dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1498 z 1521
Pokaż wyniki od 29.941 do 29.960 z 30404
  1. #29941

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Mamy chyba tę samą pompę.Którym parametrem ustawiasz deltę? U mnie grzeję w strefie II i niestety zauważyłem dziwną przypadłość. Pompa praktycznie cały czas pobiera około 2.4 kW. Czy założe jej 27 stopni czy podniosę na 40 stopni. Najczęściej musi dźwignąć temperaturę podłogi z 23 do 26-27 stopni w okienku taryfowym.
    Moja pompa to LG Therma II generacji , teraz jest chyba już IV generacji na R32.
    U mnie to ustawienie F:00 , tyle że nie jest to żadna delta a tzw "termika a zakres działania algorytmu".
    U mnie nie ma stałej delty. Delta jest zmienna i dynamicznie się zmienia.

    Tak naprawdę z doświadczenia , jeśli pompa ci nie taktuje to nic nie zmieniaj , bo nie ma sensu.

    W LG duży pobór prądu = duża różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem. Mała różnica = mały pobór.

    Nie znam twojego domu , twojego zapotrzebowanie , twojej temperatury więc ciężko mi porównywać.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #29942
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Też mam 9KW LG II gen. Dom 160m2 z poddaszem użytkowym, Reku flexit, ocieplenie 20 na ścianach i 30 w suficie. Ogólnie nie jest źle tylko martwi mnie ta duża delta. Mam wrażenie że pompa nie podniesie wyżej niż to co sobie ustawiła, czy zmieniam na 30 i czy 40 na zasilaniu i tak pobiera taką samą energię.

    U mnie to ustawienie F:00 , tyle że nie jest to żadna delta a tzw "termika a zakres działania algorytmu". Gdzie wchodzisz w ten kod?
    Ostatnio edytowane przez Zwibel ; 07-01-2021 o 13:36

  3. #29943

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Zaraz, zaraz - grzejąc czystym prądem musisz pobrać 10000 a nie 3000 a to robi różnicę w cenia za prad około 3K rocznie. A jak doliczysz CWU to wyjdzie z 4K.
    Bardzo słuszne stwierdzenie. Tylko podając zużycie 3000kWh moim zdaniem jest to źle . Ponieważ zakładając sprawność PC =3 wszyscy zapotrzebowanie domu podają ze zużycia EE przez PC. A faktyczne zapotrzebowanie domu wacha się w granicach 10MWh.
    Czy za parę lat i przy tym samym ociepleniu domu i zarazem zapotrzebowaniu biorąc pod uwagę że wymienimy PC której za lat 10 średni COP będzie =5 a nie 3 będziecie podawać zapotrzebowanie 2MWh?
    Chodzi mi właśnie o to --że jak dom z OZC ma zapotrzebowanie 10MWh to należy podać 10MWh / 3 COP =3,3Mwh Przez sprawność urządzenia grzewczego uzyskuje się mniejsze zużycie EE. lecz zapotrzebowanie jest inne.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #29944

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie jest pompa Grunfos UMP3. Standardowo pompa jest ustawiona na III bieg. Taki jest zalecany w instrukcji serwisowej. W ostateczności producent dopuszcza ustawienie II biegu pompy , ale domyślny i "preferowany" jest III bieg.
    I bieg pompy jest "zakazany" z powodu możlliwości problemu z przepływem (błąd przepłwywu).

    Na III biegu mam przepływ ponad 40l/min i duży hałas. Na II biegu przepływ jest poniżej 40L i hałas niższy. Rotametry na max , każdy po ponad 3l/min. *rozdzielcza 12port). Kiedyś zmniejszyłem przepływy aby byly takie jakie "minmalne" dla mojej pompy 26,7l/min ale skończyło się to po pewnym czasie błędem przepłwu więc dałej sobie spokój.

    Nie mam możliwości ingerencji w ustawienia i ich modyfikacji. Są z góry ustalone i jedynie mogę sobie wybrać z 4 "zakresów" pracy.
    Tak naprawdę najlepsze jest ustawienie fabryczne , bo wtedy jest pilnowana temperatura i raczej elektronika nie wychodzi poza ustalonej temp zasilania , ale przy małym odbiorze mocy kończy się to taktowaniem i to już po krótkim okresie czasu ...
    Mam ustawienie -2/+4 bo dzięki niemu pompa potrafi działać nonstop i bez taktowania.

    Ustawienie 35 powoduje to że pompa najpierw ruszy z wyższą deltą , ale później zacznie modyfikować temp zasilania aby zmniejszyć deltę. Tak jak pisałem u mnie zmienia się wszystko dynamicznie.
    Ustawienie 35 stopni powoduje że w domu zaczyna robi się bardzo gorąco ..

    Kiedyś zdjąłem obudowę i patrzyłem jak pracuje pompa. Jak dla mnie nie zmniejsza przepływu i tak naprawdę funkcjonalność pompy nie jest do końca wykorzystana.

    Nie wiem jakie były zamysły i jaki algorytm pracy ma pompa , ale wygląda że nastawiony jest algorytm aby jak najszybciej pompa zeszła z mocą i pobierała jak najniższą moc , tak aby modulacja jak najszybciej spadał i aby pompa sobie spokojnie działała na najniższej mocy i z najniższym poborem prądu.

    Tak naprawdę przecież pompy ciepła są przystosowane do pracy stałej , po to jest ta modulacja i krzywa , a to że chcę ją wykorzystywać do pracy innej niż zaleca i poleca producent i jaki bym zamysł producenta, to ciężko winić producenta ..
    Grzanie czasowe i w II taryfie to "polskie" pomysły. Wątpie aby poza Polakami ktoś tak pompą sterował bo i po co ?

    Próbowałem jakiś czas temu dać 35 stopni i grzać czasowo , ale to nie wypaliło. Nie widziałem aby szyybciej w domu rosła temperatura a co najwyżej po zakończeniu grzania w domu bylo gorąco a dom był przegrzany a zużycie energii bardzo wysokie.


    A czemu uważasz że praca z deltą 2 to nieprawidłowa praca ? Jeśli dobrze wyczytałem podobny tryb pracy Panasonic wprowadził w pompach wersja J czyli najnowszych , czyli minimalna delta i wysoki przepływ , więc chyba nie jest to zły pomysł ...

    Do pracy stałej jest to idealna delta , bo można mocno zejść z temperaturą zasilania.

    U mnie mam obecnie grzanie stałe (krzywa grzewcza) + termostat.
    Grzanie stałe i TERMOSTAT? Grzanie stałe to krzywa bez histerezy i termostatu.
    Ja jak pisałem wcześniej mogę PC włączyć 1 października i zapodać wyłączenie 1 maja i będzie pracować cały czas przy 1 starcie i 1 wylączeniu. Pytanie nasuwa się takie TE GODZ. PRACY / ROK.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 07-01-2021 o 13:59
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #29945

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Grzanie stałe i TERMOSTAT? Grzanie stałe to krzywa bez histerezy i termostatu.
    Ja jak pisałem wcześniej mogę PC włączyć 1 października i zapodać wyłączenie 1 maja i będzie pracować cały czas przy 1 starcie i 1 wylączeniu. Pytanie nasuwa się takie TE GODZ. PRACY / ROK.
    Mam zbyt dużą pompę co mojego zapotrzebowania na energię i nie ma szansy u mnie na pracę stałą , bez jakiejkolwiek kontroli.
    Pompa u mnie potrafi zejść najniższej zejść do 600W ale nie wiem ile wtedy energii wytwarza ...
    U mnie te 600W to stanowczo za dużo. Gdyby miała z 200W to może i była by szansa na pracę ciągłą ...

    Była by szansa na pracę ciągłą jakby "zgodził" się na taktowanie pompy czyli 2-3 załączenia pompy na godzinę. Tylko że sądzę że 72 załaczenia na dobę to trochę sporo . W większości jak taktuje to mam 8-9 minut przerwy i około 15 minut pracy ...

    Tyle że mimo że np. Panasonic dopuszcza nawet 4 starty na godzinę to nie wiem jak to faktycznie wpływa na pompę i jej żywotność...

    U mnie albo termostat albo praca czasowa ..

    Bardziej mi odpowiada jednak termostat , bo mniejsze ewentualne wahania temp. w ciągu dnia a i pompa działa mniej "chaotycznie" ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-01-2021 o 14:34
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #29946

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam zbyt dużą pompę co mojego zapotrzebowania na energię i nie ma szansy u mnie na pracę stałą , bez jakiejkolwiek kontroli.
    Pompa u mnie potrafi zejść najniższej zejść do 600W ale nie wiem ile wtedy energii wytwarza ...
    U mnie te 600W to stanowczo za dużo. Gdyby miała z 200W to może i była by szansa na pracę ciągłą ...

    Była by szansa na pracę ciągłą jakby "zgodził" się na taktowanie pompy czyli 2-3 załączenia pompy na godzinę. Tylko że sądzę że 72 załaczenia na dobę to trochę sporo . W większości jak taktuje to mam 8-9 minut przerwy i około 15 minut pracy ...

    Tyle że mimo że np. Panasonic dopuszcza nawet 4 starty na godzinę to nie wiem jak to faktycznie wpływa na pompę i jej żywotność...

    U mnie albo termostat albo praca czasowa ..

    Bardziej mi odpowiada jednak termostat , bo mniejsze ewentualne wahania temp. w ciągu dnia a i pompa działa mniej "chaotycznie" ...
    Twój post # 12193 ( fragment )--U mnie mam obecnie grzanie stałe (krzywa grzewcza) + termostat.---Nie jest to praca stala jak jest termostat.
    Skoro PC tak fatalnie ci pracuje to jedyna rada dać jej bufor i dwa obiegi . Jak duży nie wiem lecz min100L. Choć pewnie przy źle dobranej pompie guzik to da.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #29947
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marnypopi$ Zobacz post
    Czytam Wasze wyniki dla pomp ciepła i zazdroszczę. Mam pompę ciepła powietrze woda Nibe AMS10/12 która przy takiej wilgotnosci jak dzisi ichodzi mi praktycznie non stop - czyli 22 h na dobę zużywając przy tym DZIENNIE ponad 60kW energii bo pompa 50 kw i grzałki tacy ociekowej i rury odprowadzającej skropiny przy 30 defrostach na dobę pochłania jakieś 10 kw. ( każda grzałka 1200W chodzi średnio 8 min ) czy u was się pompy nie odszraniają ?

    Z tego wynika że moje grzałki od defrostów dobowych pochłaniają więcej energii niż Wasze pompy. Niezłe ,

    U mnie sa kaloryfery w 80% a w 20 podłogówka - grzeję temperaturą 43 stopni na zasilaniu
    Ja mam grzałkę tacki ściekowej, ale była tylko włączona przy rozruchu-i jest wyłączona (instalator mi to zamontował , gdyby jakimś cudem wytworzyła się lodowa góra...)
    W maju będzie 6 lat od uruchomienia PC.
    W obecnych temp zużywam dziennie ok 40kWh
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 07-01-2021 o 20:12
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #29948
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Żadnych grzałek tac nie posiadam, przy tych warunkach ( wilgotnośc i tem w dzień 0 ) to może z dwa trzy razy odszrania się w dzień i z dwa razy w nocy, wiem kiedy się odszrania bo piesek za każdym raze reaguje ( pompa piszczy ).
    W tym roku jeszcze nie miałem większego zużycia dobowego jak 30kWh ( wczoraj 28kW, dzisiaj podobnie ), Pompa też piłuje prawie cały dzień )
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  9. #29949

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marnypopi$ Zobacz post
    Czytam Wasze wyniki dla pomp ciepła i zazdroszczę. Mam pompę ciepła powietrze woda Nibe AMS10/12 która przy takiej wilgotnosci jak dzisi ichodzi mi praktycznie non stop - czyli 22 h na dobę zużywając przy tym DZIENNIE ponad 60kW energii bo pompa 50 kw i grzałki tacy ociekowej i rury odprowadzającej skropiny przy 30 defrostach na dobę pochłania jakieś 10 kw. ( każda grzałka 1200W chodzi średnio 8 min ) czy u was się pompy nie odszraniają ?

    Z tego wynika że moje grzałki od defrostów dobowych pochłaniają więcej energii niż Wasze pompy. Niezłe ,

    U mnie sa kaloryfery w 80% a w 20 podłogówka - grzeję temperaturą 43 stopni na zasilaniu
    Witaj
    Zanim zalożylem PC to z 4 lata czytałem i analizowałem. Mój pierwszy wybór padł na Panasa bo MItsubishi wydawalo mi się za drogie przy tych samych osiągach. Puxniej były targi OZE i zafascynowanie NIBE Czytając dalej fora coraz bardziej mnie od nich odpychało .Fakt --ponoć gruntowe są spoko.
    Po za tym te kosmiczne doplaty za sterowniki. Poszedłem po rozum do głowy i stwierdziłem skoro tyle ludzi ma PANASY to chyba ten mój pierwszy wybór wył dobry. Tak się stalo i trzeci miesiąc grzeje panasem. Co ciekawe jestem mega zadowolony.
    Do rzeczy. Ja stojak jak i tacę ociekową zrobiłem sam. Zaoszczędziłem przy tym tak lekko 1,2k żadnych grzalek tacy nie mam . PO CO CI ONE? Tez mam grzejniki w 100% Defrosty są od -2 do +2 ( częste) Woda skapująca na tacę szybko jest odprowadzana do studni deszczowej. Tace wykonałem z minimalnym spadkiem na środku przy odpływie. Jak na razie jest czysta i nic nie zamarza. Bo nie ma co. Nawet sopelek lodu kiedyś tam pojawił się z pary na pompie przy zapewne defroście a na tacy nie było nic. Tak że mój projekt sprawdził się w 100%.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #29950

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Żadnych grzałek tac nie posiadam, przy tych warunkach ( wilgotnośc i tem w dzień 0 ) to może z dwa trzy razy odszrania się w dzień i z dwa razy w nocy, wiem kiedy się odszrania bo piesek za każdym raze reaguje ( pompa piszczy ).
    W tym roku jeszcze nie miałem większego zużycia dobowego jak 30kWh ( wczoraj 28kW, dzisiaj podobnie ), Pompa też piłuje prawie cały dzień )
    U mnie podobnie
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #29951

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Witaj
    Zanim zalożylem PC to z 4 lata czytałem i analizowałem. Mój pierwszy wybór padł na Panasa bo MItsubishi wydawalo mi się za drogie przy tych samych osiągach. Puxniej były targi OZE i zafascynowanie NIBE Czytając dalej fora coraz bardziej mnie od nich odpychało .Fakt --ponoć gruntowe są spoko.
    Po za tym te kosmiczne doplaty za sterowniki. Poszedłem po rozum do głowy i stwierdziłem skoro tyle ludzi ma PANASY to chyba ten mój pierwszy wybór wył dobry. Tak się stalo i trzeci miesiąc grzeje panasem. Co ciekawe jestem mega zadowolony.
    Do rzeczy. Ja stojak jak i tacę ociekową zrobiłem sam. Zaoszczędziłem przy tym tak lekko 1,2k żadnych grzalek tacy nie mam . PO CO CI ONE? Tez mam grzejniki w 100% Defrosty są od -2 do +2 ( częste) Woda skapująca na tacę szybko jest odprowadzana do studni deszczowej. Tace wykonałem z minimalnym spadkiem na środku przy odpływie. Jak na razie jest czysta i nic nie zamarza. Bo nie ma co. Nawet sopelek lodu kiedyś tam pojawił się z pary na pompie przy zapewne defroście a na tacy nie było nic. Tak że mój projekt sprawdził się w 100%.
    U mnie jest lód.
    Kiedy pada deszcz, lub mrzawka itd.
    Wtedy woda spływa po obudowie i po wymienniku.
    Zamarza na dole na obudowie.
    Krótko mam pompę, nie wiem jak przy większych mrozach.
    Z samej pracy pompy, nie mam lodu na razie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #29952

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Twój post # 12193 ( fragment )--U mnie mam obecnie grzanie stałe (krzywa grzewcza) + termostat.---Nie jest to praca stala jak jest termostat.
    Skoro PC tak fatalnie ci pracuje to jedyna rada dać jej bufor i dwa obiegi . Jak duży nie wiem lecz min100L. Choć pewnie przy źle dobranej pompie guzik to da.
    Moja pompa była kupiona z myślą o grzaniu tylko w II taryfie , bo tak wszyscy polecali że to optymalne i najtańsze.
    I tak cieszę się że nie kupiłem polecanego Panasonica TCAP 9KW , bo miałbym jeszcze większy problem.
    I tak przez większość czasu działa (od kilku lat)
    Jak robi się zimniej to albo dokładam godzin pracy , albo włączam termostat i wtedy pompa grzeje wtedy jak pozwoli termostat.

    Przy sterowaniu termostatem mam mniejsze wahania temperatur niż przy grzaniu czasowym (mowa o zimie).

    Do pracy stałej się nie nadaje bo jest zbyt dużej mocy , zbyt dużej do realnego zapotrzebowania naszego domu.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-01-2021 o 21:55
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #29953

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marnypopi$ Zobacz post
    Czytam Wasze wyniki dla pomp ciepła i zazdroszczę. Mam pompę ciepła powietrze woda Nibe AMS10/12 która przy takiej wilgotnosci jak dzisi ichodzi mi praktycznie non stop - czyli 22 h na dobę zużywając przy tym DZIENNIE ponad 60kW energii bo pompa 50 kw i grzałki tacy ociekowej i rury odprowadzającej skropiny przy 30 defrostach na dobę pochłania jakieś 10 kw. ( każda grzałka 1200W chodzi średnio 8 min ) czy u was się pompy nie odszraniają ?

    Z tego wynika że moje grzałki od defrostów dobowych pochłaniają więcej energii niż Wasze pompy. Niezłe ,

    U mnie sa kaloryfery w 80% a w 20 podłogówka - grzeję temperaturą 43 stopni na zasilaniu
    To co Ty za dom tym ogrzewasz?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #29954
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batot

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-210
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam,

    Widzę tutaj na forum sami użytkownicy pomp a mnie interesuje jak samemu wykonać wymiennik gruntowy pionowy skośny.
    W zasadzie to wiem ale potrzebuję zweryfikować obliczenia wykonane.
    Zapotrzebowanie na moc 9kW
    grunt do 50m mokra glina sprawdzona odwiertem testowym.
    Pompy nie posiadam jeszcze, więc założyłem skrajny przypadek Tps=2400/a
    a teraz obliczenia:
    P[W] qv [W/m] dł sondy [m] Tps sond po 30m
    9000 35 257 Tps=2400h/a 8,57szt.

    Czyli wyszło 257m wymiennika, czyli sondy 30m dł daje jakieś 8,5 odwiertu więc zaokrąglę do 9 odwiertów.
    Zastanawiam się nawet czy nie zrobić 10-tego odwiertu jako rezerwy na wypadek gdyby któryś odwiert uszkodził się to będę miał rezerwę. Dobrze myślę?
    Pierwszych 10m sondy w obliczeniach nie uwzględniam tak jak by nie istiał czyli 40m odwiertu=30m sondy dla obliczeń.
    Parametry do obliczeń zostały dobrane średnie bez szaleństw a nie skrajnie korzystne.
    Rurę w odwiertach chce zastosować HDPE lub HDPE100RC 32mm x 2,9mm.
    A może przy tak krótkich odwiertach można jeszcze ciąć koszta i tańszą rurę dać, jaką? Jakieś sugestie i uwagi? Jak to zrobić dobrze a taniej?
    Czy można sondę samemu wykonać i zamontować na rurze?
    1. Czy te powyższe obliczenia są poprawne?

    2. Jaką średnicą rury podjechać od pompy do rozdzielacza technicznego, czy 40mm wystarczy?

    3. Czy naprawdę głowicę trzeba kupić razem z rurą czy może można by jakoś samemu to zrobić aby obniżyć koszta? Wszędzie piszą że to musi być jeden element od producenta.
    Koszt HDPE 40m z sondą to koszt ok 1500zł x 9szt to robi koszta spore a miało być tanio.
    Czy można zaoszczędzić na sondach i jak to zrobić z głową?

    4. Czemu zamiast glikolu nie można przygotować odpowiedniego stężenia wody ze spirytusem etylowym lub metylowym? Gdyby udało się po 4zł/L w hurcie kupić spirytus to wyszłoby podobnie jak glikol lub taniej a opory hydrauliczne glikolu a alkoholu są zupełnie inne na korzyść oczywiście alkoholu.
    Dlaczego w takim razie nie stosuje się alkoholu w obiegu? Pytam bo jeszcze do niedawna miałem dostęp do dużych ilości alkoholu metylowego prawie za darmo.
    Pierwsza lepsza aukcja:
    allegro Metanol Alkohol Metylowy 96% 200L - 300,00 zł - jak za darmo. Zakup na firmę nie jest problemem.

    6. Zakładam zakup pompy gruntowej raczej używanej ~5k a jak nowa to tylko z dotacją do max ~10k.
    Jakimi pompami gruntowymi warto się zainsteresować przy takich założeniach?


    Ogólnie przy odpowiedziach w/w proszę zastosować politykę jak to zrobić aby było maksymalnie tanio ale aby instalacja te 50lat minimum podziałała.
    Wydanie więcej jak 20k za wszystko raczej nie wchodzi w grę bo wtedy zabawa traci sens.
    Ostatnio edytowane przez batot ; 12-01-2021 o 08:02

  15. #29955

    Domyślnie

    Dobra reklama-
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #29956

    Domyślnie

    Witam ,
    Mam pytanie o pompę ciepła i jej zasadność przy mojej instalacji .
    Dla przykładu pomieszczenie 15m2 grzejnik aluminiowy 20 żeberek zwiększam na 25 , zasilanie i powrót z jednej strony rura miedź fi15 . Tak mam większość pomieszczeń doprowadzonych z kotła miedź 28mm i na piony już fi15 .
    Czy przy pompie taka średnica zasilania i powrotu przy Pompie jest bardzo zła ? Wiem , ze trzeba zapewnić tam odpowiedni przepływ oraz deltę na poziomie 5-8 stopni . Pomieszczenia 50w/m2 wiec zwiększenie grzejników da mi 40w/m2 z żeberka przy 45 stopniach .

  17. #29957
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Witam ,
    Mam pytanie o pompę ciepła i jej zasadność przy mojej instalacji .
    Dla przykładu pomieszczenie 15m2 grzejnik aluminiowy 20 żeberek zwiększam na 25 , zasilanie i powrót z jednej strony rura miedź fi15 . Tak mam większość pomieszczeń doprowadzonych z kotła miedź 28mm i na piony już fi15 .
    Czy przy pompie taka średnica zasilania i powrotu przy Pompie jest bardzo zła ? Wiem , ze trzeba zapewnić tam odpowiedni przepływ oraz deltę na poziomie 5-8 stopni . Pomieszczenia 50w/m2 wiec zwiększenie grzejników da mi 40w/m2 z żeberka przy 45 stopniach .
    Wszystko zależy od mocy pompy, ale i tak najlepiej dać bufor/sprzęgło, i będzie działać poprawnie
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  18. #29958

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie 10-11kw wiec pompa 9kw 3-fazowa . Bufor lepiej rownolegle jak sprzęgło hydrauliczne czy szeregowo ?
    Dodatkowo grzejniki posiadają zawory z nastawami wstępnymi + głowice termostatyczne , chciałbym , żeby to zostało .

  19. #29959
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Zapotrzebowanie 10-11kw wiec pompa 9kw 3-fazowa . Bufor lepiej rownolegle jak sprzęgło hydrauliczne czy szeregowo ?
    Dodatkowo grzejniki posiadają zawory z nastawami wstępnymi + głowice termostatyczne , chciałbym , żeby to zostało .
    bufor jako sprzęgło oczywiście,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  20. #29960

    Domyślnie

    Jaka pojemność bufora ? Instalacja to 300 żeberek aluminiowych czyli 100litrow wody + to co w rurach .

Strona 1498 z 1521