zejść z temperatura na zasilaniu.
    Druga sprawa to co ma moc do ogrzewania w lecie CWU, im mocniejsza tym szybciej zagrzeje baniak. Moja w lecie grzeje z moca blisko 12kW. a w lecie dla 4 osób zagrzanie baniaka 200l idzie jakieś 45-50kWh.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  9. #29929
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Chyba przy grzaniu podłogówki.
    Sprawdziłem w tabeli dla przykładowej powietrznej: przy 20*C i temperaturze na wyjściu od 55 do 60*C osiąga COP od 3,5 do 3,1.
    Dla PC istotne są temperatury na jej wyjściu, a nie w zbiorniku CWU.
    Grzanie w lecie wody do temperatury 49st/c sredni COP 4.5 ( maj-wrzesień )
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  10. #29930

    Domyślnie

    Tak--grzanie po 3 godz / dobę i to w taniej lub okienkach .A później wpisy
    Za grudzień poszlo 470kWh Należy jeszcze dopisać że temp komfortowa w domu byla przez 5 godz./dobę
    A na koniec sezonu zużycie roczne 2900kWh
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #29931

    Domyślnie

    Jak masz durszlak, to musisz grzać więcej. Proste.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-01-2021 o 19:21
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #29932

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jak masz durszlak, to musisz grzać więcej. Proste.
    Ok durszlak mogę mieć I niech tak będzie.
    Odpowiedz mi na pytanie .Skoro zużycie roczne to 2900kWh .To po co kupować PC?
    PC kosztuje naście tyś. zeta Pobierając 3000kWh i grzejąc w II tar. To koszt roczny ok.1k
    Wniosek --- za koszt PC mogę grzać dom czystym prądem z 25 lat.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #29933

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Aktualnie pompa pracuje od 1:05 do 5:35 na zasilaniu 30 stopni.
    W tygodniu w okienku południowym także na 30 stopni. Tz od poniedziałku. W weekendy zasilanie w okienku południowym ostatnio na 26 stopni. Dzisiaj 27.
    Wieczorem nie grzeję, bo za ciepło na zewnątrz.
    W zeszłym tygodniu pracowala w nocy od 2:05 do 5:05.
    W okienku południowym zawsze pracuje 2 godziny w dni robocze.
    Spróbuj nastawić czasówkę podobnie na cele CO.
    U mnie regulacja temperatury jest przez zadaną na podłogówkę.
    Czujnik pokojowy po przekroczeniu zadanej temperatury, wyłącza pompę.
    Wcześniej 3 sezony grzałem kotłem elektrycznym i wtedy doszedłem do wniosku, że takie grzanie dla nas jest najbardziej komfortowe.
    Oczywiście przy niższych temperaturach pompa będzie grzała dłużej i na wyższym parametrze.
    U nas 2-3 godziny grzania to NIC ...
    Przez ten czas temperatura nic nie wzrośnie u nas ...

    Sądzę że to wina pompa i jej algorytmu pracy , który chyba "preferuje" pracę ciągłą i dążenie do jak najniższego zużycia energii przy takiej pracy , bo u mnie pompa preferuje i bardzo szybko dąży do pracy na delta 2 a nawet 1 (bardzo duży przepływ prawie 40l/min) a to powoduje że ilość energii przekazywanej do podłogi jest ograniczona (właśnie deltą).

    U mnie starcza aby nagrzać dom do dużo ponad 22 stopni 27-28 stopni w podłogę (powrót o 2 stopnie chłodniejszy).
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #29934

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U nas 2-3 godziny grzania to NIC ...
    Przez ten czas temperatura nic nie wzrośnie u nas ...

    Sądzę że to wina pompa i jej algorytmu pracy , który chyba "preferuje" pracę ciągłą i dążenie do jak najniższego zużycia energii przy takiej pracy , bo u mnie pompa preferuje i bardzo szybko dąży do pracy na delta 2 a nawet 1 (bardzo duży przepływ prawie 40l/min) a to powoduje że ilość energii przekazywanej do podłogi jest ograniczona (właśnie deltą).

    U mnie starcza aby nagrzać dom do dużo ponad 22 stopni 27-28 stopni w podłogę (powrót o 2 stopnie chłodniejszy).
    A próbowales z wyzszymi temperaturami np.32 na zasilaniu wtedy tez podbija powrot na 30?
    Jak zasilanoe masz na 27 czy 28 to ciezko jest w podlogówce utrzymac powrót 25 czy 26 a delte 5 to przy takich temperaturach zasilania niemozliwe chyba ze 5 min po starcie pompy po jakims dlugom postoju.Albo jak ktos ma bardzo duza powierzchnie i mase betonu.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #29935

    Domyślnie

    Hej,
    Dodam jeszcze moje zużycia. Dom jeszcze w budowie, obecnie wykończeniówka.
    Pompa uruchomiona dokładnie 27.11.2020.
    Na początku wygrzewanie jastrychu: 1500kWh (pompa + dogrzewacze w szafie).
    Obecnie grudzień 2020: 855 kWh CO: 840 + CWU: 15 (to dane bez wygrzewania jastrychu).
    Temperatury średnie: ustawiona: 22, zmierzona 21.5, zasilania: 27.
    Wszystko w taryfie budowlanej.

    Moje obserwacje:
    1. Zainstalujcie podlicznik na samą pompę (okazało się, że pomimo wyłączenia grzałki chodziły przez 2 dni, dopiero zamontowanie podlicznika pokazało faktyczne zużycie). Przy okazji łatwiej spisywać pobór.
    2. Nie zwracajcie uwagi na zużycie pądu podczas wygrzania jastrychu. Niestety jest baaardzo duże (temat przeze mnie zgłębiony. Wg prac inżynierskich wygrzanie u mnie powinno zużyć ok 2000kWh). Mój jastrych był wylewany w maju, więc zdążył wyschnąć.
    3. Wygrzewanie jastrychu robić z głową (u mnie po 5 dniach wilgoć wychodziła przy membranie i oknach, pomimo częstego wietrzenia). Wskazania higrometru 1% po 10 dniach.
    4. Temperatura podczas wygrzewania jastrychu jest nieznośna (w domu ok 32 stopnie).
    5. Dajcie pompie i podłogówce popracować. Zmiany ustawień nie częściej niż co 2 dni.
    Dom bud 2019/20. Projekt: Sowa 9. 230m2 z garażem. Góra i dół podłogówka. Ściany: BK Ytong 24 + styro 20. Podłoga: 17cm styrobeton + 6cm anhydryt. Okna Veka: 0.9, Drzwi: Wikęd 0.8. Skosy: 30cm wełna Isover + 2 okna dachowe , Strych wełna 20 Isover.
    PC: Buderus WLW196i AR ODU-11i (11kW) + szafa hydrauliczna Izzifast 190l.

  16. #29936

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A próbowales z wyzszymi temperaturami np.32 na zasilaniu wtedy tez podbija powrot na 30?
    Jak zasilanoe masz na 27 czy 28 to ciezko jest w podlogówce utrzymac powrót 25 czy 26 a delte 5 to przy takich temperaturach zasilania niemozliwe chyba ze 5 min po starcie pompy po jakims dlugom postoju.Albo jak ktos ma bardzo duza powierzchnie i mase betonu.
    Mam "teoretycznie" do wyboru różne "delty" , choć u mnie nazywa się to "termika" i raczej typową deltą to nie jest ..
    Raczej to zakres pracy działania algorytmu pracy.

    Domyślne u mnie jest -2/+2 , czyli -2 oznacza że o tyle będzie różniła się różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem , +2 oznacz że może zostać zwiększona temp zasilania o 2 stopnie aby zachować ciągłość pracy. Oczywiście pompa startuje z dużo większą deltą ale później różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem szybko zaczyna maleć.
    Te ustawienie przy niskiej temp zasilania po pewnym czasie powoduje taktowanie pompy.

    Ja mam ustawione -2/+4. Dzięki temu pompa może działać nawet nonstop bez przerw ale czasami "podnosi" temp zasilania aby zachować "ciagłość" pracy ...
    U mnie przy delcie 2 pobiera około 600W.

    U mnie nie ma ustalonej na sztywno delty bo osiągnieciu której nastąpiło by wyłączenie sprężarki. U mnie pompa stara się zachować ciągłość pracy i prefereuje deltę 2 ...

    Dlatego u mnie bez sensu dawać temp np. 35 stopni bo po pewnym czasie będę miał temp powrotu 33 stopnie i saunę w domu

    U mnie starczy 27-28 stopni w podłogę ...

    Z tego co czytałem chyba Samsung ma podobny algorytm pracy.
    Tak jakby ustawili na minimalną deltę i wysoki przepływ ..
    U mnie jest przepływ prawie 40l/min a na max wydajności pompy powyżej 40l/min
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-01-2021 o 10:27
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #29937
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ok durszlak mogę mieć I niech tak będzie.
    Odpowiedz mi na pytanie .Skoro zużycie roczne to 2900kWh .To po co kupować PC?
    PC kosztuje naście tyś. zeta Pobierając 3000kWh i grzejąc w II tar. To koszt roczny ok.1k
    Wniosek --- za koszt PC mogę grzać dom czystym prądem z 25 lat.

    Zaraz, zaraz - grzejąc czystym prądem musisz pobrać 10000 a nie 3000 a to robi różnicę w cenia za prad około 3K rocznie. A jak doliczysz CWU to wyjdzie z 4K.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #29938

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam "teoretycznie" do wyboru różne "delty" , choć u mnie nazywa się to "termika" i raczej typową deltą to nie jest ..
    Raczej to zakres pracy działania algorytmu pracy.

    Domyślne u mnie jest -2/+2 , czyli -2 oznacza że o tyle będzie różniła się różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem , +2 oznacz że może zostać zwiększona temp zasilania o 2 stopnie aby zachować ciągłość pracy. Oczywiście pompa startuje z dużo większą deltą ale później różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem szybko zaczyna maleć.
    Te ustawienie przy niskiej temp zasilania po pewnym czasie powoduje taktowanie pompy.

    Ja mam ustawione -2/+4. Dzięki temu pompa może działać nawet nonstop bez przerw ale czasami "podnosi" temp zasilania aby zachować "ciagłość" pracy ...
    U mnie przy delcie 2 pobiera około 600W.

    U mnie nie ma ustalonej na sztywno delty bo osiągnieciu której nastąpiło by wyłączenie sprężarki. U mnie pompa stara się zachować ciągłość pracy i prefereuje deltę 2 ...

    Dlatego u mnie bez sensu dawać temp np. 35 stopni bo po pewnym czasie będę miał temp powrotu 33 stopnie i saunę w domu

    U mnie starczy 27-28 stopni w podłogę ...

    Z tego co czytałem chyba Samsung ma podobny algorytm pracy.
    Tak jakby ustawili na minimalną deltę i wysoki przepływ ..
    U mnie jest przepływ prawie 40l/min a na max wydajności pompy powyżej 40l/min
    To ja juz wiem bo juz to kiedys opisywales.
    Mi chodzi nie o teorie tylko o praktyke czy próbowales (a nie jak Ci sie wydaje chyba nie jestes zafiksowany i doswiadczalnie jeden dzien mozesz zrobic)
    Ustaw 35 na zasilaniu a parametr -2 jesli mozesz daj na maksymalny jaki mozesz np.-10(jesli mozna) a parametr +2 daj na 0(jesli mozna) .
    Jak mozesz zrób taki eksperyment i daj znac czy tak samo sie zachowuje czy jezeli dojdzie z zasilaniem do 35 to i ma ustawiony dizy ten parametr -2 np.-10 to czy zwalnia z pompka czy dalej gna na maksa.
    Troche to dziwne jakby bylo tak jak piszesz bo przewaznie wszyscy odchodza od obiegówek ze stalym przeplywem potem montowali jakies z trzema biegami teraz modulowane w szerokim zakresie itp.
    To dziwne zeby Lg zostalo z tym za murzynami albo co gorsza jakby wsadzali obiegówke z modulowanymi obrotami ale nie korzystali z tego.
    Praca z delta 1czy2 st nie jest prawidlowa praca
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  19. #29939

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To ja juz wiem bo juz to kiedys opisywales.
    Mi chodzi nie o teorie tylko o praktyke czy próbowales (a nie jak Ci sie wydaje chyba nie jestes zafiksowany i doswiadczalnie jeden dzien mozesz zrobic)
    Ustaw 35 na zasilaniu a parametr -2 jesli mozesz daj na maksymalny jaki mozesz np.-10(jesli mozna) a parametr +2 daj na 0(jesli mozna) .
    Jak mozesz zrób taki eksperyment i daj znac czy tak samo sie zachowuje czy jezeli dojdzie z zasilaniem do 35 to i ma ustawiony dizy ten parametr -2 np.-10 to czy zwalnia z pompka czy dalej gna na maksa.
    Troche to dziwne jakby bylo tak jak piszesz bo przewaznie wszyscy odchodza od obiegówek ze stalym przeplywem potem montowali jakies z trzema biegami teraz modulowane w szerokim zakresie itp.
    To dziwne zeby Lg zostalo z tym za murzynami albo co gorsza jakby wsadzali obiegówke z modulowanymi obrotami ale nie korzystali z tego.
    Praca z delta 1czy2 st nie jest prawidlowa praca

    U mnie jest pompa Grunfos UMP3. Standardowo pompa jest ustawiona na III bieg. Taki jest zalecany w instrukcji serwisowej. W ostateczności producent dopuszcza ustawienie II biegu pompy , ale domyślny i "preferowany" jest III bieg.
    I bieg pompy jest "zakazany" z powodu możlliwości problemu z przepływem (błąd przepłwywu).

    Na III biegu mam przepływ ponad 40l/min i duży hałas. Na II biegu przepływ jest poniżej 40L i hałas niższy. Rotametry na max , każdy po ponad 3l/min. *rozdzielcza 12port). Kiedyś zmniejszyłem przepływy aby byly takie jakie "minmalne" dla mojej pompy 26,7l/min ale skończyło się to po pewnym czasie błędem przepłwu więc dałej sobie spokój.

    Nie mam możliwości ingerencji w ustawienia i ich modyfikacji. Są z góry ustalone i jedynie mogę sobie wybrać z 4 "zakresów" pracy.
    Tak naprawdę najlepsze jest ustawienie fabryczne , bo wtedy jest pilnowana temperatura i raczej elektronika nie wychodzi poza ustalonej temp zasilania , ale przy małym odbiorze mocy kończy się to taktowaniem i to już po krótkim okresie czasu ...
    Mam ustawienie -2/+4 bo dzięki niemu pompa potrafi działać nonstop i bez taktowania.

    Ustawienie 35 powoduje to że pompa najpierw ruszy z wyższą deltą , ale później zacznie modyfikować temp zasilania aby zmniejszyć deltę. Tak jak pisałem u mnie zmienia się wszystko dynamicznie.
    Ustawienie 35 stopni powoduje że w domu zaczyna robi się bardzo gorąco ..

    Kiedyś zdjąłem obudowę i patrzyłem jak pracuje pompa. Jak dla mnie nie zmniejsza przepływu i tak naprawdę funkcjonalność pompy nie jest do końca wykorzystana.

    Nie wiem jakie były zamysły i jaki algorytm pracy ma pompa , ale wygląda że nastawiony jest algorytm aby jak najszybciej pompa zeszła z mocą i pobierała jak najniższą moc , tak aby modulacja jak najszybciej spadał i aby pompa sobie spokojnie działała na najniższej mocy i z najniższym poborem prądu.

    Tak naprawdę przecież pompy ciepła są przystosowane do pracy stałej , po to jest ta modulacja i krzywa , a to że chcę ją wykorzystywać do pracy innej niż zaleca i poleca producent i jaki bym zamysł producenta, to ciężko winić producenta ..
    Grzanie czasowe i w II taryfie to "polskie" pomysły. Wątpie aby poza Polakami ktoś tak pompą sterował bo i po co ?

    Próbowałem jakiś czas temu dać 35 stopni i grzać czasowo , ale to nie wypaliło. Nie widziałem aby szyybciej w domu rosła temperatura a co najwyżej po zakończeniu grzania w domu bylo gorąco a dom był przegrzany a zużycie energii bardzo wysokie.


    A czemu uważasz że praca z deltą 2 to nieprawidłowa praca ? Jeśli dobrze wyczytałem podobny tryb pracy Panasonic wprowadził w pompach wersja J czyli najnowszych , czyli minimalna delta i wysoki przepływ , więc chyba nie jest to zły pomysł ...

    Do pracy stałej jest to idealna delta , bo można mocno zejść z temperaturą zasilania.

    U mnie mam obecnie grzanie stałe (krzywa grzewcza) + termostat.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-01-2021 o 12:04
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #29940
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie jest pompa Grunfos UMP3. Standardowo pompa jest ustawiona na III bieg. Taki jest zalecany w instrukcji serwisowej. W ostateczności producent dopuszcza ustawienie II biegu pompy , ale domyślny i "preferowany" jest III bieg.
    I bieg pompy jest "zakazany" z powodu możlliwości problemu z przepływem (błąd przepłwywu).

    Na II biegu mam przepływ ponad 40l/min i duży hałas. Na II biegu przepływ jest poniżej 40L i hałas niższy. Rotametry na max , każdy po ponad 3l/min. *rozdzielcza 12port). Kiedyś zmniejszyłem przepływy aby byly takie jakie "minmalne" dla mojej pompy 26,7l/min ale skończyło się to po pewnym czasie błędem przepłwu więc dałej sobie spokój.

    Nie mam możliwości ingerencji w ustawienia i ich modyfikacji. Są z góry ustalone i jedynie mogę sobie wybrać z 4 "zakresów" pracy.
    Tak naprawdę najlepsze jest ustawienie fabryczne , bo wtedy jest pilnowana temperatura i raczej elektronika nie wychodzi poza ustalonej temp zasilania , ale przy małym odbiorze mocy kończy się to taktowaniem i to już po krótkim okresie czasu ...
    Mam ustawienie -2/+4 bo dzięki niemu pompa potrafi działać nonstop i bez taktowania.

    Ustawienie 35 powoduje to że pompa najpierw ruszy z wyższą deltą , ale później zacznie modyfikować temp zasilania aby zmniejszyć deltę. Tak jak pisałem u mnie zmienia się wszystko dynamicznie.
    Ustawienie 35 stopni powoduje że w domu zaczyna robi się bardzo gorąco ..

    Kiedyś zdjąłem obudowę i patrzyłem jak pracuje pompa. Jak dla mnie nie zmniejsza przepływu i tak naprawdę funkcjonalność pompy nie jest do końca wykorzystana.

    Nie wiem jakie były zamysły i jaki algorytm pracy ma pompa , ale wygląda że nastawiony jest algorytm aby jak najszybciej pompa zeszła z mocą i pobierała jak najniższą moc , tak aby modulacja jak najszybciej spadał i aby pompa sobie spokojnie działała na najniższej mocy i z najniższym poborem prądu.

    Tak naprawdę przecież pompy ciepła są przystosowane do pracy stałej , po to jest ta modulacja i krzywa , a to że chcę ją wykorzystywać do pracy innej niż zaleca i poleca producent i jaki bym zamysł producenta, to ciężko winić producenta ..
    Grzanie czasowe i w II taryfie to "polskie" pomysły. Wątpie aby poza Polakami ktoś tak pompą sterował bo i po co ?

    Próbowałem jakiś czas temu dać 35 stopni i grzać czasowo , ale to nie wypaliło. Nie widziałem aby szyybciej w domu rosła temperatura a co najwyżej po zakończeniu grzania w domu bylo gorąco a dom był przegrzany a zużycie energii bardzo wysokie.


    A czemu uważasz że praca z deltą 2 to nieprawidłowa praca ? Jeśli dobrze wyczytałem podobny tryb pracy Panasonic wprowadził w pompach wersja J czyli najnowszych , czyli minimalna delta i wysoki przepływ , więc chyba nie jest to zły pomysł ...

    Do pracy stałej jest to idealna delta , bo można mocno zejść z temperaturą zasilania.

    U mnie mam obecnie grzanie stałe (krzywa grzewcza) + termostat.
    Mamy chyba tę samą pompę.Którym parametrem ustawiasz deltę? U mnie grzeję w strefie II i niestety zauważyłem dziwną przypadłość. Pompa praktycznie cały czas pobiera około 2.4 kW. Czy założe jej 27 stopni czy podniosę na 40 stopni. Najczęściej musi dźwignąć temperaturę podłogi z 23 do 26-27 stopni w okienku taryfowym.

Strona 1497 z 1521